صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۱۸، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

اعتصاب بازاریان ایران همچنان ادامه دارد

خبرگزاری همبستگی ملی 17 مهرماه گفت: طبق خبر رسیده از شهرستانها روز شنبه ۱۷ مهر بازار طلافروشان در اردبیل و ارومیه کماکان در اعتصاب بسر بردند و بازار طلا در شیراز و بازار همدان نیز همچنان تعطیل بود. این خبرگزاری افزود: معاون احمدی نژاد به بازار رفته و از طلافروشان درخواست کرده است که مغازه هایشان را باز کنند ولی طلافروشان موافقت نکرده اند. علاوه بر طلافروشان، بازار آهن و پارچه فروشان در بازار تهران نیز در اعتصاب هستند. لازم به ذکر است که طلافروشان بابل از روز چهارشنبه به اعتصاب بازاریان پیوسته اند.

کارگران ریسندگی نازنخ قزوین در یک حرکت اعتراضی عازم تهران شدند

روز شنبه کارگران ریسندگی نازنخ قزوین که گفته می شود ۹ ماه است حقوق نگرفته اند، بمنظور برگزاری تظاهرات و اعتراض در مقابل دفتر احمدی نژاد در تهران عازم پایتخت شدند. ۱۵۰تن از کارگران این کارخانه، با دو اتوبوس و ۸ ماشین سواری بسوی تهران حرکت کردند.

کارکنان کارخانه کاغذ سازی کارون در برابر مجلس رژیم تجمع کردند

تجمع‌کنندگان پلاکاردهای در دست داشتند که نوشته شده بود؛ از مقامات مسئول استان خوزستان به‌دلیل عدم حل مشکلاتمان و بی‌اهمیتی نسبت به افسردگی، فقر و بیماری خانواده‌هایمان اعتراض داریم.

۴۰تن از کارگران کارخانه لوله‌سازی خوزستان، اخراج شدند

یکی از کارگران لوله‌سازی خوزستان در این رابطه گفت: هر کارگر قراردادی ۱۸ماه و هر کارگر رسمی ۱۵ماه حقوق طلب داریم اما مقامات و صاحب شرکت که دستشان در دست هم است، به شکلهای مختلف ما را سر می‌دوانند و تا جایی که تیغشان ببرد، علیه کارگران کار می‌کنند. کما اینکه هفته گذشته ۴۰کارگر که همگی دارای سابقه بیش از ۲۲سال کار در این شرکت بوده‌اند را از کار اخراج کرده‌اند.
این در حالی صورت می‌گیرد که هر کدام از این کارگران
۱۵ تا ۱۶ماه حقوق هم طلبکار هستند و قاعدتا باید ریل بازنشستگی را نیز طی می‌کردند.

رژیم، در روز جهانی علیه اعدام، 3 مرد و یک زن را در زنجان اعدام کرد

به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس، ۱۸مهر، رئیس دفتر دادستان استان زنجان گفت: به جرم قاچاق مواد مخدر چهار نفر امروز در زنجان اعدام شدند. وی با بیان اینکه از این تعداد سه نفر مرد و یک نفر زن هستند، افزود: همه این افراد در حوزه قضایی استان زنجان دستگیر شده‌اند. محل اعدام، زندان مرکزی زنجان واقع در اسلام آباد بود.

نامه بهروز جاویدتهرانی بمناسبت روز جهانی علیه اعدام، در رسانه ها انتشار یافت

زندانی سیاسی بهروز جاویدتهرانی از بند 2 سالن زندان رجایی شهر کرج، بمناسبت روز جهانی علیه اعدام، در نامه خود نوشت: به یاد 137تن از هم بندیان و دوستانم که با جرایم عادی یا سیاسی در طی این 10سال تا آستانه چوبه‌دار بدرقه نمودم، آرزوی روزی را دارم که در هیچ کجای کره خاکی مجازات اعدام، سنگسار، قطع عضو و شلاق نداشته باشیم و به تبع آن نیز شاهد آرمانشهری به بزرگی زمین باشیم که در آن هیچ جنایتی رخ ندهد و همه در سلم و صلح در کنار هم زندگی نمایند.

******

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه با صدور اطلاعیه ای، با عنوان «ده حقیقت کلیدی از مجازات اعدام» اعلام کرد از ابتدای سال ۲۰۱۰ ، در ایران حداقل ۱۹۰ نفر اعدام شده‌اند. این اطلاعیه ادامه داد: اطلاعات جمع‌آوری شده، در سالهای اخیر نشان می‌دهد که با نقض قوانین بین‌المللی، حداقل ۱۴۱ نفر، که در زمان انجام جرم کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند، در صف اعدام هستند. در این اطلاعیه که در آستانه ۱۰ اکتبر، روز «علیه اعدام» توسط عفو بین الملل صادر شده، به بررسی وضعیت مجازات در کشورهای مختلف پرداخته و می‌نویسد: سال ۲۰۱۰ یادآور صدمین سال آخرین اعدام در سوئد می باشد. آلفرد آندر در ۲۳ نوامبر ۱۹۱۰ در سوئد به وسیله گوتین اعدام شد.

رژیم در نیاوران، پست ایست و بازرسی ایجاد کرده است

آژانس ایران خبر گزارش داد: هر شب بسیجی‌ها از ساعت ۲۱ به بعد در شمال نیاوران پست ایست و بازرسی می‌گذارند و تمامی خودروها را متوقف و بازرسی می‌کنند و کارت و مدارک شناسایی خودروها را چک می‌کنند. این بسیجی‌ها تماما مسلح هستند و خودروی آنها پراید و ماکزیما و موتورسیکلت می باشد و برای اینکه شناسایی نشوند، پلاک های آنها را می‌پوشانند.

نیروهای حکومتی در یک یورش شبانه، 81 تن را در تهران دستگیر کردند

تلویزیون شبکه خبر رژیم که دستگیر شدگان را «اراذل و اوباش» می‌نامید، گزارش کرد:
جانشین رئیس پلیس تهران بزرگ از دستگیری 81نفر از اراذل و اوباش در چهارمین مرحله از طرح برخورد با اراذل و اوباش خبر داده. این منبع حکومتی افزود: سردار علیپور با اشاره به مانور دیشب پلیس گفت، مأمورهای یگان امداد در این طرح مخفیگاه برخی از اراذل و اوباش متواری تهران را شناسایی و آنها را دستگیر کردند.

******

نسرین ستوده در اعتصاب غذا بسر می برد

سایت قاصدان آزادی گزارش داد: نسرين ستوده، وکيل پايه يک دادگستری و فعال حقوق بشر، در تماس تلفنی کوتاهی از زندان با خانواده‌اش، تنها موفق شد که بگويد در دوازدهمين روز اعتصاب غذای خود به سر می‌برد. این منبع افزود: بنا به گزارش يک منبع موثق، اين تماس تلفنی، پس از ادای شش کلمه از سوی خانم ستوده که خبر از اعتراض و اعتصاب غذای وی و وضعيت نامناسبش در زندان می‌داد، قطع شد. اين منبع آگاه به راديو زمانه گفت: «پس از ۲۰ روز بی‌خبری مطلق از وضعيت نسرين ستوده در زندان، وی امروز توانست با خانه‌اش تماس تلفنی برقرار کند اما مدت اين تماس تلفنی به يک دقيقه هم نرسيد.» وی افزود: «نسرين ستوده پس از سلام و احوال‌پرسی با همسرش، تنها توانست بگويد که از سوم مهرماه در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد. جمله "من اين‌جا در فشار و تهديد".... از سوی او ناتمام ماند و مکالمه تلفنی قطع شد.» نسرين ستوده وکيل بسياری از فعالان حقوق زنان، فعالان جامعه مدنی و کودکان محکوم به اعدام است که از تاريخ ۱۳ شهريور ۸۹ پس ازدريافت احضاريه‌ کتبی برای بازجويی، بازداشت شد و از آن زمان تا کنون در زندان اوين زندانی است. پيش از اين، رضا خندان، همسر نسرين ستوده در گفت‌وگو با صدای آلمان، دويچه وله، از احتمال اعتصاب غذای همسرش سخن گفته و اعلام کرده بود که وی از تاريخ ۲۷ شهريور با خانه هيچ تماسی نداشته است. وی دليل اين امر را تأکيد نسرين ستوده بر اينکه اگر فاصله تماسهای تلفنی‌اش از چهار روز بيشتر شود اعتصاب غذا خواهد کرد، عنوان کرده بود. اين وکيل دادگستری در روزهايی که در زندان به‌سر می‌برد، پدرش را از دست داد؛ با اين حال اجازه حضور در مراسم خاکسپاری پدر و حتا تماس تلفنی با خانواده عزادارش نيز به او داده نشد. همين امر نيز دليلی بر نگرانی مضاعف خانواده ستوده است. نسرين ستوده که از زمان بازداشت تا کنون ممنوع‌الملاقات بوده است، يک دختر ده ساله و يک پسر سه ساله دارد.

بی حجابی زن بی حجاب، جوانان را به فحشا می کشاند!

آخوندی بنام احمد علم‌الهدی، نماینده خامنه ای در مشهد گفت: یک جوان 18ساله کجا درس اوباشگری آموخته است؟! آنچه که این جوان معصوم را به‌دنبال فحشا می‌کشاند، بی‌حجابی زن بی‌حجاب است… و مفاسد اخلاقی، اجتماعی و ناامنی‌های فوق‌العاده‌ای که ناموس مردم را به مخاطره انداخته است، نتیجه آن است. زن بی‌حجاب کلید و منشأ همه‌ این خرابیهاست، ناهنجاری با ناهنجاری فرقی نمی‌کند. بی‌حجابی چه با غرض سوء و چه بی‌غرض، یک نماد ناهنجاری است و باید جمع شود. وی افزود: تمام بدبختی‌هایی که در جریان حاکمیت دو قرن استعمار در این کشور به وجود آمد، به‌دلیل سکولارسازی تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش بود، در بررسی ریشه مشکل، به کارشناسان و مدیرانی برمی‌خوریم که در یک بستر سکولار فعالیت کرده‌اند. آخوند مرتجع علم‌الهدی گفت: میراث‌داری دوران دفاع مقدس به این نیست که جاده‌ها آسفالت شود و مردم روستاها و شهرها زندگی مرفه‌ای داشته باشند، بلکه به توسعه فراگیر اسلام در سرتاسر دنیای امروز و حاکمیت ارزشهای دین بر زندگی ما است.

******

دادستانها می‌گویند، مدیر‌عامل یک شرکت آلمانی، به‌خاطر اقدام، جهت ارسال یک ماده به ایران که ممکن است قطعه‌یی از تسلیحات اتمی ‌باشد، مورد بازجویی قرار گرفته است. مارتین استلتنر، سخنگوی دادستان برلین روز شنبه گفت: این مرد به‌خاطر تلاش جهت ارسال تریتیوم به ایران که نقض قوانین صادراتی آلمان می‌باشد، مورد بازجویی قرار گرفت. استلتنر توضیحی در مورد جزئیات موضوع نداد ولی گفت، این تحقیقات به اتمام رسیده است. او نتایج این تحقیقات را فاش نساخت و نگفت که آیا اکنون اتهاماتی ثبت و مطرح شده است یا نه. روزنامه آلمانی زوددویچه سایتونگ گزارش کرد که در سال 2007 اداره گمرگ در فرودگاه شیپول آمستردام از ارسال تریتیوم توسط شرکت [متعلق به] احمد ر. جلوگیری کرد. تریتیوم می‌تواند یک جزء کلیدی برای تسلیحات اتمی باشد، اما هم‌چنین برای تحقیقات و دیگر مقاصد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برنامه به اصطلاح فرهنگی رژیم، برای اولین بار در اتاوا لغو گردید

خبرها حاکی از آن بود که طبق اطلاع قبلی قرار بود روز جمعه سفارت رژیم ایران در اتاوا برنامه ای به اصطلاح فرهنگی تحت عنوان "پنجره ای به سوی سرزمین خورشید" را در کتابخانه ملی و مرکز آرشیو اسناد دولتی کانادا، به نمایش گذارد که با اعتراض ایرانیان این شهر، این نمایش توسط مسئولین این ارگان، لغو گردید. این اولین باریست که کتابخانه ملی و مرکز آرشیو اسناد دولتی کانادا برنامه "فرهنگی" رژیم را در اتاوا لغو می کند. این مرکز با نصب یک نوشته لغو برنامه رژیم را به اطلاع عموم رسانید.

سوسکها منبع آنتی بیوتیک هستند

اخیرا محققان دانشگاه ناتینگهام انگلستان اعلام کردند، سوسکها می‌توانند منبع یک نوع آنتی‌بیوتیک بسیار مفید باشند و در درمان بیماری مرگبار و سوپرباگ که نوع جدیدی از باکتری است و نسبت به آنتی‌بیوتیکها مقاوم است، به‌کار روند. مواد شیمیایی که در مغز و سیستم عصبی این سوسکها هست، می‌تواند سوپرباگ را بدون آسیب رساندن به سلولهای بدن انسان، از بین ببرند. دانشمندان برای رسیدن به نتایج بیشتر، تحقیقات در مورد سیستم دفاعی سوسکها را آغاز کرده‌اند.