صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مهر ۰۱، ۱۳۸۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

کمیساریای عالی پناهندگان از آمریکا و عراق خواست از هرگونه عملی که زندگی و سلامت ساکنان اشرف را در معرض تهدید قرار دهد، خودداری کنند
روز اول مهرماه، كمیساریا، به ویژه با انگشت گذاشتن بر روی تهدید برگرداندن اجباری به ایران،خاطر نشان كرد: در همكاری نزدیك با آژانس های ذیربط به ابراز نظر و فراخوان برای یافتن راههای انساندوستانه مقتضی ادامه خواهد داد. كمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد این نكات را در نامه ای به سه شخصیت برجسته مدافع حقوق بشر در دانمارك ، نروژ و سوئد در پاسخ نامه آنها به دبیركل ملل متحد در باره حقوق ساكنان اشرف اطلاع داده است: آقایان هانس كریستین نیرسكوف پرزیدنت كمیته بین المللی ساخاروف و رئیس شعبه دوستان ایران آزاد در دانمارك، لارش ریسه پرزیدنت شعبه دوستان ایران آزاد در نروژ و یوستا گرونروس نایب رییس شعبه سوئدی دوستان ایران آزاد. كمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد در نامه خود خاطرنشان میكند: كاملا نسبت به وضعیت افراد كمپ اشرف مطلع است هر چند كه به نظر می رسد ساكنان اشرف خود بطور مستقیم تری با حفاظت حقوقی كه توسط سایر ارگانهای قوانین بین المللی و بویژه قوانین انساندوستانه بین المللی و قوانین حقوق بشر بین المللی و سازمانهایی كه مسئولند تا رعایت این حقوق و وظایف را ضمانت كنند، ایجاد شده است، تحت پوشش قرار دارند. - كمیساریا در عین حال خاطرنشان میكند كه به عنوان یك سازمان مدافع حقوق بشر در چندین مناسبت از طرفین ذیربط در عراق خواسته است كه از هر گونه عملی كه زندگی و سلامت ساكنان اشرف را در معرض تهدید قرار دهد خودداری كنند و بطور خاص بر تهدید بازگشت اجباری به ایران انگشت گذاشته است. كمیساریای عالی پناهندگان بر همین اساس و در همكاری نزدیك با آژانس های ذیربط به ابراز نظر و فراخوان برای یافتن راه های انساندوستانه مقتضی، ادامه خواهد داد.

سازمان پروتستانهای انجیلى، خواستار محاكمه احمدی نژاد شد
سازمان پروتستانهای انجیلی در بیت المقدس با ارائه طوماری با امضای دهها هزارتن از مسیحیان سراسر جهان، خواستار محاكمه احمدی نژاد رئیس جمهور رژیم حاکم بر ایران شد. در این طومار كه خطاب به بان كی مون دبیركل ملل متحد است، احمدی نژاد به تحریك نسل كشی متهم شده و محاكمه وی درخواست شده است. این طومار هنگام سفر رئیس جمهور رژیم به نیویورك برای شركت در مجمع عمومی ملل متحد به بان كی مون ارائه می شود. پدر روحانی مالكولم هدینگ مدیر اجرایی سازمان پروتستانهای انجیلی گفت سكوت اكثر روحانیون مسیحی در برابر تلاش دهشتناك آلمان برای نابودی یهودیان اروپا لكه ننگ عمیقی بر پیشانی كلیساها بر جا گذاشت اما امروز این حس را در میان توده مسیحیان برانگیخته است كه یك وظیفه اخلاقی گریز ناپذیر داریم تا هرگاه تلاش دیگری برای نسل كشی صورت گیرد، اقدامات جدی به عمل بیاوریم.

******
امام جمعه رژیم در اراك به شدت بحران درونی حكومت اعتراف كرد و گفت: در درون نظام افرادی در صدد تخریب رهبری هستند. محسنی گرگانی افزود: امروز دشمن در صدد است از راههای فرهنگی به اهداف خود برسد و با استفاده از افرادی از درون نظام متاسفانه به موفقیتهایی نیز دست یافته است. اینهایی كه در بدنه و داخل كشور گاهی سرو كله شان پیدا میشود. متاسفانه پشتوانه محكمی نیز دارند. ما انتظار داریم دولتمردان نگذارند این میكروبهای نفاق در داخل نظام پیدا شوند.

نماینده ولی فقیه رژیم در مشهد به تشدید سركوب زنان و دختران فراخوان داد
علم الهدی، نماینده ولی فقیه درمشهد گفت: بی حجابی ابزار براندازی است و افراد بی حجاب، پیاده نظام دشمنان هستند. باید با قیام علیه بی حجابی دشمنان را در جنگ نرم مأیوس كرد. وی افزود: این زرق و برق های بی حجابی، امروز خمپاره ها و بمب افکنی آمریکا و اروپا برای براندازی جمهوری اسلامی ایران است. وی با خط ونشان كشیدن برای زنان میهنمان افزود: باید بی حجابی را که همانند یک ویروس است، درمان قطعی کرد.

مرحله جدیدی از طرح سرکوبگرانه امنیت اجتماعی در تهران، اجرا می شود
دادستان رژیم و قاتل دکتر زهرا کاظمی، دیروز در تهران از اجرای مرحله جدید طرح سركوبگرانه امنیت اجتماعی پس از ماه رمضان خبر داد. سعید مرتضوی به خبرگزاری رسمی رژیم گفت: "جزئیات این مرحله که با سرعت،‌ قدرت و اقتدار اجرا خواهد شد، در آینده ای نزدیک اعلام می شود. وی تهدید كرد: مرحله جدید طرح امنیت اجتماعی، شدیدتر و قوی تر از مراحل پیشین اجرا می شود. اخلال گران امنیت اجتماعی و اراذل و اوباش هر تعداد که باشند جمع آوری و احکام لازم برای مجازات آنان صادر می شود."

20 تن از معلمان عضو تشکلهای صنفی توسط رژیم دستگیر شدند
منابع خبری مقاومت ایران گفتند: رژیم 20تن از معلمان را كه میخواستند در جلسهیی به منظور بزرگداشت روز جهانی معلم شركت كنند، دستگیر كرد. براساس گزارش های رسیده دستگیر شدگان از معلمان فعال عضو تشكل های صنفی بودند. كانون صنفی معلمان با انتشار بیانیهیی دستگیری شماری از معلمان فعال در امور صنفی ازجمله معلمان وابسته كانون صنفی را تأیید كرده است.

******
مردم سنندج در محل ترمینال مسافربری این شهر با ماموران نیروی انتظامی رژیم درگیر شدند. ماموران لباس شخصی رژیم با حمله به قهو ه خانه و فروشگاههای توزیع مواد خوراكی، دهها نفر از مسافران در این تر مینال را به اتهام روزه خواری، مورد ضرب و شتم قرار داده و دستگیر كردند. تعدادی از افراد دستگیر شده كه همه جزو مسافرین بودند، در بازدداشت بسر میبرند و از وضعیت آنان اطلاعی در دست نیست. این مسئله با خشم و اعتراض مردم و مغازه داران محل روبرو گردید.
شبکه های گسترده توسط سپاه پاسداران در کشورهای حوزه خلیج فارس، ایجاد شده است
سركنسول سابق رژیم در دوبی فاش كرد تعداد زیادی از اعضای سپاه پاسداران تحت پوششهای مختلف در كشورهای خلیج فارس مستقر شدند تا در صورت لزوم دست به اقدامات خرابكارانه بزنند. گلف نیوز چاپ امارات متحده عربی نوشت: عادل اسدی كه از سال 2001 از همكاری با رژیم ایران خودداری كرده است و در حال حاضر در سوئد به عنوان پناهنده زندگی می كند گفت: سپاه پاسداران به ایجاد شبكههای گسترده از عوامل پنهان خود در كشورهای خلیج فارس پرداخته است. آنها به اندازه كافی نیرو برای بی ثبات كردن این كشورها دارند. برخی از این نیروها تنها به جمع آوری اطلاعات مشغولند. ولی برخی دیگر برای مشكل آفرینی و ایجاد بحران در زمانهای مقتضی تعلیم دیده اند.

******
روزنامه نیویورك تایمز 29 شهریور نوشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش شش صفحه یی خود اعلام كرد رژیم ایران در عمل، قابلیت سانتریفوژهای خود را برای تولید اورانیوم غنی شده گسترش داده است. آژانس این رژیم را به ادامه كارشكنی در فعالیتهای بازرسان برای مشخص كردن ماهیت برنامه هستهيى آن متهم كرد. به نوشته نیویورك تایمز آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اولین بار اعلام كرد كه یك كارشناس خارجی یا گروهی از كارشناسان به رژیم ایران در تجارب انفجاری كه می تواند در زمینه انفجار سلاح هسته ای بكار رود كمك كرده اند. در این گزارش تنها به واژه متخصصان خارجی اشاره شده است و توضیحی درباره ملیت آنها داده نشده است. نیویورك تایمز افزود: آمریكا فرانسه و انگلیس در پائیز امسال از گزارش آژانس برای فشار آوردن بر شورای امنیت ملل متحد بمنظور تحریم های جدید علیه رژیم ایران استفاده می كنند.

تحصن ایرانیان در ژنو و نیویورک همچنان ادامه دارد
بنا به گزارش خبرگزاری همبستگی ملی، در بیست وپنجمین روز تحصن حامیان مقاومت و خانوادههای مجاهدان اشرف در ژنو كه در مقابل ساختمان پاله ویلسون كمیساریای عالی حقوق بشر، برگزار شد پائولو سودانی وكیل شورای ملی مقاومت ایران در ایتالیا شركت داشت و طی سخنانی بر ضرورت تضمین حفاظت اشرف، از ارگانهای بین المللی خواست تا وظایف خود را در مورد ساكنان اشرف كه مشمول كنوانسیون چهارم ژنو هستند ، انجام دهند. وی سپس به توطئه های رژیم علیه شهر اشرف و نقش مخرب این رژیم در كشور عراق اشاره كرد و گفت این رژیم ایران است كه باعث رشد تروریسم در عراق شده است. ششمین روز تحصن هواداران و حامیان مقاومت در مقابل دفتر سازمان ملل متحد با اجرای دستجمعی سرود ای ایران آغاز شد. خانم دكتر جینا پندلی استاد دانشگاه كنتاكی طی سخنانی درجمع متحصنان گفت: من دراعتراض شما در رابطه با خطر فاجعه انسانی علیه آزادیخواهان اشرف، دركنار شما هستم و همبستگی خود را با مبارزان در اشرف و وابستگان و خانوادهها و دوستان آنها اعلام میدارم . من درحمایت ازحقوق ساكنان اشرف هركاری از دستم برآید انجام خواهم داد. در اینروز دکتر احمد رجوی و خانم مهین مشکین فام اعضای شورای ملی مقاومت ایران، و پدر روحانی استیفانر از بروکلین نیویورک سخنانی ایراد کردند.

رياست اتحاديه اروپا به رژيم ايران هشدار داد نقض قطعنامه هاي شوراي امنيت ملل را متوقف كند
رياست اتحاديه اروپا 29شهريور87، با صدور بيانيه يي به رژيم ايران هشدار داد نقض قطعنامه هاي شوراي امنيت ملل متحد و اصرار بر ادامه غني سازي اورانيوم و خودداري از همكاري با آژانس بين المللي انرژي اتمي را متوقف كند. در اين بيانيه كه توسط فرانسه به عنوان رئيس دوره اي اتحاديه اروپا صادر شده آمده است: رژيم ايران از توقف برنامه غني سازي اورانيوم و همكاري با آژانس بين المللي انرژي اتمي همچنان خودداري مي كند و به پرسشهاي موجود درباره برنامه هسته اي بحث برانگيز خود پاسخ نمي دهد امري كه باعث تأسف است. اتحاديه اروپا از اين كه رژيم ايران با نقض قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل و هم چنين قطعنامه هاي شوراي حكام آژانس حاضر به متوقف كردن فعاليتهاي هسته يي حساس خود نشده و همكاريهاي لازم را با آژانس براي ارائه پاسخ به پرسشهاي موجود از خود نشان نداده است متأسف است. در بيانيه رياست اتحاديه اروپا هم چنين آمده است اتحاديه اروپا و مدير كل آژانس بين المللي انرژي اتمي اين نگراني را دارند كه رژيم ايران به سئوالهاي مربوط به فعاليتهاي خود درباره توسعه و توليد تسليحات هسته يي پاسخي ارائه نكرده است. خاطرنشان مي شود روز پنجشنبه نيز وزارت خارجه فرانسه با صدور بيانيه جداگانه اي هشدار داده بود كه رژيم ايران با اقدامات خود براي جامعه بين المللي چاره اي جز اعمال تحريمهاي جديد در شوراي اروپا و در اتحاديه اروپا باقي نگذاشته است.

اتحادیه اروپا برای استمالت از رژیم ایران، نام سازمان مجاهدین را در لیست تروریستی قرار داده است
هفتهنامه آلمانی اشپیگل امروز تصریح كرد: متخصصان حقوق در اروپا از رفتار اتحادیه اروپا درباره نامگذاری تروریستی مجاهدین خلق ابراز انزجار می كنند. اشپیگل از جمله نوشت: اتحادیه اروپا برای استمالت از رژیم ایران، نام سازمان مجاهدین خلق ایران را در لیست تروریستی اتحادیه اروپا قرار داده است. اكنون حقوقدانها از سراسر اروپا، اتحادیه اروپا را متهم به سوء استفاده از قانون كرده‌اند. بنابه گفته قضات برجسته، حقوقدانها و اساتید حقوق از كشورهای مختلف جهان كه اخیرا در بروكسل گرد آمدند، اقدام اتحادیه اروپا نقض آشكار اصول حكومت قانون است. این حقوقدانهای به بروكسل آمدند تا خشم خود را در هیأت یك مجموعه متشكل از نظرگاههای قانونی ابراز كنند. پروفسورآنتونیو كسسز حقوقدان مشهور ایتالیا كه ریاست دادگاه جنایی بین المللی درمورد یوگسلاوی راعهده دار بوده است، یكی از این افراد می‌باشد. این حقوقدان محترم بین‌المللی، استدلال می‌كند شیوه‌یی كه اتحادیه اروپا با سازمان مجاهدین خلق ایران برخورد كرده است نه تنها با قوانین اتحادیه اروپا مغایرت دارد بلكه مغایر با حقوق بنیادین انسانی نیز می‌باشد. لرد اسلین از قضات ارشد در بریتانیا و اروپا می گوید نحوه كار اتحادیه اروپا حكومت قانون را تضعیف كرده است و به سؤاستفاده از قدرت می‌انجامد. اساتید حقوق مستقر در لندن، جفری بیندمن و بیل بوئرینگ، روندی را كه اتحادیه اروپا طی كرده، شوك‌آور دانستند. دریك كلام متخصصان حقوق در اروپا از این رفتار اتحادیه اروپا درباره نامگذاری مجاهدین منزجر شده اند. اشپیگل در مقاله خود افزود: غرب از افشای پرونده هستهيى رژیم ایران توسط مجاهدین خلق ایران قدردانی كرد، اما چنین چیزی خوشایند رژیم ایران نبود. آخوندها به برلین و لندن و پاریس شكایت كرده و تلاش كردند سازمان مجاهدین خلق ایران به‌عنوان سازمانی مخوف و تروریستی معرفی شود. آنها موفق شدند و جك استراو وزیر كشور سابق انگلستان بعدها علنا در تلویزیون بی.بی.سی اذعان كرد در سال 2002 بخاطر استمالت از تهران، اعلام كرد مداركی دراختیار دارد كه تبعیدیان ایرانی در فعالیتهای تروریستی دست داشته‌اند. شركای بریتانیا در اتحادیه اروپا نیز همین راه را رفتند بدون اینكه نسبت به چنین مدركی مطمئن شوند. سال ها بعد به‌دنبال یك نبرد حقوقی، دستگاه قضایی بریتانیا اعلام كرد چنین مدركی علیه سازمان مجاهدین خلق ایران وجود ندارد و هرگز هم وجود نداشته است. اشپیگل در ادامه نوشت: برای برخی از اعضای پارلمان اروپا خارج كردن نام مجاهدین از لیست تروریستی یك گام مبرم و حتی فراتر از آن است. یك سال قبل بیش از 100 عضو پارلمان اروپا علیه لیست عجیب و غریب بروكسل اعتراض كردند. كارین ریتاریتس سیاستمدار لیبرال از اتریش گفت این یك افتضاح است و سیم اوزدمیر نماینده حزب سبزهای آلمان در پارلمان اروپا گفت این نامگذاری باید متوقف شود. باوجود این، چنین اقدامی ادامه یافته است. هم اكنون به‌دنبال انتقادات شدید حقوق‌دانهای برجسته ، نمایندگان پارلمان اروپا مجددا وارد عمل شده اند. دكتر آلخو ویدال كوادراس، نایب رئیس پارلمان اروپا این رفتار اتحادیه اروپا با مجاهدین خلق ایران را یك اشتباه سیاسی، حقوقی و اخلاقی خوانده است و مخالفت شدید خود را با آن ابراز كرده است. اشپیگل افزود: برچسب تروریستی علیه بزرگترین گروه اپوزیسیون ایران عنصر مهمی در بازی حساسی است كه بین تهران و اروپا جریان دارد. بسیاری از كشورهای اروپایی روابط تجاری مهمی با رژیم ایران دارند، كمپانیهای نفتی فرانسه هم حضور گسترده یی در ایران دارند. این كمپانیها بنا به گفته منابعی در دوایر دیپلوماتیك، دولت فرانسه را تحت فشار قرار دادهاند كه در یك امتیاز به تهران، نام سازمان مجاهدین خلق ایران را در لیست تروریستی نگهدارد. اشپیگل آلمان در پایان نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا اعلام كرد كه رژیم ایران فعالیت سانتریفوژنهای خود را افزایش داده است. این رژیم اكنون یك سوم مسیر ساخت بمب اتمی را طی كرده كه می‌تواند جهان را مورد تهدید قرار دهد. اكنون دولت فرانسه خواهان تحریمهای بیشتر ملل‌متحد علیه رژیم ایران شده است. آیا كسانی كه این چنین سیاستهای ضدونقیضی را دنبال می‌كنند هنوز می‌فهمند كه چكار می‌كنند؟