صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

سه‌شنبه، آبان ۱۴، ۱۳۸۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

مراسم بزرگداشت عبدالرضا رجبی، توسط زندانیان سیاسی در بند برگزار شد
سایت سازمان مجاهدین خلق ایران اعلام کرد: براساس گزارشهای دریافتی پنجشبه شب 9آبان، زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین با برافروختن شمع، خواندن دستجمعی سرود، دكلمه اشعار و بیان خاطراتی از عبدالرضا رجبی، یاد او را گرامی داشتند. آنان در بین زندانیان خرما و حلوا پخش كردند. این منبع افزود: براساس گزارش دریافتی زندانیان سیاسی در بندهای 4و 5 زندان گوهر دشت كرج با برگزاری مراسمی یاد مجاهد شهید عبدالرضا رجبی را كه در این زندان به دست دژخیمان رژیم آخوندی بهشهادت رسید گرامی داشتند. زندانیان گوهردشت ضمن محكوم كردن این جنایت رژیم طی اطلاعیهیی اعلام كردند ما شهادت «زندانی مبارز عبدالرضا رجبی را به تمامی مبارزان راه آزادی و آزاداندیشان حق جو تسلیت عرض كرده و نهایت تاسف خود را از این ضایعه دردناک اعلام میداریم. یقین است صفحه تاریخ به تلاشها و مبارزات آزادیخواهانی هم‌چون اکبر محمدی، ولی الله فیض مهدوی، ابراهیم لطف اللهی و عبدالرضا رجبی مزین گشته است. در اینجا ضمن یادآوردی مجدد شرایط غیرانسانی حاکم بر زندانهای ایران، بعنوان تعدادی از زندانیان سیاسی به نمایندگی از تمام زندانیان دربند و در معرض خطر مجددا خواستار اعزام هیات بی طرف بینالمللى برای مشاهده وضعیت زندانها این دخمههای دهشتناک میباشیم. زندانیان سیاسی گوهردشت همچنین همچنین خواستار تحقیق در مورد شهادت عبدالرضا رجبی در زیر شكنجههای رژیم شدند. لازم به ذکر است که ماموران رژیم در زندان گوهردشت، روز سهشنبه 7آبان عبدالرضا رجبی را زیر شكنجه به قتل رساندند. پیكر وی ابتدا به بهداری زندان و سپس بهسردخانه منتقل گردید. او كه در سال 1380 توسط مأموران رژیم دستگیر و بهشدت مجروح شده بود، متعاقبا در بیدادگاههای رژیم به اعدام محكوم شد. این حكم در سال 1385 با یك درجه تخفیف به حبس ابد كاهش یافت و عبدالرضا دوران اسارت خود را در سختترین شرایط و درحالی كه بیمار و تحت شكنجههای جسمی و روحی بود در زندان دیزلآباد كرمانشاه و در بند 350 زندان اوین تهران سپری نمود. طی این سالها زندانبانان برای درهمشكستن و به ندامت كشاندن او به انواع فشارها و نیرنگها متوسل شدند و بارها برایش صحنههای اعدام مصنوعی ترتیب دادند.

دولت كانادا پیش‌نویس قطعنامه محكومیت نقض حقوقبشر در ایران را به كمیته سوم مجمع عمومی ارائه داد
در این پیش نویس به مواردی ازجمله شكنجه، اعدام نوجوانان و اعدام در ملأ، عام سنگسار، دستگیری و آزار فعالان حقوق زنان، دستگیریهای خودسرانه و استفاده از سلولهای انفرادی، نقض حقوق اقلیتها و آزادی بیان اشاره شده است. این پیش نویس همچنین به مسأله ارتداد كه قرار است تحت قانون مجازات اسلامی در مجلس رژیم تصویب شود اشاره دارد. خاطرنشان مىشود این ششمین سال است كه دولت كانادا به همراه دیگر كشورها، این پیش نویس قطعنامه را به كمیته سوم ارائه میدهد.

******
رژیم یک نوجوان را در زندان اصفهان بدار آویخت. وی كه غلامرضا نام داشت و افغانی بود، در هنگام ارتكاب جرم منتسب، 17سال سن داشت. این زندانی نوجوان كه شب قبل از اجرای حكمش، در انفرادی زندان اصفهان بهسر برده بود، صبح روز چهارشنبه با چشمبند، دستبند و پابند در میان انبوهی از ماموران حکومتی برای اعدام به محوطه زندان برده شد. همچنین دستگاه قضاییه رژیم، حكم اعدام 3 زندانی را در تهران و اصفهان صادر كرد. این سه زندانی ابراهیم 25 ساله، حمیدرضا 26 ساله و ناصر نام دارند.

پرستاران بیمارستان بزرگ دزفول تجمع اعتراضی برگزار كردند
پرستاران بیمارستان بزرگ دزفول روز پنجشنبه، در مقابل دفتر رئیس بیمارستان تجمع اعتراضی برگزار كردند. پلاكاردهایی در دست پرستاران معترض بود كه روی آنها نوشته شده بود «تبعیض در سیستم بهداشت و درمان تا چه حد؟»، و «ظلم و ستم به رسته‌های درمانی تا به كی؟». همچنین در دزفول دانشجویان دانشگاه آزاد این شهر روز چهارشنبه 8آبان در مقابل دانشگاه برق تجمع اعتراضی برگزار كردند. آنها در اعتراض به بیحرمتی یك استاد دانشگاه به یكی از دختران دانشجو، اقدام به این حركت اعتراضی كردند.

بازاریان همدان در مقابل استانداری رژیم تجمع اعتراضی برگزار كردند
آنها در اعتراض به پلمپ مغازههای خود از روز یكشنبه اقدام به تجمع در مقابل استانداری رژیم كرده و خواهان بازگشایی مغازههای خود هستند. طی روزهای گذشته مأموران نیروی انتظامی در وحشت از گسترش این حركت اعتراضی به مغازهداران حمله و ضمن ضرب و شتم آنان، عدهیی را دستگیر كردهاند. خاطرنشان مىشود استانداری رژیم در همدان بیش از 80 مغازه لباس فروشی را در این شهر پلمپ كرده كه موجب بیکاری بیش از 250 نفر شده است.

كارگران كارخانه پتروشیمی لردگان در استان چهارمحال و بختیاری اعتصاب كردند
آنها در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه حقوق عقب افتاده خود دست از كار كشیدند. در این اعتصاب، همچنین رانندگان بیش از 200خودروی سنگین شامل كامیون، لودر و بلدوزر شركت داشتند.

******
در تهران، بیماران نقص ایمنی روز سه شنبه به همراه خانواده‌های خود در اعتراض به دو برابر شدن قیمت داروهای خود در مقابل مجلس رژیم تجمع كردند. هم‌چنين كارگران كارخانه شیمیایی فارس روز دوشنبه در مقابل این كارخانه تجمع اعتراضی برگزار كردند. آنها در اعتراض به اخراج خود اقدام به این حركت اعتراضی نمودند.

******
جمعی از مردم سنندج در اعتراض به گرانی و افزایش نرخ تورم، در مقابل استانداری رژیم در این شهر تجمع كردند. مأموران نیروی انتظامی در وحشت از گسترش این حركت اعتراضی منطقه را محاصره كردند و به تهدید تجمع كنندگان پرداختند.

******
رژیم در وحشت از اعتراضهاى اجتماعی، گشتهای بسیج را در تهران راهاندازی كرده است. پاسدار عبدالله عراقی سركرده سپاه محمد رسولالله تهران، در مصاحبه با خبرگزاری حكومتی فارس گفت: «با اجرای این طرح كه بنا بر دستور فرمانده كل سپاه، از روز هفتم آبان عملیاتی شده است، نیروهای بسیجی با همكاری نیروی انتظامی، سركلانتری‌ها و مقامهاى قضایی، امنیت را در محله‌های شهر تهران ارتقا خواهند داد». وی افزود: «با اجرای این طرح در هر محله، چند تن از نیروهای بسیج در ساعتهاى پایانی شب به گشت‌زنی خواهند پرداخت كه این كار از انجام ناامنی‌های اجتماعی جلوگیری خواهد كرد».

******

خانواده های مجاهدان اشرف بیش از دو ماه است که در ژنو در تحصن به سر می برند. این تحصن در حالی آغاز گردید که آهنگ انتقال حفاظت ساکنین اشرف به دولت عراق در رسانه های داخل کشور، نواخته شد. متحصنین خواستار تضمین حفاظت از اشرف توسط نیروهای ائتلاف و بخصوص آمریکا هستند. در نیویورک نیز خانواده های مجاهدین مستقر در اشرف به تحصن خود ادامه می دهند. در پنجاهمين روز تحصن هواداران مقاومت و خانواده هاي اشرفيان در مقابل مقر ملل متحد در نيويورك، «كميته بين المللي ناظر بر رعايت حقوق ساكنان اشرف» با برگزاري يك كنفرانس مطبوعاتي اعلام موجوديت نمود و كار خود را آغاز كرد. «كميته بين المللي ناظر بر رعايت حقوق شهروندان شهراشرف» به ابتكار دهها تن از رهبران مذهبي و فعالان حقوق بشر و شخصيتهاي سياسي مستقر در نيويورك و ايالتهاي ديگر آمريكا شكل گرفته است. دراين كنفرانس مطبوعاتي پدر روحاني ديويد لاري، از روحانيون برجسته شهر نيويورك، وكيل دانيل مك كافين، از ايالت نيوجرزي، پروفسور دانيل زوكر، رئيس كميته «آمريكائيان براي دموكراسي در خاورميانه» و پدر روحاني لويد لند شركت داشتند. در اين كنفرانس، نماينده خانواده ها و حاميان اشرف، با تأكيد برحقوق پناهندگي ساكنان شهر اشرف به عنوان افراد حفاظت شده تحت كنوانسيون چهارم ژنوگفت: «كميته بين المللي ناظر بر رعايت حقوق ساكنان اشرف» خواستار رفع هر گونه محدوديت غذايي، دارويى و ارتباطي و لغو مقررات محدود كننده براي شهروندان است و از دبيركل ملل متحد مي خواهد كه باتصريح درمورد حقوق ساكنان اشرف و تضمين اصل نان رفولمان، نسبت به رعايت اين حقوق اطمينان حاصل كند و ارگانهاي ذيصلاح را موظف به اجراي آنها در مورد شهروندان اشرف نمايد. سپس اسامي برخي از نمايندگان كنگره و سناي آمريكا كه طي پنجاه روز تحصن با ارسال پيام و نوشتن نامه به مقامات مختلف از حقوق ساكنان اشرف حمايت كرده بودند قرائت شد. نمايندگان كنگره، باب فيلنر، دموكرات از ايالت كاليفرنيا، تدپو، جمهوريخواه از ايالت تكزاس، تام تانكريدو، جمهوريخواه از كلرادو، شيلا جكسون لي، دموكرات از ايالت تكزاس، جان بوزمن، جمهوريخواه از ايالت آركانزاس از جمله نمايندگاني بودند كه در اين كنفرانس به حمايتهاي آنها اشاره شد.

رژیم برای عملیات تروریستی عضوگیری می کند
رژیم در استانهای مختلف ایران، اقدام به عضوگیری برای عملیات تروریستی در كنار حزبالله لبنان كرده است. سایت سركرده پیشین سپاه پاسداران نوشت: در روزها و ماههای گذشته در استان تهران و برخی استانهای بزرگ كشور، فرمهای عضویتی با نام «عضویت در حزب‌الله لبنان» و «ثبت‌نام جهت عملیات‌های استشهادی» پخش شده و از عموم به ویژه جوانان خواسته شده با تكمیل این فرمها و درج آدرس و شماره‌های تماس خود به جمع "رزمندگان جبهه جهانی مقابله با استكبار جهانی" بپیوندند.

رژیم، گورستان بهائیان در اصفهان را تخریب کرد
منابع خبری مقاومت ایران گفتند: به گزارش دریافتی، مأموران رژیم نیمه شب دوم آبانماه با لودر بیش از هشتاد درصد قبور گورستان معروف به «گلستان جاوید» متعلق به بهاییان قائم شهر را تخریب كردند. این منابع افزودند: رژیم یك ماه پیش نیز قبرستان بهاییان در اصفهان را تخریب كرده بود. این اقدام، همزمان با دستگیری تعدادی از بهاییان در شهرهای مختلف همراه شده است.