صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۲۳، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود در پی هتک حرمت 8 نفر به یکی از دانشجویان دختر این دانشگاه، دست به اعتراض زدند

دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود روز سه‌شنبه در اعتراض به پیگیری نشدن حادثه تجاوز 8 نفر به یکی از دانشجویان دختر، مقابل ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کرده و خواهان پاسخگویی مسئولین این دانشگاه به خواسته‌های خود شدند. لازم به ذکر است که روز یکشنبه دوم آبان، یکی از دختران دانشجو توسط تعدادی از عناصر مشکوک از مقابل دانشگاه صنعتی شاهرود ربوده شد و در یکی از باغهای روستاهای اطراف شاهرود مورد تجاوز ۸نفر قرار گرفت. دانشجویان می‌پرسند برای تحمیل حجاب اجباری، نیروهای انتظامی و لباس‌شخصی همه جا حاضر هستند، ولی برای پیدا کردن ۸نفر اوباشی که در روز روشن به یک دختر تجاوز کرده‌اند، چرا ارگانهای انتظامی اقدامی نمی‌کنند؟ دانشجویان می‌پرسند مدافعان «عفاف و حجاب» چرا ساکت هستند؟ منابع خبری مقاومت ایران ضمن درج این خبر افزود: به گزارش رسیده از این دانشگاه، در این تحصن که تا ساعت ۲۰ ادامه داشت، دانشجویان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود: «امروز… فردا چه خواهد شد؟!» و «من اگر بنشینم، تو اگر بنشینی، چه کسی برخیزد». دانشجویان خواهان حضور مرادزاده، رئیس و نیکوفرد، معاون دانشجویی دانشگاه، برای پاسخگویی شدند. دانشجویان با صدور بیانیه‌ای خواستار اشد مجازات علامان تجاوز به دختر دانشجو، افزایش تعداد سرویسهای عمومی دانشگاه و حفاظت از خوابگاه دختران دانشجو شدند. در پایان این تجمع تعدادی از نمایندگان دانشجویان با معاون دانشجویی ملاقات کرده و به طرح مطالبات خود پرداختند. نیکوفرد نیز در پاسخ با تهدید دانشجویان به برخورد انضباطی، سرویسهای دانشگاه را بیش از حد نیاز دانشجویان توصیف کرد و در خصوص استقرار نیروی انتظامی به آنان گفت که اگر نگران تامین امنیت خود هستند، هزینه خرید یک کانکس را پرداخت کنند تا مأموران انتظامی در این کانکس مستقر شوند. این در حالی است که ساعتهایی قبل از برگزاری این تجمع، ضمن امنیتی شدن فضای دانشگاه، روابط عمومی دانشگاه نیز با صدور بیانیه‌ای به تهدید دانشجویان در مورد پیگیری وضعیت این دختر دانشجو پرداخته بود.

مردم روستای گندابه شیراوند با ماموران نیروی انتظامی درگیر شدند

مردم روستای گندابه شیراوند از توابع شهرستان کوهدشت در استان لرستان در اعتراض به غصب زمینهایشان با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند. مأموران حکومتی با تیراندازی هوایی و گاز اشک‌آور به مردم حمله کردند. در این حمله که چهار ساعت به طول انجامید، حداقل دو زن مجروح شدند.

بازاریان ارومیه با ماموران نیروی انتظامی، درگیر شدند

بر اساس اخبار منتشر شده بازار و خیابان طالقانی شهر اورمیه روز چهارشنبه ۱۹آبان شاهد درگیری شدید اصناف و بازاریان با نیروی انتظامی بود. به گفته شاهدان عینی، حوالی ساعت ۱۲ظهر، قریب به ۲۰تن از عوامل نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با کالای قاچاق و ستاد تعزیرات حکومتی به فرماندهی سرهنگ پاسدار ناصر علیزاده، با برخوردهای تند و فیلم‌برداری جهت تفتیش وارد مغازه‌های بازار اورمیه شدند که این امر موجب اعتراض بازاریان و در نهایت بسته شدن مغازه ها گردید. مأموران انتظامی برای مقابله با این اعتراض، اقدام به فیلمبرداری از مغازه‌های بسته شده و شکستن قفل مغازه‌ها کردند. بازاریان نیز که برای رفتن به مقابل ساختمان استانداری آذربایجان غربی تجمع کرده بودند، مورد تهدید نیروهای انتظامی قرار گرفتند ولی بدون توجه به تهدیدات آنها، در اعتراض به شکستن قفل مغازه‌های خود با نیروهای انتظامی حاضر در صحنه درگیر شده و زد و خورد شدیدی بین بازاریان و نیروی انتظامی پدید آمد که شیشه تعدادی از مغازه‌ها شکسته شد. درگیری که با شعارهای تندی از جمله ”بی شرف، بی‌شرف“ همراه بود، با دخالت دانشجویان خوابگاههای اطراف بازار به سرعت از داخل بازار به خیابان طالقانی اورمیه کشیده و خیابان مسدود گردید.
مأموران نیروی انتظامی که در بین مردم و بازاریان معترض گرفتار آمده بودند، وسائل شکستن قفل مغازه‌ها را رها کرده و پا به فرار گذاشتند. با گسترش درگیری و مسدود شدن خیابان، نیروهای یگان وی‍ژه انتظامی وارد صحنه درگیری شده و تلاش نمودند که با باز کردن خیابان به هر طریق ممکن جو ملتهب را آرام کنند.
گفتنی است در ماههای گذشته تحریمهای بین‌المللی علیه رژیم ایران تاثیرات مستقیم و بسیار محسوسی در بازارها گذارده و بازاریان و اصناف از رکود و تورم کمرشکن و مالیاتهای روزافزون اداره مالیات بسیار خشمگین می‌باشند. در بازار اورمیه نیز رکود مالی چنان مشهود است که گردش مالی، بانکها را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است. چند ماه قبل نیز بازاریان اورمیه با ارسال طوماری بلند به استانداری آذربایجان غربی و مقامات سیاسی و امنیت… نارضایتی خود از این وضعیت را ابراز داشته بودند.

کارگران کارخانه چینی البرز قزوین، دست به تجمع اعتراضی زدند

روز چهارشنبه همزمان با سفر پاسدار احمدی‌نژاد به قزوین 180تن از کارگران کارخانه چینی البرز قزوین در مقابل اداره صنایع این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها در اعتراض به انحلال کارخانه و پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده خود تجمع نمودند.

کارگران پوشینه بافت قزوین هنگام سخنرانی پاسدار احمدی‌نژاد، اعتراض کردند

کارگران پوشینه بافت قزوین روز چهارشنبه هنگام سخنرانی پاسدار احمدی‌نژاد در این شهر به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده خود اعتراض کردند.

چهار تن از دراویش گنابادی در شهرستان پلدختر، بازداشت شدند

کوتاه زمانی پس از سخنان خامنه‌ای، ولی فقیه رژیم، در قم مبنی بر برخورد با پیروان عرفانهایی که وی آنها را کاذب و بدلی نامید، مأموران اداره اطلاعات لرستان اقدام به بازداشت دراویش شهرستان پلدختر کردند. متصدی مزار سلطانی بیدخت (مقبره دراویش نعمت‌اللهی گنابادی) به همراه ۳درویش دیگر مجددا به تحمل زندان محکوم شدند.
بر اساس رای قطعی شعبه
۱۲ دادگاههای تجدیدنظر استان خراسان رضوی، ۲۴تن از پیروان طریقت نعمت‌اللهی گنابادی به تحمل حبس، شلاق و تبعید به مناطق محکوم شدند.

آلمان خواهان آزادی نسرین ستوده شد

به گزارش رادیو آلمان، مارکوس لونینگ مسئول امور حقوق بشر در دولت آلمان روز چهارشنبه (۱۰ نوامبر / ۱۹ آبان) از رژیم ایران خواست نسرین ستوده را آزاد کند. ستوده کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل است و در فعالیت‌های حقوقی خود رویکردهای حقوق بشری دارد. وی از بیش از دو ماه پیش در زندان به سر می‌برد و تا کنون دوبار در اعتراض به بازداشت خود و برای بهبود شرایط زندان دست به اعتصاب غذا زده است. اعتصاب غذای دوم نسرین ستوده که اوایل همین هفته پایان یافت، به صورت خشک بود و ۹ روز به طول انجامید. اعتصاب غذای اول وی ۲۸ روز طول کشید. هر دو بار خانم ستوده تنها پس از تقاضای بسیاری از فعالان مدنی و حقوق بشری به اعتصاب خود پایان داد. لونینگ در ادامه اظهارات خود بازداشت نسرین ستوده را نمونه‌ای از برخورد سیستماتیک دولت ایران علیه مدافعان حقوق بشر در ماهها‌ی اخیر توصیف کرد. او با تصریح بر اینکه با نگرانی اخبار مربوط به وخامت وضعیت سلامتی این حقوقدان ایرانی را دنبال می‌کند، دولت ایران را فراخواند تا به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه رعایت حقوق سیاسی و شهروندی مردم ایران عمل کند.

رژیم برای خانواده های زندانیان سیاسی کرد، حکم زندان تعیین کرد

سایت سازمان مجاهدین خلق نوشت: رژیم به‌منظور ایجاد رعب و وحشت و ممانعت از پیگیری پرونده زندانیان سیاسی کرد و جلوگیری از ارتباط خانواده زندانیان با دنیای خارج، به دستگیری و زندانی کردن اعضای خانواده زندانیان سیاسی و مدنی کرد می‌پردازد. به گزارش دريافتى، افشین حسین پناهی، برادر انور حسین پناهی زندانی سیاسی کرد به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. افشین حسین پناهی که در شهریور ماه سال‌ جاری به‌دلیل پیگیری پرونده برادرش بازداشت شده بود به یک سال زندان محکوم گردید. اعضای خانواده انور حسین پناهی پس از بازداشت وی، بارها از سوی نهادهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

رژیم ایران محمد مصطفایی را غیابا به ۶سال حبس تعزیری محکوم کرد

محمد مصطفایی، وکیل پایه یک دادگستری و فعال حقوق‌بشر از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب رژیم به ریاست قاضی مقیسه به 6سال حبس تعزیری محکوم شد. این وکیل دادگستری در پی تشکیل پرونده‌ای از سوی دادسرا که به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب رژیم ارسال شده بود، بدون حضور وی و اعلام وقت دادرسی به‌صورت غیابی محاکمه و به 5سال حبس تعزیری و تبعید به شهرستان ایذه به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق مصاحبه با رسانه‌های فارسی‌زبان خارج کشور و مطرح کردن پرونده سکینه محمدی آشتیانی در این رسانه‌ها و هم‌چنین به یک سال حبس تعزیری به اتهام تبلیغ علیه نظم محکوم شد. محمد مصطفایی پس از آن که روز 2مرداد سال جاری برای ارائه توضیحاتی به دادستانی تهران احضار شده بود، ناپدید و متعاقبا از کشور خارج شد. او صدور حکم جلب و ممنوع‌الخروج شدن خود را به‌عنوان دلایل خروجش از ایران اعلام کرد. با تلاشهای این وکیل دادگستری پرونده سکینه محمدی آشتیانی که به جرم زنای محصنه به سنگسار محکوم شده بود، به‌حالت تعلیق درآمد.

طرح رژیم برای لجن مال کردن چهره ندا آقاسلطان با شکست روبرو شده است

رسانه حکومتی آخرین نیوز در خبری گفت: «فیلم پایان نامه با موضوع جنگ نرم و حوادث بعد از انتخابات به تهیه کنندگی روح الله شمقدری و کارگردانی حامد کلاهداری جلوی دوربین رفت. موضوع فیلم درباره استاد دانشگاهی است که دارای فعالیتهای جاسوسی و ارتباط با بیگانه است و ۴ دانشجویی که با این استاد پایان نامه دارند. این پایان نامه بهانه‌ای می‌شود برای ورود این دانشجویان به دنیای پر خطر سیاست».

آخرین نیوز می‌افزاید: «لیلا اوتادی در نقش ندا آقا سلطان در این فیلم نقش آفرینی می‌کند. دیگر بازیگران این فیلم عبارتند از: داریوش ارجمند-امیر آقایی- محمدرضا شریفی نیا- حامد کمیلی- بهاره افشاری- جمشید هاشم پور و میلاد کیمرام هم‌چنین هادی کلاهداری برادر کارگردان به همراهی تعدادی از مشاوران فیلمنامه‌این فیلم را نوشته است. حامد کلاهداری پیش از این پایان نامه را صریح‌ترین فیلم سیاسی ایران با موضوع حوادث بعد از انتخابات معرفی کرده بود که دستاوردهای خوبی هم برای مردم و هم برای نظام جمهوری اسلامی دارد». از طرف دیگر لیلا اوتادی در گفتگو با خبرگزاری حکومتی فارس، بازی در نقش ندا آقا سلطان در فیلم «پایان نامه» را تکذیب کرد. وی با اشاره به اينكه به دليل شكستگي پا، در هيچ پروژه‌اي نمي‌تواند بازي كند، گفت: «اخباري كه درباره فعاليت سينمايي من منتشر شده، كذب محض و ساخته ذهن افراد است.» اوتادی افزود: «اين دومين باري است كه امسال خبرهاي كذب و نادرست از فعاليتهايم در دنياي مجازي و نشريات نامعتبر يا كم معتبر منتشر شده است كه براي خودم جالب و تعجب آور است.» وی در ادامه گفت: «امروز (جمعه) به توصيه دوستانم كه زودتر مطلع شدند، با پاي شكسته (كه چند وقتي است دچار آن شده‌ام) پاي كامپيوتر و دنياي مجازي نشستم و با مرور اخبار اينترنت، خبري را كه در آن نوشته شده «قرار است در نقش ندا آقاسلطان بازي كنم»، خواندم. دلم مي‌خواهد بدانم چه كسي اين دشمني را روا داشته تا با طرح اينگونه خبر، مردم را نسبت به من هيستريك و عصبي نمايد.» خبرگزاری حکومتی فارس افزود: از سوی دیگر فرد یا گروهی با نام «موج آزادی» در واکنش به نقش آفرینی لیلا اوتادی در نقش ندا آقاسلطان وب سایت او را هک کردند.

ماموران حکومتی، زندانی سیاسی بهروز جاوید تهرانی را شلاق زدند

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران خبر دادند: بنابه گزارشات رسیده صبح امروز 19 آبان ماه حوالی ساعت 10:00 صبح زندانی سیاسی بهروز جاوید طهرانی بعد از تحمل نزدیگ به 8 سال زندان و شکنجه های قرون وسطایی به طور ناگهانی به اجرای احکام زندان گوهردشت کرج فراخواند شد و توسط یکی از جنایتکاران علیه بشریت و شکنجه گر شناخته شده « حسن آخریان» که به خاطر قتل و دست و پا شگستن و تجاوز و شکنجه زندانیان سیاسی ترفیع سمت یافته است و اکنون به عنوان رئیس اجرای احکام ولی فقیه علی خامنه ای در زندان گوهردشت منصوب شده، حکم ضد بشری 74 ضربه شلاق را علیه این زندانی سیاسی به اجرا گذاشت. این منبع افزود: هنگام ورود زندانی سیاسی بهروز جاوید تهرانی به اجرای احکام زندان گوهردشت کرج در حالی که حسن آخریان خط کش فلزی در دست داشت و برای اجرای عمل قرون وسطایی و ضد بشری حکم 74 ضربه شلاق با پوزخند شیطان صفتانه خود خطاب به فرزند دلیر و آزادیخواه مردم ایران گفت :«ببینم شوکلات می خوری،قهوه می خوری و یا شلاق می خوری» و با این جمله سعی در تخریب روحیه و مرعوب کردن او را داشت. اطلاعیه فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران اضافه کرد: حسن آخریان، جنایتکار علیه بشریت سپس به عمل ضدبشری و قرون وسطایی وارد کردن 74 ضربه شلاق به تن نحیف و رنجور ولی اراده سترگ و روح آزادیخوانه وی اقدام نمود. در طی مدتی که شلاقها بر تن این فرزند آزدیخواه مردم ایران وارد می شد زندانی سیاسی بهروز جاوید طهرانی حسرت یک آخ کشیدن را به دل این فرد گذاشت.

وزیر دادگستری نروژ به فعالیتهای تروریستی رژیم ایران در کشورش اعتراض کرد

تلویزیون رسمی نروژ روز پنجشنبه از اعتراض وزیر دادگستری این کشور به فعالیتهای تروریستی رژیم ایران در نروژ خبر داد. در واکنش به اعتراض دیپلوماتیک دولت نروژ، رژیم ایران دولت نروژ را متهم به همکاری با اسراییل برای اعمال فشار به رژیم نمود. رسانه‌های حکومتی آخوندها در اینباره نوشتند: «فیلم مستند یا پاپوش اطلاعاتی نروژ برای ایران ـ دولت نروژ پس از پخش یک فیلم به اصطلاح مستند، درصدد اعمال فشار سیاسی علیه مسئولان کشورمان است. به گزارش دریافتی، پس از آن که تلویزیون دولتی نروژ شنبه گذشته فیلم به ظاهر مستندی را درباره حضور وسیع نیروهای جمهوری اسلامی در نروژ و فعالیت آنها در مسجدی با نام مسجد امام علی (ع) وابسته به سفارت کشورمان را روی آنتن برد و در آن رسما اتهاماتی را به مراکزی مانند مجمع جهانی اهل بیت وارد کرد، دولت نروژ نیز در اقدامی هماهنگ نسبت به کشورمان واکنش نشان داد. دولت نروژ با طرح اتهاماتی عجیب اعلام کرد که اجازه نخواهد داد ایران از خاک نروژ برای زمینه‌سازی عملیات تروریستی و مغزشویی مسلمانان مهاجر در نروژ سوء‌استفاده کند! وزیر دادگستری نروژ در سخنان گستاخانه از مردم این کشور درخواست کرد که از چنین اجتماعاتی دوری کنند و اگر درباره تحرکات مرتبط با تشکل‌های وابسته به ایران اطلاعی پیدا می‌کنند آن را به مقامات نروژ خبر دهند! این در حالی است که اسناد سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلو نشان می‌دهد برخی مقامات اسراییلی حاضر در نروژ دستور ساخت این فیلم به اصطلاح مستند را به تلویزیون نروژ داده‌اند.

******

به گزارش رویترز، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد، وی در نامه‌ای برای سعید جلیلی، مذاکره‌ کننده رژیم ایران، موافقت خود را با برگزاری دور تازه گفت و گوهای هسته‌ای در روز پنجم دسامبر، برابر با چهاردهم آذر ماه، اعلام کرده است. رویترز افزود: اشتون پس از مشورت با کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمریکا،‌ انگلستان، فرانسه،‌ روسیه،‌ چین و آلمان،‌ این نامه را به سعید جلیلی نوشته و به او پیشنهاد کرده ‌این گفت و گوها در اتریش یا سوییس برگزار شود.

دولت کانادا از عدم پذیرش عضویت رژیم ایران در نهاد زنان سازمان ملل، ابراز خرسندی کرد

دولت کانادا از اینکه رژیم ایران اجازه عضویت در نهاد زنان سازمان ملل را نیافت ابراز خرسندی کرد. به‌گزارش خبرگزاری سی.بی.سی کانادا، لارنس کانن، وزیر امور خارجه کانادا، با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز خرسندی از کنار گذاشتن رژیم ایران برای عضویت در نهاد «زنان سازمان ملل» تاکید کرد کانادا به‌شدت نگران نامزدی رژیم تهران برای هیات اجرایی این نهاد سازمان ملل ‌متحد بود، چرا که مقامات رژیم ایران حقوق‌بشر بنیادین شهروندان خود را نقض کرده و آزادیهای آنها را مورد تهدید قرار داده‌اند. به ویژه که وضعیت حقوق زنان در این کشور اسفبار است. فیلیپ بولوپیون، رئیس کمیته نظارت بر حقوق‌بشر ملل ‌متحد نیز به آسوشیتدپرس گفت: نهایتا گروه آسیا به رژیم ایران اجازه ورود به نهاد زنان سازمان ملل را نداد. وی افزود: آنچه که رژیم ایران را مستثنی می‌کند، تنها رکورد وحشتناک این رژیم در مورد حقوق زنان نیست، بلکه این رژیم، وحشیانه کسانی را که جرات می‌کنند علیه قوانین تبعیض‌آمیز آن صحبت کرده و اعتراض کنند، مورد پیگرد قرار می‌دهد. گفتنی است که تیمور شرقی به‌جای رژیم ایران کاندید عضویت در نهاد زنان سازمان ملل متحد شد.