صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۲۷، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

از سرنوشت یک زندانی سیاسی محکوم به اعدام، هیچ خبری نیست

خبرگزاری هرانا گزارش داد: با گذشت 7 ماه بی خبری مطلق از سرنوشت یک زندانی سیاسی محکوم به اعدام تاکنون مسئولین دادگاه انقلاب و وزارت اطلاعات از پاسخگویی به خانواده این زندانی امتناع کرده اند. این منبع افزود: بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، عزیز محمد زاده زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام که به اتهام محاربه از طریق همکاری با احزاب مخالف حاکمیت به اعدام محکوم شده است بیش از 7 ماه پیش به مکان نامعلومی منتقل شده و هیچ ارگانی پاسخگوی خانواده وی نیست. خانواده این زندانی در مراجعه به ارگانهای مختلف امنیتی و دستگاه قضایی تاکنون موفق به دریافت خبری مبنی بر سلامت این زندانی نشده اند. بنا به برخی ادعاهای تائید نشده نامبرده در اعتراض به حکم اعدام خود دست به اعتصاب غذا زده است و در پی این اعتصاب به سلول انفرادی منتقل شده است و شایعه مرگ وی در اثر شکنجه موجب نگرانی شدید خانواده این زندانی را فراهم نموده است.

بازاریان تهران به اعتصاب خود ادامه می دهند

امروز يكشنبه بازاريان تهران همچنان در اعتصاب بسر می برند و این اعتراض وارد سیزدهمین روز خود شد. بنا به گزارشهای منتشر شده، سبزه ميدان بهطور كامل تعطيل می باشد. همچنین بازاريان تبريز نيز امروز به اعتصاب خود ادامه دادند. در همین رابطه رژیم در وحشت از همراهى مردم با اعتصاب بازار و ادامه اعتصاب بازاريان، بيش از ۳۵ خودروى متعلق به نيروهاى انتظامى و اطلاعاتى خود را در سبزه ميدان مستقر کرده است و ماموران پیاده نظامی رژیم، مشغول گشت زنی دیده شده اند.

بهدنبال تصويب قطعنامه تحريمها، سپاه پاسداران از قرارداد پارس جنوبى بيرون كشيد

صدای آمریکا 25 تیرماه گزارش داد: بهدنبال تصويب قطعنامه تحريم رژيم، سپاه پاسداران مجبور شده است خود را از قرارداد گاز طبيعى پارس جنوبى بيرون بکشد. صداى آمريکا گفت: گروه "خاتم الانبيا" در اطلاعيهاى در وبسايت خود به "عمل ستمگرانه غرب" به شکل تحريمها استناد مىکند و مىگويد همراه با شرکتهاى وابسته از مراحل ۱۵ و ۱۶ توسعه ميدان گاز، که دستکم ۲۸مرحله دارد، بيرون مىرود. صدای آمریکا ادامه داد: گفته مىشود پارس جنوبى بزرگترين منبع گاز طبيعى جهان است. ماه پيش، رسانههاى ايران گفتند چهار شرکت ايرانى يک قرارداد ۲۱ميليارد دلارى براى توسعه بيشتر ميدان امضا کردهاند. ايران دومين توليدکننده بزرگ نفت خام در سازمان کشورهاى صادر کننده نفت اوپک است، و برخى از بزرگترين ذخاير گاز طبيعى جهان را در برمىگيرد. در ماه ژوئن شوراى امنيت سازمان مللمتحد چهارمين دور تحريمها را بر ايران، بهدليل خوددارى از متوقفساختن برنامه غنىسازى اورانيوم، وضع کرد. سپس اتحاديه اروپا تحريمهاى خود را برقرار ساخت که سرمايهگذارى جديد، کمک فنى و انتقال تکنولوژى به بخش نفت و گاز ايران را ممنوع مىکند.

رژیم قصد دارد هزار آخوند را به مدارس ایران اعزام کند

روزنامه نيويورک تايمز طى مقالهيى در رابطه با طرح رژیم ايران براى اعزام ۱۰۰۰ آخوند به مدارس بهمنظور مقابله با جوانان و دانش آموزان ناراضى نوشت: تقريبا دو سوم جمعيت ۷۰ ميليونى ايران کسانى هستند که بعد از انقلاب چشم به جهان گشودند و حضور گسترده خود را در اعتراضات سال گذشته در صحنه ايران به اثبات رساندند. روزنامه نيويورک تايمز نوشت: حتى فرزندان عناصر تندروى حکومت ايران بيشتر از اينترنت تاثير مىپذيرند تا ايدئولوژيى که توسط آخوندهاى اعزامى به مدارس تدريس مىشود. نيويورک تايمز در ادامه مىنويسد: با اعتراضات سال گذشته، بهرغم تلاش چندين ساله حکومت براى اسلاميزه کردن دانشگاهها، اين پروژه با شکست مواجه شد. جوانان تا بهحال عقايد سياسى و فرهنگى خاص خود را يافتهاند. بنابراين اين عمل حکومت ايران موثر نخواهد بود.

انفجار در زاهدان دهها تن كشته و مجروح از رژیم گرفت

خبرگزارى فرانسه گزارش داد: دو انفجار در زاهدان رخ داد و چندين كشته و مجروح بر جاى گذاشت. تلويزيون رژيم تعداد كشتهها و مجروحان انفجار زاهدان را بيش از ۳۰نفر اعلام كرد. تلويزيون الجزيره نیز گفت: در ميان كشته شدگان زاهدان اعضاى سپاه پاسداران هستند. خبرگزارى فارس متعلق به سپاه پاسداران بهنقل از معاون وزير كشور رژيم گفت يك بمبگذار انتحارى در يك مسجد شيعى در زاهدان خود را منفجر كرد. تلويزيون سى.ان.ان نیز در اینباره گفت: در دو انفجار در زاهدان حداقل ۲۰نفر كشته و ۱۰۰نفر مجروح شدند. برخى منابع آمار قربانيان را بيش از اين مىدانند. از سوی دیگر پاسدار رادان، جانشين سركرده نيروى انتظامى رژیم، به درگيرى مردم زاهدان با مأموران نيروى انتظامى اعتراف كرد. به گزارش رسانههاى حكومتى، پاسدار رادان كه در زاهدان بهسر مىبرد، اعلام كرد: نيروى انتظامى ۴۰نفر را كه قصد ايجاد ناامنى در شهر زاهدان داشتند، دستگير كرد. پاسدار رادان گفت: جمهورى اسلامى اين حق را براى خود قائل مى‌داند كه بتواند با اشرارى كه ناامنى ايجاد كنند و به آن سوى مرز متوارى مىشوند، برخورد كند. پس از عملیات انتحاری در زاهدان و کشته و مجروح شدن دهها تن از ماموران رژیم در این شهر، دو تن از نمانيدگان مجلس رژیم از استان سيستان و بلوچستان پس از انفجارهاى روز پنجشنبه، استعفا دادند. به گزارش خبرگزارى حكومتى ايلنا، عباسعلى نورا، نماينده مجلس رژیم از زابل، در مورد علت استعفاى خود گفت: يكى از دلايل استعفاى بنده و آقاى شهريارى از نمايندگى مجلس اين است كه ما نسبت به اين اقدام از مدتها پيش تذكر داده بوديم. وی گفت: فرهنگ اين منطقه، فرهنگ انتقام است. پس از اعدام ريگى، ما به مقامات تذكر داده بوديم و حتى در كميسيون امنيت ‌ملى جلسه گذاشتيم و بهصورت انفرادى با برخى مقامات مطرح كرديم كه اين گروهك دست به اقدامات تلافىجويانه خواهد زد. وى خواستار اقداماتى شد كه بهگفته او با شرايط بومى استان همخوانى داشته باشد. به گزارش خبرگزارى حکومتى مهر، ۲۵تير، حسينعلى شهريارى رئيس کميسيون بهداشت مجلس رژیم در نامهيى به پاسدار لاريجانى، در مورد علت استعفاى خود نوشت: «… با توجه به پيگيريهاى فراوان اين‌جانب متاسفانه مسئولان نتوانستند حداقل وظيفه خود را که همانا حفظ امنيت جان و مال مردم است را تامين نمايند. از طرفى خواستههاى فراوان و به حق مردمى از اين‌جانب جهت پيگيرى براى تامين امنيت و احقاق حقوق شهروندى استعفاى خود را در تاريخ ۲۵ تيرماه ۸۹ اعلام مىدارم.

خاتمی خواهان حفظ نظام دیکتاتوری ولایت فقیه است

محمد خاتمى رئيسجمهور سابق رژيم گفت: ما خواستار پيوند هر چه بيشتر مردم و حاکميت هستيم و اگر نقدى هم به حكومت و حاكميت داريم از اين جهت است كه بايد به سوى تقويت و بسط اين پيوند حركت كند و دورى مردم از حكومت را يک خطر مى‌دانيم.

******

دادگاه استيناف واشنگتن برچسب تروريستى عليه سازمان مجاهدين خلق ايران را نپذيرفت و در حكم خود اين پرونده را براى تجديدنظر به وزير خارجه آمريكا ارجاع داد. نيگال تايمز یک سايت حقوقى اعلام كرد دادگاه در رودرويى مجاهدين با وزارتخارجه آمريكا به نفع مجاهدين حكم داد. دادگاه واشنگتن باقى نگهداشتن نام مجاهدين در ليست تروريستى را ناقض پروسه عادلانه دادرسى و فاقد شواهد لازم توصيف نمود و پرونده را براى تجديدنظر به وزير ارجاع داد. دادگاه، وزير خارجه آمريكا را مكلف كرد براساس ضوابطى كه دادگاه مشخص كرده است تصميم خود را مورد تجديدنظر قرار دهد. دادگاه درحكم خود تصريح مىكند ما بهرسميت مىشناسيم كه اعمال دقيق اصول قانون مىتواند حذف نامگذارى مجاهدين را الزام‌آور كند اما ما بهخاطر مصالح سياست خارجى و امنيت ملى كه قبلاً وزارتخارجه آمريكا مطرح كرده بود اكنون به وزير خارجه ارجاع مىدهيم تا در چارچوب مشخص فرصت بازبينى و بخش علنى پرونده را كه وزير به آنها اتكا كرده است در اختيار سازمان مجاهدين خلق ايران قرار دهد. خبرگزارى آسوشيتدپرس نیز در گزارشی در اینباره حكم دادگاه استيناف واشنگتن را يك پيروزى براى سازمان مجاهدين خلق ايران توصيف كرد كه پس از يك نبرد طولانى قانونى و حقوقى به دست آمده است. این خبرگزاری افزود: دادگاه استيناف از وزارتخارجه آمريكا خواست امكان دفاع را به مجاهدين براى پاسخ به اتهامات مطرح شده بدهد. آسوشيتدپرس خاطرنشان كرد: سال گذشته اتحاديه اروپا مجاهدين خلق را از ليست سازمانهاى ممنوعه حذف كرد. از سوی دیگر دفتر مطبوعاتى وزارتخارجه آمريکا بهنقل از سخنگوى اين وزارتخانه درباره دستور دادگاه استيناف اين کشور به وزير خارجه براى بازنگرى در نامگذارى تروريستى مجاهدين گفت: ما حکم دادگاه را دريافت کرديم و آن را بهدقت مورد بررسى قرار خواهيم داد. اما دادگاه، ليستگذارى را در دوره ارجاع و بازنگرى، براى وزارتخارجه برجاى گذاشته و دولت آمريکا طى اين مدت کماکان اين نامگذارى را حفظ مىکند.
دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای 26 تیرماه، اذیت و آزار روانی ماموران رژیم در ورودی شهر اشرف را خاطرنشان کرد و اعلام نمود که در پى صدور حکم دادگاه استيناف فدرال در واشنگتن، ماموران وزارت اطلاعات در ورودى اشرف، با
۳۰بلندگو در تمام طول شب و صبح روز بعد، آسايش بيماران را مختل کردند و به شکنجه روانى ساکنان اشرف روى آوردند. این اطلاعیه همچنین گفت که این ماموران معمولاً حوالى نيمهشب ورودى اشرف را ترک مىکردند و ساعت ۵بامداد روز بعد باز مىگشتند. اما پس از صدور حکم دادگاه استیناف فدرال واشنگتن، وزارت اطلاعات دستور داده تا از اين پس بىوقفه و بهطور۲۴ساعته به شکنجه روانى ساکنان ادامه دهند. وزارت اطلاعات و نيروى قدس، همزمان با خروج نيروهاى آمريکايى از اشرف، بر شمار عوامل خود در ورودى اشرف افزوده و ماموران بيشترى را با تورهاى وزارتى از تهران، قم، کرمانشاه، خرمآباد و شهرهاى شمال به عراق اعزام کردهاند. لازم به ذکر است که ماموران رژیم، با کمکهای دولت مالکی و کمیته سرکوب اشرف، از 19 بهمن ماه سال گذشته در ورودی اشرف مسقر شده اند و ساکنان این قرارگاه را به قتل و شکنجه و به آتش کشیدن تهدید می کنند. بر اساس قوانین بین المللی، از مصادیق بارز شکنجه روانی و جنایت علیه بشریت به شمار می رود.

تلفن دستی، مملو از باکتری است

به نوشته پاريزين، تلفن دستى، ۵۰۰ برابر بيش از يک کاسه توالت باکترى دارد. باکتريهاى پوست بهدليل گرماى تلفن و همچنين ماندن تلفن در جيب و يا ساک دستى بهخوبى رشد مىکنند و در تماس با گوش و دهن استفاده کننده به او منتقل مىشوند. همانطور که نمی توان مسواک خود را به دیگری قرض داد، نبايد تلفن دستى خود را به ديگرى عاریه داد. تلفن دستى باید روزانه با يک دستمال حولهاى تمیز شود.