صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۱۵، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس 8 مرداد، مربیان پیش دبستانی، سیلوداران و کارکنان مخابرات روستایی، مقابل مجلس رژیم دست به تجمع اعتراضی زدند. به نقل از خبرگزاری حکومتی این چندمین بار پیاپی بود که مربیان پیش دبستانی، سیلوداران و کارکنان مخابرات روستایی اقدام به تجمع اعتراضی در مقابل مجلس رژیم می کردند. علت تجمع اعتراضی آنان عدم دریافت حقوق و انعقاد قرارداد طی 5 ماه گذشته عنوان شده است. سیلوداران نیز به دلیل نبود گندم و خالی ماندن سیلوها اعتراض داشتند.


دیوان عالی رژیم، احکام اعدام 22 تن را در یزد و البرز تایید کرد
غلامحسين حيدری رئيس کل دادگستری رژيم در استان يزد گفت: از حکم اعدام 24 زندانی، حکم اعدام 21 زندانی مورد تأييد قرار گرفت. ديوانعالی رژيم همچنین حکم اعدام يک زندانی را در استان البرز تأييد کرد. اتهام وی کشتن يک مأمور زندان، هنگام جابه جايی زندانيان، عنوان شده است.


بازداشت شهروندان بهایی در یزد، اراک و توابع اصفهان، ادامه دارد

خبرگزاری هرانا 13 مرداد، گزارش داد در پی بازداشت 10 شهروند بهایی در شهرهای اصفهان و یزد در روز سه شنبه 10 مرداد ماه این بازداشتها دامنه وسیعتری داشته است و در تاریخ مذکور بهاییان دیگری نیز دستگیر شدهاند. این منبع افزود: «طاهره رضایی» شهروند بهایی ساکن شاهین شهر، «خسرو دهقانی» شهروند بهایی ساکن ویلاشهر و «نغمه فارابی» شهروند بهایی ساکن نجف آباد پس از بازرسی منازلشان توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان دستگرد اصفهان منتقل شدند. همین طور در روز سه شنبه 10 مرداد ماه ماموران امنیتی منزل «شهرام فلاح» شهروند بهایی ساکن کرمان را بازرسی و کامپیوتر و تلفن همراه، کتب و عکسهای مذهبی را ضبط کردند و قبل از ترک محل به همسر نامبرده اظهار داشتند که شهرام فلاح در یزد بازداشت شده است. از طرف دیگر ماموران امنیتی در همین روز به منزل «نوید حقیقی» شهروند بهایی ساکن اراک مراجعه کرده و پس از ضبط کتب و عکسهای مذهبی، نامبرده را نیز بازداشت و به بازداشتگاه شهرستان اراک منتقل نمودند

پتروشيمی بندر ماهشهر آتش گرفت
به نقل از سایت حکومتی تابناک بر اثر آتش سوزی و انفجار در مجتمع پتروشيمی بندر ماهشهر سه نفر کشته و پانزده نفر مجروح شدند. این منبع حکومتی افزود که  لوله انتقال گاز به پتروشيمی ماهشهر عصر روز جمعه دچار نشتی و سپس آتش سوزی شد. هنگام تجمع نيروهای امدادی لوله منفجر شد و اغلب نيروهای امدادی دچار سوختگی شدند. هرچند خبرها حاکی است که بر اثر این حادثه 18 نفر کشته و زخمی شده اند اما رژیم اعلام کرده که یک نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است.


سعید مرتضوی، قاتل زندانیان سیاسی از جمله قاتل زهرا کاظمی، در جلسه هيأت دولت حاضر شد
قوه قضاییه رژیم چندی پیش اعلام کرده بود که مرتضوی از سمت سازمان تامین اجتماعی را برکنار کرده است. منابع خبری مقاومت ایران گزارش دادند که  پاسدار احمدی نژاد در یک دهن کجی آشکار به قوه قضاییه، مرتضوی رئيس برکنار شده سازمان تأمين اجتماعی را در جلسه هيأت دولت شرکت داد.


 یک جوان ۲۴ ساله مقابل چشم شهردار ملارد، خودسوزی کرد

به نقل از خبرگزاری هرانا 10 مرداد یک جوان 24 ساله صبح روز دوشنبه 9 مرداد در محوطه ساختمان شهرداری ملارد و جلوی دفتر شهردار این شهر اقدام به خودسوزی کرد. این جوان 24 ساله که خواهان اشتغال به کار بود سرپرستی مادر و دو خواهر نابینای خود را بعهده داشت.


استفاده از قرص برنج، آمار خودکشی در ایران را شتاب داده است
آمار قربانيان در چهار ماهه گذشته در استانهای تهران، مازندران، گيلان و لرستان به 116تن رسيد. به اعتراف رسانه های حکومتی اين آمار در چهار سال اخير افزايشی تصاعدی داشته است، به نحوی که در سال 87، 228نفر، در سال 88، 460نفر و در سال 90 به 463نفر رسيده است. بنا به خبرگزاری حکومتی مهر، قرص برنج حاوی فسفید آلومینیوم می باشد که برای دفع آفات در کشاورزی از آن استفاده می شود.


آمار ازدواج دختران ده ساله در ایران افزایش یافته است
به نقل از رسانه حکومتی مردم سالاری، قرایی مقدم بعنوان یک آسیب شناس توضیح می دهد که افرادی که با این دختر بچه های ده ساله ازدواج می کنند از عقد موقت استفاده می کنند. وی با صراحت گفت که صددرصد متقاضیان عقدهای موقت مردان متاهل هستند. وی نتیجه گرفت که ماده 21 حمایت از خانواده هیچ کاری برای ازدواج جوانان نکرده است چرا که زنان با مردانی عقد ازدواج موقت می بندند که از نظر مالی در رفاه باشند.

******
کوفی عنان نماینده سازمان ملل برای حل بحران در سوریه، استعفا داد. هدف عنان کشاندن رژیم ایران بر سر میز مذاکراه برای حل بحران سوریه بود و آتش بس پیشنهادی اش هیچگاه از سوی دولت بشار اسد به اجرا در نیامد. در عین حال رژیم ایران نسبت به استعفای کوفی عنان ابراز نگرانی کرد.


در خبری دیگر از سوریه، 48 ایرانی که به گفته رزمندگان سوریه اعضای سپاه پاسداران رژیم ایران هستند، دستگیر شده اند. رژیم ایران آنها را "زائر" معرفی کرده است ولی در ویدیویی که از سوی رزمندگان سوری منتشر شده، گفته می شود که طی تحقیقات به عمل آمده و اسنادی که از یکی از افرا حاضر گرفته شده و به نمایش درآمده برخی از آنها افسران سپاه پاسداران هستند. آزاد سازی مناطق مختلف سوریه بدست رزمندگان سوری همچنان ادامه دارد. به گزارش تلویزیون الجزیره ارتش آزادی سوریه روز شنبه کنترل 5 محله دیگر شهر حلب را بدست گرفته است. ارتش آزادی سوریه اعلام کرد که رزمندگانش برای تسخیر قلعه مشهور حلب که کاخ العدلی نیز در آن قرار دارد، درگیر هستند. از سوی دیگر نیروهای بشار اسد روز شنبه با گلوله باران مناطق مسکونی 139 تن را در دیرالزور، دمشق و ریف دمشق به قتل رساندند. در خبری دیگر روز پنجشنبه حکومت بشار اسد اقدام به بمباران کمپ پناهندگان فلسطینی در یرموک از نواحی دمشق نمود. در اثر این حمله حداقل 20 تن از این پناهندگان که شامل زنان و کودکان می شدند، کشته و یا مجروح شدند. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که محمود عباس رئیس دولت فلسطین حمله نیروهای بشار اسد به یرموک را محکوم کرد و خواهان توقف فوری کشتار و تخریب کمپ پناهندگان شد.

یک دختر بچه ده ساله ایرانی توسط پدرش در ترکیه به قتل رسید
روز دهم مرداد فیروز پ دختر ده ساله خود را با ضربات چاقو به قتل رساند و سپس خودزنی کرده و هنگامی که سعی داشت خود را حلق آویز کند، به بیمارستان منتقل شد. خانواده پ از بهاییان ایران بودند که بدلایل قابل فهم در ترکیه درخواست پناهندگی داده بودند. آقای فیروز پ به گفته همسرش دچار مشکلات عصبی و روانی بوده و او و دخترشان را مورد اذیت و آزار قرار میداده است. در روز ده مرداد هیفا محمدعلی مادر فرناز ده ساله پس از مشاجره با همسرش، خانه را به سمت اداره پلیس ترک می کند و از آنها کمک می خواهد. به گفته خانم هیفا پلیس در کمکرسانی تعلل به خرج داد. گزارش شده است که فیروز پ در بیمارستان بستری می باشد و وضعیت مساعدی ندارد.