صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، فروردین ۱۶، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

یکی از زنان دستگیر شده روز عاشورا بیش از 3 ماه است که در سلول انفرادی بند 209 بسر می برد
به نقل از فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، خانم زهرا بهرامی 45 ساله بعد از اعتراضات گسترده مردم در روز عاشورا با یورش مامورین حکومتی دستگیر و به بند 209 زندان اوین منتقل شد . او از زمان انتقال تا به حال در سلولهای انفرادی بند 209 زندان اوین بسر می برد و در طی این مدت بارها مورد بازجوئی قرار گرفته و بازجوئیهای او چندین ساعت ادامه داشته است. در طی بازجوئیها توهینهای اخلاقی، شکنجه ها ی جسمی و روحی وحشیانه علیه این زن زندانی بکار برده شده است. وی به دلیل ناشناس بودن تا به حال تحت شدیدترین شکنجه ها جسمی و روحی قرار گرفته است. گفته می شود تعداد زیادی از زنان و مردان شناخته نشده در بندهای 209،240 که شکنجه های جسمی و روحی بسیار شدیدتر می باشد و بند 2-الف سپاه در اسارت بسر می برند.

چند زندانى سياسى به سلولهاى انفرادى منتقل شدند
زندانى سياسى رضا جوشن به سلولهاى انفرادى بند سپاه پاسداران كه در اختيار شكنجهگران وزارت اطلاعات قرار دارد، منتقل شد. براساس گزارشها، انتقال رضا جوشن که از بستگان يكى از ساكنان اشرف می باشد، به سلولهاى انفرادى بند سپاه بهدستور سربازجوى وزارت اطلاعات، محبى، صورت گرفت. در حال حاضر تعدادى از زندانيان سياسى در سلولهاى انفرادى و در شرايط طاقتفرسا و غيرانسانى بهسر مىبرند که از جمله آنها، بهروز جاويد تهرانى در سلولهاى انفرادى بند 1 و منصور اسالو در بند 5 معروف به بند متادون مىباشند. زندانى سياسى زهرا اسد پور گرجى و فرزندش پيش از اين بدليل ديدار خانوادگى با فرزندش در قرارگاه اشرف در عراق دستگير و 16ماه در زندان گوهردشت کرج بهسر بردند و پس از پايان محکوميت آزاد شدند. آنها 19بهمن ماه 1388 در شعبه 1 دادگاه انقلاب رژيم توسط فردى به نام عاصف حسينى رئيس اين شعبه به حکم سنگين 1سال تبعيد به زندان زنجان و 4سال تبعيد به روستاى قيلار زنجان محکوم شدند. بنابه گزارشهای دیگر، آقاى بوداغى يكى از اعضاى كانون معلمان كه سوم شهريور سال گذشته دستگير شد هم‌چنان در بلاتكليفى بهسر مىبرد. گفته مىشود براى فشار به اين زندانى سياسى، او را به سلول انفرادى منتقل كردهاند. بوداغى بهعنوان اعتراض چند روز دست به اعتصاب غذا زده ولى تاكنون دادگاهى براى وى تشكيل نشده است. همچنین يك زندانى كرد كه در اعتراض به فشارهاى زندانبانان در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود به قرنطينه زندان مهاباد منتقل شد. اين زندانى كه جعفر افشارى نام دارد بيش از پنج ماه است كه در زندان بهسر مىبرد و از وضعيت نامناسب جسمى و بيمارى قلبى رنج مىبرد.

سیزده بدر در برخی از شهرهای ایران، به درگیری مردم با نیروهای حکومتی انجامید
- براساس اخبار منتشر شده مردم در محل پست بازرسى تبريز ـ اروميه در اعتراض به دستگيرى دو نفر توسط مأموران يگان ويژه در روز سيزده بدر، تجمع كرده و با مأموران درگير شدند. مأموران يگان ويژه دو نفر به نامهاى يعقوب رمضانى و محمد تبريزى را به دليل پوشيدن لباس قرمز دستگير مىكنند. همين موضوع باعث اعتراض مردم در محل پست و بازرسى مىشود، مردم پس از آنكه موفق نشدند اين دو نفر را آزاد كنند، با سنگ به مأموران يگان ويژه حمله كردند. هم‌چنين مأموران وزارت اطلاعات در روز سيزده بدر سه مينىبوس را در ايلخچى متوقف و 18مسافر آن را بازداشت كردند. بنابه خبر ديگرى رژيم، دهها نفر از تظاهر كنندگان در سواحل درياچه اروميه را بازداشت كرد.

- در تهران، حوالى ساعت1300، در شمال شرق پارك ملت در نزديكى جام جم، مركز راديو تلويزيون دولتى، مردم با شعارهاى «مرگ بر خامنهاى، خامنهاى قاتله ولايتش باطله» دست به اعتراض زدند. نيروهاى حکومتی به ويژه لباس شخصى ها، با حمله به جمعيت و محاصره آنها مردم را پراكنده و يا دستگير كردند. دستگير شدگان با مينى بوسها يا ونهاى قفس مانند نيروى انتظامى، به مكان نامعلومى منتقل شدند. اين حركت اعتراضى در حالى صورت گرفت كه كليه پاركها و مناطق تفريحى تهران مملو از پاسداران و بسيجيان و ديگر نيروهاى رژیم بود.

- در پارك تنيس كرج مردم عليه حکومت ملاها شعار دادند. مأموران انتظامى قصد متفرق كردن مردم را داشتند، ولى مردم آنها را هو كرده و عليه رژيم شعار مىدادند.

فشار خانوادهها و ایستادگی زندانیان به آزادى دو زندانى سياسى، منجر گردید
به دنبال فشار خانوادههاى زندانيان سياسى، رژيم مجبور به آزادى يكى از زندانيان سياسى به نام منيره ربيعى از زندان اوين شد. وى از تاريخ 15مهر سال گذشته در پى مراجعه به دادگاه رژيم براى دريافت احضاريه؛ در بازداشت بهسر مى‌برد. رژيم منيره ربيعى را به اتهام حضور بستگانش در قرارگاه اشرف بازداشت كرده بود كه به مدت شش ماه بلاتكليف در زندان اوين بهسر برد. از سوی دیگر زندانى سياسى مريم ضياء فعال کودکان پس از تحمل نزديک به 3ماه زندان و 13روز اعتصاب غذا و با ايستادگى و دفاع از حقوق خود و هم‌چنين بر اثر فشارهاى بينالمللى از زندان اوين آزاد شد. وى پس از خروج از شكنجهگاه اوين اعتصاب غذاى خود را شكست.

شهناز غلامى، توسط قضاييه رژیم، غيابا به 8سال حبس محكوم شد
رژيم در يك دادگاه نمايشى شهناز غلامى، روزنامهنگار آذربايجانى و فعال حقوق زنان را غيابأ به 8سال زندان محکوم كرد. اتهام وى نشر اکاذيب و تبليغ عليه نظام عنوان شده است.

معلم پاکدشتي به اعدام محکوم شد
به گزارش هرانا 9 فروردین، قاضي صلواتي، قنبري را تحت عنوان محاربه از طريق ارتباط با گروه هاي معاند که از مصاديق اين موضوع داشتن ايميل هاي مشکوک و ارتباط با يکي از رسانه هاي تلويزيوني خارج از کشور، به اعدام محکوم نمود. براساس اين گزارش، اين معلم که بيش از 14 سال در مدارس و دانشگاه سابقه تحصيل دارد روز 24 دي سال گذشته توسط نيروهاي امنيتي بازداشت شده است. شايان ذکر است در چند ماه گذشته شعبه 15 دادگاه انقلاب توسط قاضي صلواتي چندين نفر را به اعدام محکوم کرده که دو حکم به اجرا درآمده است.

رانندگان بخش خصوصى شركت واحد تهران، تجمع اعتراضى برپا كردند
رانندگان بخش خصوصى شركت واحد در تهران روز يكشنبه 8فروردين در مقابل ساختمان شماره 2 شركت واحد تجمع اعتراضى برگزار كردند. آنها در اعتراض به نقض قرارداد با مديرعامل شركت واحد و توقيف اتوبوسهاى خود دست به اعتراض زدند.

كارگران زن در كارخانه نور بركات قم، اخراج شدند
آژانس ايران خبر ضمن درج این خبر در سایت خود گفت: دركارخانه نور بركات شهرك شكوهيه قم كه حدود 40 نفر كارگر دارد تعداد 10 كارگر اكه اكثرا خانم بودند را اخيرا اخراج كرده اند. علت اخراج عدم رونق كسب وكار عنوان شده است. به نقل از ایران خبر، مسئولین کارخانه تعدادی دیگر تحت عنوان خانواده شهید را جای این زنان اخراجی به کار گرفتند. گفتنی است كارگران اخراجي هركدام سابقه 10 تا 15 سال كارداشتند واين موضوع باعث اعتراض شديد كارگران شده است.

كارخانه چيني حميد در قم، تعطیل و 300 كارگر، بیکار شدند
كارخانه چيني حميد قم با300 كارگر تعطيل وكارگران نيز بدون پرداخت حقوق اخراج شدند. متعاقبا كارگران دست به تجمع زده وخواستار حقوق ومطالباتشان ميشوند كه پس از چندروز قاضي حكم تخليه كارخانه وفروش اموالش را داده است. مسئولین کارخانه بجای پرداخت نقدی حقوق کارگران، وسایل و دستگاههای کاری را دادند تا آنها را به فروش رسانده و حقوق خود را بردارند.

بيش از 210نماينده كنگره آمريكا خواستار اعمال تحريمهاى فلج كننده عليه رژيم ايران شدند
نمايندگان كنگره آمريكا طى نامهيى از باراك اوباما رئيسجمهور آمريكا خواستند تا تحريمهاى فلج كننده عليه رژيم ايران را اعمال كند. اين نامه توسط جسى جكسون جونيور، نماينده دموكرات از ايالت ايلينويز و مايك پنس، نماينده جمهوريخواه از ايالت اينديانا تهيه شده است. گفته مىشود تا پايان ساعت ادارى روز جمعه 76نماينده دموكرات و 138نماينده جمهوريخواه از اين نامه حمايت كردند. در قسمتى از اين نامه آمده است: برنامه سلاح هستهيى رژيم ايران بيانگر تهديدى جدى عليه منافع آمريكا بوده و ذخيره اورانيوم غنى شده با غلظت پايين اين رژيم مىتواند هسته اصلى توليد دو بمب اتم را فراهم كند. آقاى رئيسجمهور شما اعلام كرده بوديد كه متوقف كردن برنامه هستهيى رژيم ايران براى دولت شما در اولويت قرار دارد. بيش از يك سال را براى تعامل با ايران تلاش كردهايد و براى اعمال تحريمهاى جديد به شوراى امنيت و سازمان ملل روى آوردهايد، اما زمان به ضرر ما در حال سپرى شدن است و ما نمىتوانيم اجازه دهيم كسانى كه مخالف با تحريمها هستند يا مىخواهند آن را به تعويق اندازند، زمان و يا محتواى تلاشهاى ما را كنترل كنند. خاطرنشان مىشود تلاش مشابهى از سوى سناى آمريكا براى تحت فشار قرار دادن باراك اوباما جهت اقدام فورى عليه رژيم ايران وجود دارد كه از جانب لينزى گراهام، سناتور جمهوريخواه از ايالت كاروليناى جنوبى و چارلز شومر سناتور دموكرات از ايالت نيويورك به پيش برده مىشود.

يك معامله مخفيانه رژيم ايران براى قاچاق تجهيزات هستهيى برملا شد
آژانس بينالمللى انرژى اتمى و آژانسهاى اطلاعاتى كشورهاى غربى اعلام كردند يك شركت رژيم ايران به نام «جاودان مهر طوس دستگاههاى سوپاپ و خلاء سنجهاى مهم را كه براى غنىسازى اورانيوم بهكار مىروند به دست آورده است. به گزارش آژانس، اين موضوع در روز 14ژانويه امسال فاش شد، هنگامى كه آژانس بينالمللى انرژى اتمى ايميلى دريافت كرد كه در آن نوشته شده بود: شرکت ايرانى ”جاودان مهرطوس“ ، سوپاپ ها و فشار سنجهاى دستگاههاى غنىسازى اورانيوم را از طريق شر کت ”ويکاس کومار تَلوار“ وارد كرده است. اين شركت نماينده گروه چينى ”ژيجيانگ اوهاى“ است. رژيم شرکت ”جاودان مهرطوس“ را تحت عنوان شرکت سهامى خاص خدمات مهندسى در خراسان رضوى ثبت كرده است. يکى از بازرسان كه در جريان تحقيقات آژانس بينالمللى انرژى اتمى درباره اين پرونده قاچاق قراردارد مىگويد: رژيم ايران طى دوسال گذشته حدود ده بار براى دستيابى به سوپاپها و دريچههاى دستگاههاى غنىسازى اورانيوم تلاش کرده است. اين سخت افزار ويژه، توسط يك شركت فرانسوى توليد شده و تا ماه دسامبر به شركت صنعتى تيكو اينترناسيونال آمريكا تعلق داشته است. قاچاق اين نوع تجهيزات به ايران نقض قطعنامه‌هاى شوراى امنيت سازمان مللمتحد می باشد.

اياد علاوى رژيم ايران را به دليل دخالت در امور داخلى عراق به شدت مورد حمله قرار داد
دكتر اياد علاوى رئيس ليست العراقيه، رژيم ايران را به دليل دخالت در امور داخلى اين كشور و موضوع انتخابات به شدت مورد حمله قرار داد. به گزارش تلويزيون الشرقيه وى در سخنان خود در جمع كسانى كه بهخاطر پيروزى ليست العراقيه به ديدار او رفته بودند گفت امروز رژيم ايران در تمامى جزئيات حيات در عراق دخالت مىكند و مىخواهد هر كس و هر وضعيت و هر ساختارى كه مىخواهد را بر عراق تحميل نمايد. وی افزود: عراقى، عراقى است و اجداد ما در برابر انگليس، بزرگترين امپراتورى جهان با سلاحهايى ساده ايستادند و به همين دليل امپراتورى انگليس در خاك عراق فروپاشيد و از آن عقبنشينى كرد و لذا نه ايران و نه غيرايران نمىتوانند بر عراق حكم برانند و يا اينكه آنچه مىخواهند را بر ما تحميل كنند. وى گفت اين براى رژيم ايران بهعنوان يك همسايه مسلمان عيب است كه به اين شكل در امور داخلى عراق دخالت كند و اين مطلقا مردود و غيرقابل قبول است. رئيس ليست العراقيه ابراز تأسف كرد كه الان سفر به ايران براى سياستمداران فعلى مهمتر از رفتن به سمت يك كشور برادر عربى شده است. علاوى گفت: بهترين مثال براى اثبات اين حرف اجلاس اخير سران عرب بود كه عراق را در اين اجلاس وزير خارجه آن نمايندگى مىكرد و بايد سؤال كرد كه آيا اين كشور رئيسجمهور و دو معاون و نخستوزير ندارد؟».