صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۰۱، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


روز شنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۸۸، زندانیان سیاسی زندان گوهردشت طی پیامی سال جدید را تبریک گفته و از قیام کنندگان علیه رژیم در سال گذشته حمایت نمودند. در قسمتی از این پیام آمده است: بیش از سه دهه از حکومتی می گذرد که در مدت حاکمیتش فرصت های دستیابی کشور به توسعه را سوزانده و همینطور منابع انسانی را یا به قتل رسانده یا فراری داده یا این که برکنار کرده و از حقوق شهروندی محروم کرده است. آزادی را کشته و با قوه قهریه بر تداوم غیر مشروعش اصرار می ورزد. به همین علت درسال گذشته مردم آزادیخواه راه چاره را درخیزش و اعتراضات مردمی برای رهایی از استبداد دیده اند. به یمن خیزش مردم، ما نیز در زندان در همگامی و همکلامی با آنها درکنار هفت سین آزادی این خیزش مقدس را جشن خواهیم گرفت و بر مادران و زنان آزادیخواه و ستمدیده که درپارک لاله یا پشت میله های زندن اوین یا گوهردشت و همه زندانهای ایران برای رهایی فرزندان فداکار این مرز و بوم اجتماع و ایستادگی کرده و دستگیری و زندان شدن را به جان خریده اند، درود می فرستیم. ما از همه اقشار مردم ایران خواستاریم که خانواده های شهدای قیام و زندانیان سیاسی را یاری رسانند.

رژيم از حضور خانوادههاى قتلعام سال 67 در خاوران توسط مامورانش جلوگيرى كردند
سایت سازمان مجاهدین خلق گزارش داد: ماموران حکومتی از حضور خانوادههاى زندانيان مجاهد و مبارز قتلعام شده در سال67به فرمان خمينى، در گلزار خاوران جلوگيرى كردند. خانوادههاى زندانيان قتلعام شده سال 67 قصد داشتند در جمعه آخر سال در گلزار خاوران حاضر و ضمن اهداء گل با آنان تجديد پيمان كنند كه پس از ممانعت ماموران حکومتی، گلهاى خود را در خيابان منتهى به خاوران پر پر كردند.

ماموران حکومتی، آرامگاه ندا آقاسلطان را محاصره کردند
کانون حمایت از خانواده های جانباختگان و بازداشتی، اعلام کرد که روز پنجشنبه جمعيت زیادی براي اداي احترام به شهدای قیام مردم ایران، به بهشت زهرا رفته بودند كه با ممانعت ماموران نيروي انتظامي مواجه می شوند. بيش از 1300 مامور نيروي انتظامي و لباس شخصي كه با خودروهاي رسمي نيروي انتظامي مزار ندا آقا سلطان را محاصره كرده بودند، مانع ورود خانواده ها به نزديك این مزار ميشدند. این کانون اضافه کرد که يكي از ماموران كه روي مزار ندا نشسته بود مورد اعتراض يكي از خانواده ها قرار گرفت. این مامور حکومتی به خانواده ها می گفت: برويد و با بلوتوث فاتحه بفرستيد!!! مردم هم از این حرکت ضد انسانی، آشفته شده و با لعن و نفرین پاسخ آنها را می دادند.

زندانيان سياسى بند 350، روز عيد دست به اعتصاب غذا مىزنند
بر اساس گزارش منابع خبری مقاومت ایران، زندانيان سياسى بند 350 زندان اوين اعلام كردند از روز يكشنبه اول فروردين دست به اعتصاب غذا خواهند زد. آنها در اعتراض به فشار بر زندانيان و نبود حداقل امكانات و وضعيت اسفناك زندان دست به اعتصاب غذا مىزنند. زندانيان هم‌چنين خواستار آزادى فورى و بىقيد و شرط خود شدند.

خانواده زندانيان سياسى در برابر زندان اوين، سفره هفت سين پهن كردند
خانوادههاى زندانيان سياسى و دستگيرشدگان قيام سراسرى بهرغم تهديدها و اقدامات رژیم و مامورانش، در مقابل زندان اوين تجمع كردند و سفره هفت سين پهن کردند تا همراه با فرزندان دربندشان سال جديد را جشن بگيرند. بر اساس گزارش سایت مجاهدین خلق، ساعتها قبل از اين كه خانوادهها تجمع كنند رژيم راههاى ورودى به اوين را بسته و فضاى رعب و وحشت ايجاد كرده بود تا مانع این تجمع شود. آنها هركس را كه مىخواست نزديك شود با تهديد و اهانت دورمى ساختند. با اين حال ساعت 18 و 30دقيقه حدود 30 تا 40 خانواده خود را به محل و مقابل اوين رساندند و تجمع خود را تشكيل دادند. خانوادههاى حاضردر صحنه يك سفره هفت سين در مقابل درب اوين وسكوهاى انتهايى نزديك به آنجا چيدند. بهرغم تهديدات وبدترين توهين ها و فحاشيها به خانوادهها، كم كم بر تعداد خانوادهها و مردم حمايت كننده ازآنها افزوده مىشد. درساعت 19 و 30دقيقه بیش از سیصد تن در محل حضور داشتند. عدهاى ازمردم نیز درماشين ها درنزديك محل بودند. خانوادهها مشغول خبر دادن به سايرين براى حضور در آن‌جا بودند كه حملات ماموران حکومتی افزايش يافت. چند درگيرى پراكنده توسط مامورين با خانوادهها پيش آمد. از آن‌جا كه بر تعداد خانوادهها افزوده مىشد ماموران درساعت 19 و 45دقيقه حمله گسترده خود را به خانوادهها و حمايت كنندگانشان انجام دادند. آنها با بدترين برخورد هفت سين چيده شده خانواده هارا به هم ريختند و بهرغم مقاومت خانوادهها آنهارا با فشار واجبار پراكنده كردند.
سایت مجاهدین خلق افزود که ماموران حکومتی با حمله به خودروى خانوادههاى زندانيان سياسى، پلاک برخى آنها را کنده و با ضربات باتون شيشه خودروها را شكسته و سرنشينان را تهديد مىکردند. هم‌چنين موتورسواران لباس شخصى اقدام به تعقيب خودروهايى که به منظور تجمع براى برگزارى سال نو در پشت زندان اوين امده بودند، مىنمودند. رژيم همچنین با گذاشتن وسيله پخش پارازيت ارتباطات موبايلى در اطراف اوين را مختل كرده بود تا مانع خبردهى خانوادهها به همديگر و گسترش اين تجمع اعتراضىشان گردد.

******
آژانس خبری موکریان، در خبری گفت: نیروهای ویژه زندان مرکزی ارومیه به جشن نوروزی زندانیان حمله کردند. این منبع افزود: ساعت 5 عصر 29 اسفند ماه، زندانیان سیاسی بند 12 زندان ارومیه، عید نوروز را جشن گرفتند. این زندانیان با خواندن سرود و روشن کردن آتش و سپس رقص و پایکوبی به استقبال سال نو رفتند. پس از این اقدام، تعدادی از نیروهای ویژه زندان با حضور در این مراسم و متفرق کردن زندانیان، بیش از 15 تن از زندانیان را به قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل کردند. آژانس خبری موکریان افزود: گفتنی است بر اساس آخرین خبرهای رسیده به آژانس، زندانیان منتقل شده به قرنطینه پس از چند ساعت به بند عمومی زندان بازگردانده شدند.


مسئولین زندان مخوف اوین 5تن از زندانيان سياسى را به انفرادى منتقل كردند
بنا به گزارشات منتشر شده و در واكنش به شکست رژیم و بطور مشخص خامنه ای، در چهارشنبهسورى، حکومت آخوندها، به منظور فشار بر زندانيان سياسى، پنج تن از زندانيان بند 350 زندان اوين را به سلول انفرادى بند 240منتقل كرد. زندانيان سياسى بند 350 زندان اوين اعلام كردند در صورتى كه دوستانشان از انفرادى بازگردانده نشوند روز اول فروردين دست به اعتصاب غذاى نامحدود خواهند زد. همچنبن به گفته خانوادههاى زندانيان سياسى، زندانيان بند 350زندان اوين روزهاى شنبه و يكشنبه هفته گذشته، در اعتراض به شرايط نامناسب بند، دست به اعتصاب غذا زده و با خواندن سرود، بر خواستهاى خود تأكيد كرده بودند.

پنج تن از جوانان سنندج مورد شكنجه قرار گرفتند
رژيم پنج تن از جوانان را در سنندج به جرم برگزارى مراسم چهارشنبهسورى در كوههاى آبيدر اين شهر، ربوده و مورد شكنجه قرار داده است. ايادى رژيم اين جوانان را با زدن چشمبند، به خارج از شهر برده و بعد از درآوردن لباسهايشان، آنان را با باتون مورد ضرب و جرح قرار دادند. ماموران حکومتی سپس با پاشيدن اسپرى فلفل به چشمشان، آنها را در جاده خاكى آبيدر پياده و رها کردند. با اینحال اين جوانان اعلام داشتند که به راهشان عليه رژیم ادامه خواهند داد ولو اين كه جانشان در خطر باشد.

هیلاری کلینتون عید نوروز را تبریک گفت
بی بی سی جهانی گفت: هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، با صدور بیانیه ای نوروز را به ایرانیان و مردم دیگر کشورهایی که این عید را جشن می گیرند، تبریک گفته است. او روز شنبه (۲۰ مارس) اعلام کرد: "به نمایندگی از طرف مردم آمریکا بهترین آروزها را به تمام کسانی که در سراسر دنیا نوروز را جشن می گیرند، تقدیم می کنم". کلینتون گفت: "نوروز برای ایرانی ها، افغان ها، کردها، آذری ها و مردم آسیای میانه آغاز سال جدید و مملو از وعده ها و فرصت های تازه است". خانم کلینتون همچنین نوروز را فرصتی برای یادآوری این موضوع دانست که آینده ای صلح آمیز و پر رونق، آرمان مشترک همه انسان هاست و حقوق بشر و آزادی های اساسی حق مسلم انسان هاست. بان کی مون، هشتمین دبیرکل سازمان ملل متحد نیز فرارسیدن نوروز را در پیامی تبریک گفت. همچنین باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در پیامی ویدئویی به مناسبت فرارسیدن نوروز این عید را به مردم ایران تبریک گفت. وی در دومین پیام نوروزی خود گفت که پیشنهاد آمریکا برای گفتگوی مستقیم با حکومت ایران همچنان پابرجاست و این دولت ایران بود که طی سال گذشته، منزوی ساختن خود را برگزید. مجلس نمایندگان آمریکا دوشنبه گذشته قطعنامه ای را تصویب کرد که ضمن به رسمیت شناختن اهمیت تاریخی و فرهنگی نوروز به عنوان قدیمی ترین عید ایرانی ها، این روز را همه افرادی که آن را جشن می گیرند، تبریک گفت. بر اساس گزارش بی بی سی جهانی، برآورد می شود بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در ایران، افغانستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، کردستان عراق، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکیه نوروز را جشن می گیرند.

خامنه ای مدعی شد سال ۸۸ سال عظمت و پیروزی رژیم بود
خامنه ای، ولی فقیه رژیم، گفت: «در طول ماههاى بعد از انتخابات هم مردم در امتحانى بزرگ، در حرکتى عظیم و سرنوشت‌ساز، حضور خود، اراده‌ خود، ایستادگى خود، عزم ملى خود و بصیرت خود را نشان دادند. تفسیر کوتاهى که از حوادث بعد از انتخابات در طول چند ماه می‌شود ارائه کرد، عبارت از این است که دشمنان کشور و دشمنان نظام جمهورى اسلامى بعد از گذشت سى سال، همه‌ تلاش خود و توان خود و نیروهاى خود را متمرکز کرده‌اند براى اینکه بتوانند این انقلاب را از درون شکست بدهند» خامنه ای گفت: «تجربه‌اى که در این هشت ماه بعد از انتخابات تا بیست و دوم بهمن بر این ملت و بر این کشور گذشت، تجربه‌اى پر از درس، پر از عبرت و حقیقتاً مایه‌ سربلندى ملت ایران است». ولی فقیه رژیم، در بخش دیگری از پیام مسخره نوروزی خود، گفت: « من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و کار مضاعف نامگذارى می‌کنم».

به دستور کمیته سرکوب اشرف در دولت مالکی، ارتباط بین یونامی و ساکنین اشرف، اخلال بوجود آمده است
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران اول فروردین اعلام کرد: کمیته دولتی سرکوب اشرف در دفتر مالکی در عراق برای اخلال و قطع ارتباط بین دفتر یونامی در اشرف با ساکنان کمپ، از روز ۲۸ اسفند به طور غیر قانونی یک پست دیدبانی و جاسوسی بین محل دفتر یونامی و نیروهای آمریکایی با ساکنان اشرف دایر کرده است. این اطلاعیه افزود: هدف ممانعت از اجرای وظایف یونامی در مورد ساکنان اشرف و مواظبت از حقوق آنان بر طبق کنوانسیونها و قوانین بین المللی است. انبوه گزارشهای دروغ از جمله کشتن شهروندان عراقی با کمک نیروهای عراقی و دفن مخفیانه آنها در اشرف در ۱۸ اکتبر ۲۰۰۹ محصول همین گونه جاسوسیها تحت عنوان مستقر کردن پست دیدبانی است که در عین حال مقدمات فجایع بعدی را فراهم می کند. سفارت رژیم در بغداد با استفاده از خلاء سیاسی و مسایل انتخابات در عراق فرصت را مغتنم شمرده است تا از طریق تحت امر قرار دادن کمیته دولتی سرکوب اشرف در دفتر مالکی، بر فشارها و محدودیتهای خود بر ساکنان کمپ در آستانه سال نو ایرانی بیفزاید. اطلاعیه شورا ادامه داد: اکنون ۴۶روز است که مأموران و فرستادگان اطلاعات رژیم، تحت امر سفارت این رژیم در بغداد با حمایت کامل کمیته سرکوب اشرف و نیروهای مالکی در ورودی اشرف به شکنجه روانی ساکنان و تهدید آنها به اعدام و آویختن به دار مبادرت کرده اند. فیلمهای این وقایع در اختیار مراجع بین المللی قرار داده شده است. این در حالیست که رژیم، خانواده هایی را که به طور مستقل و خارج از تورهای وزارت اطلاعات در سالهای گذشته به دیدار خویشاوندان خود در اشرف رفته بودند، در داخل ایران دستگیر و زندانی کرده و مورد شکنجه قرار می دهد. خانواده های بازداشتی در دادگاههای فرمایشی ولی فقیه به مجازاتهای حبس طولانی مدت محکوم شده اند.
این اطلاعیه خاطرنشان کرد: اکثریت کنگره آمریکا و مجلسین انگلستان و پارلمانهای فنلاند و نروژ و ۱۲کمیته پارلمانی دیگر محدودیتها و اقدامهای کمیته سرکوب اشرف را که نقض آشکار کنوانسیونها و قوانین بین المللی است، محکوم کرده اند. مالکی اخیراً برای جلب حمایت آخوندها در انتخابات عراق رئیس دفتر خود را مخفیانه به تهران فرستاده بود که توسط تلویزیونهای عربی فاش شد. نخستین خواست خامنه ای از مالکی و دست نشاندگان رژیم در عراق، طبق «توافق دو جانبه یی» که خامنه ای در ۲۸فوریه ۲۰۰۹ به طور رسمی در تلویزیون رژیم از آن سخن گفت، کشتار و افزایش سرکوب اپوزیسیون ایران بوده است.

اكثريت كنگره آمريكا خواستار تضمين حفاظت اشرف شدند
مركز اطلاع رسانى الملف با عنوان ”اكثريت كنگره آمريكا خواستار حفاظت از ساكنان اشرف مى‌شوند“ نوشت: روز چهارشنبه 17مارس در يك كنفرانس مطبوعاتى در كنگره آمريكا اعلام شد: اكثريت اعضاى كنگره قطعنامهيى را به ثبت رساندند كه خواستار تضمين حفاظت و امنيت و فيزيكى ساكنان اشرف توسط دولت آمريكا شده است. اين قطعنامه توسط 230تن از اعضاى كنگره از جمله شمارى زيادى از مسئولان و اعضاى ارشد كميتههاى مختلف كنگره به امضا رسيده است. قطعنامه پيشنهادى خشونت مستمر توسط نيروهاى امنيتى عراق عليه ساكنان قرارگاه اشرف در عراق را محكوم مىكند و از دولت عراق مىخواهد به تعهدها بر تضمين سلامت ساكنان اشرف پايبند باشد و به رئيسجمهور آمريكا فراخوان مىدهد تا كليه اقدامات ضرورى براى تضمين امنيت فيزيكى و حفاظت ساكنان قرارگاه اشرف را بهعمل آورد.