صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۱۳، ۱۳۸۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

علیرغم اشغال کامل پارک و پیرامون آن، ماداران عزادار اعتراضات خود را برگزار کردندمنابع خبری مقاومت ایران خبر دادند: مادران شهداى قيام سراسرى و دستگيرشدگان روز شنبه بهرغم حضور گسترده مأموران نيروى انتظامى در پارك لاله تهران تجمع كرده و ياد شهدا و عزيزان در بند خود را گرامى داشتند. مادران بهرغم تهديد و تعقيب و همراهى چند مأمور با هر مادر از نقاط مختلف وارد پارك شدند و ساعت 17 تجمع خود را آغاز كردند. به گفته شاهدان، مأموران حکومتی در وحشت از گسترش اين حركت اعتراضى، پارك لاله و پيرامون آن را به شعاع چند صد مترى محاصره كرده بودند. در قسمتهای مختلف داخل پارك نيز مأموران نيروى انتظامى و بسيجى و لباس شخصى در حال گشت زدن بودند و هر مادرى را که مىديدند با او برخورد وحشيانه مىکردند و او را تهديد به دستگيرى و ضرب وجرح مىکردند.

******
روز جمعه 11 دیماه مردم با حضور در بهشت زهرا، یاد شهدای روز عاشورا را گرامی داشتند. بر اساس گزارش آژانس ایران خبر، از ساعت 9 صبح روز جمعه 11 دیماه، با وجود سرمای شدید و ریزش قطره ای باران مردم سوگوار بر سر مزار عزیزان و شهداي راه آزادي در قطعه 257 و 9محل دفن شهدای راه آزادي در جريان تظاهرات و اعتراضات اخير و محل دفن خواهر زاده میر حسین موسوی حاضر شده و با نثار گل و فاتحه روحشان را شاد کرده و يادشان را گرامي داشتند. این منبع افزود: در قطعه 9 حضور ماموران لباس شخصی به وضوح دیده می شد، تصویربرداران وابسته به نظام هر لحظه از همه ورودی ها تصویر ميگرفتند اما مردم بر سر مزار این شهید حضور پیدا كردند و جو سركوب و وحشت آنها را عقب نراند. در قطعه 257 علاوه بر مزار ندا آقا سلطان كه هر هفته گل باران می شود و بازدید کننده بیشماری دارد این هفته قبر سهراب اعرابی نیز به همان ميزان توسط مردم گلباران شد. مردم از هر قشر سني، پير و جوان و زن و مرد بر سر مزار این جوان شهید راه آزادی حاضر شدند و با نثار گل روحش را شاد كردند.
در خبری دیگر در روز 12 دیماه تعداد 100 تن از خانواده های دستگیرشدگان روز عاشورا در مقابل زندان اوین تجمع کرده و خواستار پیگیری وضعیت بستگان خود شدند.


خانوادههاى زندانيان در شهر رشت، دست به تجمع اعتراضی زدند
سایت سازمان مجاهدین خلق ایران خبر داد: بنابه گزارشهاى دريافتى بيش از 200نفر از مردم رشت كه اكثر آنها خانوادههاى زندانيان سياسى بودند روز پنجشنبه دهم دى ماه در حاجى آباد رشت تجمع كردند و ياد شهداى قيام عاشورا را گرامى داشتند. این سایت افزود که  تجمع كنندگان با ماموران نيروى انتظامى كه در وحشت از گسترش اين حركت اعتراضى قصد پراكنده كردن آنها را داشتند، درگير شدند. ماموران نیروی انتظامی دو نفر از خانواده ها را بازداشت کردند.


کارگران شركت نساجى مازندران، تجمع اعتراضی برپا کردند
کارگران شركت نساجى مازندران براى چندمين بار متوالى در مقابل اين شركت تجمع اعتراضى برگزار كردند. علت این تجمع، عدم دریافت 5 ماه حقوق عنوان شده است.


دانشجویان دانشگاه علم و صنعت یک بیانیه اعتراضی انتشار دادند
در قسمتی از بیانیه دانشجویان در اعتراض به بازداشت کامران آسا و حملات بسیجیان به دانشگاهها، آمده است: اعلام مي داريم در اعتراض به هتک حرمت ساحت دانشگاه، بازداشت تعدادی از دوستانمان در تظاهرات روز عاشورا و حوادث اخیر دانشگاه، در اعتراض به ادامه ی بازداشت غیرقانونی "کامران آسا" برادر شهید "کیانوش آسا" و در سوگ و عزای شهدای روز عاشورا تا پايان ترم جاري کلاس هاي درسي را تحريم کرده و اعتراض مسالمت آميز خود را ادامه خواهيم داد. در خبری دیگر از دانشگاههای مشهد، دانشجویان دانشگاههای فردوسی و سجاد این شهر، اعلام کردند تا آزادی همه دانشجویان معترض دانشگاه آزاد و مشخص شدن وضعیت دانشجویان زخمی این دانشگاه به اعتراضهای خود ادامه خواهند داد. آنها از رفتن به سر جلسه امتحانات پایان ترم خودداری کردند. لازم به ذکر است در حمله انصار مشهد در هفته گذشته به دانشجويان دهها تن از دانشجويان مجروح و به احتمال زياد دو تن از دانشجويان دختر اين دانشگاه شهيدگرديدهاند و صدها نفر نیز دستگير شدند. در رابطه با ادامه یافتن اعتراضات دانشجویی سایت رادیو آلمان گفت: جمعي از دانشجويان دانشگاه‌هاي فردوسي، اميرکبير و علم و صنعت در اعتراض به حمله‌ نيروهاي فشار، کلاس‌هاي درس را تحريم کرده‌اند. تنها در يورش بسيجي‌ها و لباس‌شخصي‌ها به دانشگاه آزاد مشهد، 210 دانشجو بازداشت شدند. این سایت افزود: دانشجويان دانشگاه اميرکبير در واکنش به سرکوب مردم در روز عاشورا و حملات روزهاي گذشته به مراکز دانشگاهي، بيانيه‌اي نوشته‌اند. اين بيانيه در پي بازداشت4 دانشجوي اميرکبير در تظاهرات روز عاشورا و پس از حضور نيروهاي امنيتي در خوابگاه‌هاي اين دانشگاه منتشر شده است. نويسندگان بيانيه تاکيد کرده‌اند که تا آزادي دوستان دربند خود، از حضور در کلاس‌هاي درس و جلسات امتحان خودداري مي‌کنند. دانشجويان دانشگاه علم و صنعت هم، ورود نيروهاي سازماندهي شده به حريم اين دانشگاه در روز هشتم دي‌ماه را محکوم کرده و از تحريم کلاس‌هاي درس خبر داده‌اند. آنها در بيانيه‌ي خود نوشته‌اند که با عدم شرکت در کلاس‌ها، به اعتراض مسالمت‌آميز خود ادامه خواهند داد. رادیو آلمان گفت: به گزارش خبرنامه‌ي اميرکبير، صدها دانشجوي دانشگاه‌هاي مشهد نيز در اعتراض به يورش خشونت‌‌‌‌‌آميز لباس‌شخصي‌ها به دانشگاه آزاد مشهد، دست به تحصن و تحريم کلاس‌ها زده‌اند. آنها خواستار آزادي دانشجويان بازداشتي، مشخص شدن وضعيت دانشجويان زخمي يا ربوده شده و محاکمه مهاجمان شده‌اند.تهاجم نيروهاي فشار به دانشگاه آزاد مشهد در روز چهارشنبه نهم ديماه، به دستگيري 210 دانشجو و زخمي شدن ده‌ها نفر انجاميد. خبرنامه‌ي اميرکبير، عوامل حمله را "انصار مشهد" معرفي کرده و افزوده که آنها از حمايت کامل مسئولان استان برخوردارند. به نقل از اين خبرنامه، حمله‌کنندگان به دفتر آيت‌الله صانعي در مشهد نيز، اعضاي اين گروه بوده‌اند.


زندانيان گوهردشت، مسئولین زندان را به يك شورش سراسرى، تهديد کردند
بهروز جاويد تهرانى از دانشجويان زندانى در بند يك زندان گوهر دشت كرج طى نامهيى نوشت: پس از شورش هفته گذشته در بند 1 زندان رجائى شهر، زندانيان ضمن شكستن 6 عدد از دوربينهاى نظارتى و به آتش کشيدن وسائل قابل اشتعال در اعتراض به وضعيت غيرانسانى حاکم بر زندان اعتراض كردند. زندانيان در اعتراض به محدوديتهايى از قبيل سرماى بيش از حد فضاى بند، نداشتن لباس و پتو و غذاى غيرقابل خوردن زندان و هم‌چنين شکنجهها و تنبيههاى بدنى، انفراديهاى طويل المدت، محروم شدن از حق تلفن و ملاقات، کمبود امکانات پزشکى و درمانى و بسيارى ديگر از حقوق نقض شده، اقدام به بستن درهاى بند و مقاومت در برابر گارد کردند. در ادامه نامه بهروز جاوید تهرانی که از سال 1378 در اسارت بسر می برد، آمده است: سه روز بعد سهراب سليمانى رئيس سازمان زندانها به همراه پنج تن از مسئولين قوۀ قضائيه و سازمان زندانها از اين بند بازديد کردند. جالب است که طى اين بازديد تمامى زندانيان را در حالى که کمترين پوششى نداشتند به هواخورى فرستادند و اين مقامها از ديوارها و اتاقهاى خالى بازديد نمودند. در پايان اين نکته ساده را به مديران سازمان زندانها يادآور مىشوم که با ناديده انگاشتن مشکلات آنها كه حل نکردهايد كه اگر بهزودى در حل اين مشکلات مهم اهتمام نورزيد، بهزودى شاهد يک شورش سراسرى در زندانهاى خود خواهيد بود.


وضعيت جسمى شيوا نظرآهارى، به علت اعتصاب غذاى خشک وخيم است
براساس گزارشاتی از زندان اوين، زندانى سياسى شيوا نظرآهارى، بدلیل اعتصاب غذای خشک در وضعيت وخیمی بسر می برد. شيوا نظرآهارى که شب 29آذر با اتوبوس حامل جمعى از خانوادههاى زندانيان سياسى، براى شرکت در مراسم خاکسپارى منتظرى عازم قم بود بازداشت شده است، دو روز ابتدايى بازداشت خود را در اعتصاب غذاى خشك گذرانده است ولى به علت تحليل بدنى بيهوش مىشود و به بهدارى زندان اوين منتقل مىگردد، مادر شيوا نظرآهارى در جريان ملاقات خود وضع وى را نامطلوب توصيف کرده است.


ماموران حکومتی، چندتن از بستگان شهدای قتلعام 67را دستگير كردند
براساس گزارشها ماموران امنيتى، ششم دى ماه حوالى ساعت يازده و نيم شب وارد خانه خانم مهين فهيمى شدند و بدون داشتن مجوز اقدام به تفتيش منزل وى نمودند. ماموران امنيتى حدود چهار ساعت منزل همسايه و مهمانان خانم فهيمى را بازپرسى کردند و سپس وى را همراه با دو تن از مهمانانش که مسافر بودند و يک تن از بستگان ايشان و اردوان تراکمه که در نشريات دانشجویى مقاله مىنویسد را بازداشت کرده و با خود بردند. ماموران بعد از آن به منزل اردوان تراکمه رفتند و آن‌جا را هم مورد تفتيش قرار دادند و فرداى آن روز اميد منتظرى فرزند مهين فهيمى که به اداره پيگيرى اطاعات مراجعه کرده بود را هم بازداشت نمودند. خانم فهيمى که همسرش (حميد منتظرى) را در قتلعام زندانيان در سال شصتوهفت از دست داده بود بارها براى باز جويى به وزارت اطلاعات احضار شده بود. ماموران وزارت اطلاعات، همزمان به منزل خانم زهره تنکابنى که از زندانيان دهه شصت است و همسرش از شهدای قتلعام سال 67 مىباشد، يورش بردند و او را در منزلش بازداشت کردند. حميد منتظرى و همسر زهره تنكابنى در گورهاى دسته جمعى خاوران دفن شده اند.


دستگيرشدگان قيام، در چند قدمی اعدام قرار دارند
سیمای آزادی، تلویزیون ملی ایران، در خبری اعلام کرد: رسانههاى حكومتى از قول يك منبع آگاه نوشتند: "با توجه به شواهد و اسناد گوناگون چند نفر از بازداشت شدگان حوادث ظهر عاشورا به اتهام محاربه با اسلام و انقلاب محاکمه خواهند شد. اين منبع آگاه با بيان اينکه برخى افراد جزو نيروهاى گروهک تروريستى منافقين هستند گفت: چنانچه اتهام اين افراد در دادگاه ثابت شود محاربان به مجازات اعدام محکوم خواهند شد." این سایت همچنین نوشت: براساس گزارش رسيده از زندان اوين، رژيم دو تن از زندانيان سياسى را که به اتهام همکارى با سازمان مجاهدين خلق بيش از 3ماه پيش به بند 350 منتقل شدهاند جهت تطميع به بند 209 زندان اوين منتقل کرده است. این منبع افزود: پاسدار اسماعيل احمدى مقدم، سركرده نيروى انتظامى ايران روز چهارشنبه ۹ دى در جمع خبرنگاران حكومتى در تهران گفت: روز عاشورا حدود ۵۰۰ نفر تنها توسط مأموران پليس بازداشت شدهاند و ” اين بار قرار بر اين است که با دستگير شدگان مثل سابق مدارا نشود."


حکم كسانى كه مقابل نظام بايستند اعدام است
ر‌ئيسى معاون اول قوه قضاييه رژیم، به منظور مقابله با قيام سراسرى و در مصاحبه با تلویزیون رژیم گفت: نسبت به دستگيريهاى اخير هم من عرض بكنم كه يكى مسأله سير رسيدگى و سرعت كار است كه دادسراى تهران همكاران ما بسيج شدند كه اين مواردى كه در پروندهها وجود دارد با سرعت مورد بررسى قرار بدهند و سير پرونده از مرحله دادسرا و دادگاه و دادگاه تجديدنظر انشاءاله با سرعت طى بشود. نكته دوم آن است كه نسبت به كسانى كه مرتكب اين جرم شدند و دستگير شدند، اينها شديدترين قرار نسبت بهشان كه قرار است بازداشت باشه صادر شده در دادسرا. در دادگاه هم تفهيم اتهامى كه به اين مجرمين شده و بعد از اين مواردى كه دارد مىشود بهعنوان اخلال در امنيت است، اخلال در امنيت خوب مجازاتش، مجازات خاصى است كه در قانون تعيين شده و جرمى كه ديروز بهطور خاص انجام شد، ما به نظرمان يك ويژگى خاص دارد و اينكه مصداق سلب امنيت مردم آن هم با سنگ و چوب و قمه حمله به عزاداران كه اين مصداق محاربه هم مىتواند باشد، مصداق آنچه كه در قانون مجازات اسلامى آمده... وی در پاسخ به سوال مجری که پرسیده بود، محاربه یعنی چی، گفت: ... محاربه عنوانى است كه به كسى مىگويند آن كس در مقابل خدا و رسول خدا و حكم خدا و رسول خدا بايستد و در واقع جنگ با خدا و رسول خدا داشته باشد، جنگ با نظام اسلامى كه اين نظام مبتنى بر احكام و بايد و نبايدهاى دينى است. يعنى كسى كه در مقابل نظام اسلامى بايستد و در واقع به تعبير ما شمشير بكشد، كسى كه سلب امنيت عمومى بكند، امنيت عمومى را مختل بكند. البته اين‌جا بحث آن است كه طرف بايد سلاح داشته باشد [من شاهر سيفى لخاتناز] در واقع مسلحانه باشد. در سلاح، هم در قانون داريم هم در فقه داريم كه سلاح فقط شمشير نيست، فقط اسلحه گرم نيست، نه سلاح سرد هم مىتواند باشد. يعنى گاهى قمه است، گاهى چاقوست، گاهى در لسان فقها هم هست، گاهى چوب است گاهى سنگ است يعنى با يك وسيلهاى كه آن وسيله شما نمونههايش را در روز عاشورا ديديد كه بعضى از افراد با سنگ، با چوب، با قمه، با شمشير، با نمىدانم اينها حمله كردند به مردم. پس محاربه عنوانى است براى كسى كه سلب و امنيت عمومى بكند و مردم را بترساند بيايد توى صف عزاداران آنچه كه اتفاق افتاد در روز عاشورا اينها مىتواند مصاديق محاربه باشد و عنوان محاربه داشته باشد منتها محاربه گاهى يك سازمان است، يك سازمان مىشود سازمان محاربه مثل سازمان منافقين، در جريان سازمان منافقين هر كس به هر نحوى تحت هر شرايطى به سازمان منافقين كمك كند اين عنوان چون جريان، جريان سازمانيافتهاى است عنوان محاربه دارد.


ماموران بسیجی و لباس شخصی به مسجد قبا در شیراز یورش بردند
ماموران بسيجى و لباس شخصيها به مسجد قبا در شيراز حمله كرده و آن را تخريب كردند. آنان در حالى كه شعارهايى در حمايت از ولىفقيه رژیم سر مىدادند با حمله به اين مسجد آن را به تصرف خود در آوردند.
رژیم برای ایجاد فضای رعب و وحشت، اقدام به انتشار عکس شماری از جوانان، جهت شناسایی کرده است
نيروى انتظامى به منظور ايجاد رعب و ترس، با انتشار عكس شمارى از جوانان كه در قيام عاشورا شركت داشتند، خواستار شناسايى و معرفى آنها به ارگانهاى حکومتی شده است. به گزارش رسانههاى وابسته به ولىفقيه، نيروى انتظامى تصاوير 65نفر كه اغلب آنها را جوانان تشكيل مىدهند و از آنها بهعنوان حرمت شكن و هنجار شكن عليه ديكتاتورى آخوندها نام برده بر روى سايتهای حكومتى قرار داده و خواستار شناسايى و معرفى آنها شده است. همزمان، قرائتى آخوند دلقك نظام، طى برنامهيى در تلویزیون دولتی گفت: "هركس از اين افراد اطلاعى دارد و يك جو دين دارد، بايد آنها را معرفى كند."


موج جدیدی از حمله نیروهای حکومتی به ماهواره ها در جریان است
منابع خبری مقاومت ایران گفتند: براساس گزارش رسيده، ماموران نيروى انتظامى در شهرهاى شرق استان گلستان (گنبد، آزادشهر، على آباد، مينودشت، کلاله و… ) با استفاده از دستگاههاى الکترونيکى خاص، با گشتزنى در خيابانها و کوچههاى شهر پس از شناسايى منازلى که داراى ديش ماهواره هستند نسبت به وورد و جمع‌آورى ديش و همينطور اخذ مشخصات دارنده ماهواره جهت ارائه به دستگاه قضايى و انتظامى اقدام مىکنند. این منبابع افزودند: شاهدان از جمع‌آورى صدها ديش ماهواره تاکنون خبر دادهاند.
رژیم، زره پوش ضد شورش چينی وارد کرد
روزنامه لس آنجلس تايمز چاپ آمريکا دوم ژانویه در يکی از گزارش های روز جمعهِ خود به اقدام تازه رژیم در خصوص واردات زره پوشِ ضد شورش از چين پرداخته و به نقل از وب سایتهایی نوشته است که اين زره پوش های ضد شورش، مجهز به تجهيزاتی برای پاشيدن آب جوش و آب سرد و نيز شليک گاز اشک آور به سوی معترضان هستند. لوس آنجلس تايمز می نويسد: مدت زمان لازم، برای تحويل اين زره پوشها ۴ ماه بوده است که به دليل عجله دولت ايران و موافقت دولت چين، زره پوشها پيش از زمان موعود تحويل داده شده اند. به نوشته لوس آنجلس تايمز هر زره پوش ضد شورش دارای مخزنی ۱۰ هزار ليتری، برای شليک آب سرد و آبجوش و ۳مخزن ۱۰۰ ليتری جداگانه برای شليک مايعات شيميائی سوزاننده، آب مخلوط به رنگِ پاک نشدنی و يا آب مخلوط به گاز اشک آور است. اين روزنامه می افزايد هر زره پوش دارای دو تفنگ پرتاب مايعات با بُرد ۷۰ متر است که از داخلِ کابين، کنترل می شوند. اين گزارش می افزايد: قيمت خريد هر دستگاه از اين زره پوش ها ۶۵۰ هزار دلار است که به همراه آن مقادير زيادی مايعات مختلف، و اشک آور، و رنگی نيز خريداری شده است. لس آنجلس تایمز در پایان گفت: معترضان ايرانی در اعتراض های يکشنبه گذشته، و در واکنش به خشونت نيروهای امنيتی بخشی از تجهيزات پليس ضد شورش را به آتش کشيدند. این در حالیست که برخي از اعضاي سپاه به دليل سركوب گسترده اعتراضات مردمي، استعفا می دهند. آژانس ایران خبر امروز گزارش داد: بنا بر خبر دريافتي از سنندج، برخي از اعضاي سپاه اين شهر به دليل سركوب مردم، صف خود را از آنها جدا كرده و با استعفا از سپاه در جبهه مردم وجوانان آزاده قرار گرفته اند.