صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

سه‌شنبه، آبان ۱۹، ۱۳۸۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


دانشجویان دانشگاه هرمزگان اعتراض یک هفته ای خود را آغاز کردند
دانشجویان دانشگاه هرمزگان در اعتراض به بی توجهی مسولین به خواسته هایشان به مدت یک هفته در کلاس های درس شرکت نخواهند کرد. این اعتراض از روز گذشته 16 آبان آغاز شده است. دانشجویان در روزهاي گذشته در مقابل دانشکده های علوم انسانی علوم پایه و ساختمان اداری تحصن کرده بودند که مورد تهدید رییس دانشگاه نیز قرار گرفتند. بنا به گزارش آژانس ایران خبر، در چند هفته اخیر دانشگاه هرمزگان در تب و تاب اعتراضات گوناگون دانشجویی بوده است. وضعیت اسفناک بهداشتی موجب شده تا 40 نفر از دختران ساکن در خوابگاه های این دانشگاه به بیماری گال دچار شوند . از سایر خوابگاه ها نیز خبر می رسد که تعداد مبتلایان به انفولانزای نوع A رو به افزایش است. همچنین مرگ یک دانشجوی جدیدالورود نیز به این مناقشات، حالتی بحرانی داد بطوری که اکنون دانشجویان در سوگ سعید نیکنام عزادارند. سعید نیکنام ورودی 88 و از اهالی کازرون فارس بوده که در خوابگاه به بیماری انفولانزا دچار می شود و علیرغم دوبار مراجعه به پزشک خوابگاه و دانشگاه به جز چند قرص و دارو درمانی صورت نمی گیرد. با وخیم تر شدن حال او هم اتاقی هایش وی را به بیمارستان محمدی بندر می برند که دیگر کار از کار گذشته و ایشان فوت می کند. در پی این اتفاق رییس دانشگاه پیش از اعلام علت مرگ توسط پزشکی قانونی با انتشار اطلاعیه ای مرگ این دانشجو را بدلیل بیماری کلیوی که وی از گذشته داشته اعلام می کند و در پاسخ به اعتراض دانشجویان انان را تهدید می کند که اجازه نمی دهم مدیریت را زیر سوال ببرید. دانشجویان در تحصن خود خواستار استعفای نوحه گر بدلیل بی تدبیری هستند.

دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر در اعتراض به دستگیری دو دانشجوی این دانشگاه، دست به اعتصاب غذا زدند
بنا به گزارشهای روز 15 آبان در دانشکده برق خواجه نصیر در اعتراض به دستگیر شدن دو تن از دانشجویان به نامهای علی پرویز و سهیل محمدی و انتقالشان به اوین اعتصاب غذا شد و در همین رابطه بیانیه ای قرائت گردید. این دانشجویان سه شنبه شب 12 آبان در خانه ی خود دستگیر شدند، این دستگیری در پی اعتراض به حضور صفار هرندی وزیر سابق ارشاد رژیم انجام شد.

******
مادران شهدا و خانواده های دستگیر شدگان قیام ایران، روز گذشته 16 آبان و در برنامه هفتگی خود در میدان آبنما اجتماع کردند. جمعیت صدنفره آنان با پیوستن مردم، به بیش از 300 تن رسید. در این هنگام نیروهای امنیتی به همراه مامورین انتظامی به سراغ مادران رفتند و آنها را به بیرون پارک راهنمایی کردند. مادران و خانواده های شهدا و دستگیر شدگان ساعت 17 حرکت خود را به دور آبنما شروع کردند. مامورین حکومتی مادران را هل میدادند و از آنها می خواستند از پارک خارج شوند. لازم به ذکر است تعداد زیادی خودروهای نیروی انتظامی در ضلع شرقی پارک دپو شده بودند و چند خودروی نیروی انتظامی مزاحم مادران شدند. در جریان خارج ساختن تظاهرات کنندگان به بیرون پارک، این اقدام باعث جدایی بین مادران شد به گونه ای که تعدادی از آنها از درب حجاب و تعدادی از درب کارگر و تعدادی از درب اصلی خارج شدند. اما همه مادران تا درب اصلی درحالی که انگشتان خود را بصورت علامت پیروزی بالا گرفته بودند راهپیمایی کردند. ماموران حکومتی با شلیک گازهای اشک آور و فلفل به مادران حمله کردند.

******
بنابه گزارش ستاد اجتماعى مجاهدين در داخل كشور، صبح روز شنبه16آبان، بيش از 150تن از خانوادههاى بازداشت شدگان قيام 13آبان، در اعتراض به دستگيرى خودسرانه فرزاندان و بستگانشان در مقابل «دادگاه انقلاب» رژیم دست به تجمع زدند. خانوادهها با در دست داشتن پلاكاردهايى خواستار آزادى بىقيد و شرط بازداشت شدگان شدند. گروهى از مردم نيز در حمايت از خانوادهها به اين تجمع اعتراضى پيوستند. نيروهاى انتظامى، لباس شخصيها و عوامل وزارت اطلاعات رژیم، با حمله و برخوردهاى موهن با خانوادهها و با تهديد تلاش كردند كه پلاكاردها را از آنها بگيرند كه با مقاومت خانوادهها روبرو شدند. بنا به گزارش این منبع، روز 14آبان نيز دهها تن از خانوادههاى بازداشت شدگان براى پيگيرى وضعيت فرزندان و بستگان خود در مقابل بازداشتگاه وزرا، دادگاه انقلاب و زندان اوين دست به تجمع اعتراضى زدند که با برخورد وحشیانه و توهين و تحقير مأموران مواجه بودند. تعداد زيادى از دستگيرشدگان دختران و زنان جوان بين 20 تا 30ساله بودند. كارگزاران آخوندها از هرگونه پاسخگويى به خانوادهها سر باز مىزنند. برخى از زنان بازداشتى در بازداشتگاه وزرا در شرايط غيرانسانى بهسر مىبرند. رژيم با محبوس كردن آنها در سلولهایى بسیار کثیف و عدم امكان استفاده از سرويسهاى بهداشتى، تراكم بيش ‌ازحد زندانيان و فقدان امكان استراحت و گرسنگى دادن به زندانيان، آنها را تحت فشار مىگذارد. به مجروحان نيز هيچگونه رسيدگى پزشكى نمىشود.

******
سایت حقوق بشری هرانا از تجمعات کارگری در شیراز و اراک خبر داد و نوشت: كارگران كارخانه صنايع مخابراتى راه دور در شيراز براى چندمين بار تجمع اعتراضى برگزار كردند. كارگران علت اعتراض خود را پرداخت نشدن هشت ماه حقوق عقب افتاده عنوان كردند. يكى از كارگران گفت: از بعد از سفر احمدىنژاد به استان فارس كه در ارديبهشت‌ ماه انجام شد، اداره‌كارخانه بطور موقت به هيأتى مركب از سه نفر محول شد. اما تاكنون اين هيأت هيچ اقدامى درجهت راه‌اندازى مجددكارخانه يا پرداخت مطالبات كارگران انجام نداده است. هرانا افزود: کارگران شرکت آلومينيوم اراک در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مزايا اعتصاب کردند. کارگران ايرالکو با تجمع در قسمت بارگيرى شرکت و توقف بارگيرى محصولات، خواستار پرداخت مزاياى خود از جمله پاداش افزايش توليد به ميزان ۲۵۰ هزار تومان براى هر کارگر شدهاند.

******
كارگران شركت بخش نظافت و فضاى سبز شهر حاجى آباد در استان هرمزگان در مقابل شهردارى و فرماندارى رژيم تجمع اعتراضى برگزار كردند. كارگران علت تجمع خود را اعتراض به اخراج از كار عنوان كردند.

در جریان قیام 13 آبان، بسیجیان مردم را در کوچه های بن بست سنگ باران می کردند
گزارشها حاکیست در یک اقدام ضد انسانی نیروهای حکومتی در روز سیزدهم آبان مردم را با سنگ مضروب ومصدوم کرده اند. به نقل از آژانس ایران خبر، در این ترفند، نیروهای بسیجی، یگان موتور سوار گارد ویژه و پاسدارها مردم را از خیابانهای اصلی به سمت کوچه های بن بست فراری داده و مردم را سنگ باران کردن کرده اند. بر اساس این گزارش یگان موتوری نظام در رساندن مقادیر زیادی سنگ برای ضرب وشتم مردم توسط بسیجی ها نقش اصلی را ایفا نموده است. نیروهای رده پائین پایگاه های بسیج یعنی اعضای فعال این نیرو که به سبب مزدوری برای نظام از پاداش های مالی بسیاری برخوردار شده اند به عنوان گروه اصلی این راهبرد نوین سرکوب وارعاب مردم بوده اند. ایران خبر افزود: این نیروها به عنوان عقبه ی نیروهای اصلی سرکوبگر بعد از آنکه مردم در کوچه های تنگ و بن بست گرفتار می شدند وارد عمل می شده وبا سنگ به جان مردم می افتادند. تا کنون ده ها مورد از چنین برخوردهایی از سطح شهر تهران و در مناطق درگیری گزارش شده است. لازم به ذکر است که شب سه شنبه دوازدهم آبان ماه خبرنگار آژانس ايران خبر، شاهد استقرار چنین افرادی در پایگاه های مرکزی بسیج در مرکز شهر بود. هم چنین مقادیر قابل توجهی ازسنگ های یک دست وکوچک قابل پرتاب با دست به این پایگاهها منتقل شده است. در خبری دیگر در جریان قیام 13 آبان، پارکینگهای روباز دانشگاه تهران در اختیار گارد ویژه قرار گرفت. دانشگاه تهران که در محدوده ی خیابان انقلاب تا بلوار کشاورز ونیز حد فاصل خیابان کارگر شمالی تا وصال شیرازی دارای املاک بسیاری می باشد وساختمان های این منطقه را برای تغییر کاربری در اختیار گرفته است از تعداد زیادی پارکینگ روباز در این محدوده
برخوردار است. در روز سیزدهم آبان ماه تعداد بسیاری از این پارکینگ های روباز به عنوان محل استقرار یگان موتور سوار گارد ویژه مورد استفاده قرار گرفت. یگانهای متعدد موتورسوار گاردویژه سرکوب با استقرار در این پارکینگ های روباز چگونگی برخورد با مردم در روز سیزدهم آبان ماه را تمرین وسازمان دهی کردند. نیروهای مستقر در این پارکینگ های روباز به محض خبر شکل گیری تجمعات اعتراضی مردم در خیابان انقلاب، ازادی، ولی عصر، طالقانی و میدان های انقلاب و آزادي و ولی عصر به این مناطق هجوم برده وبا مردم با خشونت تمام رفتار کردند. در این بین مدیریت و ریاست دانشگاه بیشترین همکاری را با نیروهای حکومتی داشته است.لازم به ذکر است که ریاست دانشگاه تهران بعهده فرهاد رهبر است که این عمل از سوی دانشجویان، خیانت به آرمانهای آزادیخواهانه مردم ایران توصیف شده است.
در روز 13 آبان اما، در گیری شدیدی بین مردم و نیروهای انتظامی و لباس شخصی رژیم صورت گرفت. درگیریها در میدان هفت تیر، کریم خان، خيابان انقلاب روبروی دانشگاه و خيابان نوفلوشاتو روبروی سفارت روسیه بود. مردم با وجود اینکه نیروهای انتظامی و ضد شورش و لباس شخصی در این مناطق حضور گسترده ای داشتند، نقطه چشمگير اتحاد و مقاومت آنها بود. به نقل از یکی از شاهدان در صحنه، زمانی که در گیری شروع شد نیروهای پلیس و مخصوصا لباس شخصی ها که به لوازم کامل سركوب مجهز بودند به مردم حمله کرده و از پیر وجوان تا زن و بچه را مورد ضرب وشتم قرار دادند. وی افزود: براي اين مزدوران هيچ كس فرقی نداشت و با این کارقصد ایجاد رعب و وحشت داشتند. من خودم دیدم پیر مردی را که در حال عبور بود و با باتون سرش را شکتسته بودند، یا موتور سواری را كه در حال عبور بود شدیدا مضروب کرده بودند. شدت درگیریها در مقابل دانشگاه تهران و میدان هفتم تیر بیشتر بود و تا ساعاتی از بعد از ظهر ادامه داشت. در مقابل سفارت روسیه و انگلستان هم که پلیس ضد شورش تجمع خیلی شدیدی داشت مردم مرتبا در حال حرکت و دور زدن به دور این سفارت ها مخصوصا روسیه بودند تا حضور خود را نشان دهند. مزدوران و نيروهاي وحشي سركوبگر هر کسی را که دوربین یا موبایل در دست داشت یا شدیدا مضروب میکردند یا دستگیركرده و از محل ميبردند. عده زیادی را مضروب کردند و تعداد کساني رانیز بازداشت نمودند که از اين افراد تعدادي فقط رهگذر بودند. در این میان بودند افرادی که شجاعت زیادی از خود نشان میدادند و اصلا ترسی به دل خود راه نمیدادند و با وجود این همه وحشی گری فریاد سر میدادند. آنچه در اين تظاهرات بسيار چشمگير بود حضور زنان و جوانان در صفوف مقدم و فريادهاي ضد نظام و شجاعانه آنها و مقاومتشان درمقابل نيروهاي مزدور و سركوبگر بود. سایت هرانا از تعداد دستگیر شدگان، گفت: براساس برخى گزارشها بيش از 400نفر در تظاهرات روز 13آبان در تهران دستگير شدهاند. این سایت افزود: دستگيرشدگان بهصورت گروهى از پايگاهها و بازداشتگاههاى موقت تهران به زندان اوين انتقال يافتهاند. اين افراد عمدتاً به بندهاى 240 و قرنطينه اندرزگاه 7 زندان اوين منتقل شدهاند.

" ايرانيان، خامنهاى را به زيركشيده و لگدمال كردند"
تلويزيون فاكس نيوز در گزارش خود در مورد خيزش سراسرى روز 13آبان گفت، تظاهر كنندگان بهطور واقعى، كمترين اعتنايى براى رژيم ايران قائل نشدند، آنها پوسترهاى ولىفقيه رژيم- خامنهاى را به زيركشيده و لگد كردند. فاکس نیوز گفت: تظاهر كنندگان مخالف رژيم ايران با نيروهاى ضدشورش در تهران درگير شدند. آنها صداى مخالفت خود را در سالروز تسخير سفارت آمريكا بلندكردند… شاهدان گفتند، نيروى امنيتى رژيم ايران تظاهر كنندگان را با باتون مورد ضرب و جرح قرار داد و به ميان جمعيت، گاز اشكآور شليك نمود… . در تهران بهطور واقعى صحنهاى از دو تظاهرات به چشم مىخورد. يكى تظاهرات رسمى كه از سوى رژيم ايران مورد حمايت قرار داشت و در مقابل سفارت قديمى آمريكا در تهران برگزار شد. هزاران نفر از طريق اتوبوس به آنجا آورده شده بودند و لفاظيها و شعارهاى ضدآمريكايى در آنجا وجود داشت اما در نقاط ديگر تهران نيروهاى مخالف رژيم اين روز را مغتنم شمردند و در تظاهرات ضددولتى به جنگ و گريز پرداختند. فاکس نیوز افزود: از طريق نيروهاى محلىمان به ما گفته شده است كه نيروهاى سپاه پاسداران، پليس ضدشورش و نيروهاى لباس شخصى به ميان جمعيت ميرفتند، گاز اشكآور شليك شد، مردم مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و گزارشاتى از شليك نيز وجود داشت كه نشان مىداد خشم و كينه زيادى در ميان مردم ايران وجود دارد. تظاهر كنندگان بهطور واقعى، كمتر احترامى براى مقامات رژيم قائل شدند، آنها پوسترهاى ولىفقيه اين رژيم، خامنهاى را به زيركشيده و لگد كوب كردند. آنها هم‌چنين خطاب به اوباما شعار دادند. اوباما اوباما _ یا با اونا یا با ما.

رئيس كميسيون حقوقبشر سناى ايتاليا، دولت متبوع خود را به محكوم كردن سركوب تظاهرات ايرانيان فراخواند
سناتور مرچنارو از دولت اين كشور خواست خشم و اعتراض نمايندگان مردم ايتاليا را از سركوب مردم ايران بهخاطر اعلام مخالفتشان با رژيم حاكم ابراز كند. این سناتور از حزب دموكرات در يك سؤال پارلمانى فورى كه خواستار پاسخ حضورى از وزير خارجه ايتاليا، فرانكو فراتينى شده، نوشت: آژانسهاى خبرى اخبار هولناكى از سركوب تظاهر كنندگان در ايران مىدهند. ما مىخواهيم دولت سريعاً نگرانى و خشم ما را به رژيم ايران ابراز كند و در انتظار شنيدن صحبتهاى سفير ايتاليا در ايران، آلبرتو براندى هستيم كه يازدهم نوامبر در جلسه كميسيون حقوقبشر سنا حضور خواهد يافت. وى افزود: مردمى كه دستگير مىشوند مورد شكنجه واقع شده و با محاكمات تهديدآميز و احكام مرگ كه اسناد آن منتشر شده، روبرو مىگردند.

"ندا برای آزادی در تظاهرات شرکت می کرد"
مادر ندا آقاسلطان، در مصاحبه ای با تلويزيون سى.ان.ان گفت: او شركت ندا در تظاهرات را تأييد مى كرد چرا كه وى براى آزادى در تظاهرات شركت مى كرد. تلويزيون سى.ان.ان گفت: روز چهارشنبه پليس ضد شورش هزاران تظاهركننده را سركوب كرد. چهار ماه بعد از اينكه ندا آقا سلطان به ضرب گلوله، به خاك افتاد، اينك مادر او، لب به سخن مى گشايد، امرى كه امنيت او را به خطر مى اندازد. او توضيح داد كه چگونه خاطرات دخترش را، زنده نگاه مى دارد. در 21ژوئن، ندا آقا سلطان به خاك سپرده شد… تصورير آخرين لحظات زندگى ندا در سراسر جهان منتشر شد… هاجر رستمى چند روز پيش، از تهران، با سى.ان.ان گفتگو كرد. او گفت كه هر روز صبح كه بيدار مى شود و هر شب كه به خواب مى رود، تصوير ندا در جلوى چشمانش است. او گفت كه ندا، قوى و شجاع بود… مادر ندا مى گويد كه كارهاى او، و شركتش در تظاهرات را تاييد میكرد. او گفت كه خانواده وى، با موسوى يا عليه احمدى نژاد نبودند، بلكه براى آزادى تظاهرات مى كردند. او گفت كه منتظر روزى است كه قاتل دخترش به سزاى عمل خود برسد. رستمى، به دختر خود افتخار مى كند و به حمايتى كه از سراسر جهان شده، به خود مى بالد. رستمى هر روز جمعه، از مزار دخترش ديدار مىكند. او مى گويد مردم بر سر مزار ندا رفته و روى سنگ قبر او مى نويسند، شهيد. اما مقامات حكومت ايران آن را پاك مى كنند. او گفت، من هميشه ندا را يك شهيد براى وطنش مى دانستم…. ماموران رژیم که حتی از سنگ قبر شهدای ایران هم وحشت دارد، در یک اقدام مشمئز کننده، سنگ قبر ندا آقا سلطان شهید ملی، را تخریب کردند. روز پنجشنبه 14آبان، مردم تهران، به ديدار شهداى قيام در بهشت زهرا رفتند و مزار شهيدان را گلباران كردند. بر سر مزار هر شهيد عدهيى زيادى از مردم تجمع كرده بودند. مزار ندا كه سنگ آن توسط عوامل رژيم خرد شده بود مورد بازديد همه قرار گرفت و توسط آنها گلباران شد.

یکی دیگر از شهدای قیام شناسایی شد
هويت يكى ديگر از شهيدان قيام مردم ايران مشخص شد. وى كه فاطمه سمسارپور نام دارد با پسر كوچكش روز سىام خرداد ماه در اطراف خيابان آزادى مورد اصابت گلوله قرارمى گيرد و هر دو به شدت مجروح شده و توسط مردم به بيمارستان منتقل مىشوند. پزشكان موفق مىشوند كاوه فرزند خردسال فاطمه را نجات دهند ولى فاطمه كه سپر فرزند كوچكش شده بود، جان مىسپارد. از سوى رژيم به خانواده فاطمه اجازه برگزارى مراسم در تهران داده نشده و پيكر او را طى مراسم كوچكى در يكى از شهرهاى شمالى به خاك مىسپارند.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران، در اطلاعیه روز 16 آبان خود اعلام کرد: رژيم در يك اقدام جنايتكارانه، 4زندانى را بهطور جمعى در زندان كرمان بهدار آويخت (خبرگزارى حكومتى فارس-16آبان). قربانيان «مرتضى ـ ى»، «اكبر ـ ج»، «مهدى ـ ب» و «عليرضا ـ س» نام داشتند. این اطلاعیه افزود: اين اقدام جنايتكارانه كه تنها سه روز پس از قيام 13آبان صورت مىگيرد، براى تشديد فضاى رعب و وحشت در جامعه به ويژه در ميان جوانان است كه در قيام سراسرى ماههاى اخير، اراده خود را براى سرنگونى اين رژيم ديكتاتوري و استقرار دموكراسى و حاكميت مردمى به نمايش گذاشتهاند. اطلاعیه شورا همچنین افزود: روز سهشنبه 12آبان نيز يك زندانى ديگر به نام عبدالحميد ريگى در زندان مركزی زاهدان بهدار آویخته شد. پيش از آن نيز يك جوان 25ساله در زندان بجنورد بهدار آويخته شده بود (روزنامه خراسان-21مهر). مقاومت ايران عموم سازمانهاى حقوقبشرى را به محكوميت نقض فزاينده حقوقبشر در ايران و توقف اعدامها و اتخاذ تصميمهاى فورى و لازم الاجرا جهت جلوگيرى از اين احكام جنايتكارانه، كه در تعارض مطلق با قوانين بينالمللى و جامعه جهانى است، فرا خواند.

طارق الهاشمى ديدارش با پاسدار لاريجانى را «متشنج»، توصيف كرد
العراقيه تلويزيون دولتى عراق گزارش داد: طارق الهاشمى معاون رئيسجمهور فضاى ديدارش با رئيس مجلس رژيم ايران على لاريجانى را ناخوشآيند و چه بسا متشنج توصيف كرد. الهاشمى در اظهارات مطبوعاتى افزود كه از لاريجانى خواستار ارائه توضيح در مورد روابط ايران درباره بسيارى از پرونده‌ها از جمله قطع 42رود بر روى عراق و تجاوزاتى كه عليه چاههاى نفت مشترك صورت گرفته و هم‌چنين آزادى عراقيان بازداشت شده در ايران شد. اين درخواست پس از آن صورت گرفت كه لاريجانى خواستار آزادى تعدادى از ايرانيان بازداشتى در عراق شده بود كه در رابطه با موضوعات مربوط به عبور غيرمجاز از مرز يا پايان يافتن مدت اقامت رسمى آنان در بازداشت بهسر مى‌برند». لازم به ذکر است که رژیم همواره برای استرداد اعضای سازمان مجاهدین به ایران، فعال بوده است. اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران بیش از 20 سال است که در قرارگاهی به نام شهر اشرف در استان دیالی عراق زندگی می کنند. آنان که گفته می شد توسط دولت صدام حسین تامین مالی و نظامی می شوند، با سقوط این دولت، کماکان در اشرف مستقر هستند و حضور نیروهای چند ملیتی در عراق و اشغال این کشور، باعث متلاشی شدن اعضای این سازمان نشد. در ششم و هفتم مرداد، نیروهای عراقی به فرمان علی خامنه ای، ولی فقیه رژیم با سلاح گرم و سرد به این قرارگاه حمله کرد که موجب کشته شدن 11 تن و زخمی و مصدوم شدن بیش از هزارتن گردید. 36 نفر نیز در جریان این حمله مرگبار توسط نیروهای عراقی به گروگان گرفته شدند که در 15 مهر 88 پس از تحمل 72 روز اسارت و اعتصاب غذا، به اشرف بازگشتند.

"رژيم ايران به آزمايش كلاهكهاى اتمى دست زده است"
روزنامه گاردين فاش كرد: بر اساس شواهدى که آژانس بينالمللى انرژى اتمى به آنها دست يافته، رژيم ايران به آزمايشهاى پيشرفته کلاهکهاى اتمى دست زده است. گاردين با استناد به اسناد منتشر نشده آژانس بينالمللى انرژى اتمى اعلام كرد در اين زمينه دانشمندان رژيم ايران اقدام به آزمايش ترکيبات انفجارى قوى کردهاند. با اين حال، مسئولان آژانس بينالمللى انرژى اتمى و نيز مقامات رژيم ايران از اظهارنظر در مورد گزارش روزنامه گاردين خوددارى کردهاند. گاردين خاطرنشان كرد: در سپتامبر گذشته خبرگزارى آسوشيتدپرس با استناد به يک سند طبقهبندى شده نوشته بود که از نظر کارشناسان آژانس بينالمللى انرژى اتمى، رژيم ايران از اين پس توانايى ساختن کلاهکهاى اتمى و همچنين توسعه موشكهاى حامل اين کلاهک ها را داراست. به نوشته گاردين وجود ترکيبات انفجارى که متخصصان رژيم ايران به آزمايش گذاشتهاند چنان حساس است که قدرتهاى شناخـته شده اتمى نظير آمريکا آن را مخفى نگاه داشتهاند. گاردين تصريح کرده است که تكنولوژى به کارگرفته شده در آزمايش اين ترکيبات، ساختن کلاهکهاى کوچکتر و سادهتر را ميّسر مىسازد که نصبشان بر روى موشکهاى حامل نيز آسانتر است.

يك آمريكايى به دليل قاچاق قطعات هواپيما به رژيم ایران محكوم شد
دادگاه فدرال نيويورك يك شهروند آمريكايى را به دليل صدور غيرقانونى قطعات هواپيما به ايران به 46ماه زندان محكوم كرد. لارا وانگ وودفورد، مدير مونارچ اوياشن (Monarch Aviation)، يك شركت سنگاپورى است كه قطعات هواپيماهاى نظامى و تجارتى وارد و صادر مىكند. رويتر گزارش كرد اين فرد به دليل طراحى براى نقض تحريم تجارت آمريكا از طريق صدور قطعات كنترل شده هواپيما به ايران مجرم شناخته شد. دادگاه هم‌چنين به وى دستور داد كه پنجاه هزار دلار جريمه به وزارت خزانهدارى آمريكا پرداخت كند. گفته مىشود وى و همسرش، قطعاتى را بين ژانويه 1998 و دسامبر 2007 از آمريكا به سنگاپور، و سپس به ايران صادر كردهاند.

4زن و مرد در زاهدان دست به خودسوزى زده و جان باختند
4زن و مرد در زاهدان بر اثر فشارهاى طاقت فرساى ناشى از حاكميت آخوندها اقدام به خودسوزى كرده و متأسفانه جان سپردند. به گزارش رسانههاى حكومتى فريادهاى مردى جوان به نام ”محمدرضا - ش“ که آتش از سراپاى وجودش زبانه مىکشيد در خيابان خرمشهر - ميلان 16 - زاهدان، لرزه بر جان مردم انداخت. پيش از اين، جوان 21سالهاى به نام ”عبدالسلام. غ“ در خيابان خمينى - کوى بذر ميلان يکم - زاهدان، خودسوزى کرد و جان سپرد. هم‌چنين دختر 13سالهاى به نام ”فتانه“ در کوى ميلان 33 خيابان ”مجديه“ زاهدان دست به خودسوزى زد و جان سپرد. و زنى ديگرى به نام ”عايشه“ که در کوى ميلان 51 خيابان ”آزادى“ زاهدان اقدام به خودسوزى كرده بود، جان سپرد.

اقدام ضدانسانى دولت عراق، در ممانعت از ورود پزشكان عراقى به شهر اشرف، دررسانههاى عربى، بازتاب گستردهاى يافت
روزنامه العرب اليوم اردن نوشت: نيروهاى عراقى اجازه ورود پزشكان متخصص كه براى درمان بيماران و مجروحين به اشرف مى‌آيند را نمىدهند. نيروهاى عراقى گفتند كه اين كار بهدستور كميته عراقى يعنى كميته مسئول سركوب ساكنين اشرف در نخست وزيرى عراق مىباشد. در هفته گذشته نيز نيروهاى عراقى به تعدادى از پزشكان عراقى اجازه ورود به داخل اشرف نداده و آنان را تهديد كردند كه درصورت مراجعه مجدد دستگيرشان خواهند كرد. العرب اليوم افزود: خاطرنشان مى‌شود كه از ابتداى سال 2009 كه دولت عراق كمپ اشرف را تحت كنترل خود قرار داد، فشارها بر روى ساكنان اشرف را هر روز افزايش داده و اشرف را تحت محاصره قرارداد و هر روز نيز فشارهاى ضدانسانى خود را عليه ساكنان اشرف افزايش مى‌دهد.
شبكه خبرى محيط عربستان نيز نوشت: سازمان مجاهدين خلق اپوزيسيون ايران فاش كرد كه دولت عراق از ورود پزشكان به داخل كمپ اشرف كه صدها تن از اعضاى آن را در خود جاى داده ممانعت مىكند.
مركز اطلاع رسانى ايلاف عربستان سعودى نوشت: دولت عراق، از ورود پزشكان عراقى به اشرف ممانعت مىكند.
خاطرنشان مى‌شود كه ساكنان اشرف از استاتوى افراد حفاظت شده كنوانسيون چهارم ژنو برخوردارند و بر اساس نص صريح اين كنوانسيون بايد از خدمات بهداشتى و درمانى برخوردار باشند. قابل توجه اينكه على لاريجانى رئيس مجلس رژيم ايران در سفر چهار روزه خود به عراق خرسندى خود را از فشارها و محدوديتهاى اعمال شده از سوى دولت عراق عليه ساكنان اشرف ابراز كرده و مدام خواهان استرداد مجاهدين اعضاى مجاهدين خلق ساكن اشرف مى‌شد. مركز اطلاع رسانى نيرون نيوز اردن نيز اين خبر را مخابره نموده است.

حکم سنگسار در سومالی، انتقاد رئیس جمهور این کشور را بدنبال داشت
شيخ شريف رئيس جمهوري سومالي اجراي حکمِ سنگسار براي يک مرد محکوم به زنا توسط بنيادگرايان اسلامي را مورد انتقاد قرار داد. وی در انتقاد از اين اقدام گفت عملکرد اين افراد هيچگونه سِنخيتي، با اسلام ندارد. اين حکم روز جمعه در برابر چشم صدها نفر از ساکنان شهر عليه يک مرد 33 سا له اجرا شد که به حکم يکي از دادگاههاي اسلامي محکوم به عمل زنا شده بود. اعضاي اين گروه اسلام گرا اعلام کرده اند زني که در ارتباط با اين زنا باردار شده به مجرد تولد فرزندش اعدام خواهد شد.

" دو ايراني در فروشِ تجهيزات ممنوعه به سودان نقش داشته اند "
به گزارش سازمان ملل متحد، 2 سرمايه گذار ايراني به نام هاي مجتبي صادقي و سعيد موسائي که براي شرکتي در دوبي کار مي کردند در فروش تجهيزاتي که در هواپيماهاي بدون سرنشين از آنها استفاده ميشود همکاري داشته اند. اين در حالي است که استفاده از هواپيماهاي بدون سرنشين نيز در دارفور بر خلاف تحريمهاي سازمان ملل متحد است. در گزارش 94 صفحه اي هيئت کارشناسان سازمان ملل متحد جزئياتِ چگونگي زير پاگذاشته شدنِ قطعنامه هاي سازمان ملل متحد در اين رابطه ذکر شده است.