صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مهر ۱۸، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


زندانیان سیاسی کرد در آستانه اعدام قرار دارند
به نقل از سایت همبستگی ملی، در پی اعدام مخفیانه و ناگهانی زندانی سیاسی عزیز خاکزاد که در حال طی کردن محکومیت غیرقانونی ۵ساله خود در زندان مرکزی کرمان بود، نگرانی خانواده‌های زندانیان سیاسی که عزیزان آنها محکوم به اعدام و پرونده‌های آنها برای به اجرا درآوردن حکم اعدام در اجرای احکام دادگاه انقلاب قرار دارد و هر لحظه می‌تواند به اجرا در آید شدیداً افزایش یافته است. از جمله زندانیان سیاسی کرد که در چنین وضعیتی قرار دارند عبارتند از: زندانیان سیاسی حبیب‌الله گلپری‌پور ۲۷ساله، در پاییز ۸۸ در شهر مهاباد با تعدادی کتاب دستگیر شد. او بیش از ۳ماه در زندانهای اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات تحت شکنجه‌های جسمی و روحی قرار داشت و به ‌رغم گذشت ۲سال از بازداشت او آثار شکنجه هم‌چنان بر بدن وی باقی است. بازجویان وزارت اطلاعات علیه او پرونده‌سازی نمودند و پرونده وی را به شعبه‌ی ۱ دادگاه انقلاب مهاباد ارسال کردند. زندانی سیاسی حبیب‌الله گلپری بدون داشتن حق وکیل و حق دفاع مورد محاکمه قرار گرفت و به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او در دادگاه تجدیدنظر استان و دیوان عالی کشور مورد تأیید قرار گرفت. زندانی سیاسی سید سامی حسینی ۳۳ساله اهل سلماس در سال ۱۳۸۷ دستگیر و به سلولهای انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات در سلماس و از آنجا به سلولهای انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات در ارومیه انتقال یافت. او بیش از ۳ماه تحت شکنجه‌های جسمی و روحی بازجویان وزارت اطلاعات قرار گرفت. بازجویان وزارت اطلاعات با پرونده‌سازی واهی پرونده وی را به شعبه‌ی ۱ دادگاه انقلاب خوی انتقال دادند و او را به اعدام محکوم کردند. حکم اعدام زندانی سیاسی سامی حسینی در دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی رژیم مورد تأیید قرار گرفت. حکم اعدام او در اجرای احکام است و هر لحظه می‌تواند به اجرا گذاشته شود. زندانی سیاسی سید جمال محمدی ۲۵ساله همراه با زندانی سیاسی سید سامی حسینی در سال ۸۷ در شهر سلماس دستگیر و به سلولهای انفرادی بازداشتگاههای خوی و ارومیه وابسته به وزارت اطلاعات منتقل شد و بیش از ۳ماه تحت شکنجه‌های جسمی و روحی بازجویان قرار گرفت. او در شعبه‌ی ۱ دادگاه انقلاب خوی مورد محاکمه قرار گرفت و به اعدام محکوم شد و حکم اعدام وی در دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی رژیم مورد تأیید قرار گرفت. حکم اعدام وی نیز در اجرای احکام دادگاه انقلاب می‌باشد و حکم هر لحظه می‌تواند به اجرا در آید. همبستگی مل افزود: سه زندانی سیاسی محکوم به اعدام فوق همراه با ۴۰ زندانی سیاسی دیگر در حال حاضر در بند ۱۲ زندان ارومیه زندانی هستند.

یک زن زندانی در زندان قرچک ورامین توسط مسئولین زندان به قتل رسید
یک زن زندانی در سالن ۶زندان قرچک ورامین توسط بازجویان و شکنجه گران این زندان با ضربات سنگین به سرش به قتل رسید. وی که ملیحه مشهدی معرفی شده، ۴۳سال سن داشت.

رژیم اعلام کرد روز چهارشنبه ۴ نفر را اعدام خواهد کرد
همبستگی ملی امروز گزارش داد: محمدرضا حبیبی دادستان شهر اصفهان گفته است که چهار نفر از متهمان حادثه خمینی شهر بامداد روز چهارشنبه در ملاء عام اعدام می‌شوند. این افراد متجاوزین گروهی زنان در باغی در خمینی شهر اصفهان که در سوم خرداد 90 اتفاق افتاد، معرفی شده اند. 

تنها پروژه در دست تکمیل در ملایر، ساختن زندان جدید است
به گزارش ملایر آنلاین کریم ملکی رییس جدید زندان ملایر از افتتاح زندان جدید ملایر در پایان سال ۹۱ خبر داد و گفت: عملیات اجرایی زندان ملایر از سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار در منطقه شوشاب از اراضی روستای پیرمیشان ملایر آغاز شد و از مصوبات دور اول سفر هیات دولت به استان است. وی افزود: این پروژه با اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال آغاز شد و یکی از بهترین ۳۶ پروژه مصوب سازمان زندان های کشور است که به پیمانکاری بسیار قوی واگذار شد. وی همچنین از اختصاص ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای پروژه زندان ملایر در سال جاری خبر داد.
دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک از حضور در کلاسهای درس خودداری کردند

سایت مجاهدین خلق خبر داد: دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک، روز شنبه در اعتراض به مرگ آمنه زنگنه، دانشجوی این دانشگاه از رفتن به کلاسهای درس خودداری کردند. اکثر کلاسهای درس، روز شنبه تعطیل بود. دانشجویان طوماری امضا کرده و خواستار استعفای رئیس دانشگاه و پیگیری قضایی پرونده مرگ آمنه زنگنه و شناسایی و معرفی مقصران آن شدند. گفتنی است آمنه زنگنه بر اثر گاز گرفتگی به دلیل استنشاق گاز متصاعد شده از اسیدی که به منظور بازکردن گرفتگی لوله‌های فاضلاب استفاده شده بود، فوت کرده است.

 کارگران سدسازی شوشتر به‌خاطر ۶ماه حقوق عقب‌افتاده خود، اعتصاب کردند

اعتصاب کارگران سد سازی شرکت تابلیه در گتوند که از روز شنبه دهم مهرماه آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد. کارگران خواهان پرداخت 6 ماه حقوق معوقه خود می باشند. در خبری دیگر، کارگران پتروشیمی ماهشهر به اعتصاب خود ادامه می دهند. آنها اعلام نمودند تا کنار گذاشتن پیمانکار به اعتصاب ادامه خواهند داد.
سازمان ملل اعطای جایزه صلح نوبل به ۳ فعال زن را تحسین نمود
مقامات سازمان ملل ضمن تحسین اعطای جایزه صلح نوبل به ۳ فعال زن گفتند دریافت‌کنندگان این جایزه نشان‌دهنده نقش حیاتی زنان در پیشبرد صلح و امنیت، افزایش توسعه و تأمین حقوق‌بشر در سراسر جهان هستند… بان کی‌مون، دبیرکل ملل متحد که گفت: ”این جایزه روی نقش حیاتی زنان در پیشرفت صلح و امنیت، توسعه و حقوق‌بشر تأکید می‌کند“. خانم میشل باچلت مدیرعامل ارگان زنان سازمان ملل نیز گفت: ”زنان در سراسر جهان حقوق خود و مشارکت برابری‌شان در ایجاد صلح، دموکراسی و توسعه کشورشان را مطالبه می‌کنند و جایزه صلح نوبل امسال این پیام را به جهان می‌داد که قرن بیست‌و یکم زمان مشارکت کامل و برابر زنان در تمام سطوح جامعه است“. … . خانم آلن جانسون سرلیف اولین زن رئیس جمهور منتخب لیبریا، خانم لیما بووین، زنی که برای پایان دادن به جنگ طولانی در لیبریا زنان این کشور را از همه اقشار و مذاهب بسیج کرد و خانم توکل عبدالسلام کارمان اهل یمن، که برای استقرار آزادی و دمکراسی در کشورش تلاش کرد، سه زنی هستند که جایزه صلح نوبل 2011 را از آن نمودند. 
و آخرین رویداد. واجدین شرایط انتخابات ایالتی انتاریو، در روز 6 اکتبر حزب لیبرال را برهبری دالتن مگین تی رهبر حزب لیبرال در ایالت انتاریو  را بعنوان دولت اقلیت این ایالت برگزیدند.