صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۰۷، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

کارگران ایران در برابر محدودیتها اعتراض می کنند

- روز شنبه دهها تن از رانندگان کامیون در مقابل مجلس رژیم تجمع کردند. این تجمع در اعتراض به پایین بودن کیفیت کامیونهای عرضه شده توسط سایپا دیزل صورت گرفت.

- بیش از 250 تن از کارگران لوله سازی خوزستان نیز روز شنبه در مقابل این کارخانه در اهواز تجمع کرده و خواستار راه اندازی مجدد کارخانه و پرداخت ۱۹ماه حقوق عقب‌افتاده خود شدند.

- اعتراضات کارگران چینی البرز قزوین نیز که از فروردین ماه امسال تاکنون هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند و به علاوه هرکدام از آنها حدود یک میلیون تومان از سال قبل طلب دارند و از مدتها قبل به‌طور مستمر دست به تجمع و اعتراض زده و حتی برای دریافت مطالبات خود به تهران رفته و در مقابل نهاد ریاست‌جمهوری دست به تجمع اعتراضی زده‌اند، همچنان ادامه دارد. این کارخانه ۲۸۰ کارگر دارد که اکنون با حکم انحلال کارخانه و تعطیل شدن آن، آنها نیز بیکار شده‌اند.

- همچنین کارگران کنف کار رشت در مقابل سازمان صنایع و معادن رژیم در گیلان تجمع اعتراضی برگزار کرده و خواستار حقوق عقب افتاده خود شدند.

بدنبال يك تصادف ساختگي يك دانشجوي معترض به كوما فرو رفت

آژانس ايران خبر 7 آذرماه گزارش داد: يك دانشجوي معترض دانشگاه پلي تكنيك روز 2 آذر با حراست دانشگاه برخورد و درگيري داشت. اين دانشجو پس از ترك دانشگاه در روز چهارشنبه هنگامي كه قصد سوار شدن به وسيله نقليه عمومي داشت، با يك موتورسوار مورد اصابت و تصادف ساختگي قرار ميگيرد. موتور سوار براحتي فرار كرده و اين دانشجوي معترض درحال حاضر در كوما بسر می برد.

بدنبال درگیری با نیروهای حکومتی، یک جوان تبریزی کشته شد

جوانان تبریز که برای تماشای مسابقه فوتبال بین تیمهای شهرداری و تراکتورسازی تبریز به‌دلیل نبود جا به بالای تپه، کنار ورزشگاه رفته بودند، با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند. در این درگیری مأموران حکومتی، یک جوان را با زدن ضربات باتون به سرش به قتل رساندند. به گفته شاهدان، ماموران، جسد این جوان را بلافاصله سوار ماشین کرده و با خود بردند و فردی را که با موبایل از این صحنه‌ها فیلمبرداری می کرد دستگیر کردند. ماموران نیروی انتظامی با باتون و گاز اشک آور به جوانان حمله کرده و حداقل ۶نفر را دستگیر نمودند.

یک مامور نیروی انتظامی، در تهران کشته شد

پاسدار ساجدی‌نیا، سرکرده نیروی انتظامی تهران بزرگ، ضمن اعلام این خبر گفت که مامور مذکور در درگیری مسلحانه در تهران کشته شده است.

دادگاه نسرین ستوده برگزار شد

بر اساس گزارش خبرگزاری هرانا، دادگاه نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال جنبش زنان، روز یکشنبه ۷ آذرماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی برگزار ‌گردید. اتهامات نسرین ستوده اقدام علیه امنیت ملی، اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت و همکاری با کانون مدافعان حقوق‌بشر اعلام شده است. نسرین ستوده، برنده جایزه بین‌المللی حقوق‌بشر ایتالیا که از روز ۱۳شهریور ماه در زندان اوین در بازداشت است، اکنون هشتاد و چهارمین روز خود را در سلول انفرادی می‌گذراند. وی از روز ۳مهر تا ۲۴ آبانماه (به غیر از چند روز آن را) در اعتصاب غذا بوده است که ۹روز از این روزها را در اعتصاب‌غذای خشک بوده است. وی در اولین جلسه دادگاه خود، در روز ۲۴ آبانماه بنا به درخواستهای مکرر خانواده و وکلایش دست از اعتصاب غذا برداشت. در همین رابطه ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق‌بشر ملل ‌متحد نگرانی خود را از سرکوب وکلا و مدافعان حقوق‌بشر در ایران ابراز نمود و از دستگیری نسرین ستوده، وکیل دادگستری و همچنین حکم سنگسار سکینه آشتیانی ابراز نگرانی کرد.

هنگامه شهیدی دست به اعتصاب‌غذای نامحدود زد

روزنامه‌نگار زندانی، هنگامه شهیدی، اعلام کرد دست به اعتصاب‌غذای نامحدود زده است. وی پس از ۱۸روز مرخصی استعلاجی درحالی‌که هنوز درمانش به پایان نرسیده بود، به زندان بازگردانده شد.

قانونگذاران اتحادیه اروپا خواستار کمک به ساکنان کمپ اشرف شدند

روزنامه واشنگتن پست با عنوان «قانونگذاران اتحادیه اروپا: آمریکا باید گروه ایرانی در عراق را کمک کند»، نوشت: پارلمان اروپا از ایالات متحده و ملل ‌متحد مؤکدانه خواسته است تا برای یک گروه اپوزیسیون ایرانی در عراق کمکهای فوری فراهم کند. این گروه اپوزیسیون ایرانی از سالهای 1980 در کمپی در نزدیکی بغداد مستقر می‌باشند. واشنگتن پست افزود: طی یک قطعنامه، ‌این قانونگذاران، روز پنجشنبه از اتحادیه اروپا خواستند تا بر واشنگتن جهت خارج ساختن سازمان مجاهدین خلق ایران از لیست سازمانهای تروریستی وزارت‌خارجه، فشار وارد کند. اتحادیه اروپا سال گذشته این گروه را از لیست گروههای ممنوعه تروریستی خارج ساخت. ارتش آمریکا کنترل کمپ اشرف و 3400نفر از ساکنان ایرانی آن را در ژوئن گذشته به نیروهای عراق واگذار کرد. در ماه ژوییه یک دادگاه استیناف فدرال آمریکا در واشنگتن دی.سی [منطقه کلمبیا] به وزارت‌خارجه دستور داد تا نگهداشتن مجاهدین در لیست تروریستی خود را مورد بازبینی قرار بدهد. به گفته این دادگاه، دولت آمریکا باید به این گروه، شانس به چالش گرفتن ادعاها مبنی بر اینکه این گروه، کماکان درگیر در فعالیت تروریستی است و یا توانایی و هدف چنین کاری برای خودش حفظ کرده را نداشته است.

علت قطع ارتباط گامبیا با رژیم ایران ارسال سلاح عنوان شده است

یک منبع نزدیک به‌ریاست جمهوری گامبیا گفت: ”قطع رابطه گامبیا با رژیم ایران، که برای بسیاری از گامبیاییها تعجب‌آور بوده، مستقیما به محموله تسلیحات ارسالی از ایران به گامبیا ربط دارد“. خبرگزاری فرانسه به‌نقل از یک راننده سفارت رژیم ایران در گامبیا گزارش داد: «تمام کارمندان سفارت رژیم ایران هم‌اکنون این کشور را ترک کرده‌اند».

دادگاهی در نیجریه یک عضو سپاه پاسداران را به قاچاق اسلحه متهم کرد

رادیوفردا 5 آذر ماه گفت: دادگاهی در نیجریه روز پنجشنبه یک ایرانی که گفته می شود از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است را در ارتباط با محموله قاچاق اسلحه و مهمات، متهم کرد. انی منبع افزود: به گزارش رویتر، «عظیم آقاجانی» که طبق مدارکی که در دادگاه ارائه شد، به عنوان یک بازرگان و تاجر مستقر در تهران معرفی شده، یکی از اعضای سپاه پاسداران است و در کنار یک همدست شهروند نیجریه، به اتهام قاچاق اسلحه و مهمات تحت محاکمه است. مقامات نیجریه روز ۲۶ اکتبر اعلام کردند که یک کشتی حامل سلاحهای ارسالی رژیم ایران را در بندر لاگوس ضبط کرده اند. این محموله که در ۱۳ کانتینر جاسازی شده بود شامل گلوله های توپ، خمپاره و سایر سلاح ها بود و برچسب مواد ساختمانی روی جعبه های آن خورده بود.

پانزده هزار سانديس خور، وبلاگ نويس شدند

آژانس ايران خبر گزارش داد: پس از آموزش ۱۵۰۰ «تکاور سایبری»، یک سرکرده سپاه از پایان آموزش وبلاگنویسی به ۱۵ هزار بسیجی خبر داد. بهرام حسینی مطلق، ورود به عرصه فضای مجازی در راستای ترویج فرهنگ بسیجی با آموزش بیش از ۲۰ هزار نفر را، از اولویتهای دیگر سپاه استان دانست و گفت: تا پایان آذرماه سال‌جاری بیش از ۲۰ هزار نفر از آموزشهای وبلاگ‌نویسی و ورود به فضای مجازی بهره‌مند می‌شوند و هم‌اکنون نیز ۱۵ هزار نفر در این زمینه آموزش دیده‌اند. وی ادامه داد: برگزاری جشنواره وبلاگ‌نویسان بسیجی در راستای توسعه فرهنگ شهادت و ایثار نیز از جمله برنامه‌های پیش‌رو در این هفته است.