صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۱۱، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

اعتصاب طلافروشان همچنان ادامه دارد

گزارشهای منتشر شده حاکی است که اعتصاب طلافروشان در تهران ادامه دارد و دامنه این اعتصابات به سایر شهرهای کشور هم سرایت کرده است. طلافروشان بازار بزرگ تهران کماکان در اعتصاب بهسر میبرند و اضافه می شود که بازاریان طلا و جواهرات تبریز نیز بیش از یک هفته است که در اعتصاب بسر می برند. طلا و جواهرفروشیهای تبریز که از روز اول مهر در اعتراض به افزایش 3درصد مالیات بر ارزش افزوده همه مغازههای خود را تعطیل کرده بودند، کماکان در اعتصاب بهسر میبرند و از روز شنبه 10مهر نیز بازار امیرکبیر، بازار محمدی، بازار امیر و بازار قطران تعطیل بوده است. علاوه بر بازار طلا، بازار آهن‌فروشان تبریز نیز تعطیل است و در اعتصاب بهسر میبرند. همچنین در بوشهر طلافروشان و آهن‌فروشان و صرافان بوشهری در اعتصاب کامل بهسر میبرند و مغازههای خود را در اعتراض به ۳درصد مالیات دولت بستهاند. گفته می شود روز شنبه بسیاری از مغازه‌های راسته بازار ساعت‌فروشان در بازار تهران در اعتصاب بودند. در همین رابطه سایت سپاه پاسداران موسوم به جوان آنلاین با اراذل و اوباش خواندن مغازهداران معترض نوشت: شایعه هجوم ۲۰۰نفر از اراذل و اوباش و تهدید به آتش زدن مغازههای پاساژ سبزه میدان در شنبه هفته گذشته باعث شد تا مغازهداران از ترس و به اجبار و عجله مغازهها را بسته و از پاساژ خارج شوند. این سایت از زبان یکی از ماموران رژیم در بازار نوشت: باز کردن مغازه‌های طلافروشان در اختیار ما نیست چرا که اگر دست ما بود نمی‌بستیم.

رانندگان آموزشگاه تعلیم رانندگی در کامیاران تهدید به اعتصاب کردند

رانندگان آموزشگاه تعلیم رانندگی فواد، واقع در شهرک بعثت شهرستان کامیاران چندین ماه است که حقوق دریافت نکردهاند. در پی پرداخت نشدن حقوق از طرف کارفرما، رانندگان تهدید کردهاند چنانچه حقوقشان در چند روز آینده پرداخت نشود دست به اعتصاب خواهند زد.

جوانان معترض شيشه هاي ساختمان شوراي شهر را شكستند

آژانس ایران خبر گزارش داد: به دنبال خراب كردن زمين چمن در بوستاني در منطقه زعفرانيه، جوانان اين منطقه كه علت اصلي اين موضوع را تصميم گيري شوراي شهر ميدانستند به ساختمان شوراي شهر رفته و در يك حركت اعتراضي شيشه هاي آن را شكستند. به دنبال اين اقدام ماموران، چند جوان را كه در اين موضوع نقشي نداشته و تنها جرم آنها نشستن در پارك مذكور بوده است، دستگیر کردند. به اين جوانان گفته شده است تا دستگيري عوامل اصلي بايد در بازداشتگاه بمانند. این سایت خبری افزود: يكي از جوانان منطقه به خبرنگارآژانس ايران خبر گفت: " زمين چمني كه براي بازي فوتبال به آنجا مراجعه ميكرديم و در دو سه ماه گذشته هشت ميليون تومان براي بازسازي چمن و نور افكنهاي اين زمين هزينه شده بود، با تصويب شوراي شهر با خاك يكسان شده و به بهانه ساختن يك سالن ورزشي تبديل به تل گودي شد. ظاهر قضيه رانگاه نكنيد، پشت برده از اين قرار است كه رئيس شوراي شهر منطقه و شهردار ناحيه سه منطقه يك به اين نتيجه ميرسند كه با اين زمين چمن چيزي عايدشان نمي شود و مردم رايگان از آن استفاده ميكنند. وقتي كه بتوانند در اين مكان سالن ورزشي ايجاد نمايند، ميتوانند با انواع روشها از مردم پول بگيرند و راه دزدي خود را بازكنند. اين كار باعث درگيري بين اعضاي شوراي شهر شده و چند نفر از اعضا كه به ميزاني و جدان كاري داشته اند مخالفت نموده اند و لي در نهايت قضيه به نفع جيب آقايان حل وفصل شده و آنجا را خراب نمودند. براي همين ما هم كه از اين دغل كاري مطلع شديم به نشانه اعتراض به اين دزدي، شيشه هاي ساختمان شوراي شهر منطقه را شكستيم.

دو زندانی سیاسی کرد، برای محو آثار شکنجه مجبور به تحمل سه ماه انفرادی شدهاند

سایت همبستگی ملی خبر داد: در حالی‌که وضعیت جسمیدو زندانی سیاسی کرد در زندان مرکزی ارومیه وخیم است، آنان مجبور به تحمل سه ماه سلول انفرادی در همین زندان شدهاند تا آثار شکنجههای جسمی آنان محو شود. این سایت ادامه داد: به گزارش دریافتی، بهروز آقا خانی اهل سلماس و اکبر اکبرلو اهل خوی، بیش از ۶ماه در اداره اطلاعات ارومیه تحت شکنجههای بسیار شدید جسمی قرار گرفته بودند. آنها پس از اتمام بازجوییها، مدت سه ماه است که در سلولهای انفرادی زندان مرکزی ارومیه نگهداری میشوند و از حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده نیز محروم هستند تا آثار شکنجههای جسمی این افراد از بین برود. این در حالی است که وضعیت جسمی این افراد که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شدهاند بهشدت نگران‌کننده است و مسئولین زندان نیز از رسیدگی پزشکی به آنها سر باز میزنند. همبستگی ملی گفت: لازم به ذکر است که این روش همواره از سوی دستگاه اطلاعاتی در شهرستانها بهخصوص در مناطق کردنشین انجام میگیرد و در اوایل سال جاری نیز یک نمونه در تهران داشتیم که یک دانشجوی کرد برغم صدور قرار وثیقه بهدلیل اعتصاب و وجود ضعف شدید جسمانی به مدت یک ماه در بند زنان نگهداری شد و سپس آزاد گردید.

معلمان، تحت عنوان طرح معلمان نهضت سواد آموزی، تصفیه می شوند

رژیم جهت تصفیه معلمان در آموزش و پرورش، معلمان حقالتدریسی در مقطع دبستانی را اخراج کرده و با طرحی بهنام معلمان نهضت سواد آموزی اقدام به استخدام افراد نزدیک به خود کرده است. گفته می شود در فرمهای استخدامی رژیم پرسیده شده است که جزو چه خانوادهای هستید و چند شهید داده‌اید و در جبهه چه کسانی را داشتید و آیا در نهادها کسی را دارید، و آیا در نماز جمعه شرکت میکنید؟

ابراهیم یزدی و هاشم صباغیان، دبیرکل و نفر دوم نهضت آزادی دستگیر شدند

خبرگزاری حکومتی ایرنا نوشت: ابراهیم یزدی دبیرکل گروهک غیرقانونی نهضت آزادی بعدازظهر روز جمعه به همراه هاشم صباغیان نفر دوم این گروهک در اصفهان بازداشت شده است. این خبرگزاری حکومتی افزود: یزدی و صباغیان به همراه چند عضو دیگر این گروهک به هنگام دستگیری، در نماز جمعه غیرقانونی یکی از عناصر سابقهدار وهابی در اصفهان شرکت کرده بودند. خبرگزاری رژیم، علت دستگیری ابراهیم یزدی را نقض تعهد وی مبنی بر اجتناب از فعالیت اعلام کرد.

شماری از زندانیان سیاسی برای تشدید شکنجه و اعمال فشار بر آنان، تبعید شدند

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران دهم مهرماه اعلام کرد: مریم اکبری منفرد، 36 ساله و مادر سه فرزند به اتهام محارب به 15 سال حبس در زندان گوهردشت کرج محکوم شده است. قاضی رژیم، سلامتی جرم او را حضور اعضای خانواده اش در اشرف و مجاهد بودن و اعدام شدن شماری از آنها به خاطر هواداری از مجاهدین ذکر کرد. این اطلاعیه گفت: چهار تن از خواهران و برادران مریم اکبرى منفرد، به نامهاى علیرضا ۲۰ساله و غلامرضا ۲۶ساله در سالهاى ۶۰ و ۶۴ و دو تن دیگر به نامهاى رقیه ۳۰ساله، و عبدالرضا ۲۳ساله در قتل عام زندانیان سیاسى در سال۶۷، اعدام شدند. همچنین زندانی سیاسی حمید حائری، ۶۰ساله که بر اثر عوارض ناشی از شکنجه و تحمل اسارت در زندانهای رژیم از بیماریهای مختلف ازجمله بیماری قلبی رنج می برد و تاکنون دو بار سکته کرده است، نیز به زندان گوهردشت تبعید شده است. وی نیز به خاطر حضور فرزند و برادرش در اشرف، به تحمل ۱۵سال حبس محکوم شده است. اطلاعیه شورای ملی مقاومت می افزاید: هادی قائمی که از بازداشت شدگان عاشورای ۸۸ است و به حکم سنگین ۱۵سال زندان محکوم شده، به زندان مینودشت گرگان تبعید شده است. تبعید مجید توکلی به زندان گوهردشت، ضیاء نبوی و مجید دری به زندان مخوف کارون اهواز از دیگر موارد جابجایی زندانیان طی روزهای اخیر است.

آریا آرام‌نژاد شکنجه‌های شدید روحی و جسمی خود در زندان متی‌کلا را برملا کرد

بنا به گزارشات منتشر شده، روز 8 مهرماه در جلسه رسیدگی به اتهامات آریا آرام‌نژاد، وی با قرائت متن دفاعیات خود به گوشه‌ای از آنچه بر وی در دوران بازداشت در زندان گذشته اشاره کرد و شرحی از شکنجه‌های روحی و جسمی که ازسوی بازجویان و ماموران زندان بر او وارد شده بود را بیان کرد. تهدید به اعدام، دو ماه بازداشت انفرادی در سلول سه متری، اجبار به عبور پابرهنه از روی خون یک مبتلا به ایدز در سلول مجاور، اخبار دروغ درباره همسر، فحاشی و درآوردن لباسها و… بخشی از اعمال ماموران اطلاعات و زندان متی‌کلای مازندران در مورد این خواننده جوان بوده است. گفتنی است آرام‌نژاد آهنگ‌ساز جوان بابلی 26 بهمن‌ماه سال گذشته و پس از خواندن آهنگ "علی برخیز" در شهرستان بابل دستگیر شد. او دو ماه از دوران بازداشت خود را در سلول انفرادی برد.

آمریکا 8 تن از سران رژیم را مورد تحریمهای اقتصادی قرار داد

باراك اوباما روز چهارشنبه دستور اعمال تحريمها عليه 8 تن از مقامات ارشد رژیم ايران را صادر كرد. دستور اجرايى اوباما هرگونه دارايى متعلق به مصطفى محمد نجار وزير كشور، محمد على جعفرى فرمانده سپاه پاسداران، غلامحسين محسنى اژهيى دادستان كل و حيدر مصلحى وزير اطلاعات در آمريكا را مسدود خواهد كرد.

هم‌چنين در بين كسانى كه مورد تحريم قرار گرفتهاند، صادق محصولى وزير رفاه و امنيت اجتماعى، حسين تائب، معاون اطلاعات سپاه پاسداران و سعيد مرتضوى، دادستان كل سابق تهران وجود دارند. همچنین آمریکا از دادن ویزا به این 8 نفر خودداری خواهد کرد. تحریمها علیه 8 نفر از دولتمردان رژیم ایران، به خاطر نقض حقوق بشر و به ویژه در اعتراض به سرکوب شدید مردم در جریان انتخابات رژیم اعمال می شود. در واکنش به اعمال تحریمها، احمدی مقدم سرکرده نیروی انتظامی رژیم طی سخنانی در نمایش جمعه تهران، گفت رئیس جمهور آمریکا چند مقام امنیتی جمهوری اسلامی ایران را نام برده و می گوید که ورود این افراد به ایالات متحده ممنوع بوده و حساب‌های آنها هم بلوکه خواهد شد. وی اضافه کرد: بقایای فتنه سیاسی سال گذشته ادامه دارد و فتنه امروز در اشکال دیگری همچون فتنه‌ اقتصادی که ممکن است عده‌ای قصد داشته باشند که هر روز جایی را به اعتصاب و تعطیلی بکشاند، ادامه دارد و البته امکان دارد که فتنه به اشکال دیگری هم خود را نشان دهد. یادآوری می شود که دولت آمریکا در ماه ژوئیه 2010، ورود پسته به این کشور را نیز ممنوع اعلام کرده بود.