صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۳۰، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

کمیته مجمع عمومی ملل ‌متحد با صدور قطعنامه‌یی نقض حقوق‌بشر در ایران را محکوم کرد

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: بعد از یک حمله خشمگینانه علیه غرب توسط یک نماینده بلندپایه رژیم ایران، یک کمیته سازمان ملل روز پنجشنبه قطعنامه‌یی را در محکومیت بیلان حقوق‌بشر ایران تصویب کرد. جان مک‌نی، نماینده کانادا در سازمان ملل که کشورش 42 کشوری که از این قطعنامه حمایت کردند را هدایت کرد گفت: نقض حقوق‌بشر در ایران ادامه دارد و وخیم‌تر می‌شود. مک‌نی گفت: رژیم ایران به‌طور مستمر درخواستهای بین‌المللی در مورد استفاده از شکنجه را رد می‌کند و استفاده از اعدامهای علنی، از جمله توسط سنگسار و حلق‌آویز را افزایش می‌دهد. او گفت: استمرار این رفتار نشان‌دهنده فقدان بنیادی احترام به سازمان ملل، معاهدات حقوق‌بشر و راه و رسم آن می‌باشد. محمد جواد لاریجانی، نماینده ‌رژیم ایران، تهدید کرد: این قطعنامه ” برای صلح و همزیستی بین‌المللی مضر است“. وی گفت: این [قطعنامه] به اعتبار و استاتوی سازمان ملل به‌عنوان یک نهاد، لطمه جدی می‌زند. بدنبال محکومیت رژیم در مجمع عمومی ملل متحد، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه رژیم ایران نیز گفت: آشی که کشورهای غربی در موضوع حقوق‌بشر به‌عنوان ترفند سیاسی در دهه ۷۰ و ۸۰ بارگذاشته‌اند، آنقدر شور شده که داد آشپزهای آن هم درآمده است. وی ادامه داد: نقض فاحش و سیستماتیک حقوق انسانها در جای‌جای جهان توسط کشورهای اروپایی و آمریکایی آنقدر در افکار عمومی جهان تنفر ایجاد کرده که بازی سیاسی از این دست، طرفی برای آنان نمی‌بندد. امروز بومیان کانادا به‌شدت از آنچه که در کشورشان به‌عنوان تبعیض علیه آنها می‌گذرد، در رنجند. لازم به ذکر است که این قطعنامه با ۸۰ رأی موافق و ۴۴رأی مخالف و ۵۷ رأی ممتنع به تصویب رسید. در آغاز این جلسه، فرستادگان رژیم ایران خواستار رأی‌گیری حول اینکه هیچ اقدامی صورت نگیرد شدند و از این طریق، به‌طور ناموفقی سعی در بلوکه کردن قطعنامه مزبور را داشتند. این قطعنامه‌ پیشنهادی، با ۹۱رأی موافق و ۵۱ رأی مخالف و ۳۲رأی ممتنع شکست خورد.

خبرگزاری سپاه پاسداران از تظاهرات ۱۶ آذر توسط مردم احساس خطر کرد

خبرگزاری حکومتی فارس روز یکشنبه ۳۰ آبان به نقل از وبلاگهای خبری دانشجویی از آمادگی دانشجویان برای برگزاری مراسم ۱۶ آذر ابراز وحشت کرد. این خبرگزاری حکومتی گفت: « بر اساس این اخبار فتنه گران در صدد هستند تا با سوء استفاده از روز دانشجو که البته اصالتا ماهیتی ضد استکباری و کاملا اسلامگرایانه دارد، شرایطی را برای ابراز ارادت به اربابان آمریکایی و دیگر متحدان غربی اش فراهم بیاوردند. این اطلاعیه ها تاکید دارند که از روز اول ماه محرم مصادف با ۱۶ آذر جشن ملی آغاز می شود، حال جشن ملی آنهم در آغازین روز ماه محرم و ماه عزای حسینی چه مفهومی بجز دین ستیزی می تواند داشته باشد این سوالی است که پاسخ آنرا هر شنونده عاقلی به خوبی می داند. هنوز خاطر ملت ایران از توهین گستاخانه حرمت شکنان در روز عاشورا به نمادهای عزاداری سید الشهدا و قرآن کریم در رنج و عذاب است حال چگونه ضد انقلاب اینچنین وقیحانه میخواهد بنام دانشجو علیه مسلمات حساسیتهای دینی شیعیان لجن پراکنی کند، این دیگر موضوعی در خور تامل است. طبیعی است که دانشجویان متدین در روز ۱۶ اذر بعنوان اولین روز از دهه ماه محرم مکر دشمنان و دسیسه ایشان علیه تشیع را بخوبی خنثی میکنند و همدل و یکصدا سنتها و آئین های مقدس ماه محرم در احیای عزای حسینی را گرامی میدارند. طبیعی است که جریان نفوذی در بدنه دانشجویی نیز بخواهد با اتکا به کلیات منشور سبز سلسله اقداماتی برای عوام فریبی و عمل به تظاهرات مذهبی داشته باشد که با توجه به اعلام رسمی قصد برگزاری جشن دراین روز عملا نمیتوان آن نمایشها را هم دارای اعتبار ارزیابی کرد».

جمعی از اهالی شهر بافق، یک حرکت اعتراضی برپا کردند

جمعی از اهالی شهر بافق در یک حرکت اعتراضی بلوار انقلاب شهر بافق را مسدود کردند. خانواده‌ها علت اعتراض خود را عبور کامیونهای حمل بار سنگ آهن از این بلوار که باعث مرگ تعدادی از وابستگانشان شده عنوان کردند.


کارگران کارخانه لوله‌سازی خوزستان در یک حرکت اعتراضی جاده استانداری به کیان‌پارس را بستند

کارگران کارخانه لوله‌سازی خوزستان روز شنبه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده خود، جاده مقابل استانداری به سمت کیان‌پارس را بستند و مانع عبور خودروها شدند. کارگران شعار می‌دادند: ”مرگ بر ظالمین، مرگ بر ظالمین“. مأموران نیروی انتظامی، معترضان را محاصره کردند.

وبلاگ‌نویس جوان در آمل به‌خاطر توهین به خمینی، محاکمه شد

نوید محبی، جوانترین وبلاگ‌نویس زندانی جهان، در تاریخ ٢٣آبانماه در شهر آمل در دادگاهی بدون حضور وکیل مدافع و در پشت درهای بسته، محاکمه شد. نوید ١٨ساله اینک در زندان شهر ساری در انتظار صدور محکومیت خود می باشد. نوید محبی، مدیر وبلاگ ”گاه‌نوشته‌ها“ و از مدافعان حقوق زنان، در تاریخ ١٨سپتامبر از سوی ٨ مأمور وزارت اطلاعات با خشونت و ضرب ‌و شتم در منزلش بازداشت شد. وی از آن تاریخ در بند مجرمان عادی زندانی است. اتهامات این وبلاگ‌نویس جوان ”اقدام علیه امنیت ملی، توهین به بنیانگذار و رهبر فعلی رژیم، تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با رسانه‌های بیگانه“ و ”عضویت در کمپین یک میلیون امضاء و حمایت از اعضای آن“ اعلام شده است. در همین رابطه سازمان خبرنگاران بدون مرز سرکوب وبلاگ نویسان توسط رژیم ایران را محکوم کرد. این سازمان محاکمه وبلاگ نویسان بدون حضور وکیل مدافع را مورد اعتراض قرار داد.

نیروهای حکومتی به بند زندانیان سیاسی زندان گوهردشت، یورش بردند

بر اساس اخبار منتشر شده صبح روز پنجشنبه 27آبانماه، ۳۲نفر از نیروهای یگان ویژه حفاظت با همراهی ۴ افسر نظامی به سالن ۱۰ بند چهار زندان رجایی‌شهر کرج که محل استقرار زندانیان سیاسی این زندان می‌باشد یورش برده و با برهم زدن وسایل شخصی ایشان، اقدام به بازرسی این محل نمودند. به گفته زندانیان، این یورش، عیدی مسئولان این زندان به‌مناسبت عید قربان بوده است. گفتنی است این چندمین باری است که در طول ماههای اخیر مأموران امنیتی این زندان، با یورش به سلول زندانیان سیاسی بند چهار، اقدام به بازرسی، ضرب‌وشتم و تخریب اموال این زندانیان می‌نمایند. چندی پیش نیز زندانبانان بند ۴ زندان رجایی شهر کرج، در اقدامی عجیب همراه با ۲قلاده سگ اقدام به بازرسی اتاق و وسایل زندانیان سالن ۱۰ بند 4 زندان رجایی‌شهر کرج نموده بودند.

دوچرخه‌سواری زنان توسط نیروی انتظامی، ممنوع اعلام شد

سایت حکومتی خبر آنلاین روز شنبه ۲۹آبان نوشت: سرتیپ دوم پاسدار احمدرضا روزبهانی، رئیس پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی‌گفت: در مورد دوچرخه‌سواری زنان از مراجع ذیصلاح استعلام کرده‌ایم و تا زمان پاسخ به استعلام با افرادی که خارج از عرف اسلامی و پوشش نامناسب اقدام به دوچرخه‌سواری کنند، برخورد صورت می‌گیرد. در راستای سرکوب زنان در حکومت ملاها، مدیرت دانشگاه علم و صنعت، طرح تفکیک جنسیتی را علاوه بر جداسازی در کلاسهای عمومی، در کلاسهای ریاضی و تخصصی هم اجرا می‌کند. همچنین مأموران حراست با برخوردهای غیر انسانی از ورود دانشجویان دانشگاه آزاد ورامین، که آنها را بدحجاب می‌خوانند، جلوگیری می‌کنند. به گفته یکی از دانشجویان این دانشگاه مأموران حراست که بیشترشان افراد بی‌سواد و لمپن هستند، با برخورد زشتی از ورود دانشجویان دختر و حتی پسر که آنها را بدحجاب می‌دانند، به دانشگاه جلوگیری می‌کنند. این موضوع باعث شده که هر روز یکی دو بار بین مأموران حراست و دانشجویان درگیری فیزیکی به وجود آید.

پناهندگان ایرانی در آتن موفق به کسب حق اقامت شدند

کمیته پناهندگان سیاسی ایرانی در یونان خبر داد: متحصنین ایرانی در آتن پس از 78 روز تحصن و ۳۵روز اعتصاب‌غذا، دولت یونان را مجبور به عقب نشینی کردند. به گفته این کمیته کلیه ۴۹متحصن ایرانی موفق به کسب حق اقامت در این کشور شدند.

جواد لاریجانی حکم سنگسار و اعدام را تئوریزه کرد

جواد لاریجانی، معاون قوه ‌قضاییه رژیم، در مصاحبه با تلویزیون سی.ان.ان از حکم سنگسار و اعدام دفاع کرد و گفت: هر کشوری مکانیزمهایی برای اجرای مجازات دارد که هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند آنها غلط هستند و باید تغییر کنند. وی افزود: در مورد اشخاصی این حکم اجرا می‌شود که مرتکب حادترین شکل جرم شده باشند. جواد لاریجانی در بخش دیگری از مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان در مورد افزایش میزان اعدامها که وی آنرا به‌عنوان خدمتی به اروپاییها قلمداد می کرد و گفت: این هم یکی دیگر از بی‌انصافی‌ها و تحریفهایی است که رسانه‌های غربی در حق ایران انجام می‌دهند و تلاشهای جمهوری اسلامی برای ایستادگی در برابر سوداگران بین‌المللی را نادیده می‌انگارند. ما به راحتی می‌توانیم قوانین کشورمان را به‌گونه‌ای تغییر دهیم که قاچاقچیان بدون درگیر شدن با نیروهای امنیتی ما محموله‌های خود را به کشورهای غربی برسانند که در این صورت هم هزینه‌های جانی و مالی کشور ما کم خواهد شد و هم آمار اعدامی‌های ما به‌شدت کاهش خواهد یافت.

۱۳۰کیلوگرم هروئین خالص ارسالی رژیم ایران به نیجریه، کشف شد

مقامهای گمرک ”نیجریه“ در لاگوس گفتند که یک محموله هروئین شامل یک صد و سی کیلوگرم هروئین با غلظت بالا را که از سوی رژیم ایران ارسال شده بود کشف و ضبط کردند. یک مقام مسئول در گمرک لاگوس، گفت این مقدار هروئین خالص با کشتی به نام (مونته نگرو. ام. و) از ایران حمل شده بود که توسط گاردهای مرزی این کشور شناسایی شده و توقیف گردید. گفته می شود مقصد اصلی این محموله اروپا بوده است.

"درس دفاع مقدس" به جمع دروس دانشگاهی تمامی دانشگاههای ایران افزوده می شود

رسانه حکومتی فرارو خبر داد: مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی گفت: درس 2واحدی آشنایی با دفاع مقدس از ترم آینده در تمامی دانشگاههای کشور برای دانشجویان دوره کارشناسی تدریس می‌شود و هر دانشجویی در هر رشته تحصیلی می‌تواند این درس را مانند سایر دروس عمومی انتخاب کند. ابوالفضل حسنی افزود: پیش از این تنها چند دانشگاه برای تدریس این درس اعلام آمادگی کرده بودند که هم‌اکنون با تصویب نهایی، تمامی دانشگاهها باید نسبت به ارائه این درس به دانشجویان اقدام کنند. وی اظهار داشت: دروس اختیاری دیگری نیز به جز آشنایی با دفاع مقدس در شورای عالی برنامه‌ریزی در دست بررسی است که پس از تأیید توسط وزیر علوم به دانشگاهها ابلاغ می‌شود.

جنگلهای گلستان در آتش می سوزد

رسانه حکومتی آینده از عملیات اطفای حریق توسط نیروهای امدادی خبر داد: عملیات اطفای حریق دو نقطه از جنگلهای گلستان پس از گذشت حدود سه روز همچنان ادامه دارد و نیروهای امدادی همچنان مشغول پاکسازی بقایای حریق هستند. کدام نیروهای امدادی؟ شاهدین عینی می گویند مردم با گالن برای اطفای حریق تلاش می کنند. پارک ملی گلستان بدلیل بی کفایتی رژیم در آتش می سوزد و این منطقه زیست محیطی به تدریج در حال نابودی است.


اداره برق، بدلیل بدهی فیوز تخت‌جمشید را کشید

خبرگزاری حکومتی آفتاب گزارش داد: برق مجموعه تاریخی تخت‌جمشید به‌عنوان بزرگترین مجموعه تاریخی کشور به علت بدهی قطع شد و این مجموعه چند روزی است بدون داشتن برق پذیرای بازدیدکنندگان است. این در حالی است که در این مجموعه موزه آثار تاریخی با ارزش وجود داد که مجهز به دوربینهای مداربسته است و به علت قطع برق سیستمهای حفاظتی این مجموعه از کار افتاده است. همچنین آثار بسیار با ارزشی در محوطه این مجموعه وجود دارد که با توجه به این‌که شبها در تاریکی مطلق به‌سر می‌برد احتمال دست‌درازی به آن وجود دارد. رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مشکل قطع برق مجموعه تخت‌جمشید را تعویق در ابلاغ بودجه جاری عنوان کرد و گفت: نگران نباشید.... دستور داده‌ام اگر در این زمینه بدهی وجود دارد پرداخت شود و چنانچه مشکل فنی نیز وجود دارد، رفع شود.