صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۱۶، ۱۳۸۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

اهالی تهران پارس، با انفجار ترقه به استقبال چهارشنبه سوری رفتند
به نقل از گزارش آژانس ایران خبر 16 اسفند، در منطقه تهرانپارس، برغم همه تهديد ها و اقدامات بازدارانده حكومتي بمنظور جلوگيري از هرگونه انفجار ترقه و فشفشه و ..... در تهرانپارس از حدود يك هفته قبل مردم و جوانان اقدام به انفجار ترقه ها ميكنند و به استقبال چهارشنبه سوري رفتند. این منبع افزود: يكي از ساكنين منطقه تهرانپارس گفت : رودرروي اين همه بگير وببند ها و محدوديت ها با اينحال مردم بخصوص جوانان از كار ترقه و فشفشه و مراسم چهارشنبه سوري كوتاه نمي آيند و اينطور كه ما ديديم امسال هم زودتر از سالهاي گذشته صداي اين انفجارها را بخصوص در منطقه رشيد، منطقه فلكه سوم تهرانپارس و در منطقه هفت حوض نارمك صداي انفجارها بيشتر به گوش ميرسد. گزارشات مختلف حاکی از آن است که صداى نارنجكهاى صوتى و انواع ترقه از فاصله دور از شهرك غرب هم شنيده مىشود. اين درحالیست كه رژيم، از ماهها قبل، از توليد كنندگان يا فروشندگان مواد شيميايى در مورد توزيع و فروش موادى كه براى تهيه ترقه مورد استفاده قرار مىگيرد تعهد گرفته و محدوديتهاى زيادى برايشان تعيين كرده است ولى جوانان و دانشجويان، دستورالعملهاى مختلف تهيه ترقههاى مختلف را از عناصر و مواد ساده، تهيه و تكثير و بهطور گسترده توزيع كردهاند. رژيم همچنين در بانكها و ادارات دولتى، انواع شيوهها را براى كنترل چهارشنبهسورى بهكار گرفته است. آنها كارمندان را احضار مىكنند و با تهديد به اخراج و با گرفتن تعهدهاى مكتوب از شركت در تظاهرات و شعارنويسى و حركتهاى اعتراضى در چهارشنبهسورى بر حذر مىدارند. در همین رابطه پاسدار رادان معاون نيروى انتظامى رژیم گفت: در جلساتى که با عزيزان سپاه داشتيم گشتهاى بسيج بهعنوان گشت محله در تهران و کل کشور فعال مى‌شوند. وى افزود: اين اقدام کار خوبى در برخورد با زشتى‌ها است که نيروهاى بسيج با لباس و حکم سازمانى با هماهنگى کلانترى‌ها به کمک مردم مى‌آيند كه در چهارشنبه آخر سال آنچه که حساس هستيم اين است که خيابانها، ميادين و شاهراهها چه از سوى خودروها و چه توسط افراد محدود نشود زيرا اين افراد حتماً دستگير مى‌شوند و با هماهنگى قضايى قرار است افرادى که اقدام به راه‌بندان کنند خودروهايشان تا پايان تعطيلات مهمان ما باشد.

دانشجويان در مقابل مجلس رژیم تظاهرات کردند
بر اساس گزارش منابع خبری مقاومت ایران، دانشجويان كاردانى فنى و حرفهيى آموزشكده‌هاى فنى و حرفه‌اى مراكز شريعتى، شمسى‌پور، انقلاب، ولى‌عصر، كرج و شهريار، در اعتراض به حذف مقطع كارشناسى ناپيوسته براى فارغ‌التحصيلان سازمان فنى و حرفه‌اى در دانشگاههاى دولتى در مقابل مجلس رژیم تجمع كردند. دانشجويان شعار مىدادند، دانشجو مى‌ميرد ذلت نمى‌پذيرد، حتى اگر بميريم حق خود را مى‌گيريم، و پول نداريم چه كار كنيم دانشگاه‌رو رها كنيم.

كارگران شركت متك در اصفهان، تجمع اعتراضی برپا کردند
كارگران شركت متك از توابع مجتمع صنايع قائم رضا در اصفهان تجمع اعتراضى برگزار كردند. اين تجمع در حالى صورت گرفت که بيش از 200کارگر این شرکت 7ماه است که هيچ پولى دريافت نکردهاند و پس از چندين اعتصاب هيچ يک از وعدههاى پرداخت حقوق به کارگران عملى نشده است.

زندانيان سياسى اردبيل، به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند
براساس گزارشات منتشر شده ، زندانيان سياسى زندان اردبيل بهدستور رئيس زندان، به شدت مورد ضرب و شتم شكنجهگران قرار گرفتند. براساس این گزارشات انزابى رئيس زندان اردبيل طى هفتههاى گذشته چندين تن از زندانيان خطرناك محکوم به اعدام را به بند ۷ که محل نگهدارى زندانيان سياسى است، منتقل کرده است و از آنها خواسته تا اقدام به آزار و اذيت زندانيان سياسى نمايند. ودود سعادتى، بهروز عليزاده، على عباسى و رحيم غلامى زندانیان سیاسی هستند که به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و به شدت مجروح شدند. در خبری دیگر و بر اساس گزارشی از کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، یک فعال دانشجویی در دانشگاه آزاد واحد مشهد توسط لباس شخصیها دستگیر و به محل نامعلومی منتقل شده است. ماموران حکومتی، رضا لطفی را به همراه لوازم و و سایل شخصی اش از جمله کامپیوتر، موبایل شخصی و خانواده اش، به مکان نامعلومی منتقل کردند. رضا لطفی، فعال دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد، پیشتر به مدت بیست روز توسط اداره اطلاعات مشهد بازداشت شده و پرونده وی به اتهام تشویش اذهان عمومی در دادگاه رژیم در حال بررسی بود.

یک زندانی هفته گذشته در زندان رجایی شهر اعدام شد
به نقل از خبرگزاری هرانا، مهدی اسماعیلی، زندانی عادی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که به جرم قتل در سن 19 سالگی مرتکب شده بود، اعدام شد. مهدی اسماعیلی، 26 سال داشت و به جرم انتسابی قتل در سن 19 سالگی به مدت 7 سال در اندرزگاه 5 زندان رجایی شهر کرج بسر می برد.

هشت زندانى در بيرجند و كرمان اعدام شدند
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران اول اسفند در اطلاعیه ای گفت: رژيم آخوندها، روز شنبه 8اسفند، در آستانه چهارشنبهسورى، به منظور تشديد جو ارعاب و جلوگيرى از گسترش قيام سراسرى مردم، هشت زندانى را بهدار آويخت. پنج تن از محكومان به نامهاى روح الله. خ، سعيد. م، شکرالله. ن، فريدون. ن و ذبيح الله. خ در كرمان و سه مرد ديگر به اتهام كشتن چند پليس در بيرجند، بهدار آويخته شدند. این اطلاعیه افزود: به اين ترتيب بر اساس آمار اعلام شده در رسانههاى حکومتی، شمار اعدامها از ابتداى سال88 تاكنون از 440تن تجاوز مىكند. اطلاعیه شورا تاکید کرد که شمار واقعى اعدامها بسا بيشتر است و اين عدد شامل كسانى كه مخفيانه اعدام شدهاند و يا رسانههاى رژيم خبر اعدام آنها را اعلام نكردهاند و يا افرادى كه در خيابانها به دست نيروهاى حکومتی كشته شدهاند، نمىشود.

رژیم از برگزاري مراسم سالگرد درگذشت دكتر محمد مصدق، ممانعت بعمل آورد
حسین شاه حسینی سخنگوی هیات امنای احمد آباد (مزار دکتر مصدق) گفت: مسوولان سیاسی و امنیتی با بهانه هایی نظیر وضعیت مملكت و احتمال سو استفاده فرصت طلبان با برگزاری مراسم مخالفت نموده اند و در ساعات پایانی روز سه شنبه نیز از سوی برخی نهادها با تماسهای تلفنی خواهان اعلام لغو مراسم از سوی هیات امنا و خانواده دکتر مصدق شدند که آنان نیز از پذیرش این درخواست امتناع نموده اند و حضور علاقمندان بر مزار دکتر مصدق را امری شخصی دانسته اند که افراد با مسوولیت خود انجام می دهند. دکتر محمد مصدق رهبر نهضت ملی ایران در ۱۴ اسفند ماه ۱۳۴۵ ساعت ۶ صبح ، در سن ۸۴ سالگی درگذشت. وی وصیت کرده بود او را کنار شهدای ۳۰ تیر در ابن بابویه دفن کنند، ولی با مخالفت شاه چنین نشد و او در یکی از اتاقهای خانه‌اش در احمدآباد به خاک سپرده شد.
دکتر محمد ملکی پس از ۱۹۱ روز اسارت با قرار کفالت آزاد شد
در ادامه تجمع خانواده های دستگیر شدگان و بر اثر فشارهای داخلی و بین المللی گروه دیگری از زندانیان ماههای گذشته، دکتر محمد ملکی روز دوشنبه 10 اسفند، با پرداخت وثیقه های سنگین، از زندان آزاد شد. دکتر محمد ملکی، نخستین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب، با داشتن ۷۵ سال به دلیل بیماری حاد، چندین بار در طول مدت حبس خود بستری شده است. به نقل از خانم قدسی میرمعز، همسر محمد ملکی، گفته می شود که محمد ملکی از سرطان پیشرفته پروستات رنج می‌برد و نیاز به شیمی‌درمانی دارد. در همین رابطه خبرگزاری حکومتی ایلنا گزارش داد، محمد شریف، وکیل آقای ملکی گفت: "طبق کیفرخواست صادره موکلم به اتهام ارتباط با یکی از سازمان های غیرقانونی و به استناد ماده ۱۸۶ قانون مجازات اسلامی به محاربه متهم شده است." وی همچنین به اتهامات دیگری از قبیل توهین به خمینی و خامنه ای و تبلیغ علیه نظام متهم شده است. محمد ملکی پیش از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری رژیم ایران در نوشته ای اعلام کرده بود به دلیل سوابق کاندیداها و ساختار سیاسی ایران، در انتخابات شرکت نخواهد کرد. بنا گفته وکیل آقای ملکی، وقت رسیدگی به پرونده وی 24 فروردین 89 تعیین شده است.

انتخابات عراق به پايان رسيد
انتخابات پارلمانى عراق در ساعت 17به وقت محلى به پايان رسيد. كميسارياى انتخابات بهرغم درخواستهايى كه وجود داشت زمان رأىگيرى را تمديد نكرد. به گزارش خبرگزاريها و رسانههاى بينالمللى بهرغم انفجارها و اقدامات تروريستى مشاركت در انتخابات بسيار زياد بوده است. تلويزيون الشرقيه خبر داد: ميزان مشاركت در استان بغداد تا 79 درصد افزايش داشته است. به گزارش خبرگزارى فرانسه بر اثر انفجارهای امروز 38نفر جان خود را از دست دادند. تلويزيون الشرقيه نیز گزارش داد: هواداران ليست العراقيه در برخى از شهرها شروع به جشن و پايكوبى كردهاند. فتاح شيخ يكى از كانديداهاى العراقيه اعلام كرد كه ليست العراقيه در شهرك صدر از ساير ليستها جلوتر مىباشد.

******
ایرانیان هوادار سازمان مجاهدین و شورای ملی مقاومت برای چندمین بار در مقابل سفارت عراق در اتاوا گرد آمدند و بار دیگر اعتراض خود نسبت به حضور ماموران رژیم در پشت درب قرارگاه اشرف را ابراز کردند. ایرانیان از دولت عراق و ملل متحد می خواهند تا به حقوق انسانی و پناهندگی ساکنین اشرف، احترام گذاشته شود. آنان همچنین نسبت به حضور ماموران رژیم در پشت درب قرارگاه اشرف، که روزانه با سنج و طبل مشغول نواختن مارش حمله و تهدید به اعدام تک تک ساکنین اشرف، مشغول هستند، هشدار می دهند. برگزار کنندگان این تجمعات اعتراضی اعلام کرده اند که روزهای سه شنبه و پنجشنبه هر هفته از ساعت 1 تا 2 بعد از ظهر در مقابل سفارت عراق در شهر اتاوا واقع در 215 مک لود، تجمعات اعتراضی خود را برگزار خواهند نمود.

******
روز دوشنبه هشتم مارس، سالگرد روز جهانی زن می باشد. زنان در کشورهای مختلف با برگزاری مراسمی، پیشرفتهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خود در این کشورها را جشن می گیرند. این در حالیست که پس از گذشت بیش از صد سال از اولین تظاهرات زنان در هشتم مارس 1907، در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، حقوق اولیه زنان بطور فزاینده ای زیر پای دیکتاتورها له می شود، به آنان اجازه ابراز وجود داده نمی شود، شرکت در تظاهرات و داشتن فعالیت در زمینه های سیاسی و ضد حکومتی جرم شناخته می شوند و جرمشان پس از دستگیری، شکنجه و تجاوز، اعدام است. حق نگهداری فرزندان خود پس از طلاق را ندارند و ... در ایران اما زنان بهای آزادی را با جان خود پرداخت می کنند. به قول شهید ملی، ندا آقا سلطان که قبل از شهادت به خانواده اش گفته بود؛ اگر گلوله قلبم را بشکافد باز هم در تظاهرات شرکت خواهم کرد، زنان ایران نیز با آگاهی کامل از عواقب شرکت در تظاهرات، به خیابانها می ریزند و شعار مرگ بر دیکتاتور سر می دهند. امسال در روز جهانی زن، خانم آرام بیات، سرپرست گروه رقص خورشید خانوم، از زنان و مردان دعوت بعمل آورده است تا در مراسمی که گروه هنری ایشان تدارک دیده اند، شرکت و به 31 سال سرکوب زنان در ایران، اعتراض نمایند. این برنامه روز دوشنبه 8 مارس در مقابل سفارت رژیم در شهر اتاوا برگزار شد.
گوشه ای از این حرکت اعتراضی را اینجا ببینید

http://www.youtube.com/watch?v=LB7w3pYfEIQ