صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۲۱، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

هزاران دانشجو در دانشگاههای مختلف ایران بمناسبت 16 آذر دست تجمعات اعتراضی برگزار کردند

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک، در شرایطی صورت گرفت که نیروهای امنیتی، دانشگاهها را به محاصره درآورده بودند. همچنین صدها تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، به همراه مردمی که در حمایت از آنها در مقابل این دانشگاه با شعار مرگ بر دیکتاتور دست به تجمع زدند. دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، با یاد کیانوش آسا، مراسم شانزدهم آذر را گرامی داشتند. دانشجویان دانشکده کاربردی دانشگاه هنر تهران در زمین فوتبال این دانشگاه روبه‌روی تالار فارابی تجمع کرده و با کف زدن و خواندن سرود یار دبستانی، روز دانشجو را گرامی داشتند. دانشجویان دانشگاه یاسوج در اعتراض به حضور داوود احمدی‌نژاد، برادر پاسدار احمدی‌نژاد، دست به تحصن زدند. دانشجویان دانشگاه زنجان در یک تجمع اعتراضی، شانزدهم آذر، روز دانشجو را گرامی داشتند. دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه رشت نیز در مقابل این دانشگاه تجمع کردند و با سردادن شعارهای ضدحکومتی روز دانشجو را گرامی داشتند. بر اساس گزارشهای منتشر شده، ماموران حراست دانشگاه شهر ری با دانشجویان درگیر شدند. همچنین پنجشنبه حوالی ساعت ۹ شب، نیروهای امنیتی نقاب‌دار با هجوم به یک خانه دانشجویی که تعدادی از فعالان دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان در آن مشغول کتاب‌خوانی بودند، با شکستن در و پنجره، به ضرب‌وشتم دانشجویان پرداخته و تعدادی از آنان را با دو خودروی ون سفیدرنگ به مکان نامعلومی بردند. بر اساس گزارشها از شیراز، در جریان برگزاری مراسم ۱۶آذر ـ روز دانشجو، مأموران امنیتی ۹نفر از دانشجویان را دستگیر کردند. در تهران و سایر شهرها نیز در روز ۱۶آذر، شماری از دانشجویان و فعالان دانشجویی دستگیر و روانه زندان شدند.

عفو بین‌الملل اعتراف‌گیری مجدد از سکینه‌ آشتیانی را محکوم کرد

سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای اعتراف‌گیری مجدد از سکینه‌ آشتیانی در تلویزیون رژیم را محکوم کرد. منابع اطلاعاتی رژیم شایعاتی را در مورد آزادی سکینه آشتیانی پخش کرده بودند اما قصد رژیم گرفتن دوباره اعترافات ساختگی از این زن بی پناه بود. رژیم، سکینه آشتیانی را به منزلش برد تا صحنه قتل شوهرش را دوباره بازسازی کند. در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است، این اعتراف‌گیری نقض معیارهای بین‌المللی برای برپایی محاکمه‌یی عادلانه می‌باشد.

خانواده شهابی در نامه ای سرگشاده خواهان تلاش برای آزادی رضا شهابی، کارگر زندانی، شدند

در این نامه با عنوان "برای آزادی رضا شهابی تلاش کنیم" خطاب به کارگران، تشکلهای کارگری، نهادی حقوق بشری و رسانه ها، آمده است: همان‌طور که می‌دانید رضا شهابی، کارگر زندانی محبوس در بند ۲۰۹ زندان اوین، از روز شنبه ۱۳ آذرماه ۸۹ دست به اعتصاب‌غذای خشک زده است و با توجه به بیماریهای عدیده پیشین و نیز بیماریهایی که در دوره‌ی شش ماهه‌ی زندان به آن دچار شده است، سلامت جانی وی شدیداً در معرض خطر است. در قسمت دیگری از این نامه آمده است: رضا شهابی به مدت شش ماه است که به‌دلیل دفاع از حقوق کارگران در زندان محبوس است، دو ماه است که با وجود صدور نامه‌ی آزادی هنوز در بند است و اکنون نیز سلامت او در معرض خطر جدی قرار دارد و ما نمی‌دانیم در اثر اعتصاب‌غذای خشک چه صدمات دیگری بر او وارد خواهد شد. بدین وسیله از تمامی کارگران، تشکل‌های کارگری، نهادهای حقوق‌بشری و رسانه‌ها و تمامی وجدانهای بیدار خواستاریم برای آزادی بی‌قید و شرط رضا شهابی و همکاران زندانیش و دیگر کارگران زندانی از هیچ کوششی فروگذار نکنند.

******

براساس گزارش دریافتی منابع خبری مقاومت ایران، طی هفته‌های اخیر ویروس نامشخصی در زندان گوهردشت کرج بین زندانیان در حال گسترش است و بهداری زندان اقدام عملی برای درمان زندانیان مبتلا به این ویروس انجام نمی‌دهند. براساس این گزارش تا‌کنون 9تن از زندانیان در سالن 10 و 11 بند 4 زندان به این ویروس مبتلا شده‌اند که 2تن از این زندانیان، رضا شریفی بوکانی و میثاق یزدان‌نژاد وضعیت جسمی نامساعدی دارند. بهداری زندان تا‌کنون اقدامی در درمان این بیماری صورت نداده است. از سوی دیگر زندانبانان زندان گوهردشت کرج، به سلول زندانیان سیاسی یورش بردند.

زندانبانان در زند‌ان گوهردشت کرج به سلول زندانیان سیاسی جعفر اقدامی و بهروز جاوید تهرانی یورش برده و آنان را مورد ضرب‌ و شتم قرار دادند. گفته شده است که فردی بنام زینلی این یورش را هدایت می‌کرده است.

۲۰ نفر درزندان وکیل آباد مشهد اعدام شدند

سایت دانشجو نیوز ۱۸آذر نوشت: به‌دنبال گزارشهای کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران از وقوع اعدامهای دسته جمعی، مخفیانه که بدون رعایت تشریفات قانونی در زندان وکیل آباد مشهد صورت می‌گیرد منابع مطلع محلی به کمپین گفتند که ۹ تن دیگر نیز در تاریخ ۹ آذرماه اعدام شده‌اند. این وب سایت ادامه داد: به گفته منبع یاد شده در ۱۸ آبان ماه نیز ۱۱ تن دیگر از متهمان مرتبط با جرایم موادمخدری در این زندان اعدام شده بودند. با احتساب ۱۰ زندانی که در روز ۴ آبان امسال در این زندان اعدام شده بودند و پیش از این کمپین گزارش آن را منتشر کرده است، شمار اعدامهای دو ماه گذشته در زندان وکیل آباد مشهد به ۳۰ تن رسید. در مهر ماه امسال نیز به بنا بر گزارشهای منابع مطلع که در اختیار کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران قرار گرفته ۲۳ نفر دیگر در این زندان اعدام شده بودند. اعدامهای یاد شده در آمارهای رسمی که در اختیاررسانه‌های دولتی توسط بیانیه‌های رسمی دستگاه قضایی گذاشته می‌شود دیده نمی‌شود. افراد یاد شده در بندحفاظت زندان وکیل آباد به‌دار آویخته شدند.

رئیس قوه قضاییه رژیم، بر گسترش احکام اعدام تأکید کرد
خبرگزاری
حکومتی فارس نوشت که لاریجانی رئیس قوه قضاییه رژیم در این مورد گفت: «سارقان مسلح خیال نکنند که اگر به جایی حمله کردند و موفق نشدند چیزی ببرند قرار است با تحمل یک یا دو سال حبس آزادانه به جامعه برگردند، به آنها این نوید را می‌دهم که حتی اگر چیزی هم سرقت نکنند و فقط به صرف اینکه با سلاح اقدام به سرقت کرده‌اند آنها را اعدام می‌کنیم».

دولت کانادا از صدور حکم اعدام برای طراح وب‌سایت در ایران، ابراز نگرانی کرد

یک سخنگوی وزارت‌خارجه کانادا گفت: کانادا عمیقاً نگران بی‌اعتنایی فاحش مقامهای ایرانی به حقوق مردم ایران است. به نظر می‌رسد که این یک مورد دیگر از صدور حکم اعدام برای کسی در ایران در پی یک فرآیند شدیداً سوال‌برانگیز باشد. ما هم‌چنان از ایران می‌خواهیم به تعهدات داخلی و بین‌المللی اش احترام بگذارد. سعید ملک‌پور، 35ساله، دارای اقامت کانادا، به جرم طراحی وب‌سایتهای پورنوگرافی محکوم شده است، روز شنبه به اعدام محکوم شد. وی در سال 2004 به کانادا مهاجرت کرد اما در سال 2008 در جریان سفری به ایران برای دیدن پدرش بازداشت شد. فاطمه افتخاری، همسر ملک‌پور گفت: همسرم 12ماه از حبس را در سلول انفرادی گذرانده و حتی اجازه نداشته است پرونده‌اش را بخواند تا بتواند از خود دفاع کند و اتهامات وی در جریان یک دادگاه 15دقیقه‌ای مطرح شده است. در خبری دیگر همسر نخست وزیر کانادا لغو حکم سنگسار در ایران را خواستار شد. این درحالیست که معمولا همسران نخست وزیران کانادایی، در مسائل سیاسی یا اجتماعی دیگر کشورها دخالت نمی کنند. مارین هارپر، همسر نخست‌وزیر کانادا، حکم سنگسار در ایران را محکوم کرد و خواستار لغو این حکم برای همیشه گردید.

40 تن در جریان حمله ماموران حکومتی به یک جشن عروسی دستگیر شدند

شنبه‌شب ۱۳آذر، ماموران حکومتی با حمله به یک خانه که جشن عروسی در آن برپا بود، ۴۰نفر از شرکت‌کنندگان را دستگیر کردند و با خود بردند. گفته می‌شود که کلیه دستگیر شدگان با دو مینی‌بوس به پایگاهی که متعلق به سپاه در شهرک غرب می‌باشد، منتقل شدند.

رژیم در آلودگی هوای تهران، نقش مستقیم دارد
به گزارش رسانه‌های حکومتی، انصاری، دبیرکل کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست رژیم، گفت: یک مقام مسئول وز
ارت بهداشت... مرگ بیش از ۳۶۰۰شهروند تهرانی را مورد تأیید قرار داده است، آنچه اتفاق افتاده، صدمات و خسارات سنگین جانی و مالی را برای کشور به همراه داشته است. این کارگزار رژیم با اشاره به تولید بنزین غیراستاندارد به دستور پاسدار احمدی‌نژاد که وی آن را «مصلحت‌اندیشی‏های سیاسی و اقتصادی» توصیف می‌کرد، افزود: میزان بنزن موجود در بنزین‏های تولیدی داخل که عامل سرطان است، بیش از 10برابر حد مجاز استاندارد است و میزان اکتان بنزین داخلی هیچ تشابهی با استانداردهای دنیا ندارد... وی گفت: میزان گوگرد موجود در گازوییلهای مصرفی در وسائط نقلیه عمومی حداقل 100برابر استاندارد جهانی است. از سوی دیگر عبدالحسین بیات مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: آلودگی هوای تهران ارتباطی به بنزین تولیدی نداشته و بیشتر ترفندی از سوی دشمن شکست خورده ایران اسلامی برای کم اثر کردن خودکفایی ایران در تولید بنزین است!

مراسم عضویت نوزادان یک ماهه تا کودکان هفت‌ساله در بسیج، برگزار می‌شود

براساس این طرح نوزادان یک ماهه تا کودکان 7ساله کارت بسیج خواهند گرفت. رژیم مدعی شد که این اقدام برای ”گسترش فرهنگ و تفکر بسیجی در جامعه بویژه نسل پنجم“ است.

یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق که به سرطان مبتلا بود، در شهر اشرف درگذشت

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد، صبح روز ۱۹ آذر ۱۳۸۹ مهدی فتحی پس از یکسال مقاومت در برابر بیماری سرطان و در حالیکه که کارشکنی نیروهای تحت امر مالکی با ایجاد تاخیر چند ماهه در انتقال او به بیمارستان تخصصی، بیماری او را غیر قابل برگشت کرده بود، در گذشت. این اطلاعیه می گوید که وی اولین بار در ۱۹ دسامبر ۲۰۰۹ به علت بیماری کلیوی در بیمارستان اشرف که تحت کنترل نیروهای عراقی است بستری شد. اما بدلیل محدودیتهای کمیته سرکوب اشرف و عدم دسترسی به بیمارستان و پزشک متخصص بیماری او مستمرا تشدید و دچار خونریزی وسیع داخلی شد و به ناچار تحت عمل جراحی اورژانس قرار گرفت. کمیته سرکوب اشرف و مسئول عراقی بیمارستان اشرف بارها اعزام وی به بغداد را کنسل کردند. تنها ۴۵ روز طول کشید تا بیمار را برای ویزیت متخصص اورولوژی به بیمارستانی در بغداد منتقل کنند. پزشکان متخصص اورولوژی با تشخیص تومور کلیه تأکید کرده بودند بیمار بدون تأخیر باید تحت رسیدگیهای فوری قرار گیرد اما بیش از سه ماه کمیته مذکور و مدیر بیمارستان، مانع انتقال و بستری شدن او در بیمارستان شدند. در نهایت وی در ۲۲ اوت ۲۰۱۰ با چند ماه تاخیر برای عمل جراحی منتقل و بلافاصله در بیمارستان تحت عمل جراحی قرارگرفت. پزشک جراح بعد از مشاهده وضعیت داخلی بیمار گفت بدلیل تاخیر در عمل تومور تمام بدن را در برگرفته و عمل جراحی بی فایده است. پزشک جراح طی نامه ای نوشت تومور به علت دیرکرد در عمل جراحی گسترش یافته است.

پس از دو روز مذاکره بی ثمر، اشتون حاضر نشد در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با جلیلی شرکت کند

به گزارش خبرگزاری رویتر، مذاکرات دو روزه گروه ۵+۱ با نمایندگان رژیم ایران در ژنو روز سه شنبه، بدون دستیابی به «پیشرفت خاصی» پایان یافت. خبرگزاری فرانسه در گزارشی از ژنو نوشت، ظاهرا این گفتگوها که پس از یک وقفه چهارده ماهه برگزار شد، با پیشرفتی همراه نبوده است. این خبرگزاری به نقل از سعید جلیلی تصریح می کند که خانم اشتون در پایان مذاکرات دو روزه، حاضر نشده در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وی شرکت کند. کاترین اشتون،مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه شنبه، پس از پایان مذاکرات در بیانیه ای گفت «نزدیک دو روز به طور متمرکز روی برنامه اتمی ایران صحبت کردیم و خواست جامعه جهانی را در رابطه با وظائف ایران با نمایندگان ایران مطرح کردیم». در بیانیه خانم اشتون همچنین آمده است: «حقوق ایران را به رسمیت می شناسیم ولی تهران باید به تعهدات بین المللی خود عمل کند». شورای امنیت تاکنون با تصویب چهار قطعنامه تحریمی از رژیم ایران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند ولی رژیم ایران از این دستور سرپیچی کرده و غنی سازی را حق خود می خواند. نمایندگان حکومت ایران و گروه ۵+۱ روز سه شنبه، سومین دور گفت و گوها در مورد فعالیتهای هسته ایران را در حالی آغاز کردند که طرفین، دو دور مذاکره در روز دوشنبه را «سازنده» توصیف کرده بودند. یک منبع فرانسوی به خبرگزاری فرانسه گفت که محور گفت و گوها بر روی مسائل هسته ای تمرکز داشت. در همین رابطه گری سیمور دستیار ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور تسلیحات کشتار جمعی، تکثیر اتمی و تروریسم گفت، برای آزمایش اینکه ”میزان تحمل رژیم ایران چقدر است، “ دور جدیدی از تحریمها در راه می‌باشد. وی افزود ما و متحدینمان مصمم هستیم تا فشار را روی رژیم ایران حفظ کرده و حتی افزایش دهیم: ”ضروری است ما این پیام را به رژیم ایران بفرستیم که تا وقتی نگرانیهای ما به‌طور کامل برطرف نگردد، تحریمها لغو نخواهد شد“.

یک جوان 16 ساله ایرانی، صبح دوشنبه در اتاوا با شلیک گلوله به قتل رسید.

سه نفر در این رابطه دستگیر شده اند.

بر اساس گزارش رسانه های محلی اتاوا، پلیس روز سه شنبه 7 دسامبر، سه جوان 18، 19 و 20 ساله را در رابطه با قتل یزدان غیاثوند غیاثی اهل اتاوا، بازداشت کرد. عبدالحمید وهبی، 20 ساله به جرم قتل درجه 2 و خالد وهبی، 19 ساله و زکریا دورنو، 18 ساله به جرم دست داشتن در قتل پس از شلیک، زندانی شدند. پلیس اتاوا گفت که یک ماشین با رنگ تیره را که گفته می شود، غیاثی در آن گلوله خورده و سپس به بیرون پرتاب شده، ضبط نموده است. گفته می شود سه نفر دستگیر شده، با یزدان غیاثی آشنا بوده اند. پلیس اعلام کرد که غیاثی بر اثر ضربه گلوله به سینه اش جان خود را از دست داد. این اتفاق عجیب روز دوشنبه 6 دسامبر ساعت 10:30 صبح، در خیابان بوث، نزدیک به خیابان سامرست غربی رخ داد. مجرمین پس از شلیک گلوله به سینه وی، این جوان ایرانی را از ماشین به بیرون انداختند. پلیس دخالت داشتن گنگ(دسته جنایتکاران) در این رابطه را وارد نمی داند. منابع اطلاعاتی پلیس به رسانه های اتاوا گفتند که تیراندازی به خاطر مقداری کمی ماری جوانا بوده است اما دوستان و اقوام غیاثی ضمن رد این گفته بارها اعلام داشته اند که یزدان، همیشه بدنبال ورزش و درس بود. وی که دانش آموز دبیرستان کاتولیک نوتردام بود، برای بالا بردن نمراتش در رشته فیزیک، سخت می کوشید. هدف یزدان این بود که مهندس مکانیک شود. او همچنین در کلاسهای تکواندو و دو و میدانی شرکت داشت. به نقل از بخش محلی تلویزیون سی بی سی، یزدان با وجود سن کم، کلاس تکواندو نیز تدریس می کرد. این منبع اضافه کرد که خانواده غیاثوند غیاثی، سالها پیش مجبور به ترک ایران شده بودند.

یکی از اهالی خیابان بوث، که در مقابل خانه اش مشغول سیگار کشیدن بوده است، روز دوشنبه به پلیس گفت که جوانی را می بیند که سوار ماشین می شود. این شاهد صداهایی را از داخل ماشین می شنود.وی با تمام شدن سیگارش در حال وارد شدن به خانه اش بود که با صدای "بوم بوم" به طرف ماشین بر می گردد و با ناباوری شاهد باز شدن درب ماشین و بیرون انداختن بدن مجروح جوان مزبور از ماشین می شود. شاهد با نزدیک شدن به ماشین با ضربات مشت بر آن می کوبد و خواستار توقف آن می گردد اما ماشین با سرعت از صحنه خارج می شود.

خانواده غیاثی روز پنجشنبه در گورستان بیچوود، مراسم تدفین یزدان را برگزار کردند. همچنین دوستان یزدان غیاثی، پنجشنبه شب، با تجمع در محل حادثه یاد او را گرامی داشتند. لازم به ذکر است که پلیس این پرونده را مختومه اعلام نکرده و از عموم خواسته است که چنانچه اطلاعاتی در رابطه با این حادثه دارند با این شماره ها تماس حاصل کنند:

613-233-8477(TIPS)

و یا

613-236-1222 داخلی 5493