صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۰۹، ۱۳۸۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

زندانى سياسى، منصور اسانلو در معرض تهديد قرار دارد
بنابه گزارشهاى دريافتى مقاومت ایران، زندانى سياسى منصور اسانلو رئيس هيأت مديره شرکت اتوبوسرانى تهران و حومه چندين بار مورد حمله ايادى رژيم در زندان گوهردشت قرار گرفته و جان وى در معرض خطر جدى مىباشد. بر اساس اين گزارش جمعه شب يكى از پاسداران زندانى، با چاقو بسوى او حمله كرده که با هوشيارى و حمايت ساير زندانيان اين حمله دفع مىشود. صبح روز شنبه نيز هنگامى که آقای اسانلو از حفاظت و اطلاعات باز مىگشته است مجدداً اين پاسدار در مقابل شكنجهگران زندان به وی حمله کرده و او را مورد ضرب و شتم قرار مىدهد. اين پاسدار كه محمد حسينى نام دارد، به‌طور دائم در حال تردد بين دفتر دژخيمان على حاج کاظم و على محمدى رئيس و معاون زندان و بهخصوص در ارتباط مستمر با کرمانى و فرجى رئيس و معاون اطلاعات زندان است.

2100 نفر از فعالان حقوق بشر در بیانیه ای خواستار لغو حکم اعدام شیرین الم هویی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام شده اندشیرین الم هویی به اتهام محاربه از طریق همکاری با یک سازمان سیاسی به اعدام محکوم شده است. دادگاه وی در تاریخ 28 آذر ماه در شعبه 15 دادگاه انقلاب رژیم به ریاست قاضی صلواتی برگزار و حکم در 13 دی ماه به وکیل وی، ابلاغ شده است. خلیل بهرامیان، وکیل شیرین الم هویی، درخواست تجدید نظر در حکم صادره را به دادگاه ارائه داده است. در قسمتی از بیانیه 2100 تن از فعالان حقوق بشر به همراه اسامی امضاء کنندگان آن، آمده است: حیات حق همه انسان هاست. شیرین الم هویی دختر 28 ساله کرد به حکم شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شد. شیرین متولد روستای دیم قشلاق در حوالی ماکوست. او در اردیبهشت 1387 توسط سپاه پاسداران در تهران دستگیر شد و 25 روز اول بازداشت خود را در مکانی نامعلوم و تحت شکنجه شدید جسمی و روانی گذراند. پس از آن، به بند 209 زندان اوین تحویل داده شد و پس از تحمل 2 ماه حبس به بند نسوان این زندان منتقل گردید. شیرین در 28 آذر ماه 1388 به اتهام خروج غیرقانونی از مرز به تحمل دو سال حبس تغزیری و به اتهام محاربه از طریق ارتباط با پژاک، به اعدام محکوم شد. شیرین اهل روستای محرومی در نزدیکی رود ارس است و در تمام سالهای کودکی خود شاهد فقر و تبعیض های اقتصادی و جنسیتی در محیط زندگی اش بوده است. دیدن تجربه های تلخ دختران هم نسلش و خودکشی ها و خودسوزی های آنان یا تن دادن به زندگی هایی بدون عشق و آکنده از خشونت سرانجام باعث شد که او در آستانه یک ازدواج اجباری، محل زندگی خود را ترک کند. ...همچنین شیرین در تهران و به زبان فارسی تحت بازجویی قرار گرفته است در حالیکه او در طول دوران بازجویی به زبان فارسی تسلط نداشته و به دلیل کم سوادی، نگارش به زبان فارسی نیز برای او دشوار بوده است. ما جمعی از فعالان حقوق بشر ضمن اعلام مخالفت خود با اعدام و شکنجه، خواستار بررسی مجدد و عادلانه پرونده این دختر جوان کرد و همچنین خواستار حمایت همه جانبه نهادها و سازمان های مدافع حقوق بشر در جهت لغو حکم اعدام شیرین الم هویی هستیم.

رِژیم از حضور مردم در چهارشنبه سوري، وحشت دارد
آژانس ايران خبر 2 اسفند گزارش داد، بنا به گزارشات دريافتي سيستم هاي حكومتي از نزديك شدن به چهارشنبه آخر سال و حضور گسترده مردم در خيابانها دچار ترس و وحشت گشته اند. این خبرگزاری افزود: رژیم، در همين راستا اقدام به انتقال نيروهاي اطلاعاتي از شهرستانها به تهران نموده است.

ايرانيان در آمريكا، كانادا و اروپا، توطئه عليه ساکنان اشرف را محكوم كردند
در ادامه تظاهرات ایرانیان عليه توطئه‌هاى رژيم و فرستادن ماموران خود به مقابل در اشرف، شهرهاى واشنگتن، اتاوا، لندن و ژنو شاهد تجمعات اعتراضى، برغم برف و باران و سرماى شديد در اين شهرها بود.
روز پنجشنبه ۶ اسفند، هواداران مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت ایران به منظور افشای توطئه های رژیم و گسیل ماموران اطلاعات به اشرف در مقابل سفارت عراق در اتاوا تظاهراتی برگزار کردند. آنان توطئه جدید رژیم علیه ساکنین اشرف را محکومت کرده و از جمله شعار می دادند: توطئه مالکی، علیه شهر اشرف محکوم است و مرگ بر خامنه ای از اشرف تا تهران. دست اندرکاران این تظاهرات اعلام داشتند که در طول هفته در روزهای سه شنبه و پنجشنبه از ساعت 1 تا 2 بعد از ظهر در مقابل سفارت عراق در شهر اتاوا دست به تظاهرات مشابهی خواهند زد.

سنگ مزار «ندا آقاسلطان» توسط ماموران رژیم تخریب شد
خانواده ندا آقا سلطان شهيد ملى قيام سراسرى مردم ايران روز پنجشنبه بر مزار وى حاضر شده و به تخريب سنگ منقوش به عكس ندا توسط ماموران رژيم اعتراض كردند. در همين رابطه ماموران لباس شخصى در وحشت از اعتراض خانواده ندا آقاسلطان در محوطه قطعه 257 در حال گشتزنى بودند و هر كسى كه به اين قطعه مىرفتند را زير نظر گرفته و با گذاشتن دوربين سر قطعه قصد ممانعت از رفتن افراد بر روى مزار وى را داشتند.

رژيم ، تعدادى از مادران حامى مادران شهيدان قيام را دستگير كرد
براساس گزارشات منتشر شده، از بامداد روز يکشنبه 17بهمن ماه يورشها به حاميان مادران آغاز شد و شب 19بهمن به اوج خود رسيد. این گزارشات افزودند: "يورشهاى مامورين وزارت اطلاعات از ساعت ده ونيم شب آغاز شد و تا نيم ساعت بعد از نيمه شب ادامه يافت که در اثر اين يورشها گفته مىشود حداقل 7نفر از مادران دستگير و به سلولهاى انفرادى بند 209 زندان اوين منتقل شدند. به منزل هر مادر که يورش مىبردند بيش از 5 مأمور وزارت اطلاعات شرکت داشت که با خشونت و وحشيگيرى بىحد و مرزى همراه بود. مامورين وزارت اطلاعات در مقابل چشمان وحشت زده و گريان فرزندانشان، مادران را با وحشيگرى دستگير و با خود مىبردند. اين يورشهاى وحشيانه با هماهنگى و همکارى لباس شخصيهاى که محل سکونت آنها در همسايگى مادران بودند صورت مىگرفت". اسامى تعدادى از حاميانمادران عزادار دستگيرشده به قرارزير مىباشند:
1- خانم گلى 49ساله متاهل و داراى 2 فرزند مىباشد او بامداد يکشنبه 17بهمن ساعت 3بامداد در منزل شخصىاش دستگير شد.
2-خانم الهام احسنى 27ساله کارشناس درمان عمومى، او هم‌چنين از فعالين حقوق کودکان کار و خيابانى و از يارى دهندگان به زنانى که مبتلا به ويروس آچ. آى. وى است، او دوشنبه شب 19بهمن ساعت ده ونيم شب دستگير و هنوز از محل بازداشت وى خبرى در دست نيست.
3- خانم ژيلا اکرم زاده مکوندى 49ساله، دوشنبه شب 19بهمن حوالى ساعت يازده ونيم شب دستگير و به سلولهاى انفرادى بند 209 زندان اوين منتقل شد.
4. دکتر ليلا سيف الهى دوشنبه شب 19بهمن دستگير و به نقطه نامعلومى منتقل شد.
5-خانم فاطمه رستگارى متاهل و داراى 2 فرزند مىباشد دوشنبه شب دستگير و گفته مىشود به بند 209 زندان اوين متقل شد.
6 خانم فرزانه زينالى 53ساله متاهل و داراى 2 فرزند مىباشد او 19دى ما ه به منظور شرکت در مراسم اعتراضى مادران عزادار عازم پارک لاله بود که در مسير توسط مامورين وزارت اطلاعات ربوده شد.
7-خانم رزا تمدن 53ساله متاهل و داراى 2 فرزند مىباشد.

زهرا اسدپور گرجى، در زندان گوهردشت كرج دچار سكته قلبى شد
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران، 4 اسفند اعلام کرد: رژيم، خانواده زندانى سياسى، خانم زهرا اسدپور گرجی جوشن را كه همراه پسرش در زندان گوهردشت كرج زندانى است براى پرداخت هزينه تبعيد آنها به زندان زنجان تحت فشار گذاشتهاست. زندانى سياسى خانم زهرا اسدپور گرجى (جوشن) 52ساله، در روز شنبه اول اسفندماه، بر اثر شرايط وخامتبار زندان و اعمال فشارهاى ماموران در بند زنان زندان گوهردشت كرج، دچار سكته قلبى شد. وى پيش از اين به دليل بيمارى قلبى مورد عمل جراحى قرار گرفته بود. حال وى وخيم گزارش شده است. این اطلاعیه افزود: خانم اسدپور روز 16آذر88، در يورش نيروهاى حکومتی به خانهاش بازداشت شد، پيش از اين نيز همراه با دخترش فاطمه جوشن بهخاطر ديدار با فرزندش در شهر اشرف 16ماه حبس را متحمل شده بود. آقاى رضا جوشن 25ساله پسر خانم اسدپور نيز كه از بيمارى شديد آسم و پادرد رنج مىبرد، در روز 10آذر بازداشت شد و مورد شكنجههاى شديد جسمى و روحى قرار گرفت. مادر و پسر پس از دستگيرى به سلولهاى انفرادى بند8 زندان گوهردشت كرج كه در كنترل ماموران وزارت اطلاعات است، منتقل شده و تحت شكنجه قرار گرفتند تا اقوام خود را به ايران بازگردانند. خانم اسدپور و پسرش رضا جوشن، به تازگى توسط دادگاههاى رژیم به جرم داشتن رابطه خانوادگى با ساکنان اشرف به يكسال تبعيد به زندان زنجان و چهارسال تبعيد در روستاى قيلار در اين شهر محكوم شدند. ماموران رژيم در يك اقدام بىسابقه خانواده جوشن را براى گرفتن هزينه تبعيد آنها از زندان گوهردشت به زندان زنجان تحت فشار قراردادهاند.

فرمانده نيروى انتظامى تهران بزرگ به دستور خامنهای، برکنار شد
خامنهاى، ولىفقيه رژيم، پاسدار سرتيپ عزيزالله رجب زاده، سركرده نيروى انتظامى تهران را عزل و پاسدار سرتيپ حسين ساجدى را بهجاى وى گمارد. دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران 3 اسفندماه در اطلاعیه ای، بركنارى رجبزاده را به دنبال جمعبندى سران رژيم از خيزش مردم و جوانان در روز عاشورا دانست. این اطلاعیه می گوید: در اين جمعبندى سران رژيم از اينكه در روز عاشورا، مردم و جوانان تهران توانستند 5 منطقه از تهران بزرگ را آزاد كرده و نيروهاى حکومتی را بهطور موقت به عقب برانند، ابراز وحشت كردهاند. آنها تأكيد كردهاند كه اگر اين 5منطقه به هم مىپيوست، تهران سقوط مىكرد. در اين جمعبندى كه حاصل جلسات متعددى در سپاه پاسداران و نيروى انتظامى است، يكى از دلايل اوجگيرى قيام روز عاشورا، عملكرد ضعيف نيروى انتظامى ذكر شده است. آنها از جمله «بيعرضگى» رجبزاده و گوشمالى داده شدن وى توسط يكى از زنان تظاهركننده را موجب «ننگ» و «تضعيف روحيه» نيروهاى خود خواندهاند. اطلاعیه شورا می افزاید: ساجدى نيا فرمانده جديد نيروى انتظامى، در دوران هشت ساله جنگ ایران و عراق، از فرماندهان اعزام نيرو بود و بهخاطر جنايتهاى بي حد و حصرش در اعزام جوانان به جبهههاى مرگ، پلههاى ترقى را يكى پس از ديگرى پيمود. وى از آن پس، از جمله در ستاد نيروى زمينى سپاه، ستاد نيروى بسيج، فرمانده عمليات بسيج، ستاد نيروى انتظامى و فرماندهى عمليات نيروى انتظامى در خدمت نظام ولايتفقيه بوده است. يكى از دلايل انتخاب پاسدار ساجدى نيا به اين سمت سابقه وى در بسيج و تأكيد وى بر استفاده از بسيجيان در كنار نيروى انتظامى براى سركوب معترضان است. وى در 8ماه گذشته نقش فعالى در سركوب خيزشهاى مردمى داشته است.

استاتید دانشگاه آزاد شهر رى در مقابل سازمان مركزى اين دانشگاه تجمع اعتراضى برگزار كردند
استادان دانشگاه آزاد واحد شهررى علت اعتراض خود را فعاليتهاى غيرقانونى رئيس دانشگاه نسبت به اجبار اساتيد و مديران گروههاى آموزشى براى حضور 12ساعته بهصورت اضافه‌كار، وضعيت حقوق و مزايا، بازجويى برخى از استادان زن توسط مسئول حراست، توهين به اساتيد، تجسس در امور خصوصى آنان و هزينه 100 ميليون تومانى روساى دانشگاه آزاد براى تغيير دكوراسيون اتاق محل كارشان، عنوان كردند. لازم به ذکر است که دانشگاه آزاد واحد شهررى حدود 30هزار دانشجو و هزار استاد دارد.

كارگران كارخانه صنايع مخابراتى راه دور شيراز، دست به تجمع اعتراضی زدند
كارگران كارخانه صنايع مخابراتى راه دور ايران روز 3 اسفند، براى سومين روز متوالى در مقابل كارخانه و استاندارى رژيم در شيراز تجمع اعتراضى برگزار كردند. كارگران گفتند؛ سه روز پيش نيز با تجمع در محدوده جاده منتهى به محل اعتراض كردند و علت اعتراض خود را پرداخت نشدن 13ماه حقوق و مطالبات خود عنوان كردند.

بيش از 600تن از خانواده دستگيرشدگان قيام، مقابل دادگاه رژیم، تجمع اعتراضى برپاكردند
صبح روز دوشنبه، بيش از 600تن از خانوادههاى دستگيرشدگان قيام سراسرى در مقابل دادگاه انقلاب رژيم تجمع كردند و خواستار آزادى فورى دستگيرشدگان شدند. براساس گزارشات منتشر شده؛ عدم پاسخگويى و ادامه بازداشت دستگير شدگان باعث خشم خانوادهها شد و خانودهها فرياد مىزدند و مىگفتند، فرزندان ما را بىگناه دستگير کردهايد و معلوم نيست که چه بلايى سر آنها مىآوريد و دائم به ما دروغ مىگوييد و مىگوييد ما با شما تماس مىگيريم. دورغ و ريايهاى خود را بس کنيد و به ما پاسخ دهيد. خانوادهها هم‌چنين اعتراضات روز چهارشنبهسورى و شرکت گسترده در آن را به يکديگر يادآورى مىکردند. يکى از ماموران وزارت بدنام اطلاعات که مسئول سالن مىباشد و با نام مستعار حاجى و سرهنگ صدا زده مىشود برخوردى غيرانسانى با خانوادهها دارد. اين فرد هنگام مواجه شدن با خانوادهها با توهين و تهديد برخورد مىکند و دائم خانوادهها را تهديد مىکند که اگر بيش از اين سؤال کنيد به پاسداران مىگوييم که شما را از اين‌جا بيرون کنند.

زلزله، شیلی را لرزاند
خبرگزارى فرانسه گزارش داد: زلزله با قدرت 8.8 ريشتر در شيلى، 78تن را به كام مرگ فرو برد.
رئيسجمهور شيلى اعلام كرد حداقل 78نفر در زمين لرزه امروز شيلى كشته شدند. ميشل باشله گفت، براى مقابله با احتمال امواج بزرگ ناشى از اين زمين لرزه، دستور تخليه بخشى از شرق جزيره در شيلى داده شده است». قدرت اين زمين لرزه 8 وهشت دهم درجه در مقياس ريشتر بوده است.


این خبرگزاری در گزارش دیگری گفت: يكي از بزرگترين زلزله هاي ثبت شده در جهان به قدرت 8.8 ريشتر در شيلي باعث كشته شدن حداقل 300 نفر ( آمار تا ساعت 0843 يكشنبه بوقت بغداد ) شده است، تيمهاي نجات كماكان در حال تلاش براي نجات افراد هستند.
- مركز زلزله در 325 كيلومتري سواحل شيلي در وسط اقيانوس بوده است و باعث تخريب پلها، جاده ها و ساختمانها و... در اين كشور 16 ميليوني شده است. بعد از وقوع زلزله امواجي به ارتفاع بيش از دو متر در ساعت 0334 بعد از نيمه شب بخشي از سواحل اين كشور را زير ضرب برده و باعث تخريب و تلفات انساني گرديدند.
- بعد از وقوع زلزله شيلي 50 كشور و مناطق مختلف براي مواجه با سونامي و امواج ناشي از اين زلزله اعلام آماده باش كردند.
- رئيس جمهور شيلي در سخنراني براي مردم شيلي در روز شنبه گفت دو ميليون نفر از مردم شيلي از اين زلزله آسيب ديده اند. او با هليكوپتر از مناطق زلزله زده ديدن كرد. او گفت شش منطقه از 15 منطقه تقسيمات كشوري شيلي تحت تاثير زلزله قرار گرفتند.
- مقامات شيلي اعلام كردند كه 1.5 ميليون خانه تحت تاثير زلزله قرار گرفته اند.
- زلزله پرقدرت شيلي در سانتياگو پايتخت اين كشور باعث قطع شدن برق در عمده مناطق شهر و فروريختن خطوط برق و آسيب به سيستمهاي ارتباطي گرديد و به دليل وارد آمدن صدمات جدي به ترمينال، فرودگاه بين المللي سانتياگو تعطيل شد.
- تعدادي بناهاي تاريخي از جمله كليساهاي متعلق به قرن 17 به بعد در زلزله صدمات جدي ديده و يا تخريب شدهاند.
- آژانسهاي دولتي ژاپن گزارش كردند كه در ساعت 0946 (بوقت بغداد ) روز يكشنبه امواج به ارتفاع 1.2 سونامي ناشي از زلزله عظيم 8.8 ريشتر شيلي به سواحل اين كشور رسيده است. اين امواج باعث راه افتادن سيل در بندر نيمورو در جزيره هوكايدو شده است.
- خبرگزاري كيادو ژاپن گزارش كرد كه ژاپن بيش از 320 هزار نفر از مردم اين كشور را روز يكشنبه از سواحل شرقي اين كشور براي مقابله با سونامي ايجاد شده از زلزله شيلي جابجا كرد.
- مناطق ساحلي را تخليه كردند و نخست وزير ژاپن از مردم اين كشور خواست تا به هيچ قيمتي به سواحل نزديك نشوند.
- باراك اوباما ونيكلاساركوزي و گوردون براوون و بسياري از رهبران كشورهاي جهان اعلام آمادگي براي كمك به كشور شيلي براي مواجه با صدمات ناشي از زلزله كردند. وزير خارجه شيلي اعلام كرد كه كشورها جهان تا ارزيابي نيازها توسط مقامات شيلي و اعلام آن از ارسال كمك خودداري نمايند.
- موسسه زمين شناسي و زلزله نگاري امريكا اعلام كرد كه بعد از زلزله اصلي شيلي اين موسسه بيش از 51 پس لرزه از 4.9 الي 6.9 ريشتر را ثبت كرده است.