صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۳۱، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

جمعی از معلمان و آموزشياران در مقابل مجلس رژیم تجمع کردند
خبرگزارى حکومتی مهر نوشت: اين معلمان و آموزشياران نهضت سوادآموزى که داراى قراردادهاى کارى با آموزش و ‏ پرورش بودهاند، بهدليل پايان مهلت قراردادشان از سوى اين سازمان ديگر دعوت به همکارى نشدهاند و آموزش ‏ و پرورش اعلام عدم نياز نسبت به اين افراد کرده است. گفتنی است ‏که رژيم برای پرداخت نکردن بیمه و حق بازنشستگی، معلمان و همچنین کارگران را با صورت قراردادی به کار می گیرد تا بتواند براحتی و هر زمان که خواست، آنها را اخراج نماید.

کارگران چينى البرز، تظاهرات اعتراضی برپا کردند

روز شنبه ۳۰مرداد، ۱۸۰ تن از کارگران چينى البرز در اعتراض به عدم پرداخت ۱۴ ماه حقوق معوقه خود در مقابل اين شرکت دست به تجمع زده و خواستار حقوق خود شدند. يکى از کارگران گفت که ما در ماه رمضان افطار و سحرى نداريم. بچهام مريض است، مستاجر هستيم و نمىدانيم کرايه خانه را چطور بدهيم. همه مقامات و مسئولين از وضعيت کارگران چينى البرز اطلاع دارند اما نمىدانم چرا کسى جواب مشکلات ما را نمىدهد.

کارگران شرکت بنرو در جاده سلفچگان، دست به اعتصاب زدند
کارگران اين کارخانه در اعتراض به پرداخت نشدن
۴ماه حقوق عقبافتاده خود از روز شنبه ۲۳مرداد دست به اعتصاب زدند. کارگران این شرکت از زمان شروع اعتصاب هر روزه به کارخانه مىآيند و کارت ورود خود را مىزنند. اين کارگران اعلام کردهاند تا زمانى که به خواستهايشان رسيدگى نشود به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

شکنجه گران زندان اوین، زبان یک زندانی سیاسی کرد را بریدند

بازجویان زندان اوین زبان یک زندانی سیاسی کرد به نام "متین ارجان" را بریده و گزارشها از وضعیت وی حاکی است که هم اکنون در وضعیت بسیار وخیمی به سر می برد. به گزارش سایت ۲۴ کاتژمیر به نقل از آژانس دیجله، زبان "متین ارجان" زندانی سیاسی کرد اهل شهر باتمان واقع در کردستان ترکیه در جریان بازجویی ها توسط بازجویان زندان اوین بریده شده است و نامبرده هم اینک در معرض خطر مرگ قرار دارد. ارجان طی یک سال گدشته دو بار دچار سکته مغزی شده و به دنبال آن از ناحیه هر دو پا فلج شده است. زکی ارجان برادر متین در مصاحبه‌ای با آژانس دیجله، ضمن تائید این خبر گفت: "تا به حال ۴ بار به ایران آمده‌ام و برادرم را ملاقات کرده‌ام، متین به طور مداوم تحت شکنجه قرار می گیرد و بیشتر اوقات در سلول انفرادی به سر می برد. زبان متین را بریده‌اند، تحت مداوا قرار ندارد و با مرگ دست و پنجه نرم می کند." زکی ارجان در ادامه افزود: "مبلغ ۲۰ هزار یورو را به منظور آزادی برادرم به مسئولان مربوطه پرداخت کردم، اما آنها برادرم را آزاد نکردند و من را نیز تهدید نمودند که در صورت ترک نکردن ایران با مرگ روبه‌رو خواهم شد." سال گذشته نیز کمیته گزارشگران حقوق بشر از اعمال فشارهای جسمی و روحی شدید بر این زندانی کرد خبر داد، به طوری که ضرب و شتم شدید وی، باعث ابتلای این فعال کرد به ناراحتی های کلیوی و گوراشی شده بود. متین ارجان که ۳۵ سال سن دارد در اردیبهشت ۱۳۸۴ به اتهام ورود به کشور و ارتباط با فعالان کرد و فعالیت سیاسی به نفع حزب کارگران کردستان - پ ک ک، دستگیر و به ۱۰ سال حبس محکوم گردید.

حکم اعدام يک زن جوان مورد تاييد ديوان عالى رژیم قرار گرفت

ديوان عالى رژیم، حکم اعدام يک زن جوان را تاييد کرده است. وی که ريحانه نام دارد، ۲۰ساله مىباشد. گفته می شود حکم اعدام ریحانه بهزودى اجرا خواهد شد.

یکی از دستگیرشدگان روز عاشورا به اعدام محکوم شد

به گزارش فعالین حقوق بشر و دموکراسی، زندانی سیاسی فرح واضحان از دستگیر شدگان روز عاشورا محکوم به اعدام ، ۲سال زندان و جریمه نقدی شده است. خانواده واضحان و وکیل او نسبت به این احکام اعتراض نموده اند. لازم به ذکر است که خانم واضحان اولین زن زندانی سیاسی دستگیر شدگان روز عاشورا می باشد که به اعدام محکوم می شود. زندانی سیاسی فرح (آلمیرا) واضحان پس از اعتراضات گسترده روز عاشورا با یورش مامورین وزارت اطلاعات به منزلش همراه با دو فرزندش دستگیر و به سلولهای انفرادی منتقل شد. خانم واضحان به یکی از زندانهای مخفی وزارت اطلاعات منتقل شد و بیش از یک ماه در سلولهای انفرادی تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار داشت که در نمایشات اعترافات تلویزیونی وزارت اطلاعات شرکت کند. او سپس به سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید و توسط فردی با نام مستعار علوی سربازجوی وزارت اطلاعات مورد بازجویی و شکنجه های جسمی و روحی قرار گرفت. فعالین حقوق بشر و دمکراسی افزودند: بازجویان وزارت اطلاعات همچنین دو فرزند خانم واضحان را برای مدتی در سلولهای انفرادی نگهداری کردند و آنها را مورد بازجویی و تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار دادند تا علیه مادرشان اعتراف کنند. این درحالی بود که دختر خانم واضحان مبتلا به سرطان بود و در شرایط سخت جسمی به سر می برد.خانم فرح واضحان در حال حاضر در بند زنان زندان اوین زندانی است و پس از گذشت بیش از ۸ ماه از بازداشتش محکوم به اعدام می شود. اتهاماتی که بازجویان وزارت اطلاعات علیه او بکار برده اند تهیه عکس و فیلم از اعتراضات مردم و داشتن ارتباط با سازمان مجاهدین خلق ایران است. ثبت و انتشار سرکوبهای خونین مردم ایران در جریان اعتراضات گسترده توسط نیروهای ولی فقیه به عنوان اتهام علیه دستگیر شدگان بکار برده می شود و تا به حال تعداد زیادی از آنها توسط صلواتی، مقیسه ای و پیر عباسی و سایر قاضیهای ولی فقیه در دادگاه انقلاب به احکام سنگینی محکوم شده اند. دائی خانم واضحان از اعدام شدگان دهۀ ۶۰ می باشد و همچنین تعدادی از خانواده آنها و از جمله خواهر او در جریان دستگیریها و سرکوب خونین دهۀ ۶۰ دستگیر و مورد شکنجه های جسمی و روحی قرار گرفته بود.

شش فعال آذربایجانی به تحمل شش ماه تا یک سال زندان محکوم شدند

حسن عبداللهى جهانى (اوميد اوغلو)- مدرس زبان و ادبيات ترکى، محبوب بوداقى -شاعر آذربايجانى، فراز زهتاب-فعال دانشجويى در دانشگاه تبريز، حبيب آوريده، محمدرضا هاشمى و حسين آسيابى از شهروندان آذربايجانى در تبريز از سوى شعبه ۱۱۱ جزائى تبريز به احکام حبس از شش ماه تا يکسال محکوم گرديدند. به گزارش ساو الآن سسى، بر اساس حکم صادره از سوى قاضى محمدى رئيس شعبه ۱۱۱ جزائى تبريز، حبيب آوريده به يکسال حبس تعزيرى و حسن عبداللهى جهانى، محبوب بوداقى، فراز زهتاب، محمدرضا هاشمى و حسين آسيابى هر کدام به شش ماه حبس تعزيرى محکوم شدهاند. اين افراد خرداد و تير ماه ٨٨ توسط اداره اطلاعات تبريز دستگير و پس از تحمل نزديک سه ماه بازداشت موقت به قيد وثيقه از زندان تبريز آزاد شده بودند. اتهام آنها مشارکت در فعاليت تبليغى عليه نظام از طريق مديريت وبلاگ و چاپ و انتشار اعلاميه و دعوت مردم به تظاهرات عنوان شده است.

زندانى سياسى حامد اميدى به ۳سال زندان محکوم شد

بر اساس گزارشات منتشر شده، حامد اميدى، دانشجوى دانشگاه علامه، به ۳سال زندان محکوم شده است. وکيل وى در اینباره گفت: تنها دليل محکوميت حامد اميدى شرکت او در تحصن اعتراضى دانشجويان کرد دانشگاه تهران بوده است.

بهروز جاويد تهرانى به بند دو گوهردشت منتقل شد

زندانى سياسى بهروز جاويد تهرانى که نزديک به ۱۶ ماه در بند ۱ زندان گوهردشت کرج در بازداشت بود، به بند ۲ زندان گوهردشت منتقل شده است. بهروز جاويد تهرانى بيشتر اوقات يک سال گذشته را در سلولهاى انفرادى بند ۱ زندان گوهردشت که به سگ دانى معروف می باشد بهسر برده بود. اين بند مخوف همچنين به بند آخر خطىها نيز معروف است. بهروز جاويد تهرانى چندين بار نسبت به شکنجههاى غيرانسانى و شرايط طاقت فرساى زندان اقدام به اعتصاب غذاى طولانى مدت نموده است. به گزارش سایت مجاهدین خلق، در شرايط کنونى او تنها زندانى سياسى است که در بند ۲ مىباشد. از طرفى ديگر فعال دانشجويى مجيد توکلى بعدازظهر روز سهشنبه ۲۶ مرداد ماه از قرنطينه کرج به بند ۳ معروف به بند کارگرى زندان گوهردشت کرج منتقل شد. وى سه هفته قبل، پس از اعتراض نسبت به برخوردهاى غيرانسانى همراه با ۱۶ زندانى ديگر به سلولهاى انفرادى بند ۲۴۰ منتقل شد. مجيد توکلى همراه با ساير زندانيان در سلولهاى انفرادى اقدام به اعتصاب‌غذا نمود. همچنين آقاى توکلى روز دوشنبه ۲۵ مرداد ماه به‌طور ناگهانى از سلولهاى انفرادى بند ۲۴۰ به قرنطينه زندان گوهردشت کرج تبعيد شد.

رژیم امیر عباس توکلی برازجانی را به اعدام محکوم کرد

امیر عباس توکلی برازجانی از خانواده های سرشناس در استان بوشهر است که دو سال پیش همراه با برادر خود حسین به اتهام ضرب و شتم و قتل یکی از ماموران نیروی انتظامی و همچنین حمل سلاح بازداشت شده بود. حسین، برادر امیرعباس توکلی برازجانی در ۶مرداد سال ۸۷، زیر شکنجه در زندان به قتل رسید و امیر عباس بعد از دو سال بازداشت، اکنون به اعدام محکوم شده است. بنا به گزارش فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران، وی از زندانیان خوشنام است که همواره به دفاع از زندانیان بی دفاع که توسط ماموران و زندانبانان، مورد حمله قرار می گیرند، بر می خیزد و به همین دلیل بارها تحت شکنجه و ضرب و شتم قرار گرفته است. روز ۲۷ تیر ماه ۱۳۸۷ با یورش مامورین نیروی انتظامی به ۲ آپارتمان مسکونی خانواده توکلی برازجانی و شلیک به آنها، خانم سودابه شادپور را از ناحیه گردن مورد اصابت گلوله قرار دادند. آقای امیر عباس توکلی برازجانی و برادرش حسین توکلی برازجانی در مقابل چشمان سایر اعضای خانواده مورد ضرب وشتم شدید و شکنجه قرار گرفتند و سپس بازداشت شدند. به دنبال محاکمه امیرعباس توکلی، روز سه شنبه ۲۶مرداد ۸۹، سه نفر از ماموران وزارت اطلاعات با مراجعه به منزل مادر وی، با تهدید و ارعاب از مادر ۶۲ساله اش خانم شادپور خواسته اند اعلام کند که هیچ شکایتی بخاطر قتل فرزندش حسین، ندارد و در دادگاه نباید اشاره ای به اصابت گلوله به گردن خود بکند، در غیر اینصورت او را به اتهام گرویدن به مسحیت مرتد خوانده و اعدام خواهند کرد.

حمید روحانی، خواستار اعدام دست جمعی مخالفان سیاسی به سبک سال 67 شد

سایت رجانیوز که از سایتهای زنجیره ای باندهای وابسته به ولی فقیه می باشد، نوشت: سید حمید روحانی، رئیس سابق مرکز اسناد انقلاب اسلامی که هم اکنون از اعضای هیات امنای این مرکز است در گفت و گو با "سپیدار" ارگان سازمان بسیج دانشجویی دانشگاه تهران خواستار اعدام دسته جمعی مخالفان سیاسی شده است. او در این مصاحبه می گوید: "جریان سال ۶۷ اینگونه بود که منافقینی که در زندان بودند تاکتیکی، اعلام توبه کردند. پس از پذیرفتن آتش‌بس که منافقین به ایران حمله کردند این ها هم در زندان آشوب کردند و شروع کردند به آتش زدن زندان و اینکه آن‌ها که می‌رسند به تهران، کار را یکسره کنند! امام هم فرمود آنهایی که بر سرموضع هستند مهدورالدمند و باید محاکمه و مجازات شوند و آن اعدام‌ها توانست چشم فتنه را در بیاورد و ریشه آن جریان را بخشکاند. من فکر می‌کنم در فتنه اخیر هم اگر یک چنین برخورد قاطع جدی و انقلابی انجام نشود، این مشکل ادامه دار می‌شود". بنا به نوشته عبدالله شهبازی در وب سایت شخصی اش، حمید روحانی که با نام مستعار “سید صادق زیارتی” نیز شناخته می شود، به دلیل برخی از اختلافات با روح االله حسینیان مجبور به استعفا از ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی شد و بنیاد تاریخ ایران معاصر را راه اندازی کرد و هم اکنون ریاست این بنیاد را برعهده دارد.

امام جماعت زندان گوهردشت عامل ورود مواد مخدر به این زندان می باشد

بر اساس گزارشات منتشر شده، مطلبى، عليه هر زندانى که بهنحوى با او مخالفت کند به رئيس زندان گزارش داده و خواستار انتقال او مىشود. مصرف مواد مخدر به زندان بهشدت رواج پيدا کرده و در اکثر ساعتهاى روز بوى ترياک به مشام مىرسد و تعداد زيادى از زندانيان که در شرايط سخت معيشتى و بهداشتى در زندان بهسر مىبرند، به مواد مخدر مبتلا شدهاند.

خامنه ای که هنوز فکر می کند، ولایتش قرص و محکم است فتوای مسخره دیگری را برای روزه داران ارائه داد

به نوشته جهان نیوز، ۳۰مرداد، ولی فقیه رژیم در پاسخ به این سوال که «آیا روزه دار می تواند به بدنش آمپول یا سرم تزریق کند، گفت: «احتیاط واجب آن است که روزه‏دار از استعمال آمپولهاى مقوى یا مغذّى یا آمپولهایى که به رگ تزریق مى‏شود و نیز انواع سرمها خوددارى کند، ولى تزریق آمپول براى بى‏حس کردن و نیز دارو گذاشتن بر زخمها و جراحتها اشکال ندارد». خامنه ای در مورد عطر نیز گفت: «استعمال عطر براى روزه‏دار مستحب است؛ ولى بو کردن گیاهان معطر مکروه است». علی گدا که با شعار "خامنه ای قاتله، ولایتش باطله" در جریان قیام مردم، مورد تنفر قرار گرفته بود، اما اراجیف مسخره اش، حتی در درون باندهای نظام نیز به مسخره گرفته می شود.

آمريکا مقررات تحريمهای مالی عليه جمهوری اسلامی ايران را منتشر کرد

تلویزیون صدای آمریکا گفت: مقررات جديد دولت آمريکا برای اعمال قانون تحريمهای فراگير عليه جمهوری اسلامی ايران که کنگره آمريکا در سوم تيرماه سال جاری تصويب کرد، تدوين شده اند. اين قانون مجازاتهايی را برای شرکتهای خارجی که با نهادها و افراد ايرانی تحت تحريمهای بين المللی و آمريکايی همکاری ميکنند، پيش بينی کرده است. وزارت خزانه داری آمريکا نوع و طيف معاملات و خدمات مالی را که در قانون تحريمهای فراگير واشنگتن عليه جمهوری اسلامی بر اساس قطعنامه تحريمی ۱۹۲۹ شورای امنيت سازمان ملل آمده است، به اين شرح توصيف می کند که هدف، ممانعت از سوء استفاده ايران از نظام مالی بين المللی است. این رسانه افزود: وزارت خزانه داری آمريکا ميگويد برای فرار از تحريمها در سالهای گذشته ايران اطلاعات نادرست در اختيار بانکها يا شرکتهای خارجی ميگذاشت تا مبدأ آن معاملات مشخص نباشد. مقررات جديد با بطور کامل باز کردن حساب بانکی جديد يا حساب گارگزاری برای نهادها و افراد ايرانی تحت تحريم را ممنوع يا محدود ميکند. اگر مؤسسه مالی خارجی يا حتی فردی آمريکايی آگاهانه با نهادها و افراد ايرانی که در هر ۴ قطعنامه شورای امنيت نامبرده شده اند همکاری يا بنمايندگی از طرف آنان عمل کند طبق مقررات اجرايی قانون تحريمهای آمريکا مشمول تنبيهاتی که شامل ۲۵۰ هزار دلار جريمه نقدی يا دوبرابر ارزش معامله، تنبيهات کيفری تا يک ميليون دلار و ۲۰ سال زندان ميباشد. بگفته ستوارت لوی، معاون خزانه داری آمريکا در امور تروريسم و فساد مالی انتشار اين مقررات هشداری به بانکها در سراسر جهان است که همکاری با جمهوری اسلامی ايران برابر ست با از دست دادن بازار مالی آمريکا.

نیروگاه اتمی بوشهر، آغاز به کار کرد

جان بولتون، سفير سابق آمريکا در سازمان مللمتحد مىگويد: آغاز کار نيروگاه اتمى بوشهر پيامدهاى بسيار منفى در رابطه با مسائل مختلف رژيم ايران دارد. پيامد منفى اول اين است که پس از آغاز بهکار اين سايت، ديگر هيچ نقطه بازگشتى وجود ندارد. پيامد منفى دوم اين است که اين نيروگاه در آينده مىتواند پلوتونيوم را که براى توليد بمب اتمى لازم است، توليد کند… کاخ سفيد هرچقدر بخواهد مىتواند چشم خود را به اين موضوع ببندد که تا رسيدن به پلوتونيوم راه درازى در پيش است، ولى اين يک قدم حياتى براى رژيم ايران در رسيدن به هدف درازمدتش در رسيدن به توانمندى توليد سلاح اتمى است. جان بولتون افزود: اظهارات وزارتخارجه آمريکا که نيروگاه اتمى بوشهر خطر تکثير ندارد، دست کمى از يک جوک مضحک ندارد. آيا شما مىخواهيد ما به روسها اعتماد کنيم تا سوخت مصرف شده را به کشورشان بازگردانند؟ همانطورى که اعتماد کرديم در مرحله اول اين سوخت را ندهند؟ من چند سال پيش اين موضوع را با وزارت انرژى آمريکا به رايزنى گذاشتم. آنها گفتند به مجرد اينکه نيروگاه کار خود را بهطور کامل شروع کند، اگر رژيم ايران اين سوخت را نگهدارد و پس ندهد، مىتواند بين ۴۰ تا ۶۰ بمب اتمى از پلوتونيوم توليد کند. لذا اين نقطه تعيينکننده براى توانمندى رژيم ايران است و به همان اندازه خطرناک، شايد هم به نوعى خطرناکتر از برنامه غنىسازى اورانيوم باشد. رژيم ايران اکنون در آستانه دو مسير جداگانه در رسيدن به بمب اتمى است. از سوی دیگر روزنامه حکومتی رسالت متعلق به باند موتلفه، در سرمقاله خود تحت عنوان ”قلب رآکتور تپيد“ بر ادامه عنىسازى اصرار ورزيد و نوشت: انتقال سوخت به رآکتور نيروگاه اتمى بوشهر حلقه نهايى چرخه سوخت در کشور است. در همین رابطه پرفسور ريموند تنتر، رئيس کميته سياست ايران و عضو پيشين شوراى امنيت ملى آمريکا گفت: رآکتور بوشهر تنها پوششى براى غنىسازى اورانيوم در ايران است. وى که با تلويزيون الجزيره مصاحبه مىکرد، افزود: رژيم ايران در نظنز مىتواند اقدام به ارتقاء برنامه‌هاى خود به دور از چشم ناظران در مناطق کوهستانى شهر قم بکند. من سؤالى را مطرح مىکنم، اگر اين نيروگاه بوشهر براى اهداف صلحآميز است، چرا سپاه پاسداران که همه اقداماتش براى جنگ است، آن را کنترل مىکند؟ چرا همه دانشمندان، بخشى از اعضاى سپاه پاسداران هستند؟ چرا رژيم ايران ۱۸سال غنىسازى اتمى را در نظنز مخفى کرد و ما خبر نداشتيم و نمىتوانستیم بفهميم مگر اينکه سازمان دموکراتيک مجاهدين خلق آن را افشا کرد؟ اين سازمان تأسيسات نظنز را افشا کرد و بازرسان آژانس بينالمللى انرژى اتمى پس از آن به اين محل رفتند و چک کردند و فهميدند که رژيم ايران سايتهاى ديگرى را نيز تاسيس کرده است. چرا اين رژيم تاکنون اطلاعات کافى حول غنىسازى ارائه نداده که مشخص شود اهداف آن صلحآميز است؟

مردم ناصريه، عليه دولت مالکى با نيروهاى پليس درگير شدند

صدها تن از مردم در شهر ناصريه مرکز استان ذيقار واقع در جنوب عراق در اعتراض به استمرار قطعى جريان برق و کمبود خدمات عليه دولت نورى مالکى تظاهرات کرده و با نيروهاى پليس که براى متفرق کردن آنها از لولههاى آب فشار قوى استفاده می کردند درگير شدند. تلويزيون الشرقيه گزارش داد: صدها تن از شهروندان از اهالى دو منطقه سومر و حبوبى واقع در مرکز شهر ناصريه بهمنظور شکستن مانع ممنوعيت تظاهرات که مقامات محلى آن را اعمال نمودهاند و براى بيان اعتراض خود به کمبود خدمات و قطعى مستمر جريان برق به خيابانها آمدند. شاهدان عينى گفتند که نيروهاى پليس با تظاهرکنندگان درگير شدند و براى متفرق کردن آنها از لولههاى آب فشار قوى استفاده کردند که منجر به جراحتهاى وخيمى در بين تظاهرکنندگان شد.