صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۰۴، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

بازار طلافروشان تهران، مشهد، شیراز، نیشابور، سبزوار، و تربت حیدریه، به دلیل افزایش مالیات، اعتصاب کردند

بنابه گزارشهای منتشر شده روز شنبه سراسر بازار طلافروشان تهران در اعتصاب بود. غیر از بازار طلافروشان، قسمتهای دیگری از بازار نیز به این اعتصاب پیوسته بودند. یکی از مغازهداران در میدان اعدام تهران گفت: امروز صبح پاساژها توسط شهرداری با بلوک بسته شدهاند و اجازه فروش داده نمیشود علت بسته شدن نپرداختن مالیات عنوان شده است. بازار طلافروشان شهر مشهد در روزهای پنجشنبه اول مهر و شنبه سوم مهر نیز بطور کامل در اعتصاب بودند. در روز شنبه همچنین طلافروشان نیشابور، سبزوار و تربت حیدریه دست به اعتصاب زدند. همزمان با شروع اعتصابها، مأموران امنیتی رژیم در مشهد تماسهای تهدید آمیزی برای شکستن اعتصاب با طلافروشان گرفتهاند. به گفته بازاریان این اعتصاب تا زمان تغییر قانون مالیاتها ادامه خواهد داشت.

مردم سقز با ماموران حکومتی درگیر شدند

منابع خبری مقاومت ایران 31 شهریور گزارش دادند: مردم سقز در استان کردستان با ماموران نیروی انتظامی که به سوی مردم آتش گشودند، درگیر شدند. در این درگیری که یک ساعت به طول انجامید، یک کودک چهار ساله بهنام ”متین ابراهیمی“ بر اثر اصابت گلوله ماموران کشته شد. درجریان درگیریهای سقز یک مامور امنیتی رژیم نیز کشته شد. بنا به این گزارش نیروهای حکومتی در وحشت از گسترش اعتراضات در شهر سقز مستقر شده بودند.

کارگران گیلانی در مقابل استانداری این شهر، دست به تجمع اعتراضی زدند

خبرگزاری هرانا، سوم مهرماه خبر داد: كارگران كارخانه ريسندگي خاور رشت با تجمع مقابل استانداري گيلان خواستار دريافت حقوق معوقه خود شدند. به گزارش فارس، يكي از كارگران اين كارخانه با اشاره به اينكه مدت هفت ماه است حقوق دريافت نكرده است، اظهار داشت: بالغ بر 300 نفر از كارگران مرد و زن كارخانه خاور مدت هفت ماه است هيچگونه حقوق و مزايايي از كارخانه دريافت نكرده‌اند. وي كه خواست نامش فاش نشود، افزود: مديرعامل كارخانه وام سنگيني براي بهبود وضعيت كارخانه گرفته اما تا كنون براي بهبود وضعيت كارگران اقدامي انجام نداده است. يكي ديگر از كارگران اين كارخانه نيز با بيان اينكه تا دو ماه گذشته كارخانه بالغ بر هشت تن نخ توليد كرده و به فروش رسانده است، گفت: اين كارخانه از لحاظ توليد و فروش محصول مشكلي ندارد. وي سهل‌انگاري مدير كارخانه را موجب به وجود آمدن اين وضعيت بحراني براي كارگران خواند و تصريح كرد: مسئولان استاني نيز به وعده‌هاي خود عمل نمي‌كنند و هيچ نتيجه‌اي از جلسه اخير كميسيون صنايع و معادن استان درباره اين وضعيت حاصل نشده است. هرانا افزود: در اين تجمع كه حدود 300 نفر از كارگران مرد و زن كارخانه ريسندگي خاور رشت حضور داشتند، با بيان مشكلات، حقوق معوقه خود را مطالبه مي‌كردند.

سه تن از دراویش فرقه کمیلی در زرین شهر، بازداشت شدند

وزارت اطلاعات، سه تن از دراویش فرقه کمیلی را در زرین شهر بازداشت کرد. مأموران وزارت اطلاعات به منزل آنها حمله کرده و وسائل آنها از جمله کتاب، نوار و کامپیوتر آنها را با خود بردند. اسامی دستگیر شدگان عبارتند از احمد معتمدی، مرتضی ریاحی و هوشنگ پرویزی.

3 نفر در یزد اعدام شدند

رسانه حکومتی آفتاب،‌ اسامی محکومین را به نقل از روابط عمومی دادگستری استان یزد، م - م و ع - ج و ع - د ذکر کرده و اتهام آنها را در رابطه با مواد مخدر اعلام نموده است. بنا به این گزارش احکام صادره در مورد این ۳متهم از سوی دادستانی کل کشور رژیم تایید و تنفیذ شده و تقاضای تخفیف مجازات نیز در جلسه کمیسیون عفو قوه قضاییه رژیم رد و این احکام در صبحگاه روز دوشنبه ۲۹ شهریور ماه اجرا شده است.

شماری از زنان پرستار، به بهانه بدحجابی اخراج می شوند

به نقل از سایت مجاهدین خلق، رژیم، تعدادی از زنان پرستار را، به بهانه بدحجابی، اخراج می کند. شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار گفت: با وجود اینکه دفاتر پرستاری به شدت نسبت به پوشش و حجاب پرستاران سختگیر است اما از سال گذشته و اوایل سال 89 گزینش دانشگاه علوم پزشکی تهران بیدلیل و به بهانه پوشش نامناسب بسیاری از پرستاران را لغو پیمانی کرده است… و این در حالی است که پرستاران نسبت به سایر گروههای شاغل در بیمارستان حجاب خود را بیشتر رعایت میکنند. وی افزود: پرستارانی که لغو قرار داد شدهاند، حتی مهلت داده نشده است که تا پایان ماه کار کنند و برغم دعوت دوباره بهکار برخی از آنها، اما این پرستاران مایل به ادامه کار نبودهاند.

حسین درخشان، مستحق اعدام است!
دادگاه شعبه
۱۵ دادگاه انقلاب به رياست قاضى صلواتى با زدن اتهاماتى نظير «همکارى با دول متخاصم، تبليغ عليه نظام اسلامى، تبليغ به نفع گروهکهاى ضدانقلاب، توهين به مقدسات و راهاندازى و مديريت سايتهاى مبتذل و مستهجن»، حسين درخشان را مستحق اعدام دانسته است. گفته مىشود حسين درخشان، پدر وبلاگ‌نويسى در ايران می باشد. وى علاوه بر معرفى پديده «وبلاگ» به جوانان ايرانى، از طريق وبلاگهاى خود از جمله وبلاگ «سردبير خودم» و با نشر دستورالعمل استفاده از نرم‌افزار ايجاد وبلاگ به فارسى، موجب رشد ناگهانى موج وبلاگ‌نويسى در ايران شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه خانم کاترین لوبیر سخنگوی لارنس کانون، وزیر خارجه کانادا گفت این گزارش که ممکن است حسین درخشان اعدام شود ذهن شهر اتاوا در کانادا را به خود ”مشغول کرده است” و در پی یافتن تأیید این موضوع می باشد. دولت کانادا در پی مهیا نمودن وکیل برای وی می باشد. لوبیر گفت هر گونه کمک مضاعفی در این پرونده که ممکن است مهیا شود “محدود“ خواهد بود. تهران نیز تبعیت دوگانه وی را قبول ندارد. درخشان سومین روزنامه نگاری است که طی سالهای اخیر در ایران دستگیر شده است. در ژوئیه ۲۰۰۳ زهرا کاظمی عکاس- خبرنگار ایرانی- کانادایی در زندان اوین به قتل رسید و مازیار بهاری مخبر نیوزویک اوایل سال جاری به مدت کوتاهی در اسارت بود».
حسين درخشان متولد سال
۱۳۵۳، در رشته جامعه شناسى از دانشگاه بهشتى مدرک کاردانى دريافت کرد. در سال ۱۳۷۸ به کانادا مهاجرت کرد و در سال ۱۳۸۵ براى تحصيل در مقطع کارشناسى ارشد در دانشکده مطالعات مشرق‌زمين و آفريقا راهى لندن شد. او دو سال پيش، در آبان ۱۳۸۷، پس از بازگشت به ايران زندانى گردید. طبق اخبار منتشره، وضعيت روحى و جسمى حسين درخشان که هم‌اکنون در بند متعلق به سپاه زندان اوين نگهدارى مى‌شود، نگران‌کننده است. اولين دادگاه رسيدگى به اتهامات حسين درخشان در تاريخ دوم تيرماه ۱۳۸۸ برگزار شده بود که در آن دادگاه، ‌ اتهامات وى «تبليغ عليه نظام به نفع گروههاى معاند نظام، توهين به مقدسات و راه‌اندازى سايتهاى مستهجن و مبتذل» عنوان شده بود. حسین درخشان وبلاگ نویس ایرانی-کانادایی پیش از سفر به ایران با تغییر جهت ناگهانی سیاسی خود به یکی از طرفداران رژیم ایران مبدل شده بود. او در وبسایت شخصی خود جنبش های مدنی ایران را مورد انتقاد قرار داده بود و علنا از محمود احمدی نژاد و سیاستهای او حمایت می کرد.

سازمان گزارشگران بدون مرز نسبت به خطر صدور حکم اعدام برای دو وبلاگنویس ایرانی هشدار داده و ابراز نگرانی کرده است. سازمان گزارشگران بدون مرز، روز پنجشنبه ۲۳ سپتامبر با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: ”با توجه به اتهامات سنگین و بی پایه و اساس علیه وحید اصغری و حسین درخشان، خطر صدور حکم اعدام برای آنها بنابه قوانین اسلامی وجود دارد“. سازمان گزارشگران بدون مرز همچنین نسبت به فعالیت ”مرکز بررسی جرایم سازمانیافته“ سپاه پاسداران ایران و به طور مشخص سایت مربوط به آن ”گرداب“ و ”ارتش سایبری“ ابراز نگرانی کرده است. بر اساس بیانیه این سازمان بین المللی مدافع آزادی بیان مسئولیت شناسایی و دستگیری وبلاگنویسان با این سازمانهای وابسته به سپاه پاسداران است. در این بیانیه وضعیت کوهیار گودرزی و حسین رونقی ملکی نیز ”نا بسامان“ توصیف شده است.

اعتصاب غذای ارژنگ داوودی پایان یافت

زندانی سیاسی ارژنگ داوودی پس از 74 روز اعتصاب‌غذا، رژیم را وادار به تسلیم کرد و به خواستههای خود دست یافت. خبرگزاری همبستگی ملی گفت: زندانی سیاسی ارژنگ داودی روز شنبه سوم مهرماه ۸۹، پس از ۷۴ روز و پس از آنکه به خواسته هایش رسید، به اعتصاب غذای خود پایان داد. این خبرگزاری افزود: فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران، از دریافت نامه دستنویس ارژنگ داودی خبر داده و می نویسد: زندانی سیاسی ارژنگ داودی پس از ۷۴روز اعتصاب غذای جانکاه ولی با ارادهای فولادین بر خواستههای به حق و اولیه خود و سایر زندانیان سیاسی پافشاری نمود و بازجویان وزارت اطلاعات و زندانبانان را وادار به تن‌دادن به خواستههای خود نمود. او پس از به اجرا درآمدن تمامی خواستههایش به اعتصاب غذای خود پایان داد. در گوشه ای از این نامه آمده است: از تمامی آزادیخواهان، دموکراسی جویان، عدالت پیشه گان و نیز کلیه سازمانها و نهادهای حقوقبشری در سراسر دنیا که ندای حقطلبان، ستم ستیزان، فعالان حقوقبشری، مبارزان اجتماعی، زندانیان سیاسی و سایر قربانیان رژیمهای استبدادی از جمله رژیم ولایتفقیه حاکم بر ایران را به گوش جهانیان میرسانند و در طول ۷۴روز اعتصاب غذای من در زندان مخوف رجایی شهر به انحای مختلف با خانواده و… ابراز همدردی نموده و تا حصول خواستههای حقوقبشریام از هیچ کوششی فروگذاری نداشتند به‌ویژه آنها که در اعتراض به بیتوجهی مفرط دژخیمان رژیم به اعتصاب‌غذا دست یازیدند، از طرف خود، خانواده و… صمیمانه قدردانی و سپاسگزاری مینمایم. همه تونو دوست دارم، همه تونو می بوسم و در نبرد تاریخی پیشارو برای نهایی کردن تغییرات سترگ ملی در مسیر نیل به نهادینه شدن آزادی، دموکراسی، عدالت و حقوقبشر در ایران، روی یکایک عزیزان حساب میکنم.

دو استاد دانشگاه در فاصله یک شبانه‌روز، ترور شدند

طی روزهای چهارشنبه 31 شهریور و پنجشنبه اول مهر، دو پزشک استاد دانشگاه در تهران هدف سوءقصد قرار گرفتند که یک نفر از آنها جان خود را از دست داده است. دکتر عبدالرضا سودبخش،‌ دانشیار بخش عفونی بیمارستان خمینی تهران در ساعت نه شب سه‌شنبه ۳۰ مهرماه، در حال خارج شدن از مطب خود به ضرب گلوله دو موتور سوار، کشته شد. خبرگزاری‌های دولتی به نقل از مراجع انتظامی ادعا کرده‌اند که «خصومت شخصی»، باعث این قتل از پیش طراحی شده است. مسئولان بیمارستان و مرضیه وحیددستجردی، وزیر بهداشت خواستار پیگیری نیروی انتظامی و مجازات عاملان این قتل شدند. با گذشت تنها یک روز از ترور عبدالرضا سودبخش، دکتر غلامرضا سرابی،‌ پزشک بیمارستان خاتم‌الانبیای تهران نیز پس از خروج از مطب خود در روز چهارشنبه ۳۱ شهریور، با اسلحه مورد سوء قصد قرار گرفت و گلوله‌ها به شکم و پهلوی چپ وی اصابت کردند. سودبخش که از خطر مرگ، رهایی یافته، در بخش ICU بیمارستان امام حسین بستری شده و به گفته تیم پزشکی وی، وضعیت نسبتا مناسبی دارد و احتمال بهبودی‌اش بسیار است. ۹ ماه پیش نیز دکتر مسعود علی‌محمدی استاد فیزیک دانشگاه در اثر انفجار بمب جای گرفته در موتور سیکلت کشته شد. رسانه‌های حکومتی در آن زمان ادعا کردند که گروهی موسوم به «انجمن پادشاهی ایران» طی بیانیه‌ای مسئولیت ترور مسعود علی‌محمدی را به دلیل حضور وی میان لباس‌ شخصی‌های پس از انتخابات دوره دهم ریاست‌جمهوری و ضرب و شتم مردم، بر عهده گرفته است.

******

سخنرانی پاسدار احمدی نژاد در اجلاس سران سازمان ملل متحد به خاطر عدم مطابقت ترجمه با سخنرانی، دچار هرج و مرج شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه هیچیک از هیاتهای نمایندگی به جز خودش و هیات همراهش نفهمید که او در این سخنرانی چه گفت! احمدی نژاد یک دقیقه سخنرانی خود را قطع کرد تا نسبت به ترجمه سخنانش به ریاست اجلاس شکایت کند. احمدی نژاد مجددا سخنرانی اش را ادامه داد اما در پایان، مترجمین گفتند که آنها تنها از روی متن ترجمه شده سخنرانی می خواندند و سخنان احمدی نژاد را دنبال نمی کردند. هیاتهای نمایندگی بسیاری از کشورها، سالن را ترک کردند و برخی دیگر از جمله کانادا، اصولا به سالن وارد نشدند. مطابق متن ترجمه شده، احمدی نژاد به اصلاح «غیر دموکراتیک و غیرعادلانه» نظم جهانی فراخوانده بود. احمدی نژاد همچنین سرمایه داری جهانی و شرکتهای چند ملیتی را به عنوان علت درد و رنج زنان و مردان و کودکان در کشورهای جهان معرفی کرد. سخنرانی پاسدار احمدینژاد در مورد 11سپتامبر که گفت "برخی از جناحهای دولت آمریکا این حمله را سازماندهی کردند تا روند رو به زوال اقتصادی آمریکا و از دست دادن کنترل خاورمیانه را معکوس کنند تا رژیم صهیونیستی را نجات دهند". و اینکه "اکثریت مردم آمریکا و اکثر سیاستمداران و مردم جهان با این نظریه موافق هستند." واکنشهای بسیاری برانگیخت. از جمله باراک اوباما در یک مصاحبه تلویزیونی این سخنان را توهین آمیز و سرشار از نفرت خواند. از سوی دیگر ایرانیان با اجتماع چند هزار نفره، اعتراض خود را نسبت به حضور پاسدار احمدی نژاد در سازمان ملل ابراز نمودند. تلويزيون سى.ان.ان در یکی از گزارشات خود از تجمع هواداران سازمان مجاهدین خلق گفت: تظاهرات کاملى است و اين به‌صورت يک رويداد سالانه در اين‌جا، در سازمان ملل تبديل شده است. هر وقت احمدىنژاد به اين شهر مىآيد، نه تنها از سراسر آمريکا بلکه از سراسر جهان به اين‌جا مىآيند… اين جمعيت عظيم در اينجا بسيار بسيار خوب سازماندهى شدهاند، آنها برنامه خود را از طريق ماهواره به سراسر جهان و البته به داخل ايران ارسال خواهند کرد و ايرانيان اين تظاهرات را خواهند ديد. شبکه تلویزیونی سی.بی.اس آمریکا نیز از تظاهرات هواداران مجاهدین علیه حضور پاسدار احمدینژاد در نیویورک گزارشی منعکس کرد و در این گزارش گفت: جولیانی، شهردار پیشین نیویورک، به شرکتکنندگان در تظاهرات گفت آنها از حمایت همه مردم دموکرات برخوردارند. سی بیاس افزود: تظاهرکنندگان در حمایت از مریم رجوی، رئیسجمهور شورای ملی مقاومت ایران، شعار میدادند و تصاویر وی را در دست داشتند. تلویزیون RT روسیه نیز گفت: تظاهرات گستردهیی طی چند روز گذشته در نیویورک جریان داشته است. بزرگترین آن روز (پنجشنبه) بود که اتوبوسهای زیادی مردم را به سمت این تظاهرات میبرد. دفتر تلویزیون ما تنها دو خیابان با محل تظاهرات فاصله دارد و ما آمدن آنها را میدیدیم. تظاهرکنندگان پرچمهایی داشتند که روی آن نوشته شده بود احمدینژاد یک دیکتاتور و آدم کش است، یک تروریست است و وضعیت حقوقبشر در ایران و هم‌چنین برنامه جنجالی غنیسازی اورانیوم توسط رژیم ایران را محکوم میکردند…

یک شرکت سوخترسانی در کویت، از سوختگیری هواپیماهای رژیم ایران خودداری کرد

شرکت سوخت‌رسانی بینالمللی «KBI» کویت اعلام کرد: بر اساس تحریمهای بینالمللی علیه رژیم ایران، این شرکت از سوختگیری هواپیماهای رژیم ایران که عازم فرودگاههای اروپایی هستند خودداری میکند. ناصر المضف مدیرکل این شرکت این خبر را اعلام کرد و به روزنامه «السیاسه» کویت گفت: تبادل سوخت ما با رژیم ایران حدود ۵ میلیون دلار در سال است که از این پس قطع خواهد شد.

اوباما اختیارات تحریم رژیم ایران را به هیلاری کلینتون محول میکند

به گزارش صدای آمریکا، سوم مهر، اوباما طی یادداشتی تصریح کرد اعمال تحریمها علیه ایران توسط وزیر امورخارجه آمریکا با مشورت با وزرای خزانهداری و بازرگانی، نماینده آمریکا در سازمان تجارت جهانی، رئیس بانک صادرات و واردات آمریکا، رئیس بانک مرکزی آمریکا و دیگر نهادهای مرتبط، میتواند انجام گیرد. همچنین جمهوریخواهان، در مجلس نمایندگان آمریکا، از پرزیدنت اوباما میخواهند که در مقابل اهداف جمهوری اسلامی در ارتباط با تسلیحات هستهای بایستد و تحریمهای موجود علیه ایران را به مورد اجرا بگذارد.

آرژانتین خواهان محاکمه متهمان ایرانی در کشور سومی شد

آرژانتین خواستار برگزاری محاکمه متهمان پرونده بمب‌گذاری در مرکز یهودیان در سال ۱۹۹۴ در بوئنوس‌آیرس شد. رئیس‌جمهور آرژانتین در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از رژیم ایران خواست کشور سومی را برای پیگیری اتهامات تعیین کند. خانم کریستینا کرشنر، رئیس‌جمهور آرژانتین روز جمعه (۲۴ سپتامبر/۲ مهر) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواهان پیگیری پرونده متهمان بمب‌گذاری در مرکز فرهنگی یهودیان (آمیا) در بوئنوس‌آیرس شد. رئیس‌جمهور آرژانتین گفت: «به جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می‌کنم، در صورتی که به دستگاه قضایی آرژانتین اعتمادی ندارد، هر دو کشور متفقا کشور سومی را برای برگزاری محاکمه حقوقی تعیین کنند.» گفتنی است در پی انفجار بمب در مرکز فرهنگی یهودیان در پایتخت آرژانتین در سال ۱۹۹۴ دست‌کم ۸۵ نفر کشته و حدود ۲۵۰ نفر زخمی شدند. بررسی مسئولان انتظامی و قضایی آرژانتین نشان داد که مقامات ارشد رژیم ایران در این بمب‌گذاری نقش داشتند. دستگاه قضایی ‌آرژانتین رهبران رژیم ایران، از جمله علی فلاحیان، وزیر اطلاعات وقت، علی اکبر رفسنجانی، رئیس جمهور وقت، محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران، علی اکبر ولایت، وزیر امور خارجه وقت، احمد اصغری و محسن ربانی، دیپلماتهای پیشین در آرژانتین و عماد مغنیه، رئیس وقت ستاد ویژه عملیانی حزب الله لبنان را از جمله متهمانی دانست که به عنوان "طراحان و آمرین" بمب گذاری از آنها نام برده شده و دستور برخی توسط پلیس اینترپل صادر شده است. اینترپل به جز دستور جلب علی فلاحیان، برای محسن رضایی و احمد وحیدی نیز دستور بازداشتی در ۱۸۶ کشور عضو صادر کرده است.

روسیه موشک اس-300 را به رژیم ایران تحویل نخواهد داد

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو، یک مقام ارشد نظامی روسیه روز چهارشنبه از تصمیم قطعی کشورش مبنی بر عدم تحویل سامانه موشکی پیشرفته اس 300 به رژیم تهران خبر داد. ژنرال نیکلاری ماکاروف، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه اعلام کرد، این سیستم موشکی پیشرفته تحت تحریمهای سازمان ملل قرار دارد و روسیه نمی تواند آن را به رژیم تهران تحویل دهد. سیستم های “اس-300″ ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاههای نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. تازه ترین مدل سیستم “اس-300″ می تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله 150 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری نابود کند. پیشتر روسیه به ایران مجموعه های ضدهوایی موشکی “تور-ام1″ را با برد 12 کیلومتر و ارتفاع 6 کیلومتر عرضه کرده بود.

یک کاتینر مواد منفجره ارسالی از ایران، در ایتالیا توقیف شد
خبرگزارى ايتاليايى آنسا روز چهارشنبه اعلام کرد: يک کانتينر که در داخل آن مواد منفجره قوى پنهان شده بود، توسط پليس توقيف شد. این خبرگزاری گفت: به گفته ماموران تحقيق، صحبت از نقل‌و انتقال بينالمللى موادى است که از ايران مىآمده و مقصد آن سوريه بوده است. بندر يک کانتينر که در داخل آن بين
۶ تا ۷تن مواد انفجارى قوى تى۴ جاسازى شده بود، توسط پليس در بندر جويا تائورو (در رجو کالابريا) توقيف شد. مواد انفجارى توقيف شده در بستههاى شيرخشک مخفى شده بودند. توقيف اين مواد در پايان يک فعاليت بازرسى پيچيده در سطح بينالمللى صورت گرفت. مواد انفجارى که به ايتاليا رسيده است، از ايران مىآمده و مقصد نهايى سوريه بوده است. ماموران تحقيق فرضيه يک نقل ‌و انتقال بينالمللى مواد انفجارى را پيشبينى مىکنند و نه براى تامين جنايتهاى سازمانيافته در ايتاليا. آنسا گفت: تى۴ يک ماده انفجارى نظامى است که تقريبا در همه ارتشهاى جهان استفاده مىشود. تى۴ بيشترين ترکيب ماده معروف سى۴ مىباشد. بر پايه تى۴ بمبهايى ساخته شد که در کشتار مافيا در سال ۱۹۹۲ و ۱۹۹۳ استفاده گرديد که در جريان آنها جوانى فالکونه و پائولو بورسلينو در سوءقصدهاى ميلان، رم و فلورانس کشته شدند. همچنين براى کشتار راهآهن بلونيا. آنسا افزود: همچنين صحبت از فاجعه اوستيکا هم مىباشد.