صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۲۳، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

 
بر اثر جاری شدن سيل در استان مازندران، دست کم 14تن جان خود را از دست داده اند. به گزارش رسانه های حکومتی، 12نفر از اين قربانيان در بهشهر و دو تن ديگر در مرکز شهر ساری طعمه سيلابها شده اند. بنا به همين گزارشها، هنوز اجساد اکثر قربانيان يافت نشده است. فرماندار رژيم  در بهشهر در يک برآورد اوليه ميزان خسارات عمومی را، بدون محاسبه خانه های ويران شده، فقط در بهشهر 30ميليارد تومان برآورد کرده است. يک رسانه حکومتی درباره شدت سيل در ساری افزود: به واسطه شدت بارش باران و بالا آمدن سطح آب در کانالهای سطح شهر ساری، دو تن از اهالی شهر به داخل کانال آب افتاده و مفقود شدند. بر اثر شدت بارش باران در مرکز استان، بسياری از خيابانها و کوچه های سطح شهر ساری دچار آبگرفتگی شده و جوی خيابانها، مملو از آب شده است. کليه مدارس بهشهر و مغازه ها و محل کسب و کار مردم نیز تعطيل شده است. رژیم از انتشار شمار واقعی تلفات جانی و ابعاد ويرانيها و خسارات سيل درمازندران ممانعت می کند.

 

******

به نقل از سایت مجاهدین خلق 23 مهرماه، مردم در شوران ورامین، تهران و تبریز تجمعات اعتراضی برپا کردند. این منبع گفت که مردم شوران ورامين در اعتراض به باريکی جاده اصلی محور شريف آباد - ورامين که باعث تصادفات مرگبار بسیاری بوده اين خيابان را از صبح تا بعد ازظهر روز گذشته مسدود کردند. معترضان با تراکتور، سنگ چين و آتش زدن لاستيک، محور اصلی شريف آباد – ورامين را بستند که باعث شد کيلومترها ترافيک ايجاد شود. رژیم ماموران نیروهای انتظامی و یگان ویژه را به محل اعزام کرد اما سرکوب معترضان با دخالت زنان روستا بی نتيجه ماند، مأموران حکومتی عقب نشينی کرده و تنها به تهديد و فيلم برداری از تجمع کنندگان پرداختند.

بيش از 600 کارگر کارخانه های صنايع فلزی يک و دو، صبح روز23 مهرماه در مقابل وزارت تعاون رژيم تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن 5ماه حقوق عقب افتاده تجمع کردند

اعتصاب کارگران بنيان ديزل تبريز از اول مهر در اعتراض به تهديدات مديريت و مالک کارخانه به انتقال کارگران و اخراج آنها شروع شده است. مالک کارخانه بنيان ديزل تبريز با اشراف به گرانی زمين و واقع شدن کارخانه درجوارشهر قصددارد کاربری اين کارخانه 50 ساله را تغيير دهد و کارگران را اخراج کند. کارگران از اول مهرماه ضمن مقاومت در مقابل اين دستورالعمل غيرقانونی دست از کار کشيده و به تحصن خود هم چنان ادامه می دهند.

******

سومین گزارش احمد شهید گزارشگر سازمان ملل حاکی از تداوم نقض حقوق بشر در ایران می باشد. وی در گزارش تازه خود به دهها مورد نقض حقوق‌‌بشر در ایران اشاره کرده است و از مقامات رژیم خواسته که اعدامها را متوقف و زندانیان سیاسی و عقیدتی را هر چه زودتر آزاد کنند و از اجرای مجازات اعدام دست بردارند. دویچه وله فارسی 21 مهرماه گزارش داد که گزارش 23 صفحه ای احمد شهید به بخشهای مختلفی همچون حقوق مدنی و سیاسی شهروندان، حقوق فرهنگی و اجتماعی مردم و حقوق کودکان تقسیم شده است و با اشاره به وضعیت روزنامه نگاران در بخش پایانی پیشنهادهایی را نیز عنوان کرده است. در این گزارش که به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شده، آمده است که زندانیان در ایران مورد آزار و شکنجه قرار میگیرند و بستگان آنان نیز به تجاوز و مرگ تهدید میشوند. بر اساس این گزارش 223 تن در ششماه سال جاری میلادی در ایران که اغلب در رابطه با مواد مخدر بوده اعدام شدهاند. گزارش شهید تصریح میکند که اعدامشدگان از محاکمات منصفانه برخوردار نبودهاند.

******

سایت سازمان مجاهدین خبر داد، بنا به گزارشهای دريافتی برای هشتمين روز متوالی بازار تهران و بخشهای وابسته به آن به دليل نوسانهای شديد نرخ ارز، ملتهب بود. این منبع افزود گزارشهای رسيده حاکی از اعتصاب بازار بزرگ و مغازه های جانبی آن است و کسبه و فروشندگان در سطح شهر تهران نيز مغازه های خود را بروی مشتريان خود بسته بودند. کسبه خيابانهای پيروزی، خيابان رشيد، فلکه های اول، دوم و سوم تهرانپارس، هفت حوض و نارمک در شرق و جنوب شرق تهران، کسبه خيابانهای خيام، وحدت اسلامی، وليعصر جنوبی، سه راه جمهوری، دماوند و ميدان امام حسين حاضر به بازکردن مغازه های خود نشدند. در خبری دیگر این منبع اضافه کرد که روز پنجشنبه 20مهر ماموران اطلاعاتی، امنيتی و انتظامی در بازار صرافها مستقر بودند و با تهديد از بازاريان می خواستند که مغازه های خود را باز کنند.
در بازار صرافان نيز نه مردم تمايل به خريد دلار داشتند و نه صرافان، دلار خريد وفروش می کردند. عملاً بازار تعطيل بود و خريد و فروشی صورت نمی گرفت. در استانهای ديگر نيز دستگيريها در بازار ارز ادامه داشت. سایت مجاهدین خلق نوشت که روزنامه حکومتی دنيای اقتصاد از دستگيری 15نفر به اتهام اخلالگر ارزی در اصفهان خبر داد.

 

احکام اعدام در ایران شدت گرفته است

رژيم، 12تن از زندانيان زندان قزلحصار را برای اجرای حکم اعدام به زندان اوين منتقل کرد.
سنين اين زندانيان که برای اجرای حکم اعدام منتقل شدند بين
20 تا 60
سال عنوان شده است. 
اسامی برخی از اين زندانيان عبارتند: ـ علی مولايی
60 ساله ـ محمدعلی ربيعی 45 ساله، ـ حميد ربيعی 20 ساله وـ سعيد صديقی.

همچنین در روز 19 مهر رژیم 4 زندانی را در زندان مرکزی تبریز به دار آویخت.

 

******

رژیم حکم اعدام یک زندانی و حکم قطع دست و پای یک زندانی دیگر را در شیراز صادر کرده است. اتهام ر-ک و ع-ز سرقت عنوان شده است.

 

کاترین اشتون خواستار تعلیق حکم اعدام غلامرضا خسروی شد


سخنگوی کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی روز 9 اکتبر بیانیه ای را امضا نمود. در این بیانیه آمده است: "نماینده عالی عمیقا نگران گزارشاتی است که اعدام زندانی ایرانی غلامرضا خسروی سوادجانی ممکن است قریب الوقوع باشد. او خواستار بخشش شد و می خواهد که مجازات معلق شود. مجازات مرگ او ناقض تعهدات بین المللی ایران بر طبق معاهده بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. اتحادیه اروپا یک موضع قوی و اصولی علیه مجازات مرگ دارد. نماینده عالی مجددا ایران را فرامی خواند که همه اعدامهای در شرف وقوع را متوقف کند و مجازات مرگ را معلق کند". لازم به ذکر است که آقای غلامرضا خسروی به اتهام کمک مالی به سیمای آزادی به اعدام محکوم شده است. رژیم قرار بود که روز 20 شهریور او را اعدام کند اما بدلیل فشارهای بین المللی حکم اعدام موقتا لغو شد اما هنوز آقای خسروی در معرض خطر اعدام قرار دارد.
 
از سوی دیگر ایرانیان مدافع حقوق بشر و مخالفان احکام اعدام از روز گذشته 13 اکتبر از طریق شبکه اجتماعی توییتر، بار دیگر در اعتراض به اجرای احکام اعدام در ایران توفان توییتر به پا کردند. این حرکت اعتراضی همه روزه  تا  15  اکتبر از ساعت 15 بوقت واشنگتن، بمدت یکساعت برقرار خواهد بود.

 

******

یک مدافع حقوق بشری 14 ساله به نام ملاله یوسف زی، توسط طالبان پاکستان ترور شد. ملاله در جامعه پاکستان بدلیل فعالیتهایش جهت برخورداری دختران از حق تحصیل و تقبیح خشونت علیه زنان، مشهور می باشد. گلوله طالبان که به طرف سر ملاله شلیک شده بود در جمجمه اش متوقف شد و پزشکان طی عمل جراحی توانستند با موفقیت گلوله را از جمجمه ملاله خارج کنند. یکی از همکلاسی های ملاله نیز در این جریان مصدوم شد. این عمل موجی از تنفر و انزجار، اعتراض و محکومیت را در جهان برانگیخت.

******
روز پنجشنبه بيستم مهر هشتمين ستون ساکنین کمپ اشرف شامل يکصد تن این کمپ را به سوی لیبرتی ترک گفتند. حرکت هشتمين ستون پس از ديدار و گفتگوی هيأتهای آمريکا و سازمان ملل در روز قبل و به دنبال نامه سوم اکتبر نماينده ويژه دبيرکل و تعهدات او و دولت عراق در مورد سلامت و امنيت ساکنان اشرف و برگرداندان يک ليفتراک سرقت شده توسط نيروهای عراقی، انتقال قسمت ديگری از نيازمنديهای ساکنین اشرف به ليبرتی و تحويل دادن 22 تريلی بارهای تحويل نشده آنها در ليبرتی صورت گرفت.