صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۲۰، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

اعتصاب بازاريان تهران وارد ششمين روز خود شد

به نقل از گزارشات منتشر یافته، بازاريان تهران که از روز سهشنبه وارد اعتصاب گسترده شده بودند امروز یکشنبه نیز به اعتصاب خود ادامه دادند. آنان در حالى وارد ششمين روز اعتصاب خود شدند که خواستههاى آنها مبنى حذف مالياتى هنوز عملى نشده است. بازار قماش هاريال، بازار زيد، بازار کفاشها، بازار عباس اباد، سراهاى مختلف اميرکبير و بازار پارچه فروشها اعتصاب خود را ادامه دادند. بازار کويتيها در سبزه ميدان نيز امروز به اين اعتصاب پيوست. به گزارش دريافتى مردم از ساعتهاى اوليه صبح امروز يکشنبه در حمايت از اعتصاب بازاريها، دست به تجمع و اعتراض زدند. اين تجمع جلوى بازار کويتيها يا بازار رضا واقع در سبزه ميدان صورت گرفت. مردم جلوى بازار کويتيها يا بازار رضا پياده روهاى اصلى بازار در سبزه ميدان را غرق کرده بودند. تعداد زيادى از مردم نيز با وجود گرماى شديد جلوى کلانترى بازار تجمع كرده و حمايت خود را ازاعتصاب بازاريها نشان دادند. از سوی دیگر صدا و سيماى رژيم اعلام کرد روزهاى يکشنبه و دوشنبه تهران و چند شهر ديگر تعطيل عمومىخواهد بود. اين تصميم از طرف دولت گرفته شده و علت آن گرماى هوا اعلام شده است. اما مردم معتقدند علت واقعى اين تصميم دولت، وحشت از گسترش اعتصاب بازاريان است که از پيش اعلام گرديده است. روزنامه لسآنجلس تايمز در مقاله ای با عنوان ”اعتراضات بازار تهران بر (رژيم) پيروز شد و باعث عقبنشينى رژيم از بالابردن ماليات گرديد“ نوشت: پس از اولين روز اعتراضات بازاريان، دولت از بالا بردن ۷۰ درصدى ماليات بر درآمد تجار بازار عقبنشينى كرد. این روزنامه ادامه داد: اين اعتراضات در سراسر بازار پر التهاب تهران كه از بازار طلافروشان شروع شد، راسته پارچهفروشان را نيز دربرگرفت. تجار بازار مىگويند كه به دولت اعتمادى ندارند و شرايط اقتصادى فشار بسيار زيادى را بر آنها وارد آورده است. يكى از تجار گفت بسيارى از چكهايى كه خريداران به وى دادهاند، برگشت خورده است. لسآنجلس تايمز در پايان مىنويسد: اقتصاد بيمار ايران دولت را با اعتراضات پراكنده و آشفتگى سياسى روبرو كرده است. مسائلى از قبيل نرخ بيكارى بالا و تورم همراه با قطع يارانهها باعث فشار بيشتر بر مردم در سراسر كشور گرديده است. (رژيم) ايران با مسائل اقتصادى فراوانى دست به گريبان است. قيمت نفت در سه ماهه اخير ۱۰درصد كاهش داشته كه باعث ضربه اقتصادى بر درآمدهاى ارزى (رژيم ايران) گرديده است. در جریان اعتصاب بازاریان، ماموران رژیم به بازاریان اعتصابی حمله کرده و یک بازاری به نام عزیزالله کاشانی، 68 را با ضربات چاقو کشتند. بازاریان شهرهای دیگر از جمله تبریز و مشهد در حمایت از اعتصاب بازاریان تهران، دست به اعتصاب زدند.

حسن آخريان، بر اثر مقاومت زندانيان گوهردشت بركنار شد

منابع خبری مقاومت ایران گفتند: براساس گزارشهاى رسيده، روز پنجشنبه ۱۷تير ماه حسن آخريان رئيس بند ۱ زندان گوهردشت کرج که زندانيان به او لقب جلاد بند داده بودند از رياست بند ۱ زندان گوهردشت برکنار شد. وی عليه بشريت در شکنجه زندانيان اسير و بىدفاع نقش موثرى داشت. او در زمان به عهده گرفتن رياست اين بند اقدام به ساختن شکنجهگاهى نمود که خود شخصا زندانيان را مورد وحشيانهترين شکنجهها قرار مىداد. حسن آخريان دستور مىداد که به زندانيان، پابند، دست‌بند از پشت و چشمبند بزنند و همراه با پاسدار آقا ميرزائى و محمدى اقدام به تجاوز جنسى، استعمال باتون، شکستن دست و پا و ساير اعضاى بند زندانيان مىنمودند. پس از مقاومت گسترده زندانيان و افشاى جنايتهاى هولناک او، مدتى از حضور در شکنجهگاه بند ۱ خودارى مىکرد تا اينکه او را از اين بند برکنار کردند. على حاج کاظم رئيس زندان و على محمدى معاون زندان به حسن آخريان اختيارات گستردهاى داده بودند که بتواند هر جنايتى را عليه زندانيان در زندان مرتکب شود. افراد فوق الذکر و کرمانى و فرجى رئيس و معاون اطلاعات زندان و رضا ترابى رئيس بازرسى از همدستان اين فرد در شکنجههاى قرون وسطائى هستند. زندانى سياسى بهروز جاويد تهرانى به دستور اين فرد بيش از يک سال است که به بند ۱ زندان گوهردشت کرج منتقل شده است. او اکثر مدت بازداشت خود را در سلولهاى انفرادى بند ۱ معروف به سگدونى گذراند. حسن آخريان نسبت به زندانى سياسى بهروز جاويد تهرانى کينهاى خاص دارد و در طى اين مدت که او رئيس بند ۱ بود. بهروز دائم در سلولهاى انفرادى بهسر برد. بهروز جاويد تهرانى از ۹خرداد ماه در بدترين سلول انفرادى و در شرايط سخت و دشوار قرار داده شده است.

کارگران شرکت ساختمان در آبادان، دست به تجمع اعتراضی زدند

پانصد تن از کارگران شرکت ساختمان نصب واقع در شرکت پالايش نفت آبادان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده خود در محل پروژه فاز ۳ اين پالايشگاه تجمع نمودند.

بسيجیان يك دختر جوان را بعد از تعرض، به قتل رساندند

بنا به اخبار منتشر شده يك دختر جوان در منطقه ولیعصر تبريز، توسط چند تن از بسيجيان و لباسشخصيها بعد از تعرض به قتل رسيد. يکى از نيروهاى بسيج به بهانه بد حجابى، و با سد کردن راه خودرو الناز بابازاده ۲۶ساله در منطقه وليعصر تبريز دستور توقف مىدهد و اقدام به بازجويى خيابانى مىكند که با مقاوت اين دختر جوان مواجه مىشود. وی به همراه دوتن از ماموران لباسشخصى با کشيدن سلاح و تهديد وارد خودروى خانم بابازاده مىشوند. اين سه تن پس از ضرب و شتم و تعرض جنسى به اين دختر جوان ۲۶ساله وى را با شليک گلوله به قتل مىرسانند و جسد او را در اطراف گورستان اماميه تبريز رها مىكنند. براساس این گزارشات این بسيجى فرزند يكى از سركردگان سپاه پاسداران مىباشد. خانواده بابازاده از عاملین این جنایت شكايت کردهاند، اما سپاه تبريز در تلاش است تا این پرونده را در اختيار خود گرفته تا شخصا رسيدگى كند. الناز بابازاده ساكن كوى وليعصر تبريز بوده است.

دو تن از فرماندهان گروههاى ويژه وابسته به رژيم ايران در استان ديالى عراق دستگير شدند

نيروهاى ارتش آمريكا در عراق دو تن از فرماندهان گروههاى ويژه وابسته به رژيم ايران را در استان ديالى عراق دستگير كردند. تلويزيون الشرقيه گزارش داد: نيرويى از ارتش آمريكا طى يك هلىبرد دو تن از فرماندهان گروههاى ويژه مرتبط به رژيم ايران را در شرق شهرستان مقداديه دستگير كردند. يك منبع امنيتى گفت كه نيروهاى آمريكايى در روستاى خزنجف اين افراد را دستگير كردند. مقامات امنيتى عراقى معتقدند كه دو فرد دستگير شده در پشت كوچ اجبارى شهروندان از روستاهايشان در اطراف مقداديه و تشكيل گروههاى مسلح با هدف ايجاد ناامنى در منطقه قرار داشتهاند.

یک ایرانی در کانادا به جرم نقض تحریم ها، محکوم شد

دادگاهی در شهر تورنتوی کانادا یک ایرانی بنام محمد یادگاری را به جرم تلاش برای فرستادن تجهیزاتی به ایران که در دستگاه غنی سازی اورانیوم (سانترفیوژ) کاربرد دارد، گناهکار دانست.

محمد یادگاری در آوریل سال ۲۰۰۹ میلادی در کانادا بازداشت شد. دادستان ها در کیفرخواست خود او را متهم کردند که تلاش کرده بود حداقل دو "ترانسدیوسر فشار" را از طریق دوبی به ایران بفرستد. "ترانسدیوسر فشار" کالایی با کاربرد دوگانه است که در سانترفیوژ نیز از آن استفاده می شود و بر اساس قطعنامه های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، فروش آن به ایران منع شده است. بر اساس گزارش ها، قاضی در صدور حکم خود به ممنوعیت اعلام شده توسط سازمان ملل متحد استناد کرده است. این نخستین بار است که شخصی در کانادا به اتهام نقض مقررات سازمان ملل متحد علیه ایران، محاکمه و مجرم شناخته می شود. بر اساس گزارش رسانه های کانادا، قاضی اتهام جعل مدرک علیه متهم را رد کرد، اما ۹ فقره اتهام دیگر را پذیرفت. انتظار می رود که مجازات محمد یادگاری روز ۲۹ ماه ژوئیه اعلام شود. در پی تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه ایران، کانادا، آمریکا، استرالیا و اتحادیه اروپا تحریم های یکجانبه خود علیه ایران و برنامه اتمی این کشور را گسترش دادند. آمریکا و کشورهای متحدش ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح اتمی متهم کرده اند و خواهان آن هستند که ایران فعالیت های غنی سازی اورانیوم را متوقف کند. ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند و بر ادامه غنی سازی اورانیوم تاکید دارد.

اتحاديه اروپا محدوديتهاى پرواز براى خطوط هوايى ايران را تشديد مىکند

خبرگزارى فرانسه خبر داد: اتحاديه اروپا روز سهشنبه محدوديتها در مورد خط هوايى ايران اير براى استفاده از حريم هوايى خود را بواسطه نگرانيهاى ايمنى تشديد نمود و نام يک خط هوايى از کشور سورينام را به ليست سياه پرواز ممنوع خود اضافه کرد. … . کميته ايمنى پرواز کميسيون اروپا با اجماع آرا، محدوديتهاى خود در مورد ايران را تشديد نموده و پرواز هواپيماهاى ايرباس A۳۲۰ و بويينگهاى ۷۲۷ و ۷۴۷ در حريم هوايى اروپا را ممنوع کرد. اين تصميمگيرى به دنبال جمعبندى ملاقات کميسيون اروپا با متخصصين از کشورهاى اتحاديه اروپا و آژانس ايمنى پرواز اروپا از ايران صورت گرفت. کميسيون اروپا گفت که «کارکردهاى اين خط هوايى را از نزديک مانيتور خواهد نمود». اين کار از طريق بررسى نتايج بازرسيهاى زمينى در مورد هواپيماهاى اين خط هوايى که هنوز اجازه پرواز در اروپا دارند، انجام خواهد شد. ايران اير هنوز اجازه دارد که ۲۳ هواپيما در اتحاديه اروپا به پرواز در آورد. اين ۲۳ هواپيما شامل ۱۴ هواپيماى ايرباس، A۳۰۰s, هشت هواپيماى A۳۱۰s و يک بويينگ ۷۳۷ مىباشد. خبرگزارى رويتر نیز روز پنجشنبه به نقل از سخنگوى فرودگاه هامبورگ گزارش داد که دو هواپيماى ايرانى در اين هفته در پى ندادن سوخت به آنها فرودگاه را ترک کردند. چند روز پيش نيز گزارشهايى درباره ندادن سوخت به هواپيماهاى ايرانى در کشورهاى آلمان، بريتانيا و امارات عربى متحد در چارچوب تحريمهاى يکجانبه آمريکا عليه رژيم ايران مخابره شده بود. خبرگزارى حکومتى ايسنا به نقل از مهدى على يارى دبير سازمان هواپيمايى رژيم گزارش کرد هواپيماهاى ايران از هفته گذشته در فرودگاههاى انگليس، آلمان و امارات عربى متحد به علت تحريمهاى يکجانبه آمريکا عليه ايران سوخت دريافت نکردهاند.


بريتيش پتروليوم تأمين سوخت هواپيماهاى رژيم ايران را تحريم كرد

كمپانى بريتيش پتروليوم به شعبات خود در اروپا ابلاغ كرد كه از سوختگيرى هواپيماهاى رژيم ايران خوددارى نمايند. وال استريت ژورنال با درج اين خبر نوشت اين تصميم پس از امضاى تحريمهاى عليه رژيم ايران توسط باراك اوباما صورت گرفت كه تامين بنزين به ايران را هدف قرار داده است. اين منبع نوشت: افرادى كه در جريان اين موضوع بودهاند گفتند كه شركت عظيم بريتيش پتروليوم حوالى روز جمعه به شعبات سوخت رسانى خود در تعدادى از كشورهاى اروپائى با ارسال فكس مساله را اطلاع داده است. اين افراد گفتند طبق ابلاغيه ارسال شده ممنوعيتى در مورد چندين خطوط هوائى ايرانى شامل ايران اير اعمال شده است. اين ممنوعيت به دليل تصميم كنگره آمريكا بوده است. يك سخنگوى كمپانى بريتيش پتروليوم گفت ”ما ازتحريمهاى بينالمللى اعمال شده در مورد رژيم ايران پيروى خواهيم كرد“.

نوزده تن ظرف يك روز در دريای خزر غرق شدند

بر اثر نبودن تسهيلات و امكانات ايمنى شنا و نجات غريق در سواحل درياى خزر، تنها طى يك روز ۱۹تن در دريا غرق شدند و جان خود را از دست دادند. روزنامه حكومتى خراسان نوشت: غرق شدن هموطنان در استان مازندران بيش از حد معمول است.