صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۲۳، ۱۳۸۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

مردم در شهرهای مختلف به پيشواز چهارشنبه سوری می روند
بنابه گزارشهاى منابع خبری مقاومت ایران، مردم اهواز از هم اكنون به پيشواز چهارشنبهسورى رفته و هر روز از ساعت 7بعدازظهر صداى ترقه در نقاط مختلف اين شهر از جمله در مناطق زيتون كارمندى، زيتون كارگرى، كيانپارس، كيان آباد و كوروش به گوش مىرسد. بنابه اين گزارش مأموران انتظامى و امنيتى رژیم براى مقابله با جوانان از ساعت 7 به بعد اقدام به گشت در سطح شهر مىكنند. رژيم هم‌چنين در وحشت از خيزش مردم در چهارشنبهسورى، يك حكومت نظامى اعلام نشده در اهواز داير كرده و از روز 20اسفند تمام گردان سپاه محمد رسول الله وارد شهر شده و آرايش نظامى به خود گرفتهاند. گفته مىشود چهارشنبهسورى هرساله در اهواز صحنه درگيريهاى گسترده مردم با ماموران نيروى انتظامى بوده است و بيش از چهار سال است كه چهارشنبهسورى شكل سياسى به خود گرفته است. همچنین جوانان در كوچه و پس كوچه‌هاى مناطق نازى آباد، شهر رى، خيام و 13 آبان، پس از انفجار ترقههاى بزرگ و پرصدا به سرعت محل را ترك كرده و پاسداران و بسيجيها را كه سراسيمه به محل مىشتابند بر جاى خود باقى مىگذارند و در فرصتى كه آنان محل را چك كنند صداى انفجار از محل ديگر شنيده مىشود. از سوی دیگر ولی فقیه رژیم و دیگر آخوندهای حاکم طبق معمول هر ساله به میدان آمده و قصد دارند مردم را از برگزاری جشن چهارشنبه سوری، منصرف کنند. خامنه ای، امسال ضمن محکوم کردن مراسم چهارشنبه سوری گفته است که این جشن هیچ مبنای دینی ندارد و ‏موجب ضایعات و فساد بسیار می شود و اینکه شایسته ‏است از آن اجتناب کرد. زیرا، جشن آخرین چهارشنبه ‏سال، از نظر رهبر جمهوری اسلامی ایران، ‏آتش پرستی است. عبدالنبى نمازى نماينده ولىفقيه رژیم دركاشان گفت: نسل جوان بايد هوشيار باشند که شرکت در چنين مراسمى هم براى خود آنها زيانبار است و هم ممکن است تبعات ديگرى نيز به همراه داشته باشد. والدين، معلمان و اساتيد بايد جوانان را از حضور در چنين برنامه‌هاى خرافى خطرناکى باز دارند. وی با اشاره به اين كه چهارشنبه آخر سال سوژه دشمن براى ضربه زدن به نظام است، گفت: مسئولان بايد با کسانى که قصد سوء استفاده از اين‌روز دارند، برخورد کنند. وى افزود: مساله چهارشنبهسورى بعد از انقلاب اسلامى توسط دشمنان توسعه پيدا کرده و جريانات مخالف نظام نيز از آن بعنوان يک ابزار سياسى استفاده مىکنند. آخوند مکارم شیرازی نیز گفته است: مراسم چهارشنبه سوري يک امر خرافي و بي اساس است و مسلمانان با تقوا و فهميده از آن اجتناب مي ورزند ولي بسياري از مراسم عيد اموري است عقلايي و مفيد و زيبنده.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران 22 اسفند در اطلاعیه ای اعلام داشت: در آستانه خيزش چهارشنبهسورى، آخوندها با اعلام آمار نجومى كشف مواد محترقه درصددند خود را به اوضاع مسلط نشان داده و رعب و وحشت به وجود آورند. سركردگان ريز و درشت ارگانهاى رژيم طى روزهاى اخير، يكى پس از ديگرى با اعلام «عمليات كشف و ضبط مواد محترقه» و دستگيريهاى گسترده فروشندگان و توزيع كنندگان اين مواد خبر مىدهند. این اطلاعیه افزود: "انتشار اين خبرها، كه برخى مجعول و برخى با بزرگنمايىهاى نجومى همراه است، به دستور شوراى عالى امنيت رژيم صورت مىگيرد. رژيم از يكسو مىخواهد خود را مسلط به اوضاع نشان دهد و از سوى ديگر با تشديد جو رعب و وحشت، خيزش چهارشنبهسورى را كه به نمادى براى بيان انزجار مردم ايران از رژيم آخوندها تبديل شده، مهار كند." اطلاعیه شورا گفت: بنابراين خبرها، كه عمدتأ از سوى خبرگزاريهاى مهر و فارس، متعلق به وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران بهطور روزانه منتشر مىشود، پاسدار رادان، جانشين فرمانده كل نيروى انتظامى كشور، سرهنگ محسن خانچرلى، معاون عمليات فرماندهى انتظامى تهران، پاسدار محمدعلى نصرتى فرمانده انتظامى تبريز، پاسدار ابراهيم قائد رحمتى فرمانده انتظامى كردستان و بسيارى ديگر از سركردگان نيروهاى حکومتی، اعلام كردهاند كه طى سه هفته اخير، بيش از72 ميليون ترقه و 45تن مواد محترقه كشف كرده است كه اگر به جمعيت ايران تقسيم كنيم به هر نفر يك بسته ترقه مىرسد.

رژیم با پخش فیلمهای حوادث مربوط به مواد محترقه تلاش می کند دانش آموزان را بترساند
آژانس ایران خبر بر اساس گزارشاتی که از ایران دریافت کرده، 23 اسفند گفت: در مدرسه راهنمايي منتظري و دماوند مدرسه خوارزمي و چند مدرسه ديگر... از روز چهارشنبه 19 اسفند ازطرف معاونت آموزش درمدارس توجيهاتي گذاشته شده و ازطرف هلال احمر نيز فيلمهايي در رابطه با حوادث مربوط به مواد محترقه جهت ايجاد رعب و ترسانيدن هنرجويان پخش ميشود. این خبرگزاری افزود: درهمين رابطه درمدارس بجز توجيهات مستمر مديران مدرسه، در درب ورودي مدارس نيز سيستم هاي چك و كنترل گذاشته شده است كه بچه ها را بترسانند تا در مراسم چهارشنبه سوري شركت نكنند. عليرغم اين موضوع هنرجويان بصورتهاي مختلف مواد محترقه را وارد مدارس می کنند.

سه نفر در بروجرد بر اثر تیراندازی ماموران حکومتی کشته و زخمی شدند
روز چهارشنبه 19 اسفند ساعت 23 در منطقه تازه آباد كوهدشت سه نفربا موتور در حال برنامه ريزي براي 4 شنبه سوري بودند که با مزاحمت پليس روبرو می شوند. کرم رضا پیرایی، فرمانده کلانتری بروجرد، فرمان شلیک می دهد که ماموران حکومتی از پشت سه موتورسوار را به رگبار می بندند. در اين حمله، اسماعيل بابايي به قتل می رسد و دو نفر ديگر به نامهاي هادي ميرزايي و ميثم، درحالت كما در بيمارستان به سر ميبرند. اسماعيل، 21 ساله و به تازگی از سربازي برگشته بوده است. عوامل حكومتي به خانواده اسماعيل گفته اند كه به جرم رابطه با مجاهدين، جسد وي را تحويل نمي دهند.

گارگران بخش ككسازى ذوب آهن اصفهان دست به اعتصاب زدند
به گزارش شوراى موقت کارگران ذوب آهن اصفهان، روز دوشنبه هفدهم اسفندماه کارگران بخش ککسازى ذوب آهن اصفهان، در اعتراض به کمبود دستمزد، دست به اعتصاب زدند. اين كارگران كه براساس قرار داد مستقيم استخدام شدهاند، در مقابل مدير اين بخش با پارهكردن فيشهاى حقوق بهمن ماه خود، خواستار افزايش حقوق خود شدند.

بيش از 20تن ازكارگران شركت احيا گستران توسط رژیم احضار شدند
براساس گزارشات منتشر شده، بيش از بيست تن از كارگران شرکت احياگستران اسپادان ذوب آهن اصفهان به اتهام شركت در اعتصاب كارگران به دادگاه رژيم در زرين شهر احضار شدند.

كارگران صنايع مخابراتى راه دور شیراز پس از يك هفته اعتراض و مقاومت، رژيم را وادار به عقبنشينى كردند
كارگران كه روز سهشنبه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده خود براى دومين بار به تهران سفر كرده بودند، موفق شدند با دريافت يك و نيم ميليارد تومان، 13ماه حقوق پرداخت نشده خود را وصول كنند.

دستگير شدگان روز زن در سنندج به قيد وثيقه آزاد شدند
آژانس ايران خبر23 اسفند گزارش داد: دستگير شدگان مراسم روز زن در باغ سپيدار سنندج، 3 پسر و 4 خانم بودند كه همه به قيد وثيقه آزاد شدند. بر اساس این گزارش، حشمت مطاعي هنوز در زندان است و بنا به گفته هاي آشنايانش سابقه وي را براي ادامه بازداشتش بهانه كرده اند.

زینب جلالیان به مکانی نامعلوم، منتقل شد
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان در خبری گفت: زینب جلالیان، زندانی کرد محکوم به اعدام، از یکماه پیش توسط ماموران اداره ی آگاهی کرمانشاه بدون حکم قاضی از زندان زنان کانون اصلاح و تربیت این شهر خارج شده و تا کنون هیچ خبری از وی در دست نیست. خلیل بهرامیان، وکیل زینب جلالیان گفت: در حال حاضر سوالی که بنده از مسئولان دارم این است، « خانم جلالیان دادگاهی شده اند و حکم اعدامشان هم صادر شده بنابراین چه لزومی دارد که ایشان را از زندان خارج و به مکان نامعلومی منتقل کنند؟!!»

سي نفر به اتهام شرکت در "جنگ سايبري" بازداشت شدند
رادیو آلمان 22 اسفند گفت: به گزارش خبرگزاري حکومتی فارس و به نقل از روابط عمومي دادسراي عمومي و انقلاب رژیم در تهران، 30 نفر به اتهام "عضويت در شبکه‌هاي سازمان يافته جنگ سايبري آمريکا" شناسائي و دستگير شده‌اند. این رسانه افزود: بر اساس اين گزارش "تخليه بانك‌هاي اطلاعاتي، نفوذ و خرابكاري در سايت‌هاي اينترنتي ايران، مبارزه با فليترينگ، ايجاد امنيت براي كاربران شبكه مجازي عليه جمهوري اسلامي، ايجاد بستر ارتباط امن تلفني براي مصاحبه با راديو فردا، راديو زمانه، شبكه تلويزيوني صداي آمريكا و ساير رسانه‌هاي غربي در زمره ماموريت‌هاي شبكه ايران پراكسي بوده است". رادیو آلمان گفت: در اين گزارش، مجاهدين خلق، سلطنت طلبان، پيروان دين بهائيت، کميته وکلا، خبرگزاري هرانا، کشورهاي اروپائي و آمريکا در توليد و کار اين شبکه سهيم هستند.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه شماره 9 خود بتاریخ 22 اسفند، در رابطه با حضور ماموران رژیم در پشت درب قرارگاه اشرف، اطلاع داد که رژيم و كميته سركوب اشرف، شمار جديدى از ماموران و خبرنگاران رسانههاى رژيم را به مقابل اشرف اعزام کرده است. در این اطلاعیه آمده است: در دومين ماه توطئه مشترك فاشيسم دينى حاكم بر ايران و كميته عراقى سركوب اشرف و اعزام ماموران براى ايجاد آشوب و شكنجه روانى ساكنان اشرف، روز گذشته (21 اسفند) وزارت اطلاعات شمار ديگرى از ماموران را تحت عنوان خانواده ساكنان از شهرهاى مختلف ايران به اشرف فرستاد تا اين بسيج سركوبگرانه را ادامه دهد. اين افراد جايگزين مامورانى شدهاند كه پس از حدود يك ماه محل را ترك كرده بودند. اطلاعیه شورا افزود: "صبح روز شنبه22اسفند، سفارت رژيم در بغداد در همكارى با نخست وزيرى عراق، خبرنگاران رسانههاى وابسته به رژيم آخوندها در عراق مانند تلويزيونهاى العالم، الفرات، كوثر و پرس.تى.وى و روزنامه البينه و هم‌چنين تلويزيون دولتى العراقيه و تلويزيون بى.بى.سى فارسى را به درب اشرف آورده تا با اين مزدوران ديدار كنند و با صحنهسازى و ترتيب دادن شوهاى مطبوعاتى چنين وانمود كنند كه سازمان مجاهدين از ديدار ساكنان اشرف با خانوادههايشان جلوگيرى مىكند." این اطلاعیه یکی از اهداف تشديد اين صحنهسازيها در روزهاى اخير را سرپوش گذاشتن بر افشای مداخله رژیم ایران در انتخابات عراق و تقلبات و راى سازيهاى كلان و دست كارى در سيستمهاى كامپيوترى عنوان کرد. در همین رابطه جمعی از ایرانیان و خانواده های ساکنین شهر اشرف در اتاوا، روز پنجشنبه در مقابل سفارت عراق در این شهر گرد آمدند و خواستار پایان دادن محاصره اشرف شدند. آنها که اجازه ورود عراق و بطور مشخص شهر اشرف را از سوی دولت عراق، ندارند، روزهای سه شنبه و پنجشنبه در مقابل سفارت عراق در شهر اتاوا تجمعات اعتراضی برپا می کنند.
در خبری دیگر از شهر اتاوا، هواداران شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین خلق ایران امروز یکشنبه 23 اسفند، ساعت 1 در مقابل پارلمان کانادا در این شهر، در یک تجمع، از قیام مردم ایران حمایت کردند. مردم ایران که خود را برای یک قیام دیگر در شب چهارشنبه سوری آماده می کنند، از حمایت ایرانیان آزادیخواه در خارج کشور، برخوردارند.

"ندا آقا سلطان، تمامى كانديدهاى انتخابات رژيم را نفى مىكرد"
كاسپين ماكان، نامزد ندا آقا سلطان، در اجلاسى به نام اجلاس ژنو براى بردبارى حقوقبشر و دموكراسى، كه از سوى مللمتحد و ارگانهاى حقوقبشرى ترتيب داده شده بود، گفت ندا در زمان فعاليتهاى انتخاباتى از سوى كانديداهاى مختلف رژيم را نفى كرد. او فكر مىكرد همه كانديداها مثل هم هستند. او مىگفت راى مردم است كه مهم است و به آن اهميت مىداد.
وی افزود: انتخابات فقط يك نمايش بود كه رژيم كانديداهايش را از قبل مشخص كرده بود و تصميمها از قبل گرفته شده بود و نيازى به راى مردم نبود. ندا هرگز راى نداده بود و منهم با او موافق بودم. ما در انتخابات شركت نكرديم زيرا شركت ما بهنحوى، بيانگر حمايت از رژيم بود. رژيم مىگفت مردم براى حمايت از دولت رأى دادند و ندا مىگفت رژيم مردم را به تمسخر گرفته و حقه و كلك مىزند. ماكان در بخش ديگرى از سخنانش گفت: تعداد زيادى از جوانان نمىدانستند موسوى چه كسى است و از سابقه او خبر نداشتند. آنها نمىدانستند كه او قبلاً نخستوزير بوده و در حذف هزاران روشنفكر و زندانيان سياسى و تبعيدشدگان دست داشته است.
كاسپين ماكان كه سفرش به ژنو به منظور شركت در اجلاس شوراى حقوقبشر بود هم‌چنين، در مصاحبه با خبرگزارى فرانسه گفت: «ندا از هيچ يك از كاندايدهاى رژيم حمايت نكرده بود، و از اولين روز به تظاهراتى كه پس از انتخابات شروع شد، پيوست. ندا ديد ظرفى فراهم شده كه مىتوان در آن آزادىخواهى را فرياد كرد». وى گفت ندا گفته بود: «من مسئوليت دارم، وظيفه دارم كه از آزادى دفاع كنم». كاسپين ماكان با تأكيد بر اينكه ندا با شليك گلوله از سوى مزدوران رژيم به شهادت رسيد، گفت: «تمام جهان بايد در مقابل اين رژيم واكنش نشان دهد. اين يك جنايت دردناك ضدبشرى است كه باعث شد چهره اين ديكتاتورى سياه را به جهانيان نشان دهد». وى افزود: شهادت ندا زندگى مرا عوض كرد، من يكسال قبل هرگز تصور نمىكردم كه امروز اينجا باشم… احساس مىكنم كه بايد كارهاى سختى براى دموكراسى در ايران، براى نشان دادن آنچه كه در ايران گذشت و آنچه كه مىگذرد و نشان دادن چهره اصلى رژيم، انجام دهم».

ژان فرا، خواننده معروف فرانسوي درگذشت
ژان فرا خواننده معروف فرانسوي در سن 79 سالگي درگذشت. به گفته منابع رسمي فرانسه، ژان فرا روز شنبه (13 مارس) در شهر اوبنا در جنوب فرانسه فوت کرد. نام ژان فرا در موسيقي معاصر فرانسه با تصنيف (شانسون) هاي مبارزه‌جويانه و انقلابي آميخته است. فرا هيچگاه رسما به عضويت حزب کمونيست فرانسه درنيامد، اما همواره از سياست اين حزب دفاع مي‌کرد و در محافل و جشن‌هاي آن آواز مي‌خواند. ژان فرا در دهه‌هاي 1960 و 1970 ميلادي مانند سمبلي بزرگ براي جوانان مبارز فرانسوي بود، جواناني که از موسيقي تعهد سياسي طلب مي‌کردند.
او در 26 دسامبر 1930 در فرانسه به دنيا آمد. پدرش يک يهودي مهاجر از روسيه بود که هنگام حمله ارتش آلمان نازي به فرانسه، دستگير و به اردوگاه آشويتس اعزام شد. فرا پس از مرگ پدر در اردوگاه، به کمک مبارزان کمونيست نهضت مقاومت از گزند مأموران نازي در امان ماند.
وی اين موضوع را هرگز از ياد نبرد و در طول زندگي تمايلش به جناح چپ را در کار هنري اش نشان مي داد. ژان فرا همچنین در جریان کودتای 17 ژوئن دولت فرانسه علیه مقر اقامت خانم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، اعتراض خود به این عمل را نشان داد و به یکی از دوستان نزدیک مبارزین ایرانی مبدل شد. از آلبوم هاي فرا می توان مونتاني (کوهستان) و پوتمکين را نام برد که در ميان جوانان مبارز بسيار محبوبيت داشت، و از سوی برخی رسانه های فرانسه بایکوت شد زيرا آن ها را تبليغات کمونيستي ارزيابي مي کردند. ژان فرا برخي از مهمترين آثار شاعران بزرگ فرانسوي مانند لويي آراگون (از جمله شعر معروف چشمان الزا) و ترانه‌هاي پل الوار را براي موسيقي تنظيم کرده و خوانده است.

******
روز دوشنبه برابر با روز جهانی زن، یک حرکت سمبلیک توسط گروه رقص خورشید خانوم به سرپرستی خانم بیات در شهر اتاوا برگزار شد. در این ابتکار جالب خانم بیات و گروه رقص او، در برابر سفارت رژیم در این شهر، با پوشیدن لباسهای اقوام مختلف ایرانی، در اعتراض به سرکوب زنان توسط رژیم کنونی بطور سمبلیک رقصیدند. این حرکت مورد استقبال گرم زنان و مردان ایرانی و آزادیخواه که گروه رقص خورشید خانوم را همراهی می کردند، قرار گرفت. گفتنی است که از زمان پای گرفتن حکومت ملاها در ایران، رقص زنان ممنوع اعلام شده است. این حرکت اعتراضی در رسانه های کانادایی و از جمله رادیو سی بی سی اتاوا، انعکاس یافت.