صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۱۸، ۱۳۸۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

1000تن از دانشجويان صنعتى شريف، دست به تجمع اعتراضى زدند
بنا بر گزارشها از ایران، حدود 1000نفراز دانشجويان دانشگاه صنعتى شريف از ساعت 12 و 30 دقيقه روز یکشنبه در اعتراض به دستگيرى همكلاسيهاى دربند خود دست به تجمع اعتراضی زدند. دانشجويان معترض از مقابل ساختمان ابن سينا به سمت درب اصلى دانشگاه راهپيمايى كرده و شعار می دادند: زندانی سیاسی آزاد باید گردد. آنها همچنین الله اکبر گفته و سرود یار دبستانی را می خواندند.

بر اثر فشار خانواده ها، رژیم در یک عقب نشینی، عده دیگری از دستگیرشدگان را آزاد کرد
به دنبال فشار خانوادههاى دستگيرشدگان قيام سراسرى و تجمعات دنباله دار در مقابل زندان اوین، رژيم مجبور شد، شب گذشته عدهيى از دستگيرشدگان را آزاد كند. منابع خبری مقاومت ایران در اینباره گفتند: بنابه گزارشهاى دريافتى، مختارى و مهدى الهيارى دو تن از دانشجويان دانشگاه صنعتى شريف مىباشند كه شب گذشته از زندان اوين آزاد شده و مورد استقبال خانوادهها قرار گرفتند. مختارى در قيام عاشورا و مهدى الهيارى در قيام 16آذر توسط مأموران نيروى انتظامى دستگير شده بودند.
تجمع خانواده زندانيان مقابل زندان اوين در سرماى شب گذشته نيز ادامه داشت. این تجمع که از بامداد شنبه آغاز شده بود منجر به آزادی یک دختر زندانی به نام میترا میرزایی گردید. وی اسامی شماری از زندانیان را در تجمع خانواده ها اعلام کرد.

مردم لار روز یکشنبه نيز به اعتراض خود ادامه دادند
بدنبال بی نتیجه ماندن مذاکرات نمایندگان مردم لار با مقامات رژیم در این شهر، مردم با نیروهای حکومتی درگیر شدند. گزارشها از لار در استان فارس، حاکی است که مغازهها و ادارات اين شهر هنوز بستهاند. مردم اعلام كردهاند تا رسيدن به خواستههاى خود به اعتراض ادامه خواهند دادند. جمعه شب نيز مردم لار تا پاسى از شب مسير اصلى لار به بندر عباس را مسدود كردند. مأموران گارد ويژه ساعت يك بامداد روز شنبه به مردم يورش برده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند. اين نيروها كه به گفته شاهدان، برخى ازآنها عرب زبان بودند، در وحشت از مردم، در نقطه نامعلومى در شهر مستقر مىباشند و هنگام تظاهرات مردم، براى سركوب، به محل اعتراض اعزام مىشوند.
روز صبح جمعه 16 بهمن مردم بعداز نماز جمعه راهپيمايي كرده و قرار گذاشتند كه ساعت 16 مجددا در محل حسنيه اعظم تجمع كنند. همچنين مغازه داران و مردم در يك حركت هماهنگ قرار گذاشته اند كه فردا كماكان مغازه ها بسته نگاه دارند تا اينكه پاسخ روشني به مردم داده شود. روز پنجشنبه نيز مردم مجددا با نيروي گارد ويژه در كلانتري شهر درگيرشدند و مامورين را با سنگ مورد حمله قراردادند. اعتراض مردم لار از روز سه شنبه آغاز شد. مردم با شعارهای مرگ بر سازشکار، صل علی محمد- تق همه در آمد، مسئولین بی عرضه- استعفا استعفا، لار باید استان بشه و ما همه با هم هستیم، اعتراضات خود را ادامه دادند.
ستاد اجتماعى مجاهدين در داخل كشور در مورد این روز گزارش داد: مردم لار روز سهشنبه يك موتور يگان ويژه را به آتش كشيدند و سه تن از ماموران را گوشمالى دادند. روز چهارشنبه نيز شهر بهحالت تعطيل درآمده و مدارس و مغازهها تعطيل بود و مردم اين شهر در مقابل منزل امام جمعه رژيم در لار جمع شده و دست به تحصن زده بودند.

كارگران شركت صنايع اراك، دست به تظاهرات زدند
روز گذشته كارگران شركت صنايع اراك در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده خود تظاهرات كردند. كارگران هم‌چنين به بازداشت كارگـران معترض، اعتراض نمودند. تظاهر كنندگان مىگفتند: کجاى دنيا كارگرى را که به دنبال حق طبيعى خود مىباشد بازداشت مىکنند؟ لازم به ذکر است که رژیم براى سركوب اعتراض كارگران شركت صنايع اراك، تعدادى از آنها را حين اعتراض و تجمع در محوطه کارخانه به مدت يك شبانه روز بازداشت كرد.

دهها بازداشت شده روز عاشورا به بند عمومی، منتقل شدند
به گزارش خبرگزاری هرانا، دست کم سی تن از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی در روز عاشورا با پایان یافتن پروسه های بازجویی از بندهای دربسته و سلولهای انفرادی اماکن مختلف در زندان اوین به بند 350 امنیتی این زندان منتقل شدند.

مصطفى معين اعلام كرد كه پسر او جزو دستگيرشدگان قيام است
مصطفى معين، کانديداى دوره نهم انتخابات رياست جمهورى رژيم اعلام كرد كه پسرش در ميان صدها بازداشتى قرار دارد که در روز عاشورا دستگیر شده اند. وى گفت: اتهامات تكرارى چون اغتشاشگرى، وابستگى به بيگانگان، توهين به مقدسات و… از اتهامات پسر او مىباشد. وی سکوت خود از این موضوع را ذیق وقت، فیلتر شدن وب سایت و مسافرت عنوان کرد.

رژه های گارد ویژه در میادین وخیابان های مرکزی تهران، نمایش ترس نظام می باشد
آژانس ايران خبر 17 بهمن گزارش داد: با نزدیک شدن به روز22بهمن گارد ویژه سرکوب نظام اقدام به برگزاری مانورها ورژه های خیابانی می کنند. عصر روز شنبه ودر آستانه 22 بهمن، نظام در نمايشي كه بيشتر بيانگر ترسش از تظاهرات و تجمعات مردمي بود، برای نشان دادن قدرت سرکوب خود گارد ویژه را راهی خیابان ها ومیادین مرکزی شهر کرد. نیروهای گارد ویژه از ساعت 4 عصر تا 7 شب در خیابانها ومیادین مرکزی شهر مانند خیابان آزادی، انقلاب، ولی عصر ومیدان های آزادی، انقلاب، ولی عصر، فردوسی، امام حسین وهفت تیر اقدام به مانورهای موتوری وپیاده نظام کرد. مردم پایتخت دربیشتر میادین وخیابان های یاد شده عصر روز شنبه شاهد حضور گسترده نیروهای گارد ویژه بودند. آنچه بیش از همیشه جلب توجه می کرد عدم حضور گارد ویژه در خطوط بی ارتی مسیر بود. گارد ویژه این بار برخلاف رویه های پیشین یا در کنار میادین موضع گرفته بود وبرای مردم چنگ ودندان نشان می داد ویا در لاین های مخصوص خودروهای شخصی وتاکسی ها جولان می داد.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران 17 بهمن با انتشار اطلاعیه ای، از مرگ یک زندانی سیاسی خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: زندانى سياسى ناخدا يكم البرز قاسمى، 51ساله، فرمانده سابق مركز آموزش تخصصهاى دريايى رشت و از استادان دانشگاههای نيروى دريايى ارتش، در روز 29ديماه، پس از يكسال وهشت ماه حبس و تحمل شديدترين شكنجهها و دردهاى جانكاه ناشى از سرطان معده، بدليل خوددارى مامورین از معالجه او توسط پزشكان متخصص و بسترى شدن در بيمارستان در زندان اوين، به شهادت رسيد. این اطلاعیه افزود: وى در 23ارديبهشت87 به اتهام انتقال اطلاعات به مجاهدين خلق بازداشت شده بود. برادر وى حميد قاسمى نيز كه مقيم كانادا بود، به هنگام سفر به ايران بازداشت شد. اين دو زندانى سياسى كه در دادگاه اول به اتهام محاربه به اعدام محكوم شده بودند، در دادگاه تجديدنظر به حبس ابد محكوم شدند.
البرز قاسمى دوران اسارت خود را در سلولهاى انفرادى بازداشتگاه حفاظت اطلاعات ارتش و بند240 اوين گذراند و طى دو ماه اخير به بند350اوين انتقال يافته بود.
حميد قاسمى، برادر البرز نيز كه هم‌چون برادرش يكسال وهشت ماه اسارت خود را تحت شكنجه و در سلولهاى انفرادى بهسر برده، اكنون در بند 350اوين در شرايط وخامت بارى بهسر مىبرد.
این اطلاعیه ضمن اعلام اسامی 15 تن از زندانیان سیاسی از جمله، منصور اسانلو، دکتر ملکی، علی صارمی، ... که از بیماریهای حاد رنج می برند، عموم مراجع بينالمللى به ويژه كميسر عالى حقوقبشر وگزارشگران دستگيريهاى خودسرانه و شكنجه و اتحاديهها و سنديكاهاى پزشكان را به اقدام فورى جهت رسيدگى به وضعيت زندانيان سياسى به ويژه كسانى كه از بيماريهاى حاد رنج مىبرند، فرا خواند.

كانادا نسبت به صدور احكام اعدام براى 9زندانى سياسى ابراز نگرانى كرد
رادیو آلمان گفت: وزير خارجه كانادا از صدور حكم اعدام براى دستگيرشدگان قيام سراسرى توسط رژيم ابراز نگرانى كرد. لارنس کانون، با انتشار بيانيهيى گفت کانادا از اين خبر كه قرار است رژيم ايران 9زندانى سياسى را اعدام كند، عميقاً نگران است، چنانكه اين رژيم دو زندانى سياسى را اعدام كرد. وى افزود: ما مصرانه خواهان آن هستيم که رژيم ايران احكام اعدام‌ را اجرا نکند. در اين بيانيه تصميم رژيم ايران به اعدامهاى بيشتر بهعنوان بخشى از سياست سرکوب مخالفان و ارعاب اقليت‌هاى مذهبى و قومى تعبير شده است.

******
خبرگزارى فرانسه گزارش داد: احمدی نژاد، با صدور فرمان غنىسازى اورانيوم تا20درصد، به رويارويى با جامعه جهانى برخاست. پاسدار احمدی نژاد كه در نمايشگاه تكنولوژى ليزرى سخنرانى مىكرد گفت: "من گفته بودم كه به آنها قدرتهاى جهان "دو سه ماهى فرصت بدهيد و در صورتيكه آنها موافق نبودند، ما خودمان شروع خواهيم كرد". خبرگزارى فرانسه گفت: اين تندرو به رئيس سازمان انرژى اتمى رژیم كه در بين حضار نشسته بود گفت: " اكنون دكتر صالحى، شروع به توليد 20% با سانترفيوژها بكن". وزير دفاع آلمان کارل تئودور تسو گوتنبرگ، وزير دفاع آلمان، به سخنان احمدىنژاد در مورد غنى‌سازى اورانيوم تا حد 20 درصد اعتراض کرده و در کنفرانس امنيتى مونيخ اعلام نمود رژيم ايران دست دوستى جامعه جهانى را پس زده است. وزير دفاع آلمان به شرکت منوچهر متکى، وزير امور خارجه رژيم، در کنفرانس امنيتى مونيخ نیزانتقاد کرد و سخنان او را در اين کنفرانس ”يك نمايش“ ناميد. وی خواستار اقدام بعدى شوراى امنيت سازمان مللمتحد عليه رژيم ايران شد.