صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، فروردین ۰۹، ۱۳۸۹

رژیم برای دستگیری مخالفین خود در ایران و در خارج از کشور، به دروغ ادعا می کند که این اقدام از طریق پلیس بین الملل(اینترپل) صورت گرفته است
دبیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، 7 فروردین، در اطلاعیه ای با عنوان سوء استفاده از نام پلیس بین الملل را محکوم می کنیم، اعلام کرد: در ادامه سناریوی دستگاه امنیتی برای فعالان حقوق بشر و خاصه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تلویزیون انگلیسی زبان رژیم (پرس تی وی) برای چندمین بار در طی روزهای اخیر با پخش گزارشاتی، از اقدام حکومت ایران برای دستگیری دو تن از مسولان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کیوان رفیعی و احمد باطبی که در خارج کشور به سر می برند، از طریق پلیس بین الملل خبر داده است. این اطلاعیه افزود: چنین ادعایی در حالی که از اساس نادرست است، شکلی از نشر اکاذیب و سوء استفاده از نام و موقعیت یک نهاد بین المللی محسوب می شود. از این رو مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ضمن محکوم کردن سوء استفاده دستگاه امنیتی حکومت ایران از نام پلیس بین الملل در راستای منافع سیاسی، نظر به اینکه طبق پیگیریها اساساْ چنین گزارشی به پلیس بین الملل ارسال نشده است و در ضمن پیشتر نیز در مورد پرونده هایی مانند پرونده دکتر آرش حجازی، ادعاهای مقامات امنیتی ایران تکذیب پلیس بین الملل را در پی داشت و در کل ادعاهای خلاف واقع در این باب مسبوق به سابقه است. اطلاعیه مجموعه فعالان حقوق بشر گفت: همچنین به دلیل فقدان وجود هر گونه سندی که دستگاه امنیتی ایران بتواند حتی دستمایه مفتوح کردن پرونده ای بر علیه فعالان حقوق بشر در عرصه بین الملل قرار دهد. این مجموعه باور دارد که سوء استفاده نیروهای امنیتی از نام پلیس بین الملل و استفاده از ظرفیت رسانه ها تنها برای ایجاد رعب و وحشت و القای توانمندی دستگاه امنیتی حکومت ایران و بیان فقدان امنیت ایرانیان منتقد مستقر در خارج کشور صورت می گیرد. این مجموعه پیش تر ضمن اعلام اینکه در حال پیگیری شکایت خود از دولت ایران است، از آمادگی اعضای خود برای حضور در هر دادگاه صالحه ای که نمایندگان دولت ایران امکان حضور داشته باشند سخن گفته بود و کماکان نیز بر همین موضوع استوار است و از آن استقبال می کند.

رژیم برای یک زندانی حکم اعدام صادر کرد و فشارهای خود علیه زندانی سیاسی بهروز جاوید تهرانی را افزایش داده است
دادسراى نظامى رژيم در تهران، يك نفر را به اتهام «اقدام عليه امنيت» به اعدام محكوم كرد. خبرهاى رسيده از زندانهاى رژيم همچنين حاكيست كه شکنجه گران، شكنجه بهروزجاويد تهرانى را كه 20روزاست به زندان انفرادى منتقل شده تشديد كردهاند. وى از سال گذشته با شكنجه و ضرب و شتم به زندان عادى منتقل شده است.

ماموران انتظامى، چندين شهروند كرد را كشته و مجروح كردند
نيروى سركوبگر انتظامى، با شليك مستقيم بسوى شهروندان كرد درغرب كشور، در روزهاى آغاز سال نو، چند تن را كشته و مجروح كرد. بنا به خبری که از سیمای آزادی، تلویزیون ملی ایران پخش شد، يکشنبه شب اول فروردين ماه با شليك مأموران نيروى انتظامى بسوى جمعى از کاسبکاران منطقه مرزى بانه در محوطه مرزى چومان، يكى از آنها به نام «ريبوار» به قتل رسيد. اموال آنان نيز توسط مأموران حکومتی مصادره شد. روز چهارشنبه 4فروردين، ماموران رژيم در منطقه مرزى مريوان، فردی به نام جمال را با شليك گلوله زخمى كردند. یک تن دیگر نیز در منطقه مرزى شيخ صله ثلات باباجانى بر اثر شليك مأموران نيروى انتظامى زخمى و به بيمارستان منتقل شد. همچنین روز 5فروردين مأموران نيروى انتظامى حدود 30تن از كاسبكاران در منطقه مرزى شهر مريوان را با متوقف كردن وسيله نقليهشان مورد بدرفتاری قرار داده و به شدت مضروب كردند.

آلودگي شديد آب آشاميدني در زندان گوهردشت کرج باعث بيمار شدن تعداد زيادي از زندانيان سياسي و عادي شده است
تعداد زيادي از زندانيان سياسي و عادي بدليل آلودگيهاي شديد آب در چند هفته اخير دچار بيماريهاي مختلفي شده اند. گفته مي شود که در بند 4 زندان گوهردشت کرج نزديک به 40 در صد زندانيان بيمار مي باشند. زندانيان سياسي که در اثر آلودگي آب آشاميدني بيمار هستند. برخی از زندانیان سیاسی بیمار، دچار عوارضي مانند اسهال،سردرد شديد، ضعف و حالتي شبیه آنفولانزا مي باشند. از طرفي ديگر بهداري زندان با استدلال اينکه ايام عيد است و بهداري زندان تعطيل مي باشد و ما فقط بيماران اورژانسي را مداوا خواهيم کرد از درمان آنها خوداري مي کنند. اين مسئله باعث شده است که بر شدت بيماري افزوده شود و همچنين تعداد بيشتري به اين بيماري مبتلا شوند.
وضعيت زندانى سياسى مريم ضياء رو به وخامت گراييده است
براساس گزارشهاى منتشر شده وضعيت جسمى زندانى سياسى مريم ضياء كه در زندان اوين در اعتصاب غذا بهسر مىبرد به وخامت گراييده است. وى 12روز است در اعتصاب غذا مىباشد. وى از افت شديد فشارخون، ضعف مفرط و سر درد شديد رنج مىبرد و به سختى قادر به تحرک است. مريم ضياء كه همسر و دو فرزند دارد و فعال حقوق كودك مىباشد، در اعتراض به ممانعت بازجويان و شكنجهگران وزارت اطلاعات از آزادىاش بهرغم سپردن وثيقه از روز 26 اسفندماه دست به اعتصاب غذا زد.

خاطره كيانوش آسا بر سر آرامگاهش گرامی داشته شد
خانواده شهيد كيانوش آسا همراه با مردم كرمانشاه بر مزار اين شهيد در باغ فردوس حاضر شدند و با نثار شاخههاى گل، ياد وى را گرامى داشتند. بنابه گزارشها چند تن از جوانان بر مزار اين شهيد شعر و مقاله خواندند و بر ادامه راهش عليه حکومت آخوندها تأكيد نمودند. كيانوش آسا، دانشجوى فوق ليسانس مهندسى شيمى در دانشگاه علم و صنعت بودكه پس از دستگيرى در آستانه 30خرداد، به دست شکنجه گران رژيم در زير شكنجه کشته شد.

كارگران شركت سازمايه پاكدشت دست به اعتصاب زدند
كارگران شركت سازمايه در پاكدشت، يك هفته پس از عيد، دست به اعتصاب زدند. آنها در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه حقوق عقب افتاده خود دست از كار كشيدند. به كارگران كه در اين شركت سه شيفته كار مىكنند، وعده داده شده بود بعد از عيد، حقوق عقب افتاده و عيدى آنها را پرداخت خواهند كرد. هم‌چنين بيش از 200نفر از كارگران شهردارى اسلامآباد به پرداخت نشدن 8ماه حقوق عقب افتاده خود اعتراض كردند. آنها تاكنون چندين بار در مقابل اداره کار، شهردارى و فرماندارى رژيم در اين شهر تجمع اعتراضى برگزار كردند.

حقوق معوقه فرهنگیان پرداخت نشد
آژانس ايران خبر 8 فروردین گزارش داد: با وجود وعده هاي وزير آموزش وپرورش، معوقات فرهنگيان بازنشسته ي آموزش وپرورش در سال 88 پرداخت نشد. براساس گزارش هاي دريافتي بازنشستگان فرهنگي مي بايست تا پايان سال 88 ودر آستانه ي نوروز وسال نو همه ي معوقات خود شامل سنوات پاداش ها ودريافتي مربوط به بازنشستگي را دريافت مي كردند اما وزارت آموزش وپرورش مانند همه ي وعده هاي پيشين خود اين بار نيز به اين وعده ي توخالي خود عمل نكرد.

رانندگان ميني بوس دركيش اقدام به تجمع اعتراضي كردند
آژانس ايران خبر دوم فرودین خبر داد: صبح روز دوشنبه دوم فروردین 1389، رانندگان ميني بوس در كيش در مقابل فرمانداري كيش اقدام يك تجمع اعتراضي كردند. اين رانندگان كه حدود 70 نفر بودند و تا ظهر در محل اعتراض شان حضور داشتند، از اينكه مقامات محلي و كارگزاران رژيم به آنها وعده جابجايي مسافرين را دادند اما زيرقولشان زدند معترض بودند. 40 نفرازاين رانندگان از شهرهاي دورتر به اين شهر دعوت شده بودند و ديگر رانندگان نيز برنامه هاي خود را به هم زده و براي كار جابجايي مسافرين و به دعوت مقامات درمحل حاضر شدند اما كارگزاران رژيم به آنها توجهي نكرده ومسافرين را ازطرقي كه بتوانند پول بيشتري به جيب بزنند جابجا كردند . يك راننده گفت : اين ها ماراسركار گذاشته اند درحالي كه ما براي رسيدن به اينجا هم مخارج كرديم وهم وقت مان را هدر داديم.

اتحاديه اروپا، رژيم ايران را به دليل پخش پارازيت، تهديد به اقدامات عملى كرد
وزراى خارجه اتحاديه اروپا در اجلاس خود در بروكسل رژيم ايران تهديد كردند اگر پارازيت انداختن روى برنامه‌هاى ماهوارهيى را ادامه بدهد به اقدامات عملى دست مىزنند. 27 كشور عضو اتحاديه اروپا طى بيانيهيى كه روز دوشنبه بر سر آن به توافق رسيدند گفتند: اتحاديه اروپا ”از رژيم ايران مىخواهد تا پخش پارازيت روى برنامه‌هاى ماهوارهيى و سانسور اينترنت را متوقف نموده و سريعا به اين دخالت الكترونيكى پايان دهد“. خبرگزارى فرانسه با مخابره اين خبر افزود: وزراى اتحاديه اروپا ”اين اقدام را غيرقابل قبول خوانده و مصمم هستند تا اين موضوعات را دنبال نموده و دست به اقدام بزند“ . … در بيانيه اتحاديه اروپا از جمله آمده است: سانسور ”عمدى“ به اين مفهوم است كه تهران تعهدهايش ”براى آزادى بيان“ را كه تحت كنوانسيون بينالمللى در رابطه با حقوق مدنى و سياسى امضا كرده است، نقض مىكند… اين خبرگزارى افزود: در حاليكه اتحاديه اروپا به‌طور مستمر گفته است در انتظار تحريمهاى بيشتر سازمان ملل عليه رژيم ايران باقى خواهد ماند، يك بىصبرى فزايندهاى در بروكسل وجود دارد كه روسيه و چين كه دو كشور داراى حق وتو در شوراى امنيت سازمان ملل هستند چنين تحريمهايى را در آينده نزديك حمايت نخواهند كرد.

نزدیک شدن رژیم ایران به ساخت سلاح اتمی یک تهدید بسیارجدی و خطرناک برای منطقه و جهان است
لارنس کانن، وزیرامور خارجه کانادا، در آستانه اجلاس جی هشت در این کشور، صلح و امنیت جهانی را از اولویت های اصلی گفتگوهای اجلاس هشت کشور صنعتی جهان خواند. وزیر خارجه گفت: ایران بیش از هر زمان دیگری به ساخت سلاح اتمی نزدیک شده است و این امر یک تهدید بسیارجدی و خطرناک برای منطقه و جهان است. مقاومت و مخالفت ایران، خطر کشورهای دیگری نیز که خواهان دستیابی به بمب اتمی هستند را افزایش می دهد و سیستم خلع سلاح هسته ای جهانی که ما به آن تکیه می کنیم را تحت تاثیر پیامدهای منفی خود قرار می دهد. وزیر امورخارجه کانادا در یادداشتی که روز ۲۲ مارس در نشریه «نشنال پست» منتشر شد، خلع سلاح اتمی، مسئله افغانستان و پیامدهای تروریسم را سه موضوع اصلی اجلاس وزرای هشت کشور صنعتی جهان خواند که در اواخر ماه جاری دراستان کبک کانادا برگزارمی شود. لارنس کانن در یادداشت خود، ضمن ابراز امیدواری نسبت به پیشبرد همکاری ها با همتایان خود درهشت کشورصنعتی جهان، تاکید کرده است خلع سلاح و منع گسترش سلاح های کشتار جمعی در صدرگفتگوهای اجلاس سال ۲۰۱۰ خواهد بود. کانادا، درمقام رئیس اجلاس وزیران خارجه کشورهای گروه هشت، قصد دارد برای دستیابی به توافقی پیرامون اتخاذ یک موضع متحد با هدف اعمال تحریم های جدید علیه برنامه هسته ای ایران، بر کشورهای گروه هشت اعمال نفوذ کند. آقای کانن میزبان وزرای امورخارجه بریتانیا، آلمان، ژاپن، روسیه، فرانسه و ایالات متحده و روسیه خواهد بود. این اجلاس، امروز و فردا، ۲۸ و ۲۹ ماه مارس در استان کبک برگزارمی شود.

ليست العراقيه به رهبرى اياد علاوى، با كسب 91 كرسى، برنده انتخابات پارلمانى عراق شد
كميسارياى عالى مستقل انتخابات عراق، روز جمعه، ائتلاف العراقيه را با كسب 91 كرسى پيروز انتخابات اعلام كرد. ليست دولت قانون با 89 كرسى در مرتبه دوم و ليست ائتلاف ملى با 70كرسى در مرتبه سوم قراردارند. كميسارياى عالى مستقل انتخابات عراق با برگزارى يك كنفرانس مطبوعاتى در هتل رشيد اعلام نتايج انتخابات پارلمانى عراق را آغاز كرد. به دنبال پيروزى ليست العراقيه در انتخابات عراق، تلويزيون الشرقيه گزارش داد: ليست العراقيه اياد علاوى را بهعنوان نخستوزير آينده معرفى كرد. پس از اعلام نتایج انتخابات عراق، دفتر لیست العراقیه در کربلا به آتش کشیده شد.

مراسم نوروز در پارلمان کانادا در شهر اتاوا برگزار شد
روز پنجشنبه ۲۵ مارس (۵ فروردین ۱۳۸۹) به دعوت کمیته پارلمانی کانادایی دوستان ایران دمکراتیک مراسم جشن نوروز و سال نو در پارلمان فدرال کانادا برگزار گردید. این خبر که در سایت همبستگی ملی انعکاس یافته می افزاید: در این مراسم که برای اولین بار در پارلمان کانادا برگزار می شد، رئیس پارلمان و دهها تن از نمایندگان و مشاورین نمایندگان در آن شرکت کردند و برای همه ایرانیان در داخل و خارج از کشور آرزوی سالی پر از موفقیت کردند. سفره هفت سین نوروزی توجه همه مدعوین را به خود جلب کرده بود. در این مراسم نمایندگان پارلمان کانادا، خانم ریموند فولکو، خانم کارولین بنت، خانم میلی فای، آقای موریس ولاکوت و آقای دیوید کیگلور طی پیامهایی عید نوروز و سال جدید را به ایرانیان داخل و خارج کشور و همچنین ساکنین شهر اشرف تبریک گفتند.