صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آذر ۲۳، ۱۳۸۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

آژانس ایران خبر با گزارشی از تظاهرات ضد حکومتی دانشجویان دانشگاه تهران در 22 آذر در پایگاه اینترنتی خود نوشت: "با وجود گذشت حدود دو ساعت از آغاز تظاهرات بزرگ دانشجويان دانشگاه تهران,اين تظاهرات با شدت هر چه تمامتر ادامه دارد. دانشجويان آزاده دانشگاه تهران از ساعت 12:15 روز يكشنبه 22 آذرماه و در اعتراض به هتك حرمت دانشگاه از سوي بسيجيان دانشجونما و مزدور نظام در روزهاي 16 و17 آذر و ضرب و شتم و بازداشت دانشجويان در روز دانشجو تظاهرات خود را ازمقابل دانشكده حقوق و علوم سياسي آغاز كردند." ایران خبر افزود:
دانشجويان در ادامه به سمت درب اصلي دانشگاه واقع در خيابان انقلاب رفته و حدود يك ساعت در آنجا مشغول سر دادن شعارهاي ضدحكومتي شدند. پس از آن به سمت دانشكده فني رفته و در آنجا مجددا شعارهاي خود را تكرار كردند. این خبرگزاری اضافه کرد: هم اكنون كه ساعت 14 مي باشد دانشجويان همچنان مشغول اعتراض بوده و طنين فريادهاي آنان در صحن دانشگاه به گوش ميرسد. دانشجويان خواستار آزادي دانشجويان زنداني در بند حكومت و استعفاي دولت كودتا مي باشند. دانشجویان همچنین خواستار استعفای فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران که در سرکوب دانشجویان این دانشگاه در چند ماه گذشته نقش کلیدی را داشته است می باشند.
روز شنبه نیز بيش از 1500تن از دانشجويان دانشگاه تهران تظاهرات كردند و شعار آزادى، آزادى سر دادند. عدهاى ازمردم ازبيرون دانشگاه به دانشجويان پيوستند و در حركت اعتراضى آنان شركت كردند.
دانشجویان دانشگاه الزهرا در تهران نیز روز یکشنبه با شعار "مرگ بر ديكتاتور" عليه فضاى سركوب و خفقان در اين دانشگاه تظاهرات كردند.
بنا به گزارش ستاد اجتماعی مجاهدین در داخل کشور، دانشجويان دانشكده فنى دانشگاه تهران در ساعت 12 و 45دقيقه ظهر روز 22 آذر، در حال تظاهرات و راهپيمايى به سمت در دانشگاه تهران هستند. دانشجويان شعار مىدهند، ”ديكتاتور بدونه، بهزودى سرنگونه“. این منبع همچنين خبر داد دانشجويان دانشكده مكانيك دانشگاه خواجه نصير نيز در اعتراض به اقدامات سركوبگرانه و دستگيرى دانشجويان اين دانشگاه از ساعت 12 الى13 تجمع كرده و اعتصاب غذا نمودند.
در خبری دیگر، دانشجويان علم و صنعت با صدور بيانيهيى از روز يكشنبه 22كلاسهاى درس را تحريم كردند.
دانشجويان اين اقدام را در اعتراض به فضاى سركوب و اختناق عنوان كردند. در قسمتى از اين بيانيه آمده است: ما دانشجويان دانشگاه علم و صنعت، تا آزادى تمام دانشجويان اسير در زندانهاى ظلمت استبداد و خارج شدن تمامى دانشگاهها از حالت نظامى و خروج نيروهاى مزدور از دانشگاهها، کلاسها را تحريم و تجمع اعتراضى خود را هر روز از ساعت 12 و نيم بالاى سلف اساتيد آغاز مىکنيم.
رژيم، در سراسر كشور «ستاد بحران» تشكيل داد
پس از قیام و حضور دانشجویان در روز 16 آذر، رژيم در وحشت از گسترش قيام مردم ايران در ماه محرم «ستاد بحران» در همه استانهاى كشور تشكيل داده است. منابع خبری مقاومت ایران گفتند: به گزارش دريافتى اين ستاد، متشكل از سركردگان بسيج، سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات و امامان جمعه رژيم مىباشد.

بدنبال پاره کردن عکسهای خمینی و پخش آن از تلویزیون رژیم، آخوندهای حاکم، مردم را به اعدام تهدید می کنند
قريشى عضو مجلس خبرگان رژیم، در يك مصاحبه با تلويزيون حکومتی در برابر این سوال که: " به نظر شما اينكه امروز شاهد اين هستيم كه هتك حرمتها به ساحت مقدس حضرت امام خمينى اتفاق مىافتد چى هست و هدفى كه اين جريانها دنبال مىكنند جنابعالى چه ارزيابى مىكنيد؟ " پاسخ داد: "… اينها اشخاص ملعون هستن هركجا پيدا شدن بايد بازداشت بشوند. در هر كجا پيدا شدند بايد بازداشت بشوند و بىمحابا اينها اعدام بشوند… نيروى انتظامى كار خودش را كرده است اين ملعونها را گرفته به دست عدالت سپرده است… … يك مسألهاى در مجازات اسلامى هست كه آن را مىگويم سبب و مباشر، مباشر كسى را مىگويند كه دستور عمل را انجام مىدهد جنايت را انجام مىدهد و سبب به كسى مىگويند كه اين دستور را داده است. در اين جريان و در دستورات اسلامى هر دو محكوم هستند. گرچه مجازاتشان نسبت به همديگر فرق دارند ولى هر دو مجرم و هر دو محكوم هستند. قوه قضاييه در اين‌جا قطع نظر از مسأله مباشر آنهايى كه اين كار را انجام دادهاند بايد به سراغ سبب هم برود آن گونه عوامل آمريكايى كه نان اين مملكت را مىخورند و سنگ آمريكا و صهيونيسم را به سينه مىزنند بايد قوه قضاييه به سراغ آنها هم بروند به حساب آنها هم برسد و مردم را از شر اينها خلاص بكند. مسأله محل ارفاق نيست، محل، محل اغماض نيست، محل گذشت نيست، …
صديقى امام جمعه موقت رژيم نیز در نمايش جمعه تهران، بهخاطر پاره كردن تصوير خمينى در قيام 16آذرگفت:
«كار به جايى برسد كه به عكس امام راحل (همراه با گريه) جسارت بشه. مقدسات ما را زير سؤال ببرند.»
ملا حسنى نيز در نمايش جمعه اروميه گفت: عكس امام را پاره كردن بى‌شرمى بهمعناى واقعى است و تحمل ولايتمداران بهسر آمده است. آيا با پاره كردن عكس امام خمينى به ساحت مقدس ايشان توهين مى‌كنيد؟ ننگ باد بر شما كه با آبروى نظام بازى مى‌كنيد. وی به تهديد متوسل شد و گفت: حسنى و حسنى‌ها پيمان عهد با ولايتفقيه بسته‌اند، سربازان كفن‌پوش ولايت هستند و اسلحه به‌دست آماده‌اند پيشانى تك‌تك شما را هدف قرار دهند و جان خود را در راه نظام جمهورى اسلامى ايران فدا كنند. ملاحسنى افزود: از قوه قضاييه خواستاريم با سازمان‌دهندگان اين حركات همانند منافقان و سلطنت‌طلبان برخورد قاطع داشته باشند.

مقامهاى عراقى مىتوانند براى جابجايى اجبارى و عواقب آن مورد مؤاخذه قرار گيرند
دکتر خوان گارسه وکیل مدافع ساکنان اشرف در دادگاه اسپانیا در اطلاعیه ای بتاریخ 11 دسامبر اعلام داشت: دادستان كل عليه حكم دادگاه تحقيق شماره 4دادگاه ملى اسپانيا كه روز 26نوامبر 2009صادر شده بود درخواست استيناف نكرد. در اين حكم دادگاه صلاحيت خود را براساس كنوانسيون چهارم ژنو براى نقض جدى كنوانسيون عليه ساكنان اشرف اعلام كرد. ساكنان اشرف اعضاى سازمان مجاهدين خلق ايران هستند كه از سال 2004 تحت عنوان افراد حفاظت شده تحت كنوانسيون چهارم ژنو بهرسميت شناخته شدهاند. حكم اكنون قطعى است. در27 و 28 ژوئيه 2009 نيروهاى نظامى دولت عراق ساكنان بىدفاع اشرف را مورد حمله قرار دادند كه منجر به كشته شدن 11نفر، زخمى شدن بيش از 400تن و بازداشت غيرقانونى 36تن گرديد. بيانيه مورخ هفتم دسامبر 2009نخست وزير عراق كه در آن به قصد جابجايى ساكنان اشرف به يك كمپ بازداشتگاهى در يك منطقه دورافتاده و ايزوله عراق اشاره شده بود و هم‌چنين اظهارات سخنگوى دولت عراق مبنى بر اين كه دولت قصد دارد ساكنان اشرف تا 15دسامبر منتقل كند مىتواند يك نقض جدى كنوانسيون ژنو و مقدمهيى براى يك قتل عام و متعاقباً يك جنايت جنگى براساس كنوانسيون باشد. من قوياً توصيه مىكنم كه طرفهاى ذيربط با حسننيت كنوانسيون چهارم ژنو را اعمال نمايند و دست به اقدامها مبرم براى يافتن يك راهحل براى اين مسأله پيچيده انسانى و سياسى بزنند و مانع يك فاجعه انسانى قابل جلوگيرى شوند. از سوی دیگر مركز اطلاع رسانى النبا عربستان نوشت: سازمان مجاهدين خلق اپوزيسيون ايران تصميم دولت عراق براى انتقال اعضايش از قرارگاه اشرف در استان ديالى به بغداد را رد كرد و اين تصميم را تمكين در برابر دستورات رژيم ايران دانست. محمد اقبال از اشرف گفت انتقال اعضاى مجاهدين خلق يك اقدام غيرقانونى توسط دولت نورى مالكى است. اين اقدام تمكين حقيرانه در برابر دستور رژيم فاشيستى حاكم بر تهران است. اين تصميم در بحبوحه قيام مردم ايران عليه رژيمى اعلام مىشود كه حمايتش از مالكى در انتخابات آينده عراق را مشروط به اخراج سازمان از عراق كرده است.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران طی اطلاعیه ای بتاریخ 21 آذر ماه اعلام داشت:
هم‌چنانكه در اطلاعيه دبيرخانه شوراى ملى مقاومت ايران، در 19آذرماه، پيرامون اظهارات نخستوزير عراق درباره جابجايى اجبارى ساكنان اشرف خاطرنشان شده بود، رژيم آخوندها، همزمان با قيام مردم ايران، فشار بر دولت عراق را براى توطئه عليه ساكنان اشرف، به شدت افزوده است. در شرايطى كه نفرت و انزجار جامعه جهانى از جابجايى اجبارى ساكنان اشرف برانگيخته شده و عفو بينالملل نيز قويا بر ممنوعيت اين كار تأكيد كرده است، شمارى از رسانههاى بينالمللى در تماس با دبيرخانه شوراى ملى مقاومت ايران گفتند سخنگوى دولت عراق به خبرنگاران آنها در بغداد گفته است كه دولت عراق با ساكنان اشرف در مورد جابجايى به توافق رسيده و اين كار با رضايت ساكنان اشرف در روز سهشنبه 15دسامبر انجام خواهد شد. اين ادعا مطلقأ صحت ندارد و كذب محض بهخاطر فريب افكار عمومى است. جابجايى اجبارى ساكنان اشرف مطلقا غيرقانونى و نقض آشكار حقوق انساندوستانه بينالمللى و حقوقبشر است و به يك فاجعه انسانى منجر مىشود. سازمانهاى بينالمللى مدافع حقوقبشر و برجستهترين حقوقدانان بينالمللى نيز بر غيرقانونى بودن اين اقدام تأكيد مىكنند.
در شرايطى كه دولت عراق از توافق موهوم با ساكنان اشرف درباره جابجايى آنها صحبت مىكند، محاصره جنايتكارانه اشرف به نحو فوقالعادهيى شدت يافته و مواد غذايى را هم در برگرفته است. از روز پنجشنبه 19آذر ورود محمولههاى مواد غذايى از جمله گوشت، ترهبار و مواد بهداشتى به اشرف متوقف شده است. گوشت و ترهبار در بيرون اشرف در انتظار ترخيص از سوى نماينده كميته سركوب اشرف در نخست وزيرى فاسد مىشوند. از ورود پزشك و دارو و سوخت نيز هم‌چنان به اشرف جلوگيرى مىشود.

******
راديو صداى آلمان در پايگاه اينترنتى خود نوشت: سازمان مجاهدين خلق تصميم دولت عراق براى انتقال اجبارى ساكنان اشرف را "غيرقانونى و شرم‌آور" خوانده است. دولت عراق سازمان مجاهدين خلق را به ارتباط با گروههاى تروريستى از جمله القاعده متهم مى‌کند. سازمان مجاهدين خلق اين ادعاى دولت عراق را "مضحک" دانست.
شهريار کيا، گفت ساکنان اشرف در برابر اين جابجايى مقاومت خواهند کرد. راديو آلمان افزود: اتحاديه اروپا در ژانويه سال جارى پس از سالها، نام سازمان مجاهدين را از فهرست گروههاى تروريستى خارج کرد. پس از اين تصميم، پارلمان اروپا از دولت عراق خواست تا اعضاى اين سازمان را به ايران برنگرداند.
نشوان نيوز يمن نیز در رابطه با جابچایی غیرقانونی ساکنین اشرف نوشت: نايب رئيس پارلمان اروپا نسبت به عواقب جابجايى اشرف، به مالكى هشدار مىدهد. این روزنامه متن كامل نامه آلخو ويدال كوادراس به مالكى در مورد تبعات جابجايى ساكنان اشرف را درج كرد و با عنوان «نائب رييس پارلمان اروپا نسبت به تبعات انتقال قرارگاه اشرف به مالكى هشدار مىدهد» نوشت: بهعنوان نايب رييس پارلمان اروپا و رييس كميته در جستجوى عدالت كه دربرگيرنده 2000 پارلمانتر در اروپا و آمريكاست اين نامه را براى شما مىنويسم تا اعتراض قوى خود را نسبت به سركوب ساكنان كمپ اشرف محل اقامت اعضاى سازمان مجاهدين خلق ايران اپوزيسيون ابراز داشته و بهخصوص پس از حكم اخير دادگاه اسپانيا و گشودن تحقيقات در مورد كشتار ساكنان اشرف در 28 و 29 ژوييه، به شما هشدار بدهيم كه ادامه اين رفتار كه نقض آشكار قوانين و استانداردهاى بينالمللى است، بدون شك سياستهاى جامعه جهانى، به‌ويژه اتحاديه اروپا در رابطه با عراق را تحت تاثير جدى قرار خواهد داد.
اعمال محاصره و تحريمهاى ضدانسانى عليه ساكنان اشرف، از جمله ممانعت كامل از ورود پزشك و دارو و سوخت به اين كمپ، كار شكنى در ورود مواد غذايى و ساير مايحتاج اوليه، ممانعت از ورود خانوادهها، وكلا، فعالان حقوقبشر و پارلمانترها به اشرف، نشان مىدهد كه دولت شما از يك عراق دموكراتيك و مستقل كه خواست مبرم اكثريت قاطع مردم عراق است، فاصله بسيار زيادى دارد.

24تن از نمايندگان پارلمان عراق، نسبت به جابجايى اجبارى ساكنان اشرف، هشدار مىدهند
24 تن از نمایندگان پارلمان عراق، در بیانبه خود نسبت به جابجایی اجباری ساکنین اشرف نوشتند: در آستانه انتخابات و در شرايطى كه عراق در معرض چالشهاى امنيتى سختى قرار گرفته است متأسفانه به جاى تمركز بر روى خشكاندن ريشههاى دخالتهاى خارجى و به‌طور مشخص دخالت رژيم ايران كه منجر به فاجعههاى بزرگى عليه شهروندان بيگناه مىشود دولت پروژههايى را براى پاداش دادن به اين رژيم در دستور كار قرار داده و متأسفانه تسليم خواسته رژيم ايران براى انتقال ساكنان اشرف شده است. ما تأكيد مىكنيم كه ساكنان اشرف كه طى يكسال اخير تحت محاصره و تحريم بيرحمانهاى قرار داشتند هيچ تهديدى براى عراق نيستند و از آن‌جا كه يكبار در ژوئيه گذشته مورد تهاجم بيرحمانهاى قرار گرفتند كه منجر به كشتار ساكنان اين كمپ شد لذا ما نسبت به اين پروژه خطرناك وغير انسانى كه در صورت اجرا منجر به كشتار گسترده افراد بيگناه مىشود قوياً هشدار مىدهيم و آنرا بر خلاف منافع عاليه مردم عراق و اقدامى در راستاى پروژههاى طائفى در آستانه انتخابات مىدانيم. ساكنان اشرف در كادر كنوانسيونهاى بينالمللى ”افراد حفاظت شده“ محسوب مىشوند و هرگونه اذيت و آزار آنها و از جمله انتقال غيرداوطلبانه آنها در رديف جنايت جنگى محسوب مىشود كه بيش از پيش وجهه عراق در سطح منطقهاى و بينالمللى را مخدوش كرده و در خدمت پروژههاى ضد عراقى است.

ایرانیان در شهرهای مختلف جهان نسبت به اقدام جدید دولت عراق یعنی جابجایی اجباری ساکنان اشرف، اعتراض می کنند
ایرانیان آزاده، هواداران سازمان مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت ایران از جمله در اتاوا، با برپایی آکسیونهایی همه روزه همه روزه در مقابل دفتر سازمان ملل در این شهر دست به تظاهرات می زنند. آنان خواستار توقف هرگونه عمل غیر قانونی علیه ساکنان اشرف هستند و نسبت به بروز یک فاجعه انسانی دیگر هشدار می دهند. ساکنان اشرف افراد حفاظت شده تحت کنوانسیون چهارم ژنو می باشند و هرگونه جابجایی اجباری آنها، زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی و جنایت جنگی محسوب می شود. تابستان گذشته، جهان شاهد برگزاری اعتصاب غذای سراسری ایرانیان بود که به مدت 72 روز طول کشید و با آزادی 36 تن از ساکنین اشرف که به دست نیروهای عراقی، به گروگان گرفته شده بودند به اتمام رسید. این طولانی ترین و بزرگترین اعتصاب غذا در جهان بود.

رانندگان بازنشسته شركت واحد اتوبوسرانى تهران در مقابل ساختمان مركزى سازمان تامين اجتماعى رژيم تجمع اعتراضى برگزار كردند
معترضان گفتند چند ماهى است که شعب سازمان تأمين اجتماعى از برقرارى مستمرى رانندگان بازنشسته خوددارى مى‌کند و وقتى از آنها سؤال مى‌کنيم مى‌گويند دستور مديريت است. رانندگانى که 20سال کار کردهاند ديگر توان جسمى و روحى کار را ندارند اما همه درها به روى ما بسته است و گوش شنوايى در سازمان تامين اجتماعى براى شنيدن مشکلات کارگران نيست.

رانندگان تاكسى در همدان در اعتراض به ممنوعيت توقف تاکسى‌ها در فاصله 15 مترى تقاطع‌ها و ميادين تجمع كردند
معترضان در تجمع امروز گفتند: علت تجمع، اعتراض به بىنظمى در شهر است. بايد ايستگاههاى تاکسى بيشتر و بزرگتر شوند تا بتوانيم به راحتى مسافران را سوار و جا بهجا کنيم چرا که در حال حاضر ايستگاهها بسيار کوچک هستند و توقف در صف مساوى با جريمه شدن است. به گفته معترضان، شوراى شهر اعلام کرده تاکسى‌ها بايد در مسيرها بچرخند و مسافر سوار کنند که اين کار براى رانندگان به صرفه نيست.

مادران شهيدان و بازداشت شدگان قيام دست به راهپيمايى اعتراضى زدند
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران امروز 22 آذر اعلام کرد: روز شنبه 21آذر، 200نفر از مادران شهيدان و بازداشت شدگان قيام و خانوادههاى زندانيان سياسى در ميدان آبنماى پارك لاله تهران تجمع كرده و در ادامه در خيابان امير آباد به سوى چهار راه فاطمى راهپيمايى كردند. حركت اعتراضى مادران، كه از اوايل قيام سراسرى بهطور ثابت در روزهاى شنبه برگزار مىشود، در حالى صورت گرفت كه مأموران نيروى انتظامى و لباس شخصى با تهديد، توهين و برخوردهاى وحشيانه تلاش مىكردند مانع برگزارى راهپيمايى مادران شوند و آشكارا مادران را تهديد به كشتن مىكردند. این اطلاعیه افزود: هم‌چنين بيش از200نفر از خانوادههاى بازداشتيهاى 16آذر نيز براى اطلاع يافتن از وضعيت فرزندان و بستگانشان در مقابل دادگاه انقلاب تجمع كردند و خواستار آزادى فورى آنها شدند. بازداشت شدگان روز 16آذر كه عمدتا دختران و پسران جوان می باشند در سلولهاى انفرادى بندهاى مخوف 209 و 240 اوين زندانى هستند. شمار زيادى از بازداشت شدگان نيز به خانههاى امن و ديگر شكنجهگاههاى رژيم منتقل شدهاند و از سرنوشت آنها هيچ اطلاعى در دست نيست. ارگانهاى سركوبگر رژيم از پاسخگويى به خانوادههاى دستگيرشدگان كه نگران سرنوشت فرزندان خود هستند، طفره مىروند. خانوادههايى كه از شهرستانها براى اطلاع از وضعيت فرزندان خود به تهران آمدهاند، تحت فشار بيشترى هستند. مقاومت ايران كليه سازمانهاى بينالمللى حقوقبشر به ويژه كميسر عالى حقوقبشر و گزارشگران دستگيريهاى خودسرانه و شكنجه را به محكوم كردن اين اقدامها فراخواند و خواستار اقدامى فورى و لازم الاجرا جهت آزادى سريع بازداشت شدگان گردید.