صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۱۵، ۱۳۸۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

ايران براي تظاهرات روز دانشجو آماده مي شود
خبرگزاري فرانسه گزارش داد: چندين وبسايت گزارش كردند كه در حالي مردم روز دانشجو را گرامي مي دارند، گروههاي اپوزيسيون ايران در حال آماده شدن براي تظاهراتي تازه عليه رئيس جمهور محمود احمدي نژاد مي باشند.
سپاه پاسداران و ساير مقامات هشدار دادند كه هرگونه تلاش از سوي اپوزيسيون براي استفاده از اين رويداد جهت اجراي تظاهرات بيشتر عليه انتخاب بحث برانگيز مجدد احمدي نژاد شديداً سركوب خواهد شد. خبرگزاری فرانسه افزود: هر سال در 7 دسامبر، دانشگاههاي تهران سالروز قتل 3 دانشجو توسط نيروهاي امنيتي در سال 1953 مراسم يادبود برگزار مي كنند. اين واقعه چند ماه بعد از كودتاي تحت حمايت آمريكا بود كه [دولت] محمد مصدق نخست وزير محبوب مردم را سرنگون كرد. تظاهرات كنندگان معترض هم اكنون چندين رويدادي كه توسط رژيم برگزار شده بود را غنيمت شمرده و تظاهرات خياباني را سازماندهي كردند.… این خبرگزاری ادامه داد: نيروهاي كمكي پليس در روزهاي اخير به خيابانها گسيل شده اند و غلامحسين محسني اژه اي هشدار داد كه دولت ” مصمم است با اقدامات قاطعانه و بازدارنده عليه تظاهرات كنندگان انتخابات كه در پي ايجاد اغتشاش مجدد هستند برخورد كند.”
پليس تهران هشدار داد “با هرگونه گردهمايي و يا جشن كه در بيرون محوطة دانشگاه برگزار شود رويارويي خواهد كرد.” پليس در بيانيه يي كه خبرگزاري ايلنا گزارش كرد گفت, “اين نوع گردهمايي غيرقانوني محسوب مي شود.”
پاسدار سرتيپ علي فضلي فرماندة سپاه پاسداران در تهران گفت كه نيروهايش “در نظر دارد به كساني كه در روز دانشجو اخلال ايجاد كنند يورش ببرد.” و آيت الله احمد جنتي، رئيس شوراي نگهبان در مراسم نماز روز جمعه، مردم را تشويق كرد تا “از هر كاري كه آمريكا را خشنود مي كند پرهيز كنند.”…

مغازهداران اطراف دانشگاه تهران، با تعطيلى مغازههايشان مخالفت كردند
مغازهداران اطراف دانشگاه تهران با بستن مغازههاى خود در روز 16آذر مخالفت كردند. بنابه گزارشهاى دريافتى منابع خبری مقاومت ایران، رژیم به كليه مغازهداران اطراف دانشگاه تهران دستور داده از صبح روز 16آذر مغازههاى خود را تعطيل كنند. اين موضوع با اعتراض بسيارى از مغازهداران مواجه شده است.

******
منابع خبری مقاومت ایران گزارش دادند که رژیم در وحشت از خیزش ۱۶ آذر، روز دانشجو، تمام مدارس و مراکز آموزشی اطراف دانشگاه تهران را تخلیه کرده تا با استقرار ماموران خود در این مکانها، به مقابله با دانشجویان بپردازد. بر اساس این گزارش، نهادهای امنیتی رژیم، آموزش و پرورش منطقه شش تهران را وادار کردند تا با صدور بخشنامه محرمانه ای، کلیه مدارس و مراکز آموزشی واقع در خیابانهای انقلاب، حد فاصل میدان انقلاب و چهارراه ولی عصر، خیابان ۱۶ آذر، پورسینا، ایتالیا، قدس، بلوار کشاورز، طالقانی و وصال شیرازی را تعطیل اعلام کند.
این منابع گفتند: تعطیلی این مدارس با هدف استقرار نیروهای سرکوبگر و برقراری پوشش امنیتی برای مقابله با اعتراضات دانشجویی و مردمی در روز دانشجو است. از سوی دیگر، نیروی انتظامی رژیم با صدور اطلاعیه ضمن ابراز وحشت از قیام مردم در روز ۱۶ آذر، تهدید کرد که با هر نوع تجمعی برخورد خواهد کرد. به گزارش رسانه های حکومتی، در اطلاعیه نیروی انتظامی تهران بزرگ آمده است: پلیس پایتخت علاوه بر ممانعت از برگزاری و برپایی تجمعات غیرقانونی و غیرمجاز در این روز با هر گونه تجمع خارج از محلهای پیش بینی شده نیز بشدت بر خورد قانونی می کند». اطلاعیه نیروی انتظامی تأکید می کند: «مراسم این روز تنها در مراکز دانشگاهی و آموزش عالی و با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود». نیروی انتظامی رژیم با ابراز وحشت از آنچه که «سوء استفاده احتمالی» از «شرایط حساس کنونی» نامیده، تأکید کرده است: «بدیهی است، هرگونه تجمع یا مراسم خارج از محلهای پیش‌بینی شده، غیرقانونی تلقی خواهد شد و فرماندهی انتظامی تهران بزرگ براساس وظیفه قانونی خود اقدام لازم را انجام می‌دهد». رژیم همچنین در وحشت از گسترش خیزش مردم در روز ۱۶ آذر و ممانعت از پیوستن هرچه بیشتر مردم از طریق تبادل اطلاعات، شبکه اینترنت تهران را از روز شنبه قطع کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع خدمات دهنده اینترنت در ایران گفتند قطع اینترنت «براساس تصمیم مقامات» صورت گرفته و ناشی از نقص فنی نیست. خبرگزاری فرانسه درگزارش خود نوشت، این اقدام حکومت «دو روز قبل از تظاهراتی که توسط مخالفان تدارک دیده شده» صورت گرفته است. خبرگزاری فرانسه(۱۴آذر۸۸) با اشاره به تهدید و ارعاب سردمداران و نیروهای رژیم، افزود: فرماندهان سپاه پاسداران اخطار کرده اند که هرگونه تلاشی را برای برگزاری تظاهرات علیه حکومت، سرکوب خواهند کرد. لازم به ذکر است سپاه پاسداران چندی پیش به منظور کنترل هرچه بیشتر بر مخابرات و شبکه اطلاع رسانی، شرکت مخابرات را در اختیار خود گرفت.

دانشجویان اروپا از دانشجویان ایران، حمایت کردند
اتحادیه دانشجویان اروپا با برگزاری نشستی با عنوان «روز همبستگی جهانی با دانشجویان ایرانی» در دانشگاه دلفت هلند، از فعالان جنبش دانشجویی در ایران حمایت کرد. خبرگزاری هرانا در سایت خود نوشت: به گزارش رادیو زمانه، برت ون دن کندلاره، نماینده اتحادیه دانشجویان اروپا در این مراسم، طی سخنانی با اعلام حمایت این اتحادیه از فعالان جنبش دانشجویی در ایران، نسبت به اعمال فشار‌ها و محدودیت‌ها علیه دانشجویان در جمهوری اسلامی انتقاد کرد. اتحادیه دانشجویان اروپا از ۴۸ اتحادیه دانشجویی از ۳۹ کشور اروپایی و ۱۱ میلیون دانشجوی عضو تشکیل شده است. دن کندلاره در سخنان خود از دانشجویان اروپا، مسئولان یونسکو و کمیسیون‌های اروپایی خواست که نسبت به «پایمال شدن حق» دانشجویان در ایران اعتراض کنند. وی گفت که اتحادیه دانشجویان اروپا از گزارشها درباره سرکوب دانشجویان ایرانی «شوکه» است و از نهاد‌های بین‌المللی می‌خواهد که در برابر این اقدامات مقام‌های جمهوری اسلامی سکوت نکنند. طی سه هفته گذشته در ایران، بیش از ۹۰ دانشجو از جمله چهره‌های شناخته‌شده سازمان‌های دانشجویی بازداشت شده‌اند. از سرنوشت بسیاری از این دانشجویان، اطلاع دقیقی در دست نیست و گزارش شده که برخی از آنها «تحت شکنجه و بد رفتاری» قرار دارند. برت ون دن کندلاره افزود: نمایندگان دانشجویان در اروپا با همه آنچه که در توان دارند، تلاش خواهند کرد به دوستان خود در ایران کمک کنند، اما «مسئله این است که همه آنچه که ما در توان و قدرت داریم، کافی نیست.» وی در عین حال به دانشجویان ایرانی اطمینان داد که «دوستان عزیز دانشجو، ما فریاد خواهیم زد و تا پیروز نشویم، ساکت نخواهیم شد.»

بهرغم اقدامهاى سركوبگرانه، مراسم 16آذر در قم برگزار مىشود
مأموران اطلاعاتى و امنيتى رژيم، با دانشجويان فعال اين دانشگاه تماس گرفته و به آنها درباره برگزارى روز دانشجو هشدار دادهاند. آنها گفتهاند حق برگزارى مراسم در روز 16آذر را نخواهند داشت. بنابه گزارشها روز شنبه نيز ماموران لباس شخصى به منظور ايجاد فضاى رعب و وحشت، در محوطه خوابگاه دانشجويان دانشگاه قم حضور يافتند. دانشجويان دانشگاه قم گفتهاند، بهرغم اقدامهاى سركوبگرانه، مراسم 16آذر روز دانشجو را برگزار خواهند كرد. در عین حال دانشجويان دانشگاه تهران، خواستار حضور گسترده مردم در تظاهرات روز دانشجو شدند. در آستانه 16آذر، - دانشجويان دانشگاه تهران با پخش بيانيهها و شبنامه‌هايى، خواستار حضور گسترده مردم در تظاهرات روز دانشجو شدند. گروههاى مختلف دانشجويى دانشگاههاى تهران از مردم خواستهاند تا با شرکت در راهپيمايى و تظاهرات روز شانزده آذر بار ديگر مخالفت خود را با ديكتاتورى آخوندى نشان دهند. شب نامه ای با عنوان "دانشجو برخیز" بهطور گسترده در دانشگاه تهران و در کوى دانشگاه پخش شده است که در آن، سران و ارگانهاى سركوبگر رژیم، مظهر ظلم عليه مردم معرفى شده و از همه اقشار مردم خواسته شده است تا در خيزش تاريخى16آذر همگام با دانشجويان شركت كنند. این در حالی صورت می گیرد که رژیم در وحشت از گسترش اعتراض مردم در روز 16آذر، عدهيى از دانشجويان دانشگاه تهران را دستگير و دانشكده پزشكى دانشگاه تهران را تا 17آذر تعطيل كرده است.

رژيم، خودروى زرهى وارد دانشگاه مازندران كرد
رژيم براى مقابله با تظاهرات دانشجويان دانشگاه مازندران در روز دانشجو و به منظور ايجاد فضاى رعب و وحشت، خودرو زرهى وارد دانشگاه مازندران كرد. بنابه گزارشهاى دريافتى منابع خبری مقاومت ایران از داخل کشور، مأموران اطلاعات و حراست دانشگاه مازندران با تهديد و اعمال فشار روى فعالين دانشجويى اين دانشگاه و تهديد خانوادههاى آنها، قصد ممانعت از برگزارى مراسم 16آذر توسط دانشجويان را دارند. در همين رابطه ماموران بسيجى دانشگاه براى مختل كردن مراسم دانشجويان اعلام كردهاند كه عصر روز دوشنبه 16آذر يك جشن برگزار مىكنند و به بهانه نورپردازى اين جشن يك خودرو زرهى را وارد محوطه دانشگاه كردهاند. ماموران بسيجى وقتى با اعتراض دانشجويان نسبت به اين اقدام مواجه شدند چند پروژكتور به زرهى اضافه كردند تا بهانه خود را موجه جلوه دهند.

******
ستاد اجتماعى مجاهدين در داخل كشور، اعلام داشت: در آستانه تظاهرات 16آذر، رژیم، اقدام به دستگيرى و ربودن دانشجويان مى‌كند. این منبع افزود: رژيم براى جلوگيرى از برگزارى تظاهرات 16آذر، عدهيى از دانشجويان را ربوده و يا دستگير كرده است. این منبع اسامی و رتبه دانشگاهی نزدیک به صد تن از مفقود شدگان در آستانه 16 آذر را اعلام نمود. سايت هرانا نیز خبر از دستگيرى سه تن از دانشجويان دانشگاه گيلان توسط مأموران وزارت اطلاعات ماموران وزارت اطلاعات داد. این سایت حقوق بشری ادامه داد که این سه تن به نقطه نامعلومی منتقل شده اند.
نيروهاى وزارت اطلاعات ساعت 21روز 14آذرماه با يورش به منازل "ريحانه انصارى فرد، نسيبه باقرى و موريس باقرى"، لوازم شخصى آنها را ضبط و به همراه بازداشت شدگان به نقطه نامعلومى منتقل کردند.

زندانيان سياسى، براى شركت در تظاهرات 16آذر، فراخوان دادند
بهروز جاويدتهرانى از دانشجويان دستگيرشده قيام 18تير1378، از زندان گوهر دشت كرج، پيامى بهمناسبت16آذر فرستاد و اعلام كرد: در اين شرايط حساس بر همه ما ايرانيان وطن پرست و آزادىخواه که براى ابتدائىترين حقوق انسانى خويش ارزش قائل هستيم واجب است كه خوب مبارزه کنيم، واجب است که دانشجويان را تنها نگذاشته و در روز دانشجو 16آذر در ميعادگاههاى خود با آنان همراه گرديم، جا دارد که در اين روز مهم تاريخى تمام شيرزنان، کارگران، مجاهدين و مبارزين راه آزادى با حضور گسترده خود بار ديگر به جهانيان ثابت کنند که جمهورى اسلامى دولت منتخب و نماينده مردم ايران نمىباشد. شکى نداريم که با اتحاد و شجاعت دانشجويان و ديگر اقشار مردم و حضور محکم و مقتدرانه ما در اين روز بهزودى رهبران فاسد جمهورى اسلامى را در کنار ديگر رهبران فاسد و ديکتاتور جهان به زبالهدان تاريخ خواهيم سپرد و فرزندان ما به چنين روزى و شهامت پدران و مادرانشان خواهند باليد.

******
روز شنبه چهاردهم آذرماه خانوادههاى دستگيرشدگان قيام سراسرى، در سالن ملاقات زندان اوين تجمع كردند و به ادامه دستگيرى فرزندانشان اعتراض نمودند. همچنین خانواده دستگير شدگان سنندج، تجمع اعتراضى برپا كردند.
خانوادههاى كارگران دستگير شده در سنندج، روز شنبه چهاردهم آذر ماه، در اعتراض به دستگيرى عزيزان خود در مقابل دادگاه و دادگسترى رژيم در ميدان بسيج اين شهر تجمع كرده و خواهان آزادى آنها شدند. كارگران دستگيرشده از فعالين كارگرى سنندج مىباشند كه همگى آنها روز جمعه بعد از بازگشت از كوهنوردى توسط مأموران اطلاعاتى و امنيتى رژيم دستگير شدند. اسامى برخى از افراد دستگير شده عبارتند از: وفا قادرى، صديق سبحانى؛ عبدلله كاظمى؛ واحد؛ جمال و يدالله.

مردم عسلويه بوشهر، جريان آب خط لوله محرم به شرق کشور را بستند
آژانس ایران خبر در وبسایت خود گفت: مردم معترض و خشمگين عسلويه بوشهر براي رساندن صداي اعتراض خود، جريان آب خط لوله محرم به شرق کشور را بستند. آنها در اين حركت اعتراضي کنار خط انتقال آب تحصن کرده و مي گفتند تا تکليف آبرساني به روستاها و شهرهاي بخش عسلويه مشخص نشود؛ اجازه باز کردن شير آب اين خط انتقال را به ماموران اداره آب نمي دهند. خط لوله انتقال آب سد کوثر به شهرهاي جنوب کشور تا بندر لنگه رسيده و مردم شهرهاي استان بوشهر و چند شهر استان هرمزگان از آب آن استفاده مي کنند اما با وجود گذشتن خط انتقال آب طرح محرم از ميان روستاها و شهرهاي بخش عسلويه؛ مردم اين منطقه از استفاده از اين آب سالم محروم هستند. آژانس ایران خبر یادآوری کرد كه مردم روستاهاي بخش عسلويه و شهر سيراف که در مسير خط لوله محرم قرار دارند، سالهاست از بي آبي رنج مي برند و از اين نعمت محروم هستند. بخش عسلويه با 30 هزار نفر جمعيت از توابع شهرستان کنگان استان بوشهر محل اجراي طرحهاي پالايشگاهي و پتروشيمي پارس جنوبي است. خط انتقال آب طرح محرم، آب سد کوثر را به استان بوشهر و چند شهر استان هرمزگان و فارس منتقل مي کند.

"در جنگ با مخالفان كوچكترين ترحمى نبايد در دل داشت"
روز جمعه 13آذر، جنتى، در خطبههاى نمايش جمعه تهران، مخالفان نظام ولايتفقيه را «دشمنان خدا» و كسانى كه به بسيج اهانت مى‌كنند را «خائن» ناميد و تصريح كرد كه در جنگ با آنها «كوچكترين ترحمى» نبايد در دل داشت. وى معترضان را تهديد كرد و گفت: «جنگ با نظام» «براى دشمنان گران تمام مى‌شود» و «كسانى كه به نظام… خيانت مى‌كنند كيفر كارشان را خواهند ديد» (خبرگزارى حكومتى فارس- 13آذر). وی سپس براى روحيه دادن به بسيجيان به ستايش جنايتهاى آنان پرداخت و گفت: «بايد دست و بازوى بسيجيان را بوسيد».

اژهاى، بر ادامه كشتار و جنايات قضاييه، تأكيد كرد
محسنى اژهاى دادستان كل حكومت بر صدور احكام اعدام حتى بهخاطر هوادارى از سرنگونى رژيم، تأكيد كرد. اژهاى در رابطه با صدور احكام زندان و اعدام براى 89نفر از دستگيرشدگان قيام اخير به تلويزيون دولتی گفت: «دستگاه قضايى هركدام را به تناسب جرم خودشان برايشان مجازات در نظر گرفته و نوعآ هم اشد مجازات را در نظر دارد… وی افزود: در مورد افراد وابسته به جريانات ضدانقلاب كه مركزيتشان باقى است در قانون آمده كه حتى هواداران آنها، حتى اگر جزو شاخه نظامى نباشد فقط آگاه باشند از اهداف سازمانشان، تشكيلاتشان، … [حكمشان] اعدام هست

پدر و مادر ندا آقا سلطان، نمايشات مسخره رژیم، عليه تأثيرگذارى خون ندا را تقبيح كردند
پدر ندا آقا سلطان شهيد ملى قيام سراسرى مردم ايران طى مصاحبهيى نمايش مسخره ماموران بسيجى در مقابل سفارت انگلستان در مورد قتل دخترش را تقبيح كرد و گفت: «اينها اصلا ديگه هيچ كارى نمىتوانند بكنند فقط همين كارها رو دارند مىكنند، از اولش هم هميجورى طفره رفتند مىخواهند بندازند گردن كس ديگه و اين نمايشهايى كه توى خيابون راه انداختند، به هر حال جمهورى اسلامى اين كارها رو مىكنه.» وی در مورد این سوال که توى روزنامه ايران مطلبى منتشر شده در مورد اين كه شبكه خبرى سى.ان.ان قراره فيلمى راجع به ندا بسازند و احتمالا دراين مورد مشوقهايى داده شده يا پولى قرار شده داده بشه براى خانواده ندا كه مطالبى در اختيار آنها گذاشته بشه در آن مورد چى؟، جواب داد: ما توى روزنامه ايران خوانديم، اتفاقا چند روز پيش با وكيلمون صحبت كرديم رفتيم يك تكذيبيه هم نوشتيم، به همان روزنامه ايران داديم كه شما چطورى اينو نوشتید شما از كجا از چه منبعى اطلاعاتى گرفتيد كه ما همچى پولى رو گرفتيم، اينها هم گفتند باشه چشم ما تكذيب مىكنيم، مىنويسم توى روزنامه ايران تكذيب مىكنيم، نه ما همچى پولى رو نگرفتيم به قول همسرم میگه ما حتى پول هم مىدهیم، پول كه نمىگيریم حتى پول هم مىدهیم كه براى ندا كار انجام بدهند. او در پاسخ به این سوال که آیا تكذيبه شون رو منتشر كردند؟، گفت: هنوز نه و اگر چيز بشه بعد از تعطيلاته، (قول) دادند انجام بدهند اين كار رو ديگه حالا نمىدونم انجام بدهند يا نه. مادر ندا آقاسلطان نیز به نمايش مضحك بازسازى صحنه قتل ندا توسط ماموران بسيجى در مقابل سفارت انگلستان اعتراض كرده و گفته بود: "بس کنيد، دخترم را کشتيد حالا سياه بازى راه انداختهايد". وى افزود: "خودشان دخترم را کشتند، آنها يکبار که مرا تهديد به سکوت مىکردند از زبانشان در رفت که دخترم را نشان کرده بودند، آنها به من گفتند فيلم تو و دخترت را در راهپيماييهاى قبلى داريم. اين ادعاى آنها نشان مىدهد که آنها دخترم را نشان کرده بودند و در روز حادثه او را کشتند و حالا مقابل سفارت انگليس نمايش راه انداختهاند." مادر ندا گفت: "آنها به دروغ نوشتهاند که من براى دادن مجوز ساخت فيلم دخترم به شبکه خبرى سى.ان.ان پول گرفتهام. در حالى كه من اگر داشتم خودم پول مىدادم که فيلم دخترم را بسازند، چطور ممکن است براى ساختن فيلم دخترم پول خواسته باشم."

چهار تن از مأموران نيروى انتظامى رژيم در درگيرى در مناطق جنوبى كرمان كشته شدند
خبرگزاری حکومتی مهر، وابسته به سازمان تبليغات اسلامى در حالى كه تهاجم كنندگان را اشرار مىناميد گفت اين درگيرى در جاده ايرانشهر- زهکلوت رخ داد و كشته شدگان نيروى انتظامى از شهرستان منوجان بودند.

رژیم اعلام کرد که نوجوان محكوم به اعدام، محمدرضا حدادى را بهدار مىآويزد
قضاييه رژیم، اعلام كرد صبح چهارشنبه 18آذر، محمدرضا حدادى نوجوان محكوم به اعدام را بهدار خواهد آويخت.
بنابه اعلام رژيم، محمدرضا را كه هنگام جرم انتسابى 15سال سن داشته، روز دوشنبه جهت اجراى حكم اعدام به قرنطينه زندان عادل‌آباد شيراز منتقل مىكنند. وى كه متولد 27 اسفند 1366 مى‌باشد، در زمان دستگيرى 15ساله بوده است. خانواده اين نوجوان در شرايط سختى بهسر مىبرند. گفته مىشود خواهر وى پس از شنيدن حکم اعدام محمدرضا خودسوزى كرده و مادرش نيز سه بار سکته نموده است.

حكم اعدام زينب جلالى، توسط ديوان عالى رژیم، تأييد شد
ديوان عالى رژیم، حكم اعدام زينب جلاليان، زندانى سياسى كرد را مورد تاييد قرار داد. حكم اعدام زينب جلاليان ۲۷ ساله، اهل ماکو پس از دو سال زندانى بودن در زندان سنندج، توسط ديوان عالى رژيم مورد تاييد قرار گرفت. هم اكنون اين زندانى سياسى زن در کنار ۱۲ زندانى سياسى ديگر كرد منتظر اجراى اعدام است. به گزارش کميته گزارشگران حقوق بشر، خانم جلاليان در سن ۱۰ سالگي به دليل اينکه خانواده‌اش با تحصيل او مخالف بودند از خانه فرار کرد. وي بلافاصله پس از فرار از خانه جذب حزب کارگران کردستان (پژاک) شد ولي به گفته‌ي يکي از نزديکانش تا به حال دست به اسلحه نبرده و صرفا کار تبليغاتي براي اين گروه مي‌کرده است.

خبرنگاران بدون مرز از دادخواهى استفان هاشمى، حمايت مىكند
سازمان خبرنگاران بدون مرز طى بيانيهاى اعلام كرد كه حمايت خود را از دادخواهى استفان هاشمى- پسر زهرا كاظمى، خبرنگار و عكاس كانادايى- ايرانى در برابر دادگاه مونترال اعلام مىكند. تلاشى كه با هدف دريافت غرامت از رژيم ايران بهخاطر بازداشت، شكنجه و قتل مادرش در سال 2003 مىباشد. زهرا كاظمى تابعيت ايرانى- كانادايى داشت و در مونترآل زندگى مىكرد. سازمان خبرنگاران بدون مرز اعلام كرد، طى شش سال اخير، رژيم ايران هرچه در توان داشت انجام داد تا اطمينان يابد كه قاتلان كاظمى از جمله دادستان سابق تهران سعيد مرتضوى، بدون مجازات بمانند. مرتضوى كماكان از سوى خامنهاى – ولىفقيه و احمدىنژاد از مصونيت برخوردار است. كانادا و اتحاديه اروپا مىبايست از خانواده كاظمى براى لغو چنين مصونيتى حمايت نمايند. اين سازمان هم‌چنين نسبت به دستگيرى و زندانى شدن فريبا پژوه- خبرنگار ايرانى ابراز نگرانى كرد و اعلام نمود، خانواده اين خبرنگار گفتهاند كه وضعيت سلامتى او مناسب نمىباشد. بنابه گفته سازمان خبرنگاران بدون مرز، خبرنگارانى كه در اين نهاد براى رسانههاى اروپايى فعاليت مىكنند، اعلام نمودهاند كه خواستار آزادى بلادرنگ و بدون قيد و شرط فريبا پژوه هستند.

******
مركز اطلاع رسانى الملف، ضمن بازتاب سفر خانم مریم رجوی به نروژ نوشت: مريم رجوى گفت: آمدهام كه از نروژ براى جلوگيرى از يك فاجعه انسانى در شرف وقوع در اشرف كمك بخواهم. رئيسجمهور برگزيده شورای ملی مقاومت ايران حقوق بنيادين ساكنان اشرف را كه در كنوانسيونها و اسناد بينالمللى بر آن تصريح شده خاطرنشان كرد و بر ضرورت گسترش و ارتقاى نقش مانيتورينگ سازمان ملل متحد براى تضمين حقوق بنيادين ساكنين اشرف به‌ويژه ممنوعيت هرگونه جابجايى آنها تأكيد كرد.
وی گفت: موضوع اشرف به خود آن محدود نمىشود. از نقطه نظر سياسى دفاع از اشرف در خدمت صلح و امنيت منطقه است. چرا كه رژيم ايران جدىترين تهديد صلح و امنيت منطقه مىباشد. راهحل نه سياست استمالت و نه مداخله نظامى خارجى است، راهحل، تغيير دموكراتيك به‌دست مردم و مقاومت ايران است. حمايت از اشرف و قيام مردم ايران براى آزادى حمايت از يك راهحل براى استقرار دموكراسى در ايران است كه در عين حال بزرگترين خدمت به صلح و امنيت بينالمللى است. گفتنی است که ایرانیان برای دفاع از حقوق ساکنین اشرف و در حمایت از قیام مردم ایران، در شهرهای مختلف جهان اقدام به تظاهرات و آکسیون کردند. در اتاوا دیروز همانند چندین هفته گذشته ایرانیان آزاده، هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران و شورای ملی مقاومت ایران در برابر پارلمان کانادا در این شهر، گرد آمدند و خواستار رعایت حقوق قانونی ساکنین اشرف شدند. آنان ضمن شعارهایی از قیام سراسری مردم ایران علیه دیکتاتوری آخوندها، حمایت خود را از مبارزات مردم ایران، اعلام داشتند.