صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۰۶، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

تجمع اعتراضي كارگران بازنشسته، در برابر بيمه تامين اجتماعي، تجمع اعتراضی برگزار کردند

كارگران بازنشسته روز یکشنبه مقابل بيمه تامين اجتماعي اقدام به تجمع اعتراضي نموده و خواهان دریافت حقوق معوقه خود را شدند.

پزشكان بهدارى زندان اروميه، دست به اعتصاب نامحدود زدند

بر اساس گزارشهای منتشر شده، پزشکان بهدارى زندان اروميه در اقدامى اعتراضى نسبت به شرايط بد کارى خود دست به اعتصاب نامحدود زدند. اين پزشکان به علت عدم پرداخت حقوق چندين ماه خود و عدم وجود امکانات حداقل پزشکى براى رسيدگى به وضعيت زندانيان دست از کار کشيدند. اين پزشكان اعتراض خود را از روز سهشنبه اول تيرماه شروع کرده و اعلام داشتند تا تغيير شرايط به کار باز نخواهند گشت.

مردم لارستان، در مقابل مجلس رژیم تجمع اعتراضی برپا کردند

جمعى از مردم لارستان، در مقابل مجلس رژیم در تهران، تجمع اعتراضى برگزار كرده و خواهان تسريع در تبديل «گراش» به شهرستان شدند.

بر اثر حمله ماموران حکومتی، عروس خانواده اسانلو، جنین دوماه اش را از دست داد خانواده منصور اسانلو، خواستار پي گيري قانوني بازداشت و ضرب و شتم عروس جوان اين خانواده شدند. خانم پروانه اسانلو، در مصاحبه ای گفت: عروس من دو ماهه باردار بود و مااز اين قضيه کاملا بي اطلاع بوديم. او در اثر اين حمله به شدت دچار خونريزي شده و وقتي پي گيري کرديم متوجه شديم دو ماهه باردار بوده و جنين متاسفانه سقط شد. وی افزود: قضيه عروسم، زنگ خطري براي همه ما بود. من از نهادهاي بين المللي حقوق بشري ميخواهم کمک کنند و نگذارند چنين اقداماتي در هيچ کجاي دنيا اتفاق بيفتد و همين جا اعلام ميکنم که هر يک از اعضاي خانواده من جانش به خطر بيفتد و يا اتفاقي براي ما بيفتد مسئولان قوه قضائيه و مسئولان جمهوري اسلامي مقصر هستند. منصور اسانلو، رئيس هيات مديره سنديكاي کارگران شركت واحد اتوبرسراني ايران و از سرشناس ترين فعالان کارگري ايران است که با اتهاماتي امنيتي به تحمل 5 سال حبس تعزيري محکوم شده است. اکنون و در حاليکه آقاي اسانلو، چهارمين سال زندان خود را پشت سر مي گذارد، عروس جوان او براساس اعلام خانواده اش، بازداشت و در مکاني نامعلوم مورد ضرب و شتم قرار گرفته و پس از تهديد براي عدم افشاي اين قضيه، در پل سيد خندان رها شده است.

يك نوجوان 14ساله توسط نيروهاي انتظامي کشته شد

آژانس ایران خبر گزارش داد: در ادامه کشتار کاسبکاران کرد در مناطق مرزي کردستان، اينبار يک نوجوان 14 ساله از سوي نيروهاي نظامي مورد اصابت گلوله قرار گرفته و جان خود را از دست داد. این منبع افزود: به گزارش خبرگزاري کردستان، شامگاه جمعه، چهارم تيرماه نيروهاي انتظامي در منطقه‏ي "دولي درماناوي" از توابع "هومل" سردشت، گروهي از کاسبکاران را به رگبار بستند. بر اثر اين حمله نوجواني 14 ساله به نام زانيار ابراهيمي، هدف گلوله قرار گرفت و جان خود را از دست داد. در اين حمله همچنين 60 رأس از چهارپايان نيز تلف شده و 20 رأس نيز به غنيمت نيروهاي حكومتي درآمدند.

ماموران حكومتي مانع از مراسم اشكان سهرابي وامير جوادي فر در دانشگاه آزاد قزوين شدند

به گزارش آژانس ايران خبر صبح روز چهارشنبه دوم تير نيروهاي حراست و لباس شخصي براي ممانعت از اجراي مراسم سالگردشهادت اشكان سهرابي و امير جوادي فر به دانشگاه آزاد قزوين هجوم آورده و دانشگاه را تحت كنترل خود در آوردند. آنها پارچه هاي مشكي و شمع هايي را كه به اين منظور توسط دانشجويان آماده سازي شده بود را جمع آوري كردند.

دهها تن از دانشجويان دانشگاههاى شيراز به جرم «برنامه ريزى اغتشاشات» دستگیر شدند

در حالی که دوازده روز به 18 تیر، سالگرد حمله ماموران حکومتی به کوی دانشگاه باقی است، رژیم در وحشت از گسترش اعتراضات و تظاهرات دانشجويان و مردم شيراز، دهها تن از دانشجويان دانشگاههاى شيراز را روز ۲۰ خرداد دستگير و در زندان وزارت اطلاعات این شهر زندانى کرده است. اين دانشجويان به اتهام «برنامه ريزى اغتشاشات» دستگير شده اند.

كارخانه واكس وطن، تعطیل شد

كارخانه واكس وطن درادامه طرح انتقال كارخانه ها به خارج ازتهران به حالت تعطيل درآمده است. به گزارش ايران كارگر اين كارخانه تا چند هفته ديگر به نقطه ديگري منتقل ميشود و كارگران اين كارخانه نيز به همين دليل بيكارميشوند و شغل خود را ازدست ميدهند.

سامان طهماسبي ملى پوش کشتى فرنگى ايران به آذربايجان پناهنده شد

سامان طهماسبى ملى‌پوش کشتى فرنگى ايران در المپيک پکن و دارنده دو مدال برنز جهان و طلاى آسيا به آذربايجان پناهنده شده و در مسابقات قهرمانى اين کشور شرکت کرد. سامان طهماسبى، ملى پوش سالهاى اخير کشتى فرنگى ايران که دو بار بر سکوى سوم جهان ايستاد و مدال طلاى آسيا را هم در کارنامه خود داشت، به کشور آذربايجان پناهنده شده است.

ده تن دیگر از اعضای گروه ریگی، توسط قضائیه رژیم محاکمه می شوند

يک روز پس از اعدام رهبر گروه «جندالله»، خبرگزارى حکومتى فارس به نقل از رئيس‌ کل دادگسترى استان سيستان و بلوچستان اعلام کرد پرونده عبدالمالک ريگى مختومه و پرونده ۱۰ نفر از اعضاى دستگير شده اين گروه فردا در جلسه علنى دادگاه بررسى مى‌شود. به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس، ابراهيم حميدى رئيس‌ کل دادگسترى رژيم در استان سيستان و بلوچستان، در نشستى مطبوعاتى مدعى شد به دنبال دستگيرى عبدالمالک ريگى، افراد زيادى از گروه جندالله اعلام ندامت و پشيمانى و تقاضاى امان نامه کرده‌اند و به آنان امان‌نامه داده شده است.

برزيل به نقش ميانجيگرى خود در مناقشه اتمى رژیم ایران پايان داد
روز دوشنبه سلسو آموريم
Celso Amorim، وزير امور خارجه برزيل، با اشاره به وساطت بدون نتيجه اين كشور در مناقشه اتمى رژيم ایران گفت: به دليل تجربه اخير، برزيل خيلى محتاط است كه براى بار ديگر وارد اقدامات ميانجيگرانهاى شود. وى افزود: ما نمىتوانيم با ابهام و دوگانگى پيش برويم. براى دخالت مجدد ما در اين زمينه، بايد درخواست خالى از ابهام و روشنى مطرح شود.

******
خبرگزارى فرانسه گزارش داد: سازمان مجاهدين خلق ايران روز شنبه دهها هزار نفر از مخالفان رژيم را در گردهمائى در حومه پاريس كه شامل سياستمداران برجسته و مهم بودند، گردهم آورد. حضور جان بولتن سفير سابق آمريكا در سازمان مللمتحد و خوزه ماريا ازنار نخستوزير سابق اسپانيا يك موفقيت ديپلوماتيك عمده براى سازمان مجاهدين خلق ايران مىباشد. خبرگزارى فرانسه افزود: مريم رجوى، پرزيدنت شوراى ملى مقاومت طى سخنانى، خواستار دموكراسى در ايران و خاتمه دادن به حكومت اسلامى شد. مريم رجوى به جمعيتى كه در اين مراسم، گرد آمده بودند گفت، ”مردم ايران تا سرنگونى اين ديكتاتورى، به مقاومت ادامه خواهند داد“. جان بولتون، سفير واشنگتن در سازمان مللمتحد از سال 2005 تا 2006، خواستار حذف نام سازمان مجاهدين خلق ايران از ليست تروريستى آمريكا گرديد و سركوبی كه بهدنبال انتخابات مورد مناقشه سال گذشته در ايران رخ داد را مورد انتقاد قرار داد. وى گفت، ” ايران براى دموكراسى كاملاً آماده است“. خبرگزارى فرانسه افزود: سازماندهندگان جمعيت را 100هزار نفر برآورد كردند».

جي 8 از رژیم ايران خواهان گفتگوهاي ”شفاف” شد

خبرگزاري فرانسه از تورنتو خبر داد: رهبران جي 8 روز يكشنبه از ايران خواستند تا در مورد برنامه هسته يي مشكوك خود گفتگوي ”شفاف” داشته باشد …

بيانيه نهايي بعد از دو روز گفتگو در كانادا از ايران مي خواهد ”تا براي بازسازي اعتماد بين المللي در مورد صلح آميز بودن ماهيت برنامه هسته يي ايران، قطعنامه هاي مربوطه را اجرا كند.”…

كاخ سفيد سريعا از اين بيانيه قوي استقبال كرد و مي گويد اقدامات آمريكا ”عزم جهان براي برخورد با چالش برنامه اتمي ايران و شكست ايران در اجراي التزاماتش را تقويت كرده.” دولت آمريكا طي يك بيانيه گفت: ”استراتژي فراگير ما يك عزم جهاني قوي تري را براي جلوگيري ايران از دستيابي به تسليحات اتمي و متقاعد كردن ايران به گفتگوي جديد با جامعه جهاني بوجود آورده است.” روز شنبه و در جریان اجلاس جی20 در تورنتو کانادا، دهها هزار نفر به خیابانها آمدند. برغم تدابیر امنیتی شدید نیروهای پلیس در سراسر شهر تورنتو، دهها هزار تن که به برگزاری جی20 معترض بودند، خیابانهای مختلف مرکز تورنتو را به تسخیر خود در آوردند. رسانه های کانادا از شکسته شدن شیشه های بانک ها، قهوه خانه ها و مغازه های مرکز شهر و زخمی شدن چندین تن توسط پلیس، درنزدیکی محل برگزاری اجلاس «گروه بیست» در تورنتو خبردادند. برخی از معترضان خودروهای پلیس را به آتش کشیده و برخی شیشه های خودرو پلیس و رسانه های کانادا از جمله ون تلویزیون سی بی سی را شکستند. حضور گسترده معترضان زیر عناوین مختلف از قبیل ائتلاف ضد فقر، و ضد انحصار طلبی در خیابانهای تورنتو کاملا چشمگیر بود. روز گذشته گزارشهایی مبنی بر شلیک گاز اشک آور از سوی پلیس تورنتو منتشر شد. رئیس پلیس تورنتو چندی بعد از این عمل را انکار کرد. به گفته رسانه های کانادا انتظار می رود گردهمایی های اعتراضی امروز، یکشنبه و شاید تا پایان برگزاری اجلاس جی20 ادامه یابند. در جریان اجلاس جی 20، 900 تن توسط پلیس دستگیر شدند. این اولین باریست که پلیس کانادا، این تعداد تظاهرکننده دستگیر می کند.