صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۲۵، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

مرضیه، اولین خواننده رادیو در برنامه گلهای رنگارنگ، در پاریس بر اثر بیماری سرطان استخوان درگذشت

اشرف‌السادات مرتضایی با نام هنری مرضیه، از معروفترین خوانندگان زن ایرانی، روز چهارشنبه، ۲۱ مهرماه ۱۳۸۹، بر اثر بیماری سرطان در بیمارستانی در پاریس درگذشت. مرضیه که از ابتدای دهه ۱۳۷۰ از ایران خارج شده و در فرانسه پناهندگی گرفته بود چندی بود که از بیماری پیشرفته سرطان رنج می‌برد. مرضیه با نام اصلی اشرف‌السادات مرتضایی در سال ۱۳۰۴ شمسی در شهر تهران در خانواده‌ای هنردوست به دنیا آمد و به تشویق مادر خود به تمرین آوازخوانی پرداخت. وی در سال ۱۳۲۱ زیر نظر اسماعیل مهرتاش، استاد موسیقی، فعالیت هنری خود را آغاز کرد و در ابتدا با بازی در نمایش «شیرین و فرهاد» در تهران به موفقیت بسیاری دست یافت. خبرگزاری فرانسه در خبری در اینباره گفت: "مرضیه، ستاره موسیقی ایران در فرانسه در گذشت. ستاره موسیقی ایران، اشرف السادات مرتضایی معروف به «مرضیه»، که عضو شورای ملی مقاومت بود، چهارشنبه در سن ۸۶سالگی در بیمارستان آمریکایی پاریس درگذشت." روز دوشنبه 26 مهرماه ساعت 9 صبح، مراسم تشییع و خاکسپاری مرضیه در فرانسه، برگزار خواهد شد. دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای، از عموم برای شرکت در این مراسم که در مقابل کلیسای نتردام اورسوراواز برگزار می شود، دعوت به عمل آورده است.


اعتصاب بازار صنف طلا از روز شنبه مجددا آغاز شد

مذاکرات نمایندگان صنف طلا و جواهر با نمایندگان دولت احمدی نژاد که درتاریخ ۱۹مهرماه انجام شده بود، به نتیجه نرسید و بازاریان اعتصاب خود را مجددا از شنبه ۲۴ مهر از سر گرفتند. بازار زرگرها، بازار بزرگ طلا و جواهر سبزه میدان، پاساژهای فروردین و خرداد و سایر پاساژهای مرتبط با این صنف، ازشنبه ۲۴مهر اعتصاب را آغاز کردند و تا رسیدن به خواسته هایشان که "حذف مالیات بر ارزش افزوده" عنوان شده است به اعتصاب خود ادامه می دهند.


کارگران ایران دست به اعتراض می زنند

کارگران شهرداری منطقه یک آبادان در اعتراض به پرداخت نشدن چهار ماه حقوق عقب‌افتاده و بیمه در مقابل شهرداری مرکزی تجمع کردند. کارگران روغن نباتی قو در تهران 22 مهرماه تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها در اعتراض به تعطیلی کارخانه و اخراج خود تجمع نمودند. همچنین کارگران شرکتهای کمباین سازی، واگن پارس و آونگان اراک با تجمع در مقابل کارخانه و بستن ورودی شهر اراک به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده خود اعتراض کردند. کارگران هم‌چنین علیه اقدام مأموران انتظامی که مانع از رفتن آنها به تهران برای تجمع در مقابل مجلس رژیم می‌شدند تحصن نمودند. در همین رابطه گزارش شده است که شهرهای اصفهان، یزد، تهران، سنندج، ارومیه و کامیاران صحنه اعتصابها و تظاهرات اقشار مختلف بودند. بنا‌ اساس این گزارشها طلافروشان و پارچه‌فروشان میدان نقش جهان و بازار هنر اصفهان در اعتراض به افزایش مالیاتها در اعتصاب بودند.

- روز دوشنبه نوزدهم مهر ماه مغازه‌داران لوازم آرایشی و بهداشتی شهرستان کامیاران اعتصاب کردند. این اعتصاب در پی جلوگیری مأموران حکومتی از فروختن اجناس خارجی در این فروشگاهها صورت گرفت.
-رانندگان مسکن مهر سنندج روز دوشنبه نیز به اعتصاب خود ادامه دادند. خواسته های آنان پرداخت چهار ماه حقوق عقب افتاده، لغو کار اجباری و شیفت اجباری شبانه می باشد. رانندگان گفته‌اند تا رسیدن به خواسته‌های خود به اعتصاب ادامه خواهند داد.
-کارگران شهرداری یزد در اعتراض به پرداخت نشدن چهار ماه حقوق عقب‌افتاده روز دوشنبه در مقابل شورای شهر تجمع نمودند.
- کارکنان شرکت اتوبوسرانی ارومیه اعتصاب کردند.

در خبری دیگر، دانشجویان دانشگاه صنعت آب و برق عباسپور در تهران، در اعتراض به وضعیت نامناسب آموزشی، رفاهی و غذایی در این دانشگاه، تظاهرات کردند. تظاهر کنندگان شعار می‌دادند ”مسئول بی‌کفایت نمی‌خواهیم، نمی‌خواهیم“.


دادگاه رژیم محمد بنازاده امیرخیزی را به ۵سال زندان محکوم کرد

به گزارش کانون حمایت از خانواده جان‌باختگان و بازداشتی ها، در دادگاهی که روز ۴مهر ۸۹ برگزار شد، فقط وکیل وی حضور داشته، و از حضور خانواده او ممانعت به‌عمل آورده شد. در حکم اولیه دادگاه، وی محکوم به تبعید به زندان ایذه شده بود که با اعتراض وکیلش، او نهایتا به زندان گوهردشت تبعید گردید. هم‌اکنون محمد بنازاده امیرخیزی همچنان در بند ۲۴۰ زندان اوین می‌باشد و به بند عمومی منتقل نشده است.


رژیم، فشار بر زندانی، منصور اسانلو را افزایش می دهد

رژیم به‌منظور افزایش فشار بر زندانی سیاسی منصور اسانلو رئیس سندیکای شرکت اتوبوسرانی تهران، همسر و عروس او را احضار و تهدید کرده است.


رئیس جمهور پیشین چک، خواستار آزادی وکیل ایرانی در بند شد

رادیو آلمان گزارش داد: واسلاو هاول، رئیس‌جمهور پیشین چک در یک همایش بین‌المللی در پراگ ضمن پشتیبانی از نسرین ستوده، خواستار آزادی فوری این وکیل ایرانی از زندان شد. سخنان هاول از سوی چهره‌های سرشناس حاضر در این همایش مورد پشتیبانی قرار گرفت. رئیس‌جمهور پیشین جمهوری چک از رژیم ایران خواست که نسرین ستوده، وکیل دادگستری را آزاد کنند. این درحالیست که نسرین ستوده از اوایل مهرماه در اعتصاب غذا بسر می برد و اجازه هیچگونه تماسی با خانواده یا وکیل خود نداشته است.


یک جوان به اتهام دزدی شکلات، به قطع دست محکوم گردید

خبرگزاری فرانسه خبر داد: رژیم ایران یک جوان ۲۱ساله را به اتهام دزدی شکلات به قطع دست محکوم کرد. این خبرگزاری خاطرنشان کرد: به‌دلیل گسترش فقر در ایران، موارد قطع دست افزایش یافته است.


30 زن و مرد در 4 کافه سنتی بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا شنبه 24 مهر گزارش داد: در بازدید از 4 کافه سنتی در مشهد 15 زن و 15 مرد دستگیر و به دادسرا معرفی شدند. سرهنگ پاسدار مصطفی احمدی، رییس پلیس اداره نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت خراسان رضوی با بیان این مطلب افزود: در راستای اجرای طرح نظارت بر اماکن عمومی در چند روز گذشته 25 باغ‌سرا مورد بازدید قرار گرفت که 4 باغ‌سرا به دلیل تخلفات متعدد پلمپ و 4 نفر از گردانندگان آنها دستگیر شدند. احمدی گفت: به منظور پیشگیری از وقوع جرم و برخورد با باشگاههای ورزشی بدون مجوز زنان، طرح نظارت بر اینگونه باشگاهها به زودی در مشهد اجرا می‌شود. وی ادامه داد: ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی پلیس خراسان رضوی در بازرسی از 10 مرکز عرضه محصولات فرهنگی غیرمجاز 7هزار و 316 حلقه سی‌دی و یک دستگاه کیس رایانه حاوی یک میلیون ذخیره انواع فیلمها کشف و 10 نفر را در این رابطه دستگیر کردند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس، احمدی افزود: در راستای برخورد با آنچه وی "مظاهر علنی فساد" می داند نیز یک محموله البسه و مجسمه که دارای تصاویر مبتذل بود، توقیف و سه زن و مرد در این رابطه دستگیر شدند. رییس پلیس اداره نظارت بر اماکن عمومی استان خراسان رضوی در پایان یادآور شد: در چند روز گذشته برای تعدادی از واحدهای صنفی متخلف اخطاریه تعطیلی صادر و 22 واحد صنفی نیز پلمپ شدند.


******

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران در اطلاعیه ای با عنوان "در آستانه سفر مالکی به تهران، نیروهای عراقی به مجاهدین در اشرف حمله و ۱۰ تن را مجروح کردند" اعلام کرد: "بعد از ظهر امروز (یکشنبه ۲۵مهر)، در آستانه سفر مالکی به تهران، نیروهای عراقی، با شلیک گلوله و همچنین با چوب و چماق به مجاهدین اشرف حمله کردند و ۱۰تن از آنان را مجروح و مصدوم نمودند. این یک پیش پرداخت به آخوندهای خونخوار حاکم بر ایران، روز قبل از سفر مالکی به تهران است. مالکی که برای حفظ منصب نخست وزیری با مخالفت گسترده داخلی و منطقه یی و بین المللی مواجه است، بیش از پیش به خدمتگزاری و خوش رقصی برای رژیم آخوندی روی آورده است." این اطلاعیه افزود: "این اقدام جنایتکارانه زمانی روی داد که نیروهای عراقی در یک عمل تجاوزکارانه یک برج دیدبانی جدید در قسمت شمالی اشرف نصب کردند. شماری از ساکنان که در مناطق اطراف حضور داشتند، نسبت به این اقدام غیر قانونی اعتراض نموده و خواستار توضیح شدند. در پاسخ، نیروهای عراقی به فرماندهی سرهنگ دوم لطیف عبدالامیر هاشم العنابی و سروان احمد حسن خضیر و ستوان حیدر عذاب ماشی با چوب و چماقهایی که از قبل آماده کرده بودند به ساکنان حمله ور شدند." اطلاعیه شورای ملی مقاومت خاطرنشان کرد: "مجروح و مصدوم کردن ۱۰ تن از ساکنان اشرف یکبار دیگر نشان می دهد نیروهای عراقی نه تنها صلاحیت حفاظت از ساکنان اشرف را ندارند، بلکه خود در حکم قاتلان آنها به حساب می آیند. چیزی که ضرورت استقرار نیروهای آمریکایی و تیم ناظر دائمی یونامی در اشرف را مضاعف می کند."


معاملات کمپانی توتال به طور کامل با رژیم ایران، متوقف شده است

کمپانی توتال اعلام کرد به تبعیت از تحریم اروپا، تمامی تجارت خود را در زمینه محصولات نفتی با رژیم ایران، متوقف نموده است. خبرگزاری رویتر با مخابره این خبر افزود: توتال یکی از چند کمپانی نفتی اروپایی بود که در مقابل فشار آمریکا برای متوقف نمودن تجارت با رژیم ایران، به‌عنوان بخشی از اقدام واشینگتن، برای منزوی نمودن این رژیم، در مورد برنامه اتمی‌اش، مقاومت می‌کرد. کریستوف دو مارژری رئیس اجرایی کمپانی فرانسوی توتال گفت، این کمپانی اکنون به این تحریم احترام می‌گذارد، اگر‌چه وی خاطرنشان کرده این تصمیم را به‌خاطر فشار آمریکا اتخاذ نکرده است. وی روز شنبه در حاشیه کنفرانس سیاست جهانی در مراکش به خبرگزاری رویتر گفت، ”این موضوع بسیار ساده است، تحریمی است که در مورد آن رای‌گیری شده و تبدیل به قانون اروپا و فرانسه شده است. ما به این تحریم احترام می‌گذاریم. در این تحریم دیگر نه هیچ محصولی فروخته می‌شود و نه هیچ محصولی خریداری می‌شود“.


شرکت بزرگ نفتی ژاپن، اینپکس، از پروژه میدان نفتی رژیم خارج شد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شرکت نفتی اینپکس ژاپن با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد از حوزه نفتی آزادگان خارج خواهد شد. خبرگزاری فرانسه افزود: این شرکت بزرگ ژاپنی به‌دلیل نگرانی از تحریمهای جهانی، ابتدا سهام خود را در سال 1385 از 75درصد به 10درصد کاهش داد. از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری رویتر، سخنگوی شرکت اینپکس گفت: بعد از مشورتهای مناسب با دولت ژاپن، ما تصمیم گرفتیم از این پروژه بیرون بکشیم و دیگر مالک سهام 10درصد باقیمانده نیستیم. حوزه نفتی آزادگان دارای ذخائر عظیم، معادل 42میلیارد بشکه نفت می‌باشد. یادآوری می‌کنیم دولت ژاپن در شهریورماه گذشته تحریمهای جدیدی را علیه رژیم به اجرا گذاشت و از این پیشتر، شرکت خودروسازی تویوتا فروش خود را به این رژیم متوقف کرده بود.


وزیر خارجه آلمان خواستار آزادی دو شهروند آن کشور در ایران شد

خبرگزاری هرانا 24 مهر خبر داد: در پی بازداشت دو شهروند آلمانی که روز دوشنبه هفته گذشته همراه با فرزند سکینه آشتیانی، بانوی زندانی محکوم به اعدام و وکیل وی دستگیر شدند، وزیر امور خارجه آلمان در دیدار با منوچهر متکی، همتای ایرانی خود خواستار آزادی هرچه سریعتر این دو شهروند آلمانی شد. به گزارش خبرگزاری آلمان، گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، روز جمعه ٢٣ مهر (١۵ اکتبر) اعلام کرد، در دیدار با همتای ایرانی خود یک بار دیگر خواستار آزادی دو آلمانی بازداشت شده در ایران شده است. این مقام آلمانی آلمان پس از دیدار با منوچهر متکی در بروکسل در این باره به خبرنگاران گفت: "یک بار دیگر خواسته فوری خود را مبنی بر لزوم آزادی هر چه زودتر دو شهروند آلمانی و بازگشت آنها به کشورمان به وزیر امور خارجه ایران اطلاع داده‌ایم." دو شهروند آلمان روز دوشنبه و در حالی که در تبریز سرگرم انجام مصاحبه با پسر سکینه محمدی‌آشتیانی، زن ایرانی محکوم به سنگسار بودند، بازداشت شدند. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه رژیم روز جمعه درباره سرنوشت دو شهروند بازداشت شده آلمانی گفته بود"این دو تبعه که با روادید توریستی در تبریز حضور یافته بودند، بدون مدرک از نام خبرنگار سواستفاده کرده و با خانواده سکینه آشتیانی ارتباط برقرار کرده بودند." وی همچنین ادعا کرده است، دو آلمانی بازداشت‌ شده، "به کار خلافشان اذعان، و اعلام کرده‌اند که استفاده از عنوان جعلی خبرنگار کار خلافی بوده‌است." این در حالی است که به دنبال انتشار خبر بازداشت این دو آلمانی در ایران "انجمن روزنامه‌نگاران آلمان" در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، یکی از بازداشت‌شدگان خبرنگار و دیگری عکاس است.