صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

پنجشنبه، دی ۱۷، ۱۳۸۸

رویدادهای مهم

بامداد روز چهارشنبه یک زندانی سیاسی در زندان خوی به دار آویخته شد
خبرگزاری هرانا - حقوق ملی: به گزارش کمیته کردستان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مسئولان اجرای احکام شهرستان خوی، این شهروند کرد اهل یکی از روستاهای شهرستان خوی را که از سال 1386 در زندان به سر می برد بدون طی تشریفات قانونی و به صورت غیر منتظره اعدام کرده و علیرغم این موضوع از تحویل پیکر وی به خانواده خودداری می کنند. فسیح یاسمنی در زمان اعدام دارای 28 سال سن بود و پس از اعدام احسان فتاحیان، دومین مورد اعدام یک زندانی سیاسی در مناطق کردنشین در طی ماههای اخیر محسوب می شود. در حال حاضر 17 زندانی سیاسی محکوم به اعدام دیگر در کردستان به شرح ذیل وجود دارد: زینب جلالیان، حبیب الله‌ لطیفی، شیرکو معارفی، فرهاد وکیلی، فرزاد کمانگر، علی حیدریان، حسین خضری، رشید آخکندی، محمد امین آگوشی، احمد پولادخانی، سید سامی حسینی، سید جمال محمدی، رستم ارکیا، مصطفی سلیمی، انور رستمی، حسن ‌تالعی و ایرج محمدی.

زهرا جعفری، زندانی محبوس در زندان ارومیه به طرز مشکوکی جان باخت
خبرگزاری هرانا - حقوق زندانیان: 17 دیماه 1388: به گزارش واحد زندانیان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز گذشته مورخ 16 دیماه، جسم بی جان زهرا جعفری، زندانی سیاسی که بیش از 5 ماه بود در سلولهای انفرادی زندان مرکزی ارومیه به سر می برد پس از انتقال به بهداری به خارج زندان منتقل شد. به گزارش شاهدان عینی، جسد این زن زندانی که متهم به ارتباط با یکی از گروههای اپوزیسیون بود و نزدیک به 5 ماه را در این زندان به سر برده بود روز گذشته به بهداری زندان ارومیه و سپس به خارج زندان منتقل شده است. نظر به اینکه نامبرده فاقد حکم مشخص و خاصه حکم اعدام بوده دلایل و شکل مرگ این زندانی که در سلول انفرادی نیز نگهداری می شد در هاله ای از ابهام قرار دارد. لازم به ذکر است علیرغم سابقه متعدد مرگهای مشکوک در زندانها و بازداشتگاههای مختلف ایران هیچگاه تحقیقات منجر به کشف حقیقتی از سوی مسئولان امر در این پرونده ها صورت نگرفته است.

پرونده 5 تن از دستگیرشدگان روز عاشورا با اتهام محاربه تکمیل و به دادگاه رژیم ارسال شده است
خبرگزاری هرانا - حقوق شهروندان، اندیشه و بیان: دادسراي عمومي و انقلاب تهران با صدور اطلاعيه‌اي اعلام كرد كه پرونده 5 نفر از متهمين حوادث روز عاشورا به اتهام محاربه تكميل و به دادگاه ارسال شد. به گزارش روابط عمومي دادسراي عمومي و انقلاب تهران، پرونده پنج نفر از متهمان آشوب‌هاي روز عاشورا با صدور كيفرخواست به دادگاه انقلاب اسلامي تهران ارسال شد. رسيدگي به جرايم اين متهمان به زودي در يكي از شعب دادگاه انقلاب اسلامي تهران با حضور وكلاي آنان و نماينده مدعي العموم برگزار مي‌شود. بر اساس اطلاعيه دادسراي عمومي و انقلاب تهران اين كيفرخواست ها در پي دستگيري متهمان در آشوب هاي روز عاشورا، گزارش ماموران، تكميل تحقيقات و اقرار صريح متهمان صادر شده است. عباس جعفري دولت آبادي، دادستان عمومي و انقلاب تهران پيش از اين اعلام كرده بود، قوه قضائيه براساس قانون با مجرمان برخورد خواهد كرد.

سه تن از دستگيرشدگان قيام در سردشت را به زندان محكوم شدند
رژيم سه تن از دستگير شدگان كرد در سردشت را به يك سال زندان محكوم كرد. ارسلان شادبخت، هژار حسنزاده و سامان آتشک به اتهام اخلال در نظم عمومى با ايجاد سر و صدا به زندان محكوم شدند.

هیات ویژه مجلس رژیم، برای بررسی ماجرای بازداشتگاه کهریزک سعید مرتضوی را متهم اصلی معرفی کرد
خبرگزاری هرانا - حقوق زندانیان: سرانجام پس از چند ماه بررسي دقيق، هيات ويژه مجلس براي بررسي ماجراي بازداشتگاه كهريزك عصر يكشنبه گزارش خود را نهايي و به اتفاق آرا تصويب كرد. درهمین زمینه سایت الف به مدیر مسئولی توکلی نوشت: براي تنظيم اين گزارش كه امروز چهارشنبه تقديم رييس مجلس شد، بازديدهاي مختلف از بازداشتگاه‌هاي نيروي انتظامي صورت گرفت، بازداشت شدگان، عوامل انتظامي، مقامات قضايي گفتگو و مصاحبه انجام شده است. به گزارش الف، گزارش هيات تحقيق و تفحص مجلس، تقصير اصلي را متوجه سعيد مرتضوي، دادستان سابق تهران كه به دستور رييس وقت قوه قضاييه اختيار بازداشتگاه كهريزك را بر عهده داشته است، مي‌داند.
قابل ذكر است كه دستور اعزام بازداشت شدگان 18 تيرماه 88 به كهريزك را مرتضوي شخصا صادر كرده بود. در اثر رفتارهاي خشونت بارماموران با بازداشت شدگان، محيط غيربهداشتي و ضرب و شتم بازداشتي‌ها به دست ماموران و زندانيان شرور تحت امرشان؛ سه جوان به اسامي مرحوم محسن روح‌الاميني، مرحوم امير جوادي‌فر و مرحوم محمد كامراني جان باختند. سازمان قضایی نیروهای مسلح در بيست و هفتم آذرماه در اطلاعیه ای کشته شدن سه نفر از دستگیر شدگان در بازداشتگاه کهریزک را قتل عمد به دلیل ضرب و جرح دانسته و از مجرم شناخته شدن 12 نفر از متهمان در پرونده کهریزک خبر داده بود. سعيد مرتضوي به درخواست دولت از قوه قضائيه به قوه مجريه منتقل و از امروز مسئول ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز شده است. انتظار مي‌رود گزارش هيات ويژه مجلس در هفته آينده در مجلس قرائت شود. اسامي اعضاي اين هيات عبارتند از: آقازاده (نماينده رشت)، اسداللهي ( تربت جام)، الهيان (تهران)، بروجردي ( بروجرد)، تجري (قصرشيرين)، جلالي (شاهرود)، رضايي (مسجدسليمان)، سروري (تهران)، سنايي (نهاوند)، عليخاني (قزوين)، كرمي(كرمان) و كرمي راد (كرمانشاه).

كنسول رژیم ایران در نروژ از سمت خود كناره گيرى كرد
محمدرضا حیدری در نروژ از سمت خود كنارهگيرى كرد و از نروژ تقاضاى پناهندگى نمود. تلويزيون نروژ در گزارشى در اين باره گفت: كنسول سفارت رژيم ايران در اسلو محمدرضا حيدرى از سمت خود كنارهگيرى كرده است، گفته مىشود دليل استعفاى حيدرى اعتراض به وقايع اخير در ايران بوده است. وى گفته است نمىتوانم از رژيمى دفاع كنم كه جوانانش را دسته دسته مىكشد يا به زندان مىفرستند و آن جوانان را مورد تجاوز و شكنجه قرار می دهد.