صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مهر ۲۵، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


شکایت نامه آمریکا علیه تروریسم ایران به شورای امنیت رفت
بدنبال خنثی شدن طرح عملیات تروریستی رژیم ایران در سوء قصد به جان سفیر عربستان سعودی در خاک آمریکا، دولت این کشور روز جمعه شکایت نامه ای را علیه رژیم ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد. این شکایت نامه به "بان کی مون" دبیر کل سازمان ملل متحد ارائه شد تا از این طریق در اختیار تمامی اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت قرار بگیرد. در جریان خنثی شدن این عملیات تروریستی، منصور اربای سیار 56 ساله دستگیر و غلام شکوری که از اعضای سپاه قدس می باشد، از آمریکا خارج شده است. گفته شده است که این دو قصد داشته اند از طریق به خدمت گرفتن فاچافچیان مکزیکی، عادل الجبیر سفیر عربستان در واشنگتن را ترور کنند. جان مک کین سناتور برجسته آمریکایی در واکنش به افشای این عملیات تروریستی رژِیم ایران در خاک کشورش گفت که طرح ترور سفیر سعودی با دخالت ایران، به معنی وجود مشکل جدی و واقعی است. وی افزود: شک و تردیدی وجود ندارد که ایران به دنبال اعمال سیطره و هیمنه خود بر منطقه است. مک کین همچنین دولت آمریکا را متهم کرد که از تظاهراتها و اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۲۰۰۹ حمایت نکرد و این فرصت را به بهانه تلاش برای نزدیکی با ایران، از دست داد. در همین رابطه و به گزارش خبرگزاری دولتی سعودی۲۳ مهر، نمایندگی دائم عربستان در سازمان ملل‌متحد روز شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور به‌طور رسمی از دبیرکل سازمان ملل‌متحد خواسته است که شورای امنیت را در جریان «توطئه شنیع سفیر عربستان در ایالات متحده آمریکا» بگذارد. از سوی دیگر خامنه ای ولی فقیه رژیم حاکم بر ایران عملیات خنثی شده مامورانش را یک تهمت مهمل و بی معنا خواند. 

به زندانیان آمپول سمی می زنند تا جان دهند!
به نقل از کانون حمایت از خانواده جانباختگان، در قزلحصار کرج مسوولین زندان که در تلاش برای ساکت کردن زندانیان معترض و آنانی که در برابر فشارها تن به مصاحبه و خواست زندانبان ها نمی دهند، زندانیان را بوسیله تزریق آمپول های سمی دچار ایست قلبی می کنند که در نهایت به جان باختن زندانی منجر می شود. بعد هم در برگه پزشک قانونی زندان می نویسند که علت جان دادن زندانی، مصرف بالای مواد مخدر و یا درد شدید بوده است. این کانون در این باره نام دو زندانی به نامهای رحیم قنبری ۳۲ ساله و محمد همایون ۳۸ساله را اعلام نمود که در این زندان با چنین شیوه ای، دچار ایست قلبی شده اند. کانون حمایت از خانواده جانباختگان اعلام کرد که این دو زندانی معتاد نبوده اند و کاملا سالم بوده اند.

یک زندان جدید به نام "تهران بزرگ" در جاده ورامین-حسن آباد قم تأسیس شد
همبستگی ملی در اینباره گزارش داد که رژیم ایران با تأسیس زندانی به نام «تهران بزرگ» در جاده وارمین- حسن آباد قم، زندانیان زیر هجده سال و کلیه زندانیان زن زندان قرچک ورامین را به این زندان منتقل کرده است. کودکان و نوجوانان زندانی در شهر زیبا تحت عنوان کانون اصلاح و تربیت، وابسته به زندان قزلحصار و زندان اوین به این زندان تازه تأسیس منتقل شده اند. همچنین زنان زندانی در زندان قرچک که پیشتر مرغداری بود، به زندان تازه تأسیس شده  ”تهران بزرگ” منتقل شده اند.
کارگران لوله‌سازی اهواز در مقابل استانداری رژیم، تجمع اعتراضی برپا کردند
کارگران پلاکاردهایی در دست داشتند و خواستار پرداخت ۲۶ماه حقوق عقب‌افتاده خود شدند. مأموران نیروی انتظامی در محل حضور داشتند اما به کارگران خشمگین نزدیک نمی شدند. لازم به ذکر است که اعتراض کارگران لوله‌سازی اهواز وارد دومین هفته خود شده است.

کارگران شرکت مخابرات راه دور شیراز، نسبت به عدم پرداخت ۲۶ ماه حقوقشان اعتراض کردند
کارگران شرکت مخابرات راه دور شیراز در مقابل ساختمان گردانندگان این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند‌. کارگران معترض خواستار پرداخت ۲۶ماه حقوق عقب‌افتاده خود شدند.

دکتر محمد ملکی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس محکوم شد.
به گزارش دانشجونیوز، محمد ملکی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه رژیم حاکم بر ایران و به استناد ماده ١۵ به یک سال حبس محکوم گردیده است. در اسفند ماه سال ١٣٨٨ آقای محمد ملکی به محاربه متهم شده بود. همچنین اتهامهای دیگر وی توهین به خمینى، خامنه‌اى و نیز تبلیغ علیه نظام ذکر گردیده بود. دکتر محمد ملکی پس از حوادث انتخابات، در تاریخ ٣١ مرداد ١٣٨٨ بازداشت شد و مدت زیادی را در سلول انفرادی گذراند و نهایتا پس از ١٩١ روز بدلیل وضعیت نامساعد پزشکی آزاد گردید. دکتر محمد ملکی اولین رییس دانشگاه تهران بعد از انقلاب، از سال ١٣٦٠ تا ١٣٦۵ نیز بدلیل اعتراض به انقلاب فرهنگی رژیم، به مدت پنج سال زندانی بوده و بار دیگر در اسفند ماه سال ١٣٧٩ دستگیر شد و مدت بیش از ٦ماه را در زندان گذراند.

۶ زندانی در زندان مرکزی زاهدان، اعدام شدند
خبرگزاری هرانا 24 مهرماه گفت: روز شنبه ۲۳ مهر ماه ۶ زندانی در زندان مرکزی زاهدان به اتهام حمل مواد مخدر اعدام شدند. به گزارش فعالین حقوق بشر و دمکراسی، یکی از اعدام شدگان دیروز، از شهروندان افغانستان بود. علیرغم گذشت ۲ روز از اجرای حکم اعدام، هنوز قوۀ قضاییه از اعلام رسمی آن خوداری می‌کند. 

دو زندانی در ساری و یک نفر در مردوشت به دار آویخته شدند
به گزارش ایسنا، ‌ اسدالله جعفری دادستان عمومی و انقلاب رژیم در ساری، اتهام دو فرد اعدامی را که سحرگاه امروز در زندان مرکزی ساری به دار آویخته شدند، جرایم مربوط به مواد مخدر عنوان کرده است. نفر سوم در ملاء عام  در شهر مردوشت به اتهام تجاوز جنسی بدار آویخته شد.

احمد شهید گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را منتشر نمود
گزارش مقطعی گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد نقض حقوق بشر در ایران منتشر شده است. احمد شهید در گزارش‌اش از پرونده‌هایی یاد کرده که شاهدان عینی با او مطرح کرده‌اند. او بر ضرورت شفافیت و همکاری رژیم ایران تاکید می‌کند. تیتر این گزارش "وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران" عنوان شده است و به تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۱ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ثبت و در تاریخ ۱۵ اکتبر ۲۰۱۱ پخش عمومی شده است. 

تظاهرات اعتراضی در جهان علیه قدرت بانکها روز گذشته برپا شد
روز شنبه (۱۵ اکتبر/۲۳ مهر) مردم در بسیاری از شهرهای جهان در اعتراض به نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی به راهپیمایی دست زدند. صدها هزار تن در شهرهای مختلف اروپا از جمله برلین، رم، لندن، بروکسل، لاهه و مادرید تظاهرات کردند. در کانادا ناراضیان به شرایط اقتصادی، در شهرهای تورنتو، اتاوا، ونکوور، ادمنتن، کلگری و... هزاران نفر شرکت کردند. در اتاوا صدها تن از تظاهرکنندگان در کانفدری شن پارک یا پارک اتحاد، چادر زدند. الگوی این تظاهرات اعتراضی، تظاهرات مردم آمریکا علیه نظام مالی است که هفته‌هاست در میدانی در نزدیکی بورس نیویورک با شعار «وال‌استریت را اشغال کنید»، علیه قدرت بانک‌ها اعتراض می‌کنند. تظاهرکنندگان آمریکایی خود را «۹۹ درصد» می‌نامند. روز جمعه در جریان تظاهرات اعتراضی در نزدیکی وال‌استریت، ۱۴ تن از تظاهرکنندگان پس از درگیری با پلیس بازداشت شدند. 

حکم شش سال زندان و ۲۰ سال محرومیت جعفر پناهی در دادگاه تجدید نظر تائید شد
به گزارش دانشجونیوز، بر اساس آنچه روزنامه دولتی "ایران" گزارش داده، حکم جعفر پناهی که روز دهم اسفند 88 دستگیر شده بود، به 6 سال زندان، 20 سال محرومیت از ساخت و کارگردانی هر نوع فیلم و نوشتن فیلمنامه و هر نوع مصاحبه با رسانه های نوشتاری و شنیداری و دیداری داخلی و خارجی در دادگاه تجدید نظر تایید شده است. محمد رسول‌اف، از کارگردانان ایرانی که همزمان با جعفر پناهی دستگیر شده بود حکم 6 سال حبس تغزیری اش به یک سال گاهش پیدا کرده است. 

******
واشنگتن تایمز، روز دهم اکتبر = 18 مهرماه، نامه 42 شخصیت هنری و فرهنگی ایرانی در اعتراض  به نامه 37 نفر از حامیان و لابیهای رژیم در رابطه با درخواست آنها برای نگه داشتن مجاهدین در لیست تروریستی به چاپ رساند. افرادی از قبیل هادی خرسندی، اسماعیل خویی، گیسو شاکری، حسن داعی، نعمت آزرم، دکتر عزت الله مصلی نژاد، پرویز صیاد و...، بر خروج نام سازمان مجاهدین از لیست تروریستی وزارت  امور خارجه تاکید کردند.