صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۱۰، ۱۳۸۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

پارلمان كانادا قطعنامه حمايت ازخواستهاى دموكراتيك مردم ايران و محكوميت رژیم را به اتفاق آرا تصويب كرد
پارلمان كانادا سركوب تظاهرات آزادىخواهانه مردم ايران، شكنجه مخالفان سياسى و تلاش رژيم براى دستيابى به سلاح اتمى را محكوم كرد و خواستار مجازاتهاى بينالمللى عليه رژيم ايران شد.
قطعنامه مصوب پارلمان کانادا
از نظر اين مجلس:
1- کانادا از خواستهاى دمکراتيک مردم ايران حمايت مىکند.
2- کانادا استفاده مقامات رژيم ايران ازخشونت و زور عليه مردم و براى سرکوب تظاهرات آزادیخواهانه بعد از انتخابات رياست جمهورى 12ژوئن را محکوم مىکند.
3- کانادا استفاده از شکنجه توسط مقامات ايران را محکوم مىکند.
4- کانادا خواستار آزادى فورى همه زندانيان سياسى در ايران است.
5- کانادا از رژيم ايران مىخواهد به همه تعهدهاى حقوقبشرى خود، بهطور كامل، هم در قانون و هم در عمل، احترام بگذارد.
6- کانادا بىاعتنايى کامل رژيم ايران نسبت به قطعنامههاى الزام‌آور شوراى امنيت شمارههاى 1696- 1737 – 1747 و 1803 و التزامات آژانس بينالمللى انرژى اتمى را محکوم مىکند.
7- کانادا مخالفت خود را با توسعه هستهيى تصريح مىکند و هرگونه پيگيرى رژيم ايران براى دستيابى به سلاحهاى هستهاى را محکوم مىکند.
8- کانادا به سازمانهاى بينالمللى که عضو آن است پيشنهاد مىکند مجموعه جديدى از مجازاتهاى هدفدار را در هماهنگى با ساير متحدينش اعمال كنند مگر اينکه رژيم ايران به تعهدهايش در زمينه حقوقبشر و در زمينه هستهيى در قانون و در عمل عمل کند.
فضای دانشگاه، فضای اعتراض است
آژانس ایران خبر دهم آبانماه طی گزارشی از فضای اعتراضی در دانشگاه ارومیه از قول یکی از دانشجویان این دانشگاه نوشت: "بسياري از دانشجويان از وضعيت ناراضي هستند و اعتراضاتشان را گاه با ندادن شهريه و اياب و ذهاب بروز ميدهند تقريبا هر روز شاهد درگيری دررابطه با جلوگيری از ورود دانشجو يان بدهکار به کلاس هستيم. فضا فضاي اعتراض است. يك ماشينهايي را هم بسيج راه انداخته كه روي نقاط حساس شهر زوم باشند تا به قول خودشان كودتاگران را شناسايي كنند!"

مدارس كاشان در آستانه 13 آبان، تعطیل شدند
به دنبال آمادگي مردم و بخصوص دانش آموزان براي شركت در تظاهرات 13 آبان، فرماندار کاشان از ترس حضور گسترده دانش آموزان در اين تظاهرات اعلام کرده است، مدارس اين استان از روز سه شنبه 12 آبان تا روز جمعه 15 آبان تعطیل خواهند بود و به تمامی دانش آموزان اعلام نموده است که در این چند روز اجازه آمدن به کوچه ها و خیابانها را ندارند!!

هنگامه شهيدى از زندان اوين آزاد شد
به گفته منابع خبری مقاومت ایران، رژيم مجبور شد هنگامه شهيدى روزنامهنگار زندانى را در پايان ششمين روز اعتصاب غذاى وى در شكنجهگاه اوين آزاد كند. این منابع گفتند: "وى در واكنش به دژخيمان رژيم آخوندى در زندان اوين، كه خواستار پايان اعتصاب غذاى او شده بود، گفته بود يا آزاد مىشوم يا بر اثر اعتصاب در زندان خواهم مرد."
هنگامه شهيدى در جريان قيام سراسرى در تاريخ 9تير ماه سال جارى دستگير و 50روز در سلول انفرادى در زير شكنجههاى جسمى و روحى قرار داشت. فريبا پژوه ديگر روزنامه‌نگار زندانى كه در سلول انفرادى بهسر مى‌برد، هم‌چنان در زندان اوين در اعتصاب غذا بهسر مى‌برد.

حداقل 4 تن در مراسم هفتم آبان ماه، بازداشت شدند
هفتم آبان ماه (29 اکتبر) همزمان با روز جهاني کورش که به همت کميته بين المللي نجات پاسارگاد، اين روز در يونسکو به ثبت جهاني رسيده است مردم براي گراميداشت آن و برگزاري مراسم بزرگداشت کورش بزرگ قصد گردهمايي در پاسارگاد را داشتند که با ممانعت از سوي نيروي انتظامي و ماموران وزارت اطلاعات و پليس امنيت روبرو شدند. به گزارش هرانا، از ساعات ابتدايي پنج شنبه هفتم آبان تمامي ايست بازرسي ها از دهها کيلومتر مانده تا پاسارگاد از دو سوي مسير اصفهان و شيراز بر روي خودروهاي شخصي و اتوبوس ها مسدود شده بود و ماموران لباس شخصي با دقت عبور و مرور خودروها را کنترل و در صورت مشکوک بودن به حضور در پاسارگاد آنان را باز مي گرداندند و در صورت مقاومت براي حضور در مراسم با برخورد تند نهادهاي امنيتي و بازداشت و عکس برداري روبرو مي شدند. کساني که خود را با وسايل عمومي به ورودي پاسارگاد مي رساندند در همان محل متوقف و از تک تک افراد فيلم و عکس گرفته مي شد. سد چند لايه نيروهاي امنيتي که با چندين دستگاه اتوبوس به منطقه منتقل شده بودند مجال هيچگونه برگزاري مراسم را براي حاضرين ميسر نساخت و حتي بيابانهاي منطقه توسط خودروهاي گشت نيروي انتظامي به شدت کنترل مي شد. با اين حال حضور گسترده مردم از راههاي دور و نزديک از تهران، خراسان، آذربايجان، اصفهان، خوزستان و... دشواريهاي فراواني را براي نيروهاي امنيتي ايجاد نمود که بر اساس گزارشها چند تن از هموطنان توسط نيروي انتظامي بازداشت و به مکان نامعلومي منتقل شدند و از آزادي و يا ادامه بازداشت آنان هيچگونه خبري در دست نيست. به گفته شاهدان حداقل چهار نفر در اين مراسم بازداشت شدند.

پيمان عارف، در وضعيت جسمى وخيمى بهسر مىبرد
بر اساس سایت هرانا، دانشجوى زندانى پيمان عارف، بر اثر شكنجهها و فشارهاى غيرانسانى دچار حمله قلبى شده و در وضعيت جسمى خطرناكى بسر مىبرد. پيمان عارف روز جمعه 8آبان ماه در حالى كه دچار حمله شده بود از دسترسى به داروهايش منع شده بود. وى كه با تهديد جدى جانى روبرو شده بود سرانجام به بهدارى زندان منتقل شد. زندانی سیاسی، پيمان عارف چهارشنبه 6 آبانماه از سلولهاى انفرادى به بند کارگرى 350 منتقل شد. نام رئيس اين بند بزرگ نيا است که در اذيت وآزار زندانيان سياسى شخصاً نقش دارد. از زمان انتقال پیمان به بند کارگرى فشارها و اذيت وآزارها شدت بيشترى يافته است. پيمان عارف دانشجوى ستارهدار کارشناسى ارشد علوم سياسى دانشگاه تهران 27خرداد ماه دستگير و به سلولهاى انفرادى زندان اوين منتقل گرديد و 75روز را در سلولهاى انفرادى بسر برد. وى هنگام انتقال از دادسراى نظامى به دادگاهانقلاب رژیم به شدت مورد ضرب و جرح بازجو قرار گرفت.

دانشجويان صنعتى شريف عليه احمدى نژاد، دست به تظاهرات زدند
تلويزيون العربيه خبر داد: دانشجويان دانشگاه صنعتى شريف دست به تظاهرات زده و شعارهايى عليه احمدى نژاد سر دادند. این رسانه افزود: اين تظاهرات در كادر اعتراضهايى است كه در دانشگاههاى ايران برگزار مى شود و خواستار استعفاى دولت هستند و دولت را غيرقانونى توصيف مى كنند.

دانشجویان دانشگاه آزاد پنجمین تجمع اعتراضی و مسالمت آمیر خود را در پنجمین سه شنبه از آغاز سال تحصیلی برگزار نمودند
بیش از 1500 تا 2000 تن از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب، در پی فراخوانی که پیش از این داده شده بود در اعتراض به دولت کودتا و وقایع پس از انتخابات و همچنین حمایت از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز اقدام به برگزاری تجمع و راهپیمایی نمودند. در حدود ساعت 12 ظهر و با تعطیل شدن کلاس های نوبت صبح در صحن اصلی دانشکده فنی و با فریاد های «الله اکبر» تجمع دانشجویان شکل گرفت. سپس دانشجویان با خواندن سرود های «یار دبستانی» و «محمود قاتل» به تجمع خود ادامه دادند. در ادامه دانشجویان از صحن اصلی دانشکده فنی تا مقابل ساختمان ریاست راهپیمایی کردند و با شعارهایی همچون «مرگ بر دیکتاتور»،« نصر من الله و فتح قریب، ننگ بر این دولت مردم فریب»، «دولت کو دتا، استعفا استعفا» انزجار خود را از حکومت ملاه ابراز داشتند. دانشجویان همچنین با سر دادن شعار های «دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد»، «دانشجو دانشجو، حمایت حمایت»، « دانشجو دستگیر بشه، دانشگاه تعطیل می شه» حمایت خود را از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز نشان دادند. دانشجویان دانشکده های دیگر واحد تهران جنوب نیز علیرغم مسافت زیاد با دانشکده فنی در این تجمع حضور یافتند. این تجمع که از ساعت 12 ظهر آغاز شده بود در حدود یک ساعت به طول کشید و با خواندن سرود« یار دبستانی » پایان یافت. تعداد نیروهای حراستی به شدت در دانشکده فنی افزایش یافته بود و رفت و آمد نیروهای امنیتی نیز در صحن دانشکده محسوس بود. با وجود این شرایط، استقبال دانشجویان موجب غافلگیری حراست و نیروهای بسیج شد. تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب در حالی در حمایت از دانشجویان واحد تهران مرکز انجام گرفت که سومین تجمع دانشجویان واحد تهران مرکز با حمله نیرو های بسیجی که با اتوبوس از خارج دانشگاه آورده شده بودند و به باطوم، شوکر الکتریکی، زنجیر، گاز اشک آور و اسپری فلفل مجهز بودند به خشونت کشیده شد و در نتیجه آن ده تن از دانشجویان مجروح و مصدوم شدند و بیش از چهل ترم حکم ممنوعیت از تحصیل برای دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران مر کز صادر شده است.

دانشجويان دختر ساكن كوى دانشگاه آزاد واحد آبادان، اقدام به تجمع اعتراضی کردند
دانشجويان دختر ساكن خوابگاه دانشگاه آزاد واحد آبادان در مقابل دفتر رئيس اين دانشگاه براى سومين روز متوالى تجمع اعتراضى برگزار كردند. دانشجويان علت اعتراض خود را صدور يك بخشنامه سركوبگرانه در مورد منع تردد در ساعتهاى شبانه عنوان كردند.

خانواده های دستگيرشدگان مقابل دادسرا و زندان اوين، تجمع اعتراضی برپا کردند
خانوادههاى دستگيرشدگان قيام سراسرى در مقابل دادگاه رژيم، دادسرا و زندان اوين تجمع اعتراضى برگزار كردند.
مادران تجمع كننده در مقابل دادسراى رژيم خواستار روشن شدن وضعيت فرزندان دربند خود شدند. در مقابل زندان مخوف اوين نيز بيش از صد تن از خانوادههاى دستگيرشدگان قيام تجمع كردند و خواستار ملاقات با عزيزان خود شدند. تجمع كنندگان در مقابل دادگاه رژيم مىگفتند: ظلم تا چه حد، ما هيچ‌كجا ارامش و امنيت نداريم اگر تا 13آبان فرزندانمان آزاد نشوند، در مقابل دادستانى دست به اعتصاب غذا خواهيم زد.

اظهارات ولىفقيه رژیم، مورد استقبال معاون اول قوه قضاييه رژيم قرار گرفت
آخوند ابراهيم رئيسى معاون اول قوه قضاييه رژيم در حمايت از اظهارات خامنهاى كه اعتراض به نمايش انتخاباتى را جرم اعلام كرد گفت: بيش از 50 حكم براى پرونده افراد دستگير شده پس از انتخابات صادر شده است. خبرگزارى حكومتى ايسنا نوشت: "ابراهيم رئيسى در پاسخ به سؤال خبرنگار ايسنا در ارزيابى از سخنان مقام معظم رهبرى مبنى بر اينكه زيرسوال بردن اصل انتخابات بزرگترين جرم است و اينكه برخى عنوان كرده‌اند فرمايش مقام معظم رهبرى براى دستگاههاى اجرايى و قضايى تكليف ايجاد مى‌كند، اظهار كرد: حقيقتا بايد بگوييم آنهايى كه القاى تقلب، تشويش اذهان عمومى و ايجاد ناامنى و اغتشاش در جامعه كردند بدون ترديد جرم بزرگى مرتكب شده‌اند و بايد پاسخگوى آنچه كه مرتكب شده‌اند باشند." گفتنی است که جرم اعلام کردن زیر سوال بردن نمایش انتخاباتی از سوی خامنه ای، بیانیه شدید اللحن سازمان عفو بین الملل را در پی داشته است.

غرب، به زياده‌خواهى‌هاى اتمى رژیم، جواب رد داد
خبرگزارى رويتر گزارش داد: ديپلوماتهاى غربى گفتند كه درخواست رژيم ايران براى دسترسى فورى به سوخت اتمى تازه، غيرقابل قبول است. به گزارش رويتر، روز جمعه ديپلوماتها گفتند رژيم ايران به آژانس بينالمللى انرژى اتمى گفته است، قبل از موافقت با فرستادن بخش عمده ذخاير اورانيوم غنىسازى شدهاش به روسيه و فرانسه، خواستار دريافت سوخت اتمى تازه براى رآكتورى در تهران می باشد.

******
خانم رجوى، شوراى امنيت را به اعمال تحريمهاى همه جانبه فراخواند و گفت مذاكره، ملايان را از توليد بمب اتمى باز نمىدارد. رئيسجمهور برگزيده شورای ملی مقاومت ايران، درباره پاسخ منفى رژيم به پيشنهاد آژانس بينالمللى انرژى اتمى مبنى بر خارج كردن اورانيوم غنى شده از ايران، گفت اين پاسخ كاملأ قابل پيشبينى بود و هم‌چنانكه مقاومت ايران پيش از اين بارها اعلام كرده است، خامنهاى و پاسدار احمدىنژاد، در محاصره نارضايتى فزاينده اجتماعى و قيام گسترده مردمى و ناتوان از غلبه بر بحرانها و شقه و شكاف درونى، دستيابى به بمب اتمى را عامل نجات و بقاى حاكميت منحوس خود مىدانند و از پروژههاى اتمى دست بر نمىدارند. دست برداشتن از اين پروژهها روند فروپاشى و سرنگونى اين رژيم را تسريع مىكند. وی افزود: تحولات روزهاى اخير براى هيچ‌كس ترديدى باقى نگذاشته است كه تنها هدف رژيم از پروژه‌هاى هستهيى، دستيابى به سلاح اتمى است و استفاده صلحآميز و صنعتى و پزشكى بهانه است. وى شوراى امنيت ملل متحد را به اعمال تحريمهاى همه جانبه نفتى و تسليحاتى و تكنولوژيك و ديپلوماتيك فراخواند و گفت اين تحريمها اولين قدم ضرورى براى جلوگيرى از مسلح شدن تروريستهاى حاكم بر ايران به خطرناكترين سلاح ممكن است. دل بستن به مذاكره با اين رژيم، بعد از اينكه بيش از دو دهه پروژههاى اتمى خود را پنهان كرده و جامعه جهانى را فريب داده است، جزئى از سياست انزجار آور مماشات است كه تروريستهاى حاكم بر ايران را به بمب اتمى، و منطقه و جهان را به پرتگاه جنگ و بحران نزديك كرده است. به انتظار پاسخ كتبى ملايان نشستن، در جستجوى سراب دويدن است. وی همچنین مذاكره براى رژيمى كه تاكنون پاسخ سركوب وحشيانه و نقض سيستماتيك حقوقبشر و صدور تروريسم و پروژههاى غيرقانونى اتمى را با امتياز و جايزه از جامعه جهانى دريافت كرده است، تنها وسيلهيى براى خريدن زمان و تكميل پروژه توليد بمب اتمى توصیف کرد.

******
جمعی از ایرانیان اتاوا دیروز شنبه، در برابر پارلمان کانادا در این شهر، در آکسیونی بمنظور همبستگی با قیام در ایران و اشرف، شرکت کردند. آنان اعدامهای بی رویه پس از نمایش انتخابات را محکوم کردند. ایرانیان همچنین خواستار حفاظت ارگانهای بین المللی از ساکنین شهر اشرف شدند. لازم به ذکر است که شهر اشرف، مقر 3400 ایرانی مخالف رژیم و از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران، در استان دیالی عراق در ششم و هفتم مرداد ماه امسال، مورد حمله نیروهای رژیم در عراق قرار گرفت که این حمله مرگبار منجر به کشته شدن 11 تن، زخمی و مصدوم شدن بیش از هزار تن و ربوده شدن 36 نفر گردید. 36 گروگان پس از 72 روز اسارت و اعتصاب غذای تر و 7 روز اعتصاب غذای خشک، بالاخره در 15 مهرماه به شهر اشرف بازگشتند. در دهها نقاط جهان، ایرانیان در اعتراض به حمله نیروهای عراقی به اشرف و برای آزادی گروگانها، دست به برپایی آکسیون، تجمع و اعتصاب غذا زدند.