صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۰۲، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

سی و سه نفر از جمله یک نوجوان و دو زن در مهر ماه اعدام شدند

واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش دادند که در مهرماه دست کم 33 زندانی اعدام شده اند. بر اساس این گزارش، از میان اعدام شدگان دو تن زن و یک تن از نوجوانانی که بزهکار نامیده شده، بوده است. در ادامه این گزارش آمده است، در طی ماه گذشته کرمان با اعدام ۹ زندانی و اصفهان با اعدام شش زندانی در رتبه نخست قرار گرفته و شیراز و اهواز در رتبه های بعدی قرار دارند. این گزارش می افزاید صدور حکم قطع دست یک نفر در تهران و اجرای این حکم در مشهد و هم چنین اجرای حکم شلاق در ملاء عام در اهواز و گنبد برای شش زندانی تحت عنوان اجرای " حدود الهی" از جمله این موارد بوده است.


حکم اعدام برای یک مادر و دو دخترش صادر شد

دستگاه قضاییه رژیم حکم اعدام یک مادر و دو دخترش را در تهران صادر کرد. روزنامه حکومتی سیاست روز نوشت: این زن طاهره- ن نام دارد و 34ساله می‌باشد. در خبری دیگر دستگاه قضاییه رژیم حکم اعدام یک جوان را در همدان صادر کرد. این جوان جواد نام دارد و 25ساله می‌باشد.


******

حکم شلاق چهار نفر روز دوشنبه ۲۵ مهرماه در میدان مرکزی گنبد کاووس اجرا شد. به گزارش روزنامه حکومتی کیهان این افراد با نامهای «مهدی-الف، احسان-ر، عبدالعزیز-ع و مجتبی-ق» به اتهام ”اخلال در نظم عمومی، ایجاد مزاحمت برای مردم و شهروندان، ایجاد ضرب‌وجرح عمدی با چاقو و تخریب مغازه‌ها“ هر یک به تحمل ۷۴ ضربه شلاق در ملا عام محکوم شده بودند. هم‌چنین در اواخر هفته گذشته حکم قطع دست یک نفر به اتهام سرقت در زندان مشهد اجرا گردید و یک جوان ۲۱ ساله نیز به جرم سرقت توسط دادگاهی در تهران به قطع دست محکوم شد.


یک زندانی سیاسی به بهبهان، تبعید گردید

رژیم زندانی سیاسی مجید دری را از بند ۳۵۰ اوین به زندان بهبهان در استان خوزستان تبعید کرد.


دانشجویان دانشگاه شیراز با ماموران حکومتی درگیر شدند

آژانس ايران خبر دوم آبانماه گزارش داد: طي هفته گذشته در دانشگاه شیراز درگیریهايي رخ داده كه منجر به زخمي شدن تعدادی از دانشجویان اين دانشگاه شده است. دانشجویان هم متعاقبا تحصن كرده و با خودروهای خود جاده را بسته و مانع تشکیل کلاسها شده اند. این منبع اضافه کرد: شب گذشته(شنبه1آبان) از سوي حفاظت اطلاعات سپاه به دنبال لیدرهای این تحصن بودند که موفق به دستگیری آنها نشدند. 4 تن از دانشجویان اين دانشگاه روز شنبه 1 آبان به کمیته انضباطی احضار شده اند. گفته ميشود كه استاندار فارس دستور برخورد را صادر کرده است.


کارگران کارخانه پوشینه بافت قزوین، دست به تجمع اعتراضی زدند

این کارگران روز شنبه در اعتراض به پرداخت نشدن ۱۲ماه حقوق عقب‌افتاده خود در مقابل کارخانه پوشینه بافت قزوین تجمع کردند.


کارگران شرکت «تاژ» تصفیه می شوند

یکی از کارگران شرکت تاژ قزوین با ارسال نامه‌ای شرایط فعالیت در این شرکت را بسیار سخت توصیف کرده است. رسانه حکومتی آتی نیوز خبر داد: در نامه ‌این فرد (کارگر) به گروه سیاسی شبکه خبری آتی نیوز آمده است: شرکت تاژ تولید کننده محصولات بهداشتی است و در شهرک صنعتی لیای قزوین قرار دارد و مرحله جدید آن نیز تیرماه امسال با حضور احمدی‌نژاد به بهره‌برداری رسید. به گفته وی، قرار است با تمام نیروهای رسمی و قراردادی این شرکت تسویه‌حساب شده و به‌جای آنان نیروهای جدید بکار گرفته شوند. هم‌اکنون در این واحد تولیدی بیش از ۲۰۰نفر به‌صورت رسمی و قراردادی کار می‌کنند. این منبع حکومتی افزود: بنابر ادعای این فرد، قرار است تامین نیروی جدید به پیمانکار واگذار شود و پیمانکار هم تمایلی به استفاده از نیروهای قدیمی مسن را ندارد و هم‌اکنون نیروهای جدید در این شرکت مشغولند. از نیروهای قدیمی خواسته شده است تا روز شنبه اول آبان برای تسویه‌حساب مراجعه کنند. این کارگر شرکت تاژ افزوده است که برخی از نیروهای این شرکت به علت ارتباط مستقیم با مواد شیمیایی به بیماری ریوی مبتلا شده‌اند و با حقوق و مزایای تسویه‌حساب، امکان درمان آنان وجود ندارد و تازه باید به‌دنبال شغل جدید نیز باشند.


کارگران ایران همچنان در اعتراض و در برخی موارد در اعتصاب بسر می برند

- اکثر اتوبوسهای خط تندرو سه‌راه تهران‌پارس تا آزادی روز پنجشنبه ۲۹مهر در اعتراض به پرداخت نشدن اضافه کاری از حضور بر سر کار خودداری نمودند.

- کشاورزان شهر ری در جلوی ساختمان سازمان آب تهران در اعتراض به بسته شدن منابع آب کشاورزی دست به تجمع زدند. رژیم با بستن منابع آب کشاورزان شهر ری مانع رسیدن آب به ۸۰هزار هکتار زمینهای مستعد کشاورزی و آب شرب مورد نیاز مجتمع گاوداری استان تهران شده است. ری بزرگترین منبع تولید‌کننده اکسیژن برای استان تهران محسوب می‌شود.


- کارگران شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی و دفاتر ICT در اعتراض به وضعیت وخیم کارگری در مقابل استانداری رژیم در آذربایجان غربی تجمع کردند. یکی از کارگران گفت: با وجود پیگیریهای متعدد در هشت ماه گذشته در این زمینه از استانداری آذربایجان غربی، هنوز به حق و حقوق خود نرسیده‌ایم و از هفت ماه گذشته شاهد کاهش حقوق‌هایمان بودیم به‌طوری‌که حقوق ما از ۲۵۰هزار تومان به ۹۳هزار تومان کاهش یافته است.

- کارگران دفاتر خدمات ICT نقده، میاندوآب و مهاباد و هم‌چنین کنتورنویسان شرکت آب و فاضلاب ارومیه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقشان، در مقابل استانداری رژیم در آذربایجان غربی تجمع کردند.


سازمان عفو بین‌الملل دستگیری فرزند سکینه آشتیانی را محکوم کرد

سازمان عفو بین‌الملل دستگیری سجاد، پسر سکینه آشتیانی که به سنگسار محکوم شده را محکوم کرد و اعلام نمود رژیم ایران به تحقیقات در مورد این موضوع پاسخ نداده است. هفته گذشته رژیم پسر سکینه آشتیانی به همراه وکیل و دو خبرنگار آلمانی را بازداشت کرده بود. مقامات ارشد آلمان خواهان آزادی دو خبرنگار آلمانی شده اند.


محمدی گلپایگانی خواستار جلوگیری از استفاده جوانان از اینترنت شد

محمدی گلپایگانی، رئیس‌دفتر خامنه ای، خواستار جلوگیری از استفاده جوانان از اینترنت شد و گفت: در غیراین صورت ضایعه‌یی جبران ناپذیر در انتظار نظام است. به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس، رئیس‌دفتر ولی فقیه رژیم، پس از بازدید از نمایشگاه رسانه‌های دیجیتالی نوشت: … قبل از بازدید تصور نمی‌کردم دنیای رسانه تا این اندازه متنوع و گسترده باشد، به‌خصوص خطراتی که از این ناحیه نسل جوان را تهدید می‌کند و اگر برای مقابله با این خطر بزرگ چاره‌اندیشی نشود، ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر به وجود خواهد آمد.


سرکوب اینترنتی توسط رژیم، گسترش می یابد

رژیم در وحشت از استفاده جوانان از اینترنت و اطلاع‌رسانی از این طریق خبر از طرحی برای شناسایی کاربران اینترنت داده است. معاون شرکت فناوری اطلاعات در گفتگو با روزنامه حکومتی خراسان اعلام کرد: با اجرای این طرح بیش از ۳ میلیون آی پی آدرس، موجود در کشور شناسنامه‌دار می‌شود. مشخص شدن مالک آی پی آدرس، از بُعد مباحث حقوقی، جرایم رایانه‌ای و بحث امنیت بسیار حائز اهمیت است. انصاری افزود: این سامانه تمامی توزیع کنندگان، گیرندگان و مصرف‌کنندگان آی پی آدرسها را ملزم می‌کند که این آدرسها را در سامانه «متما» به ثبت برسانند و مشخصات آن را کامل کنند. وی با بیان اینکه هم‌اکنون بیش از ۳ میلیون آی پی آدرس، در کشور وجود دارد که شمار آنها به کلی با تعداد کاربران متفاوت است، گفت: در ایران از آی پی آدرس های خصوصی هم استفاده می‌شود که این امر در دنیا متداول نیست.