صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، خرداد ۳۰، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

مادر ندا آقاسلطان از مردم خواست در ساعت شهادت دخترش، شمع روشن کنند
بنا به گزارشات منتشر شده، خانواده ندا آقا سلطان که توسط رژیم، از برگزاری مراسم برای سالگرد شهادت فرزندشان منع شده بودند، اما از مردم خواسته بودند که در ساعت جان باختن ندا شمع روشن کنند. مادر ندا از مردم درخواست کرده بود در ساعت ۶:۱۰ روز ۳۰ خرداد، یعنی ساعتی که ندا بوسیله یک بسیجی با شلیک گلوله به قتل رسید، به یاد ندا شمع روشن کنند. با این حال خانواده آقاسلطان و بیش از 4000 تن برای ادای احترام به ندا آقاسلطان، بر سر مزار وی حضور یافتند. بر اساس گزارشات منتشر شده، 5 زن در مراسم امروز توسط نیروی انتظامی دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شدند. مامورین حکومتی، اطراف خانه ندا آقاسلطان را مسدود کرده و محله مملو از لباس شخصی بود. آنان اجازه ورود هیچ ماشینی را نمی دادند و دو طرف خیابان بسته بود. این گزارشات اضافه کردند که رژیم در میدان انقلاب 700 مامور چیده بود. امروز سی ام خرداد، سالگرد قتل ندا آقا سلطان و چند تن دیگر در راهپیمایی اعتراضی بعد از نمایش انتخاباتی ریاست جمهوری رژیم است. ندا آقا سلطان، ۲۷ ساله و فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه آزاد اسلامی در تهران بود. او در راهپیمایی سی خرداد در تهران توسط یک بسیجی با شلیگ گلوله به قتل رسید. انتشار فیلم کشته شدن ندا در اینترنت و رسانه های جهان، او را به سمبل اعتراضات مدنی ایران تبدیل کرد. سازمان عفو بین الملل به مناسبت سالگرد قتل ندا، از رژیم ایران خواسته است که قاتل او را محاکمه کنند. وزارت اطلاعات و رسانه های دولتی ایران، مجاهدین و کشورهای غربی را عامل قتل ندا معرفی کرده اند و حتی گفته اند که ندا در قتل خود، دست داشت.

******
امروز در اولین سالگرد قیام مردم ایران که به بهانه تقلب در انتخابات ریاست جمهوری رژیم، سراسر ایران را فراگرفت، ارگانهای مختلف رژیم به منظور سرکوب و جلوگیری از تظاهرات مردمی، دست به اقداماتی زده اند. دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران در اطلاعیه 30 خرداد خود اعلام داشت: "سرکردگان ارگانهای سرکوبگر رژیم ضمن ابراز وحشت از اعتراضات مردم و جوانان دلیر در ۳۰خرداد۸۹، به تمهیدات گسترده یی برای ممانعت از آن دست زده اند. برخی از این تمهیدات به شرح زیر است:
- آماده باش نیروهای سرکوبگر و استقرار آنها در قرارگاههای عملیاتی از روز ۲۹خرداد.
- برگزاری یک اجلاس توجیهی توسط معاونت اطلاعات «سازمان بسیج مستضعفین» در روزهای۲۶ و ۲۹خرداد برای جاسوسان و عوامل اطلاعاتی رژیم.
- طرح استقرار نیروهای سرکوبگر در روز ۳۰خرداد.
- برگزاری جلسه سرکرده سپاه ثارالله با رده های مختلف قرارگاه."
این اطلاعیه افزود: فرماندهی نیروهای سرکوب در منطقه۴تهران، به عهده پاسدار سرتیپ مهدی صباغ، سرکرده تیپ فاطمه زهرا است. این فرماندهی شامل ۶ناحیه بسیج در غرب تهران و میدان آزادی می باشد. وی فرماندهی سرکوب تظاهرکنندگان در منطقه۴ را در روزهای اخیر به عهده داشت. صدها تن، توسط ماموران تحت امر وی بازداشت شدند. سرتیپ پاسدارمنوچهری، معاون عملیاتی ناحیه ۱۰(مقداد)، به خاطر این که در روز ۲۲خرداد دستش در درگیری با جوانان شکسته شد، از این ناحیه به ناحیه ۹منتقل شده است.

دانشگاههای شريف و پلي تکنيک توسط نيروهاي حکومتی به محاصره در آمدند
آژانس ايران خبر 30 خرداد خبر داد: بر اساس گزارشات دریافتی "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" به مناسبت سالگرد کشتار 30 خرداد که به فرمان علي خامنه ای در 29 خرداد ماه صادر شد روز يکشنبه 30 خرداد از حوالي ساعت 11 صبح تعداد زيادي از نيروهاي حکومتی، دانشگاه هاي پلي تکنيک و دانشگاه صنعتي شريف را به محاصره درآوردند. دانشگاه امير کبير در محاصره نزديک به200 نفر از نيروهاي حکومتی که با تجهيزات کامل سرکوب مي باشند قرار دارد. همچنين نيروهاي ويژه سپاه پاسداران (لباس شخصيها) و بسيجيها و ساير نيروهاي حکومتی، دانشگاه صنعتي شريف را در محاصره خود گرفته اند. نيروهاي ولي فقيه با توقف در مقابل درب دانشگاه قصد دارند که مردم را از اعتراضات دانشجويان در درون دانشگاه را مخفي نگه دارند. این منبع افزود: مردم تهران و دانشجويان قصد دارند که با حضور و اعتراضات گسترده سالگرد شهداي 30 خرداد را گرامي بدارند. آژانس ایران خبر همچنین از پایین کشیدن سرعت اینترنت توسط رژیم خبر داد و از قول خبرنگار خود گفت: از صبح امروز در شهرهاي بزرگ ايران بطور خاص در تهران سرعت اينترنت بسيار پايين كشيده شده است بطوري كه اينترنت اكسپلورر و فايرفاكس، اساسا باز نمي شوند. ضمنا امروز ظهر ساعت 12.30 به وقت ايران، سايت كلوب دات كام نيز فيلتر شده است. در اولین سالگرد قیام مردم ایران رژیم به سختی می کوشد تا از تجمع مردم در خیابانها و میادین تهران جلوگیری کند. به همین منظور نیروهای امنیتی خود را در خیابانهای تهران از یک روز قبل مستقر کرده بود. ماموران حکومتی با باتوم و سلاح بصورت متراکم از غروب شنبه 29 خرداد، در منطقه تهران پارس، نارمک، میدان رسالت و حوالی انقلاب مستقر شده بودند. امروز همچنین درخيابان اشرفی اصفهانی، ماموران گشت، مزاحم دختران و پسران جوان می شدند. ماموران حکومتی، این جوانان را کنار پیاده روی خیابان نشانده بودند و سوالات تحقیرآمیز مطرح می کردند. از سوی دیگر مردم در یک ابتکار در دسته های سیاه پوش به خیابانها آمده و به شکل گروهی در حرکت بودند. دسته هاي سياهپوش مردمي در گروه هاي 10 تا 15 نفره زن ومرد باهم درحرکت بودند. اين دسته هاي کوچک در بيشتر خيابان هاي مرکزي شهر به ويژه در نزديکي مکانهاي مذهبي مانند مهديه ها ومساجد ديده مي شدند.
عفو بین الملل در اتریش در سالگرد قیام مردم ایران، خواهان آزادی کلیه زندانیان سیاسی در ایران شد. عفو بین الملل در اتریش با گذاشتن یک ویدیو کلیپ بر روی وب سایت خود، شهادت ندا آقاسلطان را به نمایش گذاشت و از جهانیان خواست که به ندای مردم ایران گوش فرا دهند. در اطلاعیه عفو بین الملل در اتریش آمده است: چند روز قبل از سالگرد انتخابات بحث برانگیز محمود احمدی نژاد در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۰، سازمان عفو بین الملل از دولت ایران خواست که تمام زندانیان سیاسی را سریعا آزاد کند. هانیز پاتسلت دبیرکل سازمان عفو بین الملل اتریش گفت : وکلا، دانشگاهیان، زندانیان سیاسی سابق، خبرنگاران و حتی روحانیان و اعضای اقلیتهای مذهبی و همه کسانی که به نوعی، انتقادی علیه این دولت مطرح کرده و یا میکنند دستگیر میشوند. هر نوع انتقاد کوچکی علیه دولت باعث مرگ خواهد شد.“
در خارج کشور ایرانیان آزادیخواه، اولین سالگرد شهدای 30 خرداد 88 را در کشورهای مختلف برگزار کردند. از جمله در کانادا، ایرانیان هوادار سازمان مجاهدین خلق در حضور هفتگی خود در برابر پارلمان این کشور در شهر اتاوا سالگرد ندا آقا سلطان را برگزار کردند. این گردهمایی از ساعت 1 تا 2 بعد از ظهر برگزار گردید. ایرانیان هر یکشنبه ساعت 1 بعد از ظهر در برابر پارلمان کانادا در اعتراض به محاصره ساکنین شهر اشرف، تجمع می کنند.

رژیم همچنان برای زنان در زمینه پوشش، مشکل می آفریند
خبرگزارى حکومتى ايلنا به نقل از رئيس پليس رژيم در فرودگاههاى کشور گفت: ۳۳ هزار و ۲۹ مسافر بدپوشش پس از تعويض لباس به سفر خود ادامه دادند و به ۸۷ هزار و ۷۱۴ نفر افراد بدحجاب نيز تذکر داد. از سه هزار و ۵۰۶ نفر بدحجاب هم تعهد گرفت. از ورود مستقبلين بدحجاب جلوگيرى شد. ۱۸۶ زائر دستگير شدند. به گفته رئيس پليس فرودگاهها، پليس همچنين «از ادامه سفر ۷۱ زن‌ بدحجاب جلوگيرى کرد». ايلنا افزود: از ادامه سفر مسافران بدپوشش جلوگيرى مى‌شود. يكى از سركردگان رژيم به نام سردار حيدرى با اشاره به ‌اينکه پليس فرودگاه از ادامه سفر مسافران بدپوشش جلوگيرى مىکند از دستگيرى ۱۱۲ نفر زن و ۲۱۰ نفر مرد در رابطه با بحث ناهنجاريهاى اجتماعى توسط پليس فرودگاههاى کشور در ۸۲ روز نخست امسال اشاره کرد و افزود: پليس فرودگاه از ادامه مسافرت ۷۱ نفر از خانمهايى که پوشش مناسب نداشتند، جلوگيرى و به مراجع قضايى معرفى کرد. وی تاکيد کرد: پليس فرودگاههاى کشور از ورود مستقبلين بد پوشش به سالن فرودگاه جلوگيرى مىکند. به گفته حيدرى، ۳۳ هزار و ۲۹ بدپوشش و بدحجاب اعم از آقا و خانم پس از تعويض لباس خود به سفر ادامه دادند. وى، تذکر به ۸۷ هزار و ۷۱۴ نفر افراد بدحجاب و نيز اخذ تعهد از سه هزار و ۵۰۶ نفر بدحجاب را از ديگر اقدامات پليس فرودگاههاى کشور طى اين مدت عنوان کرد. وی تهدید کرد: ضرورى است مسافران زن و مرد درتمام سفرهاى داخلى و خارجى به فرهنگ و مقدسات مردم کشور احترام بگذارند، در غيراينصورت اقدام لازم انجام مى‌شود. در صورتى که مسافران بد پوشش، پوشش خود را اصلاح کنند، مىتوانند ادامه مسير دهند.

کردستان در چهلم اعدام شدگان 19 اردیبهشت در خاموشی فرو رفت
به نقل از آژانس ایران خبر 27 خرداد، در پی فراخوان خاموشی شماری از فعالین مدنی، سیاسی و مدافعان حقوق بشر به منظور گرامیداشت اعدام شدگان 19 اردیبهشت، در اعتراض به اجرای این احکام غیرقانونی و اعتراض به تحویل ندادن پیکرهای اعدام شدگان، کردستان در خاموشی فرو رفت. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، این طرح که با حمایت مستقیم سلطنه رضایی، مادر فرزاد کمانگر نیز همراه بود، در بسیاری از شهرهای مناطق کردنشین منجمله سنندج، مهاباد، میروان و کامیاران با همکاری خودجوش مردم به اجرا درآمد. بر اساس این طرح مقرر شده بود که ساعت 10 شب چهارشنبه 26 خردادماه(شب چهلمین روز اعدام مخفیانه و جمعی فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، علی حیدریان، فرهاد وکیلی و مهدی اسلامیان) به مدت 5 دقیقه مردم چراغهای منازل خود را خاموش نمایند. گفتنی است برخی سازمانهای سیاسی و حقوق بشری نیز با صدور بیانیه هایی حمایت خود را از این اعتراض مدنی اعلام نموده بودند.

******
روز پنجشنبه 27 خرداد، رژیم یک نفر دیگر را در زاهدان اعدام کرد. به گزارش ایسکانیوز (۲۷خرداد۸۹) این مرد که «اکبر ـ ح» نام داشت با تصویب دیوان عالی کشور در زندان زاهدان به سر می برد و همانجا نیز به دار آویخته شد. در خبری دیگر با حکم دادگاه انقلاب اسلامی تهران عبدالمجید (عبدالمالک) ریگی رهبر گروه جندالله صبح روز یکشنبه به دار آویخته شد. به گزارش خبرگزاری حکومتی ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای رژیم «درپی برگزاری جلسه محاکمه عبدالمجید (عبدالمالک) ریگی در یکی از شعب دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی توحیدی به اتهام محاربه و افساد فی الارض» به اعدام از طریق آویختن از چوبه دار محکوم شده بود. بنا به این اطلاعیه، رژیم مدعی شده بود که عبدالمالک ریگی را در جریان مسافرت وی در آسمان دستگیر کرده است، اما منابع مختلف از تحویل ریگی توسط سرویسهای پاکستان به رژیم خبر دادند. وزارت اطلاعات رژیم ادعا کرد که ریگی در اعترافات تلویزیونی شرکت کرده است و درخواست عفو کرده است اما این اعترافات هیچگاه پخش نشد. عبدالحمید ریگی، برادر دیگر ریگی نیز در روز سوم خرداد در زاهدان اعدام شد.

اكثريت پارلمان كانادا خواستار تضمين حفاظت و تامين حقوق ساكنان اشرف شدند
خبرگزاری همبستگی ملی گزارش داد: اكثريت پارلمان كانادا در آستانه خروج نيروهاى آمريكايى از عراق، از دولت كانادا خواست در هماهنگى با اتحاديه اروپا، دولت آمريكا و سازمان ملل، براى تضمين حفاظت و تامين حقوق ساكنان اشرف اقدام كند. این خبرگزاری افزود: 155 نماينده كانادا در بيانيه و نامه‌هاى خود از حقوق ساكنان اشرف حمايت كرده و نسبت به تهديدات دولت عراق عليه اشرف ابراز نگرانى كردند. نمايندگان كه شامل سه رئيس كميته، چهار وزير سابق و دادستان كل سابق مىباشند در آستانه تشكيل دولت جديد عراق، خواستار التزام دولت عراق به حقوق ساكنان اشرف در چارچوب كنوانسيون چهارم ژنو شدند. در بیانیه نمایندگان پارلمان کانادا از جمله آمده است: ما عميقا نگران شرايط 3400 عضو اپوزيسيون ايران، سازمان مجاهدين خلق ايران در كمپ اشرف در عراق هستيم. رژيم ايران تلاش مىکند از طريق دولت عراق عليه آنان اقدام كند. حمله مرگبار نيروهاى عراقى به اشرف در 28 و 29 جولاى 11 کشته و 500 مجروح برجاى گذاشت و 36تن به گروگان گرفته شدند. گروگانهاى بيگناه تنها بعد از يک كارزار گسترده جهانى و در حالى که پس از 72روز اعتصاب غذا در آستانه مرگ قرار داشتند آزاد شدند. ...ما ضمن اعلام همبستگى با ساکنان اشرف و خانوادههاى آنها، از درخواستهاى آنها حمايت مىکنيم و از دولت كانادا مىخواهيم با همکارى با ملل متحد، اتحاديه اروپا و دولت آمريکا از عدم جابجايى اجبارى ساکنان اشرف بهعنوان افراد حفاظت شده در داخل عراق اطمينان حاصل كند و دولت عراق را موظف كند قطعنامه پارلمان اروپا را اجرا کند و به حقوق بنيادين و حفاظتهاى ساکنان اشرف بر طبق کنوانسيون چهارم ژنو اذعان کند. ما هم‌چنين از دولت عراق مىخواهيم به حقوق ساكنان اشرف بر اساس قانون بينالمللى، قانون انساندوستانه بينالمللى، و قانون حقوقبشر بينالمللى احترام گذاشته و آنها را به اجرا در بياورد. اين امر به بهبود اعتبار عراق بهعنوان يک دولت مستقل و و دمکراتيک که هم اكنون مورد شک قرار دارد کمک مىکند.

رهبران كشورهاى اتحاديه اروپا تحريمهاى شديدتر و جديدترى را عليه رژيم ايران تصويب كردند
اين اقدامات فراتر از آخرين اقدامات تنبيهى سازمان ملل بوده و جهت وارد كردن فشار روى تهران صورت مىگيرد. تحريمات جديد اتحاديه اروپا شامل يك ممنوعيت منحصر بفرد سرمايه گذارى، كمكهاى فنى و انتقال تكنولوژى به صنايع كليدى نفت و گاز ايران مىباشد. بانكهاى ايران و سپاه پاسداران آن نيز هدف تحريمهاى جديد قرار گرفتهاند. اين اقدام اتحاديه اروپا يك روز پس از اينكه آمريكا افراد و شركتهاى ايرانى را به ليست سياه خود اضافه نمود و يك هفته پس از چهارمین دور تحریمهای ملل متحد، صورت مىگيرد. رهبران اتحاديه اروپا طى يك متن توافق شده ”نگرانىهاى افزايش يابنده خود در مورد برنامه هستهيى ايران“ را اظهار داشتند. در همین رابطه خانم مريم رجوى، رئيسجمهور برگزيده شورای ملی مقاومت ايران، تصويب تحريمهاى جديد عليه رژيم از سوى آمريکا و اتحاديه اروپا را مورد استقبال قرار داد. وى ابراز اميدوارى کرد اين تحريمها به تحريمهاى همه جانبه تسليحاتى، نفتى، تکنولوژيک و ديپلوماتيک ارتقا يابد.

پاي بريتيش پتروليوم هم به فهرست تحريمهاي آمريکا عليه ايران باز شد
آژانس ایران خبر 30 خرداد گزارش داد: در حالي که نشت نفت در خليج مکزيک همچنان ادامه دارد و شرکت بريتيش پتروليوم، بي‌پي، به عنوان مسئول آن، آماج انتقادات قرار دارد، ‌ايالات متحده «شرکت نفت ايران در بريتانيا» را نيز که بریتیش پترولیوم در آن سهامدار است در فهرست تحريمهاي تهران قرار داد. به گزارش روزنامه بريتانيايي ديلي‌تلگراف به نقل از دولت ايالات متحده، «شرکت نفت ايران در بريتانيا» سهامي خاص که شرکت بريتانيايي بريتيش پتروليوم، بي‌پي، ۵۰ درصد آن را در اختيار دارد «در تملک يا کنترل دولت ايران است». ديلي‌تلگراف مي‌گويد که اين شرکت که در فلات قاره درياي شمال، در سواحل اسکاتلند، در زمينه استخراج گاز فعاليت دارد در هفته گذشته به فهرست شرکتهاي مورد تحريم دولت ايالات متحده افزوده شده است. شرکت مذکور فعاليت خود را از سال ۲۰۰۵ در ميدان گازي «رام» در درياي شمال که از آن به عنوان بزرگترین ميدان گازي بريتانيا ياد مي‌شود آغاز کرده است. ميدان گازي «رام» در ۳۹۰ کيلومتري شمال شرق بريتانيا قرار دارد و به گزارش روزنامه بريتانيايي ديلي‌تلگراف ارزش آن با حدود ۸۰۰ ميليارد فوت مکعب گاز قابل بازيافت، ۳۵۰ ميليون پوند برآورد شده است. در همين حال مقامات شرکت بريتانيايي بي‌پي فقط تأييد کرده که با شرکت نفت ايران در اين ميدان گازي مشارکت ۵۰ درصدي دارد، اما از اظهارنظر بيشتر در اين مورد خودداري کرده است. در همين باره مقامات آمريکايي نيز از چگونگي اين تحريمها عليه شرکت بي‌پي سخني به ميان نياورده‌اند. به گزارش روزنامه ديلي‌تلگراف، اگر چه تحريمهاي دولت آمريکا در مورد ايران مربوط به «شهروندان آمريکايي» است که با ايران در ارتباط هستند، اين اقدام تازه عليه بريتيش پتروليوم را مي‌توان از جمله اقدامات دولت آمريکا در جهت تحت فشار قرار دادن اين غول نفتي تعبير کرد. به دنبال نشت نفت در سکوي نفتي متعلق به اين شرکت عظيم، باراک اوباما، رئيس جمهور ايالات متحده، در تازه‌ترين اقدام خود ضمن درخواست غرامتي به مبلغ ۲۰ ميليارد دلار از شرکت بي‌پي و به تعليق درآوردن سود سهام اين شرکت از ابتداي شروع حادثه نشت نفت در خليج مکزيک، ‌خواستار اخراج مديران عالي‌رتبه آن نيز شده است. در حالي که ۶۱ روز از نشت نفت در سکوي نفتي شرکت بریتیش پترولیوم در خليج مکزيک مي‌گذرد و هنوز مهار نشده است، مقامات آمريکا از آن به عنوان بزرگ‌ترين فاجعه زيست‌محيطي در تاريخ اين کشور ياد کرده‌اند.

جنگلهاى اطراف گيلان غرب در آتش مىسوزد
فرهاد تجرى عضو مجلس رژیم از گيلان غرب 27 خرداد، از بروز آتش سوزى در جنگلهاى اطراف گيلان غرب خبر داد و گفت: اين آتش سوزى مهار نشده و امکان سرايت آتش به منازل مردم وجود دارد. فرهاد تجرى گفت: آتش چند روزى است که جنگلهاى اطراف گيلان غرب را فراگرفته است و يکى از بهترين منابع طبيعى منطقه در آتش مىسوزد. وى افزود محيط زيست منطقه به واسطه اين آتش سوزى لطمه شديدى ديده است و در صورتى که جلوى آن گرفته نشود لطمات وارده به محيط زيست گيلانغرب جبران ناپذير خواهد بود. تجرى گفت: متاسفانه بسيج کاملى از طرف نيروهاى امدادى براى مهار آتش صورت نگرفته است و آتش سوزى همچنان ادامه دارد. وی در مورد علت احتمالى اين آتش سوزى گفت: ممکن است اين آتش سوزى بر اثر سهل انگارى توسط مردم ساکن در منطقه ايجاد شده باشد اما روشن شدن دلايل آن بسته به نظرات کارشناسان است. گفتنى است، محيط زيست اين منطقه اين روزها به واسطه آتش سوزى در دکلهاى نفت شهر، روزهاى سختى را پشت سر مىگذارد و متحمل خسارتهاى بسيارى شده است.

قیمت گوشت باز هم افزایش یافت
در تاریخ 29/3/89 گوشت گوسفند کیلویی 20000 تومان به فروش رسید و در طی سالهای اخیر به بالاترین حد خود رسیده است. مسولان مربوطه هر روز در جراید و اخبار اینگونه ابراز میکنند که مردم میتوانند با مراجعه به بازارهای تره بار و مراکز فروش، گوشت گوسفند را به قیمت 12 هزار تومان تهیه کنند و قیمت 20 هزار تومان را تکذیب میکنند. گفتنی است تنها گوشتی که در مراکز خرید و بازارهای تره بار یافت میشود گوشت یخ زده برزیلی است.

******
يك تيم از دانشمندان بينالمللى براى بازگرداندن سفينه فضايى كه ژاپن به فضا فرستاده به استراليا رفتند. سفينه فضايى «هايابوسا» Hayabusa پس از نشستن روى شهاب سنگ عظيم «ايتوكاوا» Itokawa در فضا، به زمين بازگشته است: «هايابوسا» هنگام ورود به اتمسفر برفراز استراليا، آسمان را روشن كرده بود. هايابوسا طى 7سال، 6ميليارد كيلومتر را طى كرده و از اين شهاب سنگ، نمونه خاك با خود به زمين بازگردانده است. اين اولين بار است كه يك سفينه توانسته است با موفقيت روى يك شهاب سنگ نشسته و دوباره به زمين بازگردد. هايابوسا كه با سه سال تأخير به زمين بازمىگردد، در مسير با مشكلات متعددى، از جمله شكستن برخى قطعاتش و دشارژ باطريهايش روبهرو شده است. دانشمندان اميدوارند هايابوسا توانسته باشد خاك «ايتوكاوا» را با خود به زمين بازگرداند. ارزيابى اين خاك مىتواند به دانشمندان كمك كند، اين شهاب سنگ چه زمانى و از چه مادهيى تشكيل شده است. هم‌چنين عمر منظومه شمسى را مىتوان با تجزيه و تحليل اين خاك كشف كرد. دانشمندان هايابوسا را با خود به ژاپن بازخواهند برد و پس از بازكردن آن اميدوارند بتوانند رمز تكامل را كشف كنند.