صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۱۰، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

یک زن در تبریز بازداشت و دو دانشجوی پلی تکنیک به خاطر فعالیت‌های فیسبوکی، احضار شدند

ماموران امنیتی در تاریخ یکشنبه ۲۷ تیر ماه ۱۳۸۹ در ساعت شش صبح به منزل هانیه فرشی شتربان وارد شده و وی را بازداشت می‌کنند. به گزارش رهانا، ماموران امنیتی بعد از تفتیش منزل، وی را بازداشت کرده و کامپیوتر، تلفن و وسایل شخصی وی را ضبط کردند. وی در ابتدا به بازداشتگاه اطلاعات تبریز و سپس به زندان اوین منتقل ‌شد. به این شهروند تبریزی اتهاماتی چون «اهانت به مقدسات و ارتباط با بیگانه» زده‌اند که گفته می‌شود بر مبنای فعالیتهای فیس بوکی ایشان است. از وضعیت وی در حال حاضر اطلاعاتی در دست نیست و اجازه تماس با وی به خانواده‌اش داده نمی‌شود. خانم فرشی ۲۸ ساله می باشد.

همچنین دو دانشجوى دانشگاه پلىتکنيک تهران بهخاطر فعاليت در فيس بوک به حراست اين دانشگاه احضار شدند. اين دو دانشجو پس از احضار به حراست دانشگاه اميرکبير، تهديد به محروميت از تحصيل و احضار به دفتر پيگيرى وزارت اطلاعات شدهاند. اين دو دانشجو بهخاطر فعاليت در فيس بوک تهديد به اخراج از دانشگاه و بازداشت توسط وزارت اطلاعات شدند. اين نخستين بار است که بهدليل فعاليت در فيس بوک دانشجويان به حراست احضار مىشوند.

یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی منتقل و حکم اعدام جعفر کاظمی تایید شد

"فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" 9 مرداد، اعلام کرد: روز یکشنبه 10 مرداد ماه زندانی رضا مهاجر 45 ساله از حسینیه سالن 18 بند 6 زندان گوهردشت کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی این زندان منتقل شد. او تا به حال سه بار برای اجرای حکم اعدام به پای چوبه دار برده شد ولی در آخرین لحظات از اعدام وی صرف نظر شد. رضا مهاجر 11 سال است که در زندان و در انتظار مرگ بسر می برد.

"فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" در اطلاعیه دیگری خبر دادند: جعفری دولت آبادی دادستان تهران به خانواده آقای کاظمی گفته است که زندانی سیاسی جعفر کاظمی از شاهدان قتل عام زندانیان سیاسی سال 67، حتما اعدام خواهد شد. این منبع در قسمتی دیگر از اطلاعیه خود افزود: زندانی سیاسی محکوم به اعدام جعفر کاظمی 47 ساله متاهل و دارای 2 فرزند می باشد. او لیتوگراف است و لیتوگرافی کتابها و جزوات درسی دانشگاه امیر کبیررا به عهده داشت. آقای کاظمی از شاهدان قتل عام زندانیان سیاسی سال 67 می باشد. وی از سال 1360 تا اواخر سال 1369 در زندان بسر برده و تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار داشت. او روز 27 شهریور ماه با یورش مامورین وزارت اطلاعات دستگیر و به بند 209 زندان اوین منتقل شد و بیش از 74 روز در سلولهای انفرادی بند 209 تحت بازجوئی و شکنجه های روحی و جسمی قرار داشت. سربازجوی وزارت اطلاعات با نام مستعار علوی از شکنجه گران این بند وی را تحت شکنجه قرار داد تا او را وادار به مصاحبه تلویزیونی کند. اما آقای کاظمی حاضر به مصاحبه نشد. خانم نسیم غنوی، وکیل آقای کاظمی، پیرامون اتهام موکلش گفت: «جعفر کاظمی، متهم به محاربه از طریق هواداری گروه مجاهدین است اگرچه هیچ یک از بازجوییها اتهامات وارده را نپذیرفته است.» وی افزود: « اتهام محاربه از جمله جرائمی است که قانونگذار باید شرایط فقهی را به سبب این که ریشه فقهی دارد لحاظ کند؛ از جمله این که اقدام مسلحانه هست که اکثر علمای شیعه معتقدند محارب به کسی می گویند که دست به سلاح ببرد. در مورد موکل من این طور نبوده، ایشان صرفا در اجتماعات بعد از انتخابات حضور داشته است و احتمال دارد شعارهایی هم داده باشد اما به عنوان وکیل معتقد هستم بحث محاربه در مورد ایشان اصلا مصداق پیدا نمی کند.» نسیم غنوی در خصوص دفاعیات مطرح شده در دادگاه گفت: «متأسفانه نه دادگاه بدوی به دفاعیات ما توجه کرد نه تجدید نظر و دیوان هم همین طور و بحث محاربه را در مورد ایشان صادق دانستند.»

رژیم چهار تن را در اهواز و قزوین، اعدام کرد

خبرگزاری حکومتی فارس در گزارشات جداگانه ای در دوم و هفتم مرداد اعلام داشت: روز پنجشنبه ۷مردادماه، یک زندانی به نام یوسف- خ در زندان قزوین به دار آویخته شد. سه زندانی دیگر به نامهای «ع- الف»، «س- ز»، «س- م» نیز در روز ۲مرداد، در زندان کارون اهواز به اتهام قاچاق مواد مخدر به دار آویخته شدند. این خبرگزاری حکومتی اتهام یکی از زندانیان را نگهداری 43 گرم هروئین عنوان نمود.

گروهى از زندانيان سياسى زندان اوين دست به اعتصاب غذا زدند

همزمان با انتشار گزارشهايى درباره اعتصاب غذاى کيوان صميمى، بهمن احمدى امويى، و عبدالله مومنى، گروهى از زندانيان سياسى زندان اوين در اعتراض به رفتار زندانبانان و ايجاد محدوديت و مانع‌تراشى در ملاقات با خانواده‌هايشان دست به اعتصاب غذا زده‌اند. گزارشها حاکى است که پانزده تن از زندانيان بند ۳۵۰ به سلولهاى انفرادى در بند ۲۴۰ اوين منتقل شدهاند. سعيد ماسورى، از زندانيان سياسى زندان گوهردشت كرج نیز طى گزارشى از وضعيت وخيم اين زندان نوشته است: در همين کرج کسى نمى‌تواند باور کند كه پشت ديوار زندانى که از کنار آن عبور مى‌کند چه جهنّم و فاجعه انسانى در حال وقوع است، همانطور که خيلى‌ها در اطراف اردوگاههاى قتل داخو و آشويتس زندگى مىكردند و به درستى نمى‌‌دانستند در داخل آن چه مى‌گذرد.

کارگران کارخانه سازمايه، به بخشی از خواسته های خود دست یافتند

بعد از تجمع اعتراضى کارگران کارخانه سازمايه که در تاريخ ۲۰ تير برگزار شد کارگران توانستند به بخشى از خواستههاى خود دست یابند. بر اساس گزارشات منتشر شده در حال حاضر قرار شده که معدن کارخانه به کارگران فروخته شود (مابه ازاء بخشى از طلبى که کارگران دارند). بدين ترتيب کارگران به‌طور جمعى صاحب معدن کارخانه مىشوند. به دلیل اینکه کار کارخانه به معدن بستگى دارد، کنترل و اداره کارخانه به‌دست کارگران مىافتد. قرار است بعد از تعطيلات تابستانى کارخانه، در روز ۱۵ مرداد، براى پرداخت باقى مانده بدهى کارگران، مديران کارخانه وام گرفته و بدهى کارگران را بدهند.

كاركنان پيامگير ۱۱۸ مخابرات قم دست به تحصن زدند

كاركنان پيامگير ۱۱۸ مخابرات قم براى دومين روز متوالى در اعتراض به اخراجشان با خاموش كردن دستگاههاى پاسخ دهنده دست از كار كشيده و در محوطه اداره ۱۱۸ تحصن كردند. يکى از کارکنان ۱۱۸قم گفته است: بر اساس تصميم پيمانکار جديد، نيمى از کارکنان ۱۱۸قم که همگى سابقه کارى بالاى ۱۰سال در اين مرکز تلفنى را دارند، بايد از کار اخراج شوند. يکى ديگر از کارکنان ۱۱۸قم، می گوید: پيمانکار جديد اعلام کرده است، کسانى که اخراج نمىشوند و مىمانند، بايد روزانه ۱۲ساعت در سر کار حاضر شوند، يعنى مىخواهند ۴ساعت اضافه کارى را بر کارکنانى که حتى توانايى عصبى آنها براى ۸ساعت هم کافى نيست، تحميل کنند. يکى ديگر از کارکنان در معرض اخراج نیز گفت: بعد از ۱۰الى ۱۵سال که در مرکز تلفنى ۱۱۸ کار کردهايم و چشم و گوش و اعصاب ما دچار مشكل شده است، اکنون به ما مىگويند آقا خوش آمديد، اخراجيد.

برزیل حاضر است به سکینه محمدی آشتیانی پناهندگی بدهد

لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا روز شنبه از پاسدار احمدی نژاد خواست اجازه دهد "برزیل به این خانم پناهندگی سیاسی بدهد." حکم سنگسار خانم محمدی-آشتیانی به جرم روابط نامشروع به حال تعلیق در آمده اما حکم اعدامش همچنان پابرجاست. خبرگزاری رسمی برزیل گزارش داد: آقای لولا داسیلوا گفت: "اگر این خانم مشکلاتی در آنجا ایجاد می کند، ما از او در اینجا استقبال می کنیم." وی در عین حال گفت: به قوانین ایران احترام می گذارد، اما اگر دوستی و احترامی که برای رئیس جمهور ایران و مردم ایران قائل است "ارزشی" داشته باشد کشورش می تواند میزبان خانم محمدی آشتیانی باشد. گفتنی است که سکینه که دو فرزند دارد چهار سال است که در زندان تبریز زندانی می باشد. وی همچنین به 90 ضربه شلاق محکوم شده بود که این حکم به اجرا در آمده است. از سوی دیگر محمد مصطفایی وکیل خانم محمدی-آشتیانی به دلیل علنی کردن وضعیت سکینه محمدی آشتیانی، جانش در خطر می باشد و به زندگی زیرزمینی روی آورده است. قابل ذکر است که رژیم همسر و برادر همسر آقای مصطفایی را گروگان گرفته است.

در همین رابطه شادی صدر، وکیل پایه یک دادگستری و فعال حقوق زنان، در نامه ای خطاب به اعضای هیات مدیره کانون وکلا خواسته است تا در برابر سیاست گروگانگیری سکوت نکنند. در گوشه ای از این نامه آمده است: مطمئناً با خبر شدهايد که در روز شنبه ۲ مرداد ۱۳۸۹، ماموران امنيتى چند ساعت پس از اينکه با مراجعه به دفتر محمد مصطفايى، يکى از فعالترين وکلاى حقوقبشرى ايران، نتوانستند او را بيابند، همسر و برادر همسر وى را در مقابل دفتر او دستگير کردند و به زندان اوين بردند. بازپرس دادسراى انقلاب در زندان اوين به آنها گفته است تا زمانى که محمد مصطفايى خود را معرفى نکند، آنها در زندان خواهند ماند. در عين حال، همان شب از تلويزيون دولتى جمهورى اسلامى گزارشى پخش شد که در آن اعلام شد کسانى که باعث شدند پرونده سنگسار سکينه محمدى سر و صداى بين‌المللى ايجاد کنند، منافق و تروريست هستند. اين نخستين بار در تاريخ جمهورى اسلامى نيست که خانواده يک فعال مدنى، بهدليل فعاليتهاى او گروگان گرفته مىشوند. سياست سرکوب فعالان مدنى از طريق فشار بر خانواده‌ها، با روشهاى مختلفى از احضار و تهديد اعضاى خانواده تا بازداشت و اعتراف گيرى بهزور از آنها، در تمام اين سالها، با شدت و ضعف، اعمال مى‌شده است. دفاع از حقوق وکلا، از ابتدايىترين وظايف کانون وکلا و يکى از مهمترين دلايل ايجاد اين قديمى‌ترين نهاد مدنى حقوقى است. بنابراين بهعنوان يک وکيل، يکى از اعضاى کانون وکلاى دادگسترى مرکز، و همچنين بهعنوان يک موکل، از شما که در راس يکى از قديمىترين نهادهاى مدنى ايران نشستهايد درخواست دارم در مقابل اين گروگانگيرى و انتقام کشى، سکوت نکنيد. هم اکنون، يکى از اعضاى اين نهاد، بهدليل پذيرش وکالت و دفاع از حقوق آسيب ديدگان، به همراه اعضاى خانواده‌اش، تحت شديدترين فشارها قرار دارند و سکوت شما، نه تنها بهمعناى عدم انجام وظيفه دفاع از وکلاى مدافع است بلکه استقلال شما از دستگاه قضايى-امنيتى را نيز مورد ترديد قرار خواهد داد. امروز زمان اين است که هر يک از ما، تا جايى که در توان داريم، عليه سياست گروگان‌گيرى و انتقام‌جويى اقدام کنيم. رونوشت این نامه به اتحادیه جهانی وکلا فرستاده شده است.

بدنبال شلیک پاسداران به سوی کسبه، بیش از یازده کاسبکار کرد کشته و زخمی شدند

آژانس ایران خبر دهم مرداد گزارش داد: در پی آتش گشودن نیروهای سپاه پاسداران به سوی کاسبکاران کرد در دو نقطه مرزی، دیروز بیش از ده تن کشته و زخمی شدند. این منبع افزود: به گزارش خبرگزاری کردستان، روز 9 مرداد، کول‏برها و کاسبکاران مرزی روستای "کانی‏رش" در دامنه‏ های قندیل واقع در مناطق مرزی از سوی نیروهای سپاه پاسداران مورد حمله قرار گرفتند. در پی حمله به کاسبکاران بومی این منطقه دو تن از آنها کشته و 8 نفر دیگر نیز به شدت زخمی شدند. به گفته ی شاهدان عینی، اجساد دو نفر از کشته شدگان تا دیشب در میادین مین افتاده و نیروهای حکومتی اجازه خارج کردن آنها از منطقه نداده بودند. این حمله در حالی صورت می‏گیرد که این منطقه در خاک کشور عراق و در حدود حکومت اقلیم کردستان قرار دارد. از سوی دیگر خبرگزاری کردستان از کشته شدن یک کاسبکار دیگر در شامگاه پنج شنبه هفتم مرداد ماه در منطقه سلماس خبر داد. در این روز عده‏ای از کاسبکاران کرد در نزدیکی روستای "خوناوین" واقع در منطقه سلماس مورد حمله نیروهای نظامی قرار گرفتند و در نتیجه این حمله، شهروندی به نام "شمس‏الدین جلی‏باقو" از اهالی روستای "خوناوین" کشته شد. علاوه بر این نیروهای نظامی در همین روز، در محلی موسوم به "هنگه‏ژال" در منطقه سقز 12 کاسبکار را دستگیر و 40 رأس از چهارپایان آنان را نیز با خود بردند. خبرگزاری کردستان با اعلام این خبر نوشته: "از وضعیت و سرنوشت این کاسبکاران اطلاعی در دست نیست." ادامه کشتار کاسبکاران مرزنشین در شرایطی صورت می گیرد که به گزارش منابع خبری و حقوق بشری، تنها در سال 88 دست کم 90 کاسبکار در کردستان کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند. از آغاز سال جدید نیز دهها تن از آنها مورد اصابت مستقیم گلوله نیروهای نظامی مستقر در مرزهای ایران و عراق قرار گرفته اند.

زمین‌لرزه‌ بخش‌هایی از استان‌های خراسان رضوی، مرکزی و جنوبی را لرزاند

زمین‌لرزه‌ای در ساعت شش و ۲۰ دقیقه عصر جمعه، بخش‌هایی از مشهد، خواف، تربت حيدريه، گناباد و بخش‌هايی از خراسان جنوبی را لرزاند. به گزارش خبرگزاریهای رسمی، فرماندار تربت حیدریه مرکز این زلزله را ۲۰ کیلومتری شمال شرق تربت حیدریه، اعلام کرده است. مديركل مديريت بحران استان خراسان رضوی قدرت زلزله را ۵.۷ ريشتر اعلام کرد و گفت هنوز گزارشی از خسارات مالی و جانی دریافت نشده است. زلزله در شهر تربت حیدریه، منجر به اختلال شبکه‌های ارتباطی شده است. بر اساس گزارش خبرگزاریها روز گذشته نیز زمین لرزه ای با شدت 5.8 ریشتر این منطقه را لرزاند و بیش از 200 مجروح برجای گذاشت.

"خطر مسافران بی‌حجاب از مواد مخدر هم بیشتر ‌است"

فرمانده نیروی انتظامی رژیم گفت: نباید اجازه داد در جامعه‌ای به بهانه کار فرهنگی، مبارزه با فساد و فحشا تعطیل شود. به گزارش آینده، پاسدار سردار اسماعیل احمدی مقدم در مراسم تودیع فرمانده پیشین و معارفه فرمانده جدید انتظامی استان اردبیل با اشاره به این‌که صرفا نباید معتادان را نصیحت کنیم، اظهارکرد: طبق قانون باید با آنها برخورد کرد در غیر این صورت جامعه دوام خود را از دست می‌دهد. وی افزود: ... با موشک نمی‌توانیم برویم. شمشیر این میدان فرهنگی از جنس دیگری است و لازم است که روش‌ها و تاکتیک‌ها را شناسایی و خنثی کنیم. پاسدار احمدی‌مقدم افزود: باید ما در فضای مجازی حضور داشته باشیم. امروز جرایم علنی تبدیل به جرایم مجازی به صورت انبوه هم می‌شود و اگر خود را مجهز نکنیم آسیب‌های جدی بر ما تحمیل می‌شود. تلاش نیروی انتظامی این است که بیشتر کار کنیم و کشور را در مسیر رشد اقتصادی سوق دهیم. وی با بیان اینکه در استان اردبیل بی‌حجابی مشاهده نمی‌شود، گفت: امروز ورود سیل مسافران بی‌حجاب به این استان خطرش از مواد مخدر هم بیشتر ‌است. پاسدار احمدی‌مقدم گفت: ما دنبال نوسازی برنامه‌ها هستیم و از این مسیر هیچ تلاش و کوششی را دریغ نمی‌کنیم. تلاش‌مان در انتصابات این است که در هر انتصابی گامی به جلو برویم. حتی ما به حفظ وضع موجود هم قانع نیستیم که فرمانده‌ای برود و فرمانده دیگر به روی کار بیاید و نتواند برنامه‌اش را بیشتر به جلو ببرد.

كانادا برای اولین بار يك مرد را به خاطر اقدام براي صدور اقلام هسته‌يي به رژیم ايران زنداني كرد

خبرگزارى فرانسه گزارش داد: روز پنجشنبه يك دادگاه كانادا مردي در تورنتو را به خاطر اقدام به صدور اقلامي به ايران كه كاربرد دوگانه در ارتباط با برنامه هسته‌يي رژیم ایران دارند، به 4سال و 3ماه زندان محكوم كرد. سرويس روابط عمومي دادستاني كانادا طي بيانيه‌يي گفت، محمود يادگاري در دادگاه عدالت انتاريو (ontario) به 20ماه زندان و هم‌چنين 15ماه و نيم حكم از پيش صادر شده محكوم گرديد. در اين بيانيه گفته شده: ”به خاطر اينكه اين دادگاه براي حكم پيشين بازداشت، اعتبار قائل شد، حكم داده شده به 4سال و سه ماه افزايش يافت. دادستانها براي يادگاري كه 37ساله است و در ايران بدنيا آمده ولي از سال 1988 در كانادا زندگي ميكند، 6سال و نيم دوره زندان را در نظر داشتند. در اين بيانيه گفته شده، در 4ماه مارس 2009، يادگاري ”اقدام به صدور مواد كنترل شده به ايران ”از طريق دوبي كرد. ”اين محصولات، كه بعنوان مبدلهاي فشار شناخته ميشوند، مشمول تحرم سازمان ملل در رابطه با صادرات مربوط به هسته‌يي ايران ميباشند“. اين بيانيه گفت، اين اقلام ”هم‌چنين در ليست كنترل صادرات كانادا ميباشد“. بعد از دو ماه انجام تحقيقات مشترك با مقامات آمريكايي، يادگاري در آوريل 2009 دستگير گرديد. او در 6 ژوئيه در 6 اتهام از 10 اتهام محكوم شناخته شد… برادلي ريتز (bradley reitz) دادستان كروان (crown) قبلا گفته كه يادگاري اولين فردي است كه به خاطر نقض قطعنامه‌هاي ضد گسترش هسته‌يي سازمان ملل عليه رژيم تهران محكوم گرديده است…

عفو بينالملل روز ۶مرداد را سالگرد صدور فتواى كشتار زندانيان سياسى سال ۱۳۶۷ مىداند

تلويزيون صداى آمريكا گزارش داد: عفو بينالملل، روز 6 مرداد را سالگرد صدور فتواى كشتار زندانيان سياسى در سال ۱۳۶۷ مىداند. این رسانه افزود و پرسید: گفته مىشود رهبران وقت جمهورى اسلامى ايران مرتكب آن جنايت شدهاند. آيا امكان دارد شوراى امنيت دادگاههايى را همانند رواندا و يوگسلاوى سابق براى اين رويداد در نظر بگيرد؟

چهار مدرسه ابتدایی در شوش تعطیل و 50 تا 60 هزار دانش آموز بلاتکلیف شدند

امير احمدى دبير شوراى محله شوش گفت: اين مدارس با جمعيت ۵۰ تا۶۰ هزار دانش آموز به علت شکايت مالکين از آموزش وپرورش بسته شده است؛ که در برخى موارد با وجود موقوفه بودن آنان آموزش وپرورش توانايى بازپسگيرى اين مدارس را ندارد. به گزارش خبرگزارى حکومتى آريا، امير احمدى در خصوص اوراقچيهاى محله گفت: در جلسهاى که با حضور شهردار منطقه ۱۵ رؤساى اتحاديههاى داشتهايم تا ۲۴ ماه آينده اوراقچيها از محله شوش به جايى در خارج از شهر منتقل مىشوند. امير احمدى در ادامه به نبود مجتمع جامع و کامل ورزشى اشاره کرد و افزود: با وجود انبارى متروکه در خيابان شوش شرقى با وسعت ۲۰ هزار متر مربع و پىگيرى و درخواست مستمر ما از شوراى شهر، شهردار منطقه و شخص شهردار تهران هنوز اين منطقه مجتمع ورزشى جامع ندارد.

تحريمهاى اتحاديه اروپا پيامى قوى به رژيم ايران است

كاترين اشتون، رئيس سياست خارجى اتحاديه اروپا، پس از تصويب تحريمها عليه رژيم ايران گفت: ما پيامى كاملاً قوى به رژيم ايران فرستاديم و آن پيام اين است كه برنامه اتمى آنها باعث ايجاد نگرانيهاى جدى و فزايندهيى براى ما مىباشد. وى افزود: امروز وزراى خارجه بهخاطر عدم پيروى رژيم از قطعنامه‌هاى شوراى امنيت سازمان مللمتحد و قطعنامه‌هاى شوراى حكام، اقدامات محدودكننده جديدى را عليه اين رژيم بهدليل اين نگرانى پذيرفتند. كاترين اشتون گفت: اين بستهيى است قاطع و جامع شامل تمامى پهنههاى كليدى از جمله انرژى و فراتر از الزامات شوراى امنيت سازمان مللمتحد ولى داراى منطق مشابه مىباشد. اين تحريمها افراد و شركتها و بخشهايى را كه در كار برنامه هسته‌يى رژيم ايران، در انجام حمل ‌و نقل و سرمايهگذارى و حمايت از اين برنامه‌ها درگير مىباشند را مستقيم و غيرمستقيم هدف قرار مىدهد.

تحريمهاى جديد كانادا عليه صنايع انرژى رژيم ايران، از روز دوشنبه آغاز شد

روز دوشنبه كانادا تحريمهاى جديدى را عليه صنايع انرژى رژيم ايران اعلام كرد. خبرگزارى فرانسه گزارش داد: تحريمهايى كه توسط لارنس كانون، وزير خارجه كانادا، اعلام شد، مشابه تحريمهايى است كه آمريكا و اتحاديه اروپا اعمال كردهاند. لارنس كانون گفت: اين تحريمها بخشهاى انرژى و بانكدارى و هم‌چنين فعاليتهاى هسته‌يى، بيولوژيكى و شيميايى رژيم ايران را هدف قرار مىدهند. خبرگزارى فرانسه افزود: كانادا نيز شبيه آمريكا و اتحاديه اروپا تمام سرمايهگذارى جديد در بخش انرژى رژيم ايران بهخصوص پالايش نفت خام و گاز طبيعى مايع را ممنوع خواهد كرد.

40 میلیون زیر خط فقر در کشور 70 میلیونی امام زمان هستند

سایت شفاف نوشت: بالاخره بعد از مدتها کشمکش بر سر اینکه فقر در کشورمان زیاد شده یا کم، یک مقام رسمی دولتی که مسئول آمار رسمی دولت نیز هست از وجود 40 میلیون نفر زیر خط فقر در کشور 70 میلیونی مان خبر داد. به گزارش ايسنا، رييس مركز آمار ايران گفت: امروزه به دليل مشكل بيكاري، ‌تورم و نيز عدم كنترل نقدينگي با وجود منابع عظيمي كه در كشور وجود دارد، بيش از 10 ميليون نفر از جمعيت ما زير خط فقر مطلق و بيش از 30 ميليون نفر آنها زير خط فقر نسبي به سر مي‌برند.

******

محمد نوری، خواننده ترانه جان مریم، پس از گذراندن یک دوره بیماری در تهران درگذشت. محمد نوری در سال ۱۳۰۸ خورشیدی در تهران زاده شده و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه تهران درس خواند و دوره‌ای را نیز در هنر نمایش در هنرستان تئاتر گذراند. وی هنگام مرگ، هشتاد و یک ساله بود.

احمدی نژاد، برای ازدیاد نسل، جایزه یک میلیونی می دهد!

خبرگزارى حکومتى فارس روز سهشنبه نوشت: پرداخت هديه يک ميليونى دولت به نوزادان از امروز آغاز شد. محمد ناظمى اردکانى افزود: امروز طى مراسمى با حضور رئيسجمهور اجراى بهينه طرح تأمين آتيه مهر امام رضا مبنى بر هديه جمهورى اسلامى ايران به نوزادانى که در سال ۸۹ متولد شده‌اند، آغاز شد. وى در ادامه گفت: اين طرح با درايت رئيسجمهور ارائه شده و اجراى آن با مديريت بانک ملى ايران و سازمان ثبت احوال انجام خواهد شد. رئيس سازمان ثبت احوال رژیم تصريح کرد: متولدين سال ۸۹ که برايشان شناسنامه صادر مى‌شود طبق ضوابطى به شعب بانک ملى معرفى مى‌شوند و دفترچه حساب را دريافت خواهند کرد. به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس، پاسدار احمدى‌نژاد، در جمع مردم اروميه گفت: دولت پيش‌بينى کرده براى متولدين سال ۸۹ حسابى افتتاح ‌کند که يک ميليون موجودى دارد.