صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۱۰، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


کشیش مسیحی ایرانی متهم به «ارتداد» باید آزاد شود
سایت عفو بین‌الملل 8 مهر اعلام کرد که از مقامات ایرانی خواسته است یک کشیش مسیحی که به‌خاطر ”ارتداد“ به‌دلیل خودداری از انکار دین خود در معرض اعدام قرار دارد را آزاد کنند. یوسف ندرخانی، که دادگاهش روز جمعه به پایان رسیده، با وجود این‌که قانون ایران ”ارتداد“ را جرم نمی‌شناسد، در صورت محکومیت با مجازات احتمالی مرگ مواجه است. حسیبه حاج سهراوی مدیر عفو بین‌الملل در امور خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: ”شوکه کننده است که مقامات ایرانی به کشتن یک مرد صرفاً به‌خاطر استفاده از حق خود برای انتخاب دین دیگری غیر از اسلام حتی بیاندیشند“. وی افزود: ”یوسف ندرخانی صرفاً به‌خاطر اعتقادات مذهبی اش در بازداشت است. او یک زندانی عقیدتی است و باید بلافاصله و بدون شرط آزاد شود“. ”یوسف ندرخانی یکی از بسیار وکلا، دانشجویان، فعالین حقوق‌بشر، معترضین و سایر مخالفان و اعضای اقلیتهای مذهبی و قومی در ایران است که به‌خاطر ابراز عقیده با اعتقاداتی که خلاف دیدگاههای رسمی است، توسط مقامات ایران تحت پیگرد قرار گرفته‌اند“. ”... تمام زندانیان عقیدتی که به‌خاطر عقایدشان بازداشت شده‌اند، از جمله جوامع مسیحیان، بهاییها و دراویش، باید آزاد شوند“.

حکم شلاق در ملاء‌عام در حالی اجرا شد که دزد بزرگ به تورنتو گریخت
در حالی که رئیس بانک ملی  بعد از اختلاس کلان از کشور گریخته و حاضر به بازگشت نیست، حکم شلاق سارقان بانک ملی در شهرستان گُتوَند از توابع استان خوزستان در محل وقوع سرقت و در ملاء عام اجرا شد! به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا، ”متهمان“ در پرونده سرقت وجه نقد از بانک ملی شهرستان گتوند علاوه بر تحمل ۶ سال حبس و جریمه نقدی، به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و محکوم ردیف چهارم به ۶ ماه حبس و یک ضربه شلاق محکوم شده بودند. حکم شلاق این افراد پس از قطعی شدن، به‌صورت علنی و در مقابل بانک ملی گتوند اجرا شد. گفتنی است که محمودرضا خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی هفته گذشته به دنبال بروز بزرگترین اختلاس تاریخ کشور و نقش عظیم بانک متبوعش در اختلاس از سمت خود استعفا داد و ایران را به مقصد تورنتوی کانادا ترک کرد. خبرگزاری حکومتی فارس ۹ مهر نوشت: درحالی که بعد از انتشار اخباری مبنی بر فرار "خاوری"، سخنگوی بانک ملی از بازگشت وی به ایران طی هفته گذشته خبر داده بود یکی از اعضاء هیات مدیره این بانک گفت: اصلاً‌ قرار نبود خاوری به کشور برگردد. پیک ایران در این رابطه گزارش داد: روزنامه کانادایی گلوب اند میل گزارش داد: محمودرضا خاوری مدیرعامل مستعفی بانک ملی، دارای خانه ای 3 میلیون دلاری به نام خود در تورنتو است. خانواده او نيز در آنجا سكونت دارند. بنا بر یک گزارش دریافتی محمود رضا خاوری (مدیر عامل بانک ملی ) که تبعه کانادا هم هست 8 آژانس مسافرتی به نام پسرش ا. خاوری در تورنتو کانادا خریداری کرده که یکی از آنها آژانس جری کپلن است که در اسراییل دفتر دارد. سرمایه این آژانس ها از طرف هواپیمایی ماهان به پاس وامهای کلانی که از طریق بانک سپه ( زمان ریاست خاوری) دریافت کرده تامین شده است. این روزنامه که از این اختلاس به عنوان بزرگترین اختلاس ایران نام برده است، مطرح کرده است که خاوری فردی ایرانی- کانادایی است که استعفای خود را تقدیم مقامات ایرانی کرده و روز پس از آن از لندن به فرانکفورت پرواز کرده است و سپس با پرواز لوفتانزا به تورنتو سفر کرده است. 

تحصن ایرانیان در ژنو در حمایت از اشرف همچنان ادامه دارد
بر اساس گزارش همبستگی ملی 9 مهر، ایرانیان در مقابل مقر اروپایی سازمان ملل، امروز یکشنبه 10 مهرماه صد و شصت و سومین روز تحصن خود را پشت سر گذاشتند. خانواده های ساکنین اشرف٬ هواداران سازمان مجاهدین خلق و ایرانیان آزادیخواه، بدنبال کسب پناهجو شناخته شدن ساکنین اشرف از سوی سازمان ملل، جهت کسب خواستهای دیگر خود به تحصن ادامه می دهند. متحصنین خواهان فرستادن تیم ناظر مانیتورینگ 24 ساعته برای حفاظت از ساکنین اشرف از سوی خانم پیلای هستند. 


آمریکا طرح رژیم ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم را رد کرد
سایت وزارت خارجه آمریکا ۸ مهر نوشت: ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز جمعه در پاسخ به سوالی حول ادعای احمدی نژاد اعلام کرد: احمدی‌نژاد وعده‌های توخالی بسیار میدهد. او دقیقا می داند چه کاری باید انجام شود. اگر رژیم ایران پیشنهاد جدی برای ارائه کردن دارد، باید آن را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه دهد. اما از نظر ما در حال حاضر، این پیشنهاد به انحراف از اصل موضوع شباهت دارد. پاسدار احمدی‌نژاد در مصاحبه با نیویورک تایمز گفته بود اگر غرب سوخت اتمی غنی شده بیست درصدی را فراهم کند، روند غنی سازی اورانیوم را متوقف خواهد کرد. از سوی دیگر بنا به گزارش تلویزیون دولتی روسیه ۸ مهر، دولت روسیه ادعای رژیم مبنی بر همکاری نظامی با این رژیم را رد کرد.