صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، شهریور ۱۳، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

نيروهای عراقی با حمله به ساکنان اشرف، 20 تن را مجروح کردند
بنا به اطلاعیه شورای ملی مقاومت 6 شهریور، در ساعت 16 در حالی که 400تن از ساکنان اشرف در صف بازرسی برای انتقال به ليبرتی بودند، مورد توهين و آزار و اذيت یکی از ماموران مالکی به نام سروان حيدر عذاب، از عوامل اصلی دو حمله مرگبار به ساکنان اشرف در مرداد88 و فروردين90، قرار گرفتند. در مقابل اعتراض ساکنین اشرف، نیروهای مسلح عراقی، با استفاده از چوب و چماق، سنگ، ميله، گلدان و قطعات ميزهای بازرسی در برابر چشم ناظران ملل متحد به ساکنان حمله کردند.  در جربان این حمله 20 تن از ساکنان از ناحيه دست و سر و صورت مجروح شدند و دست دو نفر از آنها شکست. این اطلاعیه همچنین افزود که از روز پنجشنبه دوم شهريور (23 اوت) که بازرسی وسايل گروه ششم شروع شده بود، دولت عراق با انواع مانع تراشيها و کارشکنيها حرکت ستون را به طور مستمر به تأخير می اندازد. پس از رسیدن گروه ششم به کمپ لیبرتی، خانم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت اعلام نمود که حدود 680 تن از ساکنین اشرف در روز 22 شهریور آماده انتقال به لیبرتی هستند. وی افزود که انتقال آنها از روز شنبه 11 شهریور م تواند حتی با اجاره 100 تریلی به هزینه ساکنان اشرف آغاز شود. اطلاعیه شورای ملی مقاومت به تاریخ 10 شهریور می افزاید که
طبق توافقات پیشین با نماینده ویژه دبیرکل و دولت عراق، برای انتقال وسایل و نیازمندیهای مربوط به هر 400  نفر 58 تریلی در نظر گرفته شده بود. خانم رجوی افزود: طبق نامه ارسالی نماینده ویژه دبیرکل قبل از حرکت کاروان ششم که در 7 شهریور انجام شد، انتقال 21 تریلی متعلقات باقیمانده از این کاروان بایستی در اولویت قرار گیرد و مقامات عراقی از انتقال اقلام یادشده در نامه نماینده ویژه دبیر کل به ویژه ژنراتورهای ضروری برای پمپاژ آب در لیبرتی، ممانعت نکنند. از سوی دیگر مقامات ارشد در دولتهای کلینتون، بوش و اوباما، ژنرالهای ارتش آمریکا و فرماندهان حفاظت اشرف، در بیانیه ای به لغو لیست گذاری مجاهدین توسط وزارت خارجه فراخوان دادند. دراین بیانیه از جمله آمده است: وزارت خارجه آمریکا باید از اتحادیه اروپا و انگلستان پیروی کند و به لیست گذاری مجاهدین خاتمه بدهد تا جواز بدرفتاری با آنها را از دولت عراق بگیرد. همه امضاکنندگان از اعضای مجاهدین که با نقل مکان به لیبرتی و با تلاش برای این نقل مکان، قبول ریسک و خطر کرده اند، قدردانی میکنند و مصرانه از سازمان ملل و از ایالات متحده میخواهند، بر طبق تعهداتشان و براساس بهترین موازین مربوط به وظایفشان عمل کنند. در بین این مقامات اسامی شهردار سابق نیویورک رودی جولیانی، وزیر تام ریج، پاتریک کندی، سرهنگ وسلی مارتین، و ژنرال دیوید فیلیپس به چشم می خورند.
 

رژیم ایران غنی سازی اورانیوم را افزایش داده است

به گزارش خبرگزاریهای فرانسه و رویتر 9 شهریور، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بینالمللی انرژی اتمی در ابتدای گزارش فصلی آژانس تصریح کرد: از سال 2002 که آژانس از فعالیتهای اتمی مخفی رژیم ایران که بدون اطلاع آژانس انجام می‌‌شد، مطلع گردید، نگرانیاز احتمال فعالیتهای مربوط به تولید سلاح اتمی وجود داشت. تحقیقات ما نشان میدهد که رژیم ایران تا قبل از2002 با برنامهریزی مشخصی به دنبال فعالیتهایی بود که منجر به تولید سلاح اتمی میشود و برخی از این فعالیتها همچنان ادامه دارد. بنا بر گزارش آژانس که به شورای امنیت ارائه شد، رژیم ایران شمار سانتریفیوژهای خود را دستکم دو برابر کرده است. بیشتر سانتریفیوژهای جدید در تاسیسات اتمی فُردو در نزدیکی قم نصب شدهاند. آژانس میگوید، با اینکه سانتریفیوژهای نصب شده در فردو هنوز به کار نیفتاده اند، افزایش شمار سانیریفیوژها، خود حاکی از آن است که رژیم ایران قصد توقف غنیسازی اورانیوم را ندارد. در پی انتشار گزارش آژانس، خبرگزاری فرانسه از وین گزارش داد: مطابق گزارش جدید آژانس بینالمللی انرژی اتمی، از 18 اوت، ظرفیت سایت فردو به حدود 2000 سانتریفیوژ رسیده است. در حالی که در ماه می 1000 دستگاه بود. دیپلماتهای آژانس میگویند، مجموع سانتریفیوژهای تاسیسات اتمی رژیم ایران به 2140 دستگاه رسیده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی در این گزارش همچنین تاکید میکند دستکاری و جابهجایی در تاسیسات پارچین به حدی است که آژانس دیگر نمیتواند با تحقیقات و بررسی دقیق اعلام کند که دقیقاً چه فعالیتی در پارچین صورت گرفته است. در گزارش آژانس آمده است: فعالیت های خاکبرداری و تسطیح در منطقه وسیعی از پارچین صورت گرفته است. همچنین پنج ساختمان تخریب شده و خطوط انتقال برق و نرده ها برداشته شده است. پس از انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، آمریکا به رژیم ایران هشدار داد که دریچه دیپلماسی نامحدود باز نخواهد ماند. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید همچنین تأکید کرد، رئیس جمهور آمریکا باراک اوباما مصمم است نگذارد رژیم ایران به بمب اتمی دست یابد.

******

در جریان اجلاس کشورهای غیر متعد که در تهران برگزار شد آقای محمد مرسی رئیس جمهور مصر و رئیس  دوره ای این اجلاس صندلی ریاست را به پاسدار احمدی نژاد که ریاست دوره بعدی با اوست نداد. خبرگزاری حکومتی مهر دهم شهریور در اینباره  نوشت: رئیس جمهور مصر صندلی ریاست را به احمدی نژاد تحویل نداد و بانکی مون و رئیس مجمع عمومی ملل متحد را سخنران بعدی معرفی کرد. این خبرگزاری حکومتی افزود: «احمدی نژاد در حالی سخنرانی کرد که هنوز بر صندلی ریاست شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد تکیه نزده بود». در جریان این اجلاس رژیم ایران سخنان محمد مرسی رئیس جمهور مصر را تحریف کرده و هر کجا از حکومت بشار اسد نام می برد به فارسی بحرین ترجمه می کرد. در همین رابطه دولت بحرین بطور رسمی خواستار عذرخواهی رژیم ایران از تحریف سخنان مرسی شد. بحرین کاردار رژیم در این کشور را احضار و نسبت به تحریف سخنرانی مرسی، اعتراض کرد. لازم به ذکر است که در اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد از 120 کشور عضو و 16 عضو ناظر به گفته رژیم تنها 27 رئیس جمهور، دو پادشاه و هفت نخست وزیر شرکت کردند.  
 
جمعیت زندانيان در زندانهای خوزستان، سه برابر افزایش یافته است
رضا پوستچی، گرداننده زندان های رژیم در استان خوزستان خوزستان فاش ساخت شمار زندانيان در زندانهای خوزستان سه برابر ظرفيت طبيعی آن است.  وی افزود: ظرفيت زندان های استان خوزستان بين پنج تا شش هزار نفر (است اما) هم اکنون بيش از 15 هزار زندانی در استان خوزستان نگهداری می شوند. وی با اشاره به کمبود زندان دراین استان گفت: «در 34 سالی که از انقلاب اسلامی می گذرد، يک زندان هم در استان خوزستان ساخته نشده است، اين در حالی است که در استان کرمانشاه هفت زندان و در خراسان رضوی 10 زندان جديد احداث شده است.
 
یک زندانی سياسی لبهای خود را دوخت
به نقل از منابع مقاومت ایران يک زندانی سياسی به نام محمد نظری که بيش از
20  سال در زندان رجايی شهر کرج به سر می برد، در اعتراض به وضعيت پرونده خود دست به اعتصاب غذا زد و لبهای خود را دوخت. وی در زمان دستگیری 22 ساله بود. خانواده او می گویند که 5 سال پیگیر آزادی او هستند ولی مسئولان قوه قضاییه پاسخی به آنها نمی دهند.

 یک زندانی سیاسی محکوم به اعدام به جرم قتل، مجددا محاکمه می شود

به گزارش خبرگزاری هرانا، جعفر گوشواره زندانی سیاسی که به اتهام عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران به اعدام محکوم شده است مجددا از چهار ماه پیش جهت بازپرسی و محاکمه از زندان ارومیه به زندان مهاباد منتقل شده است. بر اساس این گزارش آقای گوشواره در هفتم دی ماه سال 87 و در مهاباد بازداشت شده و پس از محاکمه در شعبه یکم دادگاه انقلاب رژیم در  ارومیه بدون حضور وکیل مدافع شخصی به اعدام محکوم گردید. وی از چهار ماه پیش جهت بازپرسی در خصوص قتل یک تن از پرسنل نیروی انتظامی مجددا از زندان ارومیه به زندان مهاباد منتقل شده است و علی رغم گذشت چهارماه به وضعیت پرونده وی رسیدگی نشده است.
اتباع سوریه مقیم اردن و پاریس دست به اعتصاب غذای نامحدود زدند
خبرگزاری همبستگی ملی گزارش داد بنا به گزارش رسانه های خبری 11 شهریور، اتباع سوریه با آغاز اعتصاب غذای نامحدود خواستار دخالت جامعه بین المللی برای پایان دادن به خونریزی و کشتار در سوریه شدند. اعتصاب کنندگان در مقابل ساختمان سازمان ملل در امان، خواستار اقدام جدی جامعه بین المللی برای توقف قتل عام در سوریه شدند و جامعه عرب را به خاطر سکوت و بی عملی محکوم کردند.
 همچنین دهها تن از اتباع سوریه در پاریس در کنار برج ایفل، اعتصاب غذای نامحدودی در حمایت از مردم سوریه و اعتراض به بی عملی جامعه بین المللی در مقابل قتل عام توسط رژیم بشار اسد را آغاز کردند.