صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۲۵، ۱۳۸۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

بنا به گزارش روز 21 فروردین خبرگزاری همبستگی ملی از اعتراضات و تظاهرات ضد حکومتی مردم، در ماه فروردین 87، قشرهاي مختلف مردم در شهرهاي تهران، خوزستان، قزوين زابل، گناباد و آزادشهر، دست به اعتراض و تظاهرات عليه سياستهاي ضدمردمي رژيم زدند. این خبرگزاری گفت: کارگران نيشکر هفت تپة خوزستان، از صبح روز سه شنبه، در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود، دست به اعتصاب زدند. در اين اعتصاب کارگران بخش توليد و تمامي بخشهاي وابسته به آن، بخش کشاورزي و کارگران ني بُر به صورت يکپارچه و گسترده حضور دارند.
در قزوين بيش از 100 نفر از کارگران قراردادي کارخانه اشکان چيني در مقابل ادارة كار شهر البرز تجمع اعتراضي برگزار كردند.كارگران تجمع كننده علت اعتراض خود را پرداخت نشدن 6 ماه حقوق و مطالبات معوقة خود عنوان كردند.
در زابل کارگران آرد اين شهر دست از كار كشيدند و كارخانه را به حالت نيمه تعطيل در آوردند. كارگران علت اعتصاب خود را پرداخت نشدن 5 ماه حقوق معوقه عنوان كردند.
در گناباد حدود 400تن از كارگران كارخانه چيني تقديس اين شهر در اعتراض به افزايش ساعات كار تجمع كردند.اين تجمع از واحد دكور اين كارخانه كه 95درصد كارگران در آن مشغول به كار هستند شروع شد و به ساير بخشهاي كارخانه كشيده شد.
در آزادشهر کارگران معدن زغال سنگ زمستان يورت دست به اعتصاب زدند. اين اعتصاب از روز چهاردهم فروردين شروع شده است. به گزارش دريافتي پرداخت نشدن حقوق و مزاياي كارگران و وضعيت نامناسب بهداشتي و ايمني از جمله دلايل اين اعتصاب است. رژيم به جاي پاسخ دادن به خواست برحق كارگران، مأموران نيروي انتظامي را روانه محل كرد و هفت تن از اعتصابيون را دستگير نمود. معدن زغال سنگ زمستان يورت در کيلومتر 10 جاده آزادشهر به شاهرود در استان سمنان قرار دارد.
در تهران 100 تن از بيماران كليوي در اعتراض به 10 برابر شدن قيمت داروي ويژه خود در مقابل داروخانة هلال احمر تجمع كردند.تجمع كنندگان گفتند: در گذشته براي مصرف هر 2 ماه داروي سانديمون خارجي 17 هزار تومان پرداخت مي‌كردبم اما امروز كه مراجعه كردیم داروخانه مبلغ 180 هزار تومان را براي همان دارو مطالبه كرد. به گفته اين بيماران، مسئولان داروخانه در پاسخ به اعتراض بيماران گفتند: دولت سوبسيد خود را در اين رابطه قطع كرده است. به گزارش خبرگزاری حكومتي فارس 18 فروردین بيماران كليوي در شهرهاي مشهد و شيراز نيز اعتراض كردند.
بيش از8هزار تن از مردم شهرستان منوجان در استان كرمان باشعارهاي ضدحكومتي تظاهرات كردند.اين تظاهرات كه در مقابل فرمانداري رژيم صورت گرفت، در اعتراض به طرح رژيم براي الحاق منوجان به استان هرمزگان انجام شد. تظاهركنندگان تهديد كردند اگر اين طرح لغو نشود، فرمانداري را به آتش خواهند كشيد و راه اصلي هرمزگان كرمان را مسدود خواهند كرد. تظاهركنندگان شعار مي دادند: استاندار فرماندار، واي اگر برما جفايي شود، غلغله بر پا شود. ماموران امنيتي و انتظامي رژیم در وحشت از گسترش اين تظاهرات منطقه را محاصره كرده و به تهديد تظاهركنندگان مي پرداختند.
روزنامه حکومتی کیهان 19 فروردین نوشت: كارگران شركت كشتي سازي ايران صدرا در بوشهر در بيستمين روز تظاهرات و تجمع اعتراضي خود در مقابل فرمانداري رژيم با ماموران نيروي انتظامي درگير شدند. ماموران نيروي انتظامي قصد برهم زدن تظاهرات كارگران را داشتند كه با مقاومت آنها روبرو شدند. كارگران معترض كه امسال توسط رژيم اخراج شدند خواستار بازگشت به سر كار خود هستند. در اين درگيري تعدادي از كارگران شركت ايران صدار و سه خبرنگار نشريات محلي توسط مأموران نيروي انتظامي دستگير شدند.
انفجار حسينيه شيراز انبوهي كشته و مجروح برجاي گذاشت
خبرگزاری همبستگی ملی: "خبرگزاريهاي رژيم اعلام كردند در ساعت 21 شنبه شب 24‌فروردين، انفجاري در يك حسينيه در شيراز وابسته به كانون ره‌پويان وصال در شيراز كه هر شنبه شب، در نشست هفتگي خود به رد وهابيت و بهائيت مي پرداخت به وقوع پيوسته است. اين خبر در رسانه ها و خبرگزاريهاي بين المللي وسيعاً منعكس شد. رويتر و خبرگزاري فرانسه در روز24 فروردين87 تعداد كشته ها را حداقل 8 نفر و سي.ان.ان نيز در همين روز تعداد كشته ها را حداقل 20 نفر گزارش كردند. خبرگزاري حكومتي فارس نيز در روز 24فروردين87 از 10 كشته و 105 زخمي خبر داد و افزود تا شعاع يك‌ونيم كيلومتري محل حادثه توسط نيروي انتظامي و نيروهاي مقاومت بسيج تحت كنترل قرار گرفته است به گزارش اين خبرگزاري حكومتي «تمام توان پزشكي و امدادي استان براي كمك به مجروحان بسيج شد». به گزارش خبرگزاري رسمي رژيم، در اثر انفجار شيشه‌هاي مناطق مسكوني اطراف شكسته شده است. خبرگزاري رسمي رژيم افزود: منابع غيررسمي حال تعدادي از زخمي‌شدگان اين حادثه را وخيم اعلام كرده اند. به گزارش خبرگزاري حكومتي فارس، محمد رضا حدائق معاون سياسي، امنيتي استانداري فارس گفت: در بررسي‌هايي كه تاكنون انجام شده بمبگذاري در اين حادثه فعلاً تأييد نمي‌شود و بررسي بيشتر در دست انجام است. اما خبرگزاري حکومتی انتخاب ادعا كرد : در اين حادثه كه دهها نفر کشته و زخمي شدند «گروهکهاي بهائيت و مجاهدين خلق از مظنونان اصلي اين حادثه مي باشند». چرا كه «اين گروهکها در طي چند روز اخير هشدارها و تهديداتي عليه اين حسينيه داشته اند». سازمان مجاهدين خلق ايران از نسبت دادن اين انفجار به مجاهدين ابراز انزجار نمود و دروغپردازي منابع رژیم در اين باره را محكوم كرد. خبرگزاري رسمي رژيم در آخرين خبرخود در روز 24فروردين87 اعلام كرد كه انفجارشيراز با انبوهي كشته ومجروح ناشي ازسهل انگاري و انفجارمهمات جنگي خود رژيم بوده است."

كارگران شركت كیان تایر اسلامشهر دیروز تظاهرات كرده و با مأموران نیروی انتظامی رژیم درگیر شدند
در وحشت از گسترش تظاهرات كارگران كارخانه كيان تاير چهاردانگه اسلام شهر تهران، نيروهاي گارد ويژه به همراه ساير مأموران امنيتي و انتظامي رژيم به اين كارخانه يورش بردند و با تخريب ديوار آن وارد كارخانه شده و به سركوب كارگران پرداختند. اين يورش وحشيانه با شروع تاريكي هوا شروع شد و كارخانه توسط نيروهاي حکومتی اشغال گرديد. گزارشها حاكي است كه يگان ويژه بعد از تسخير كارخانه كيان تاير شماري از كارگران معترض را دستگير و به زندان و شكنجه گاهها منتقل كرد. در جريان يورش نيروهاي رژيم، كارگران با باتوم مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجروح و مصدوم شدند. كارگران كارخانه كيان تاير هنگامي كه توسط مأموران رژیم مورد هجوم قرار گرفته بودند شعار مي دادند: حكومت عدل علي اين همه بي عدالتي؟

قضاييه رژيم سه جوان را به اعدام محكوم كرد
به نقل از روزنامه حکومتی آفتاب یزد 18 فروردین، رژيم حاکم بر ایران، حكم اعدام 3جوان را در تهران صادر كرد. اين سه جوان روشن 28ساله، مجتبي 23 ساله و امير حسين 30ساله نام دارند.

******
روز دوشنبه 19 فروردین، خبرگزاری همبستگی ملی خبر داد: زندانيان سياسي زندان اروميه نهمين روز اعتصاب غذاي خود را پشت سر گذاشتند. این خبرگزاری افزود: اين اعتصاب از روز شنبه و در اعتراض به رفتار ضدانساني دژخيمان با شماري از زندانيان اهل حق صورت گرفت. زندانيان كه در زندان وزارت اطلاعات در اروميه دست به اعتصاب غذاي خشك زده اند، اعلام كرده اند حاضر به هيچگونه كوتاه آمدن نيستند و تا رسيدن به خواسته هاي خود به اعتصاب ادامه خواهند داد. همبستگی ملی ادامه داد: در همين رابطه دادستان رژيم در اروميه به خانواده هاي زندانيان گفته است اعتصاب و اعتراض اين زندانيان هيچ اهميتي براي ما ندارد. آنها آنقدر به اعتصاب غذاي خود ادامه بدهند تا بميرند، ما تنها كاري كه مي كنيم اقدام به خاكسپاري آنها خواهيم كرد. خبرگزاری همبستگی ملی خاطرنشان کرد: گزارشهاي دريافتي حاكي است زندانيان اعتصابي در حال حاضر در وضعيت جسمي بسيار بدي به سر مي برند.

******
دو تن از مهمترین وزرای كابینه پاسدار احمدی نژاد، برکنار شدند
بدنبال برکناری دو تن از مهمترین وزرای کابینه پاسدار احمدی نژاد، روز 22 فروردین، خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، بركناری وزرای كشور و اقتصاد و امور دارایی، را بیانگر تسریع روند تجزیه و ریزش و اضمحلال رژیم بعد از نمایش انتخابات مجلس رژیم توصیف كرد و گفت: بركناری این دو وزیر بویژه وزیر كشور، بازتاب شكست فاجعهبار رژیم آخوندی در این انتخابات و تحریم سراسری و بی سابقه این نمایش از سوی عموم مردم ایران است. خانم رجوی افزود: از آنجایی كه هدف رژیم آخوندی از تصفیه بیرحمانه مجلس از باندهای رقیب، برطرف كردن هر مانعی در مقابل حركت بی دنده و ترمز برای دست یابی به بمب اتمی و صدور بنیادگرایی و تروریسم است، بركناریها و استعفاهای اجباری باز هم بیشتری در راه است و رییس جمهور ارتجاع ناگزیر از جراحی بزرگ در درون رژیم صحبت می كند.


رژيم دو روحاني اهل سنت را به دار آويخت
رژيم دو روحاني اهل سنت را در زاهدان به اتهام کشتن 5 تن از مأموران اطلاعاتي و انتظامي رژيم به دار آويخت. سایت حکومتی تابناک 22 فروردین، در این رابطه اعلام کرد: اين دو روحاني عبدالقدوس و محمد يوسف نام داشتند.

23 نفر از روستاييان داراب توسط رژيم احظار شدند
رژیم به منظور ایجاد جو رعب و وحشت 23 نفر از روستاییان داراب از استان فارس را احضار كرد. اتهام آنها درگیری با مأموران نیروی انتظامی عنوان شده است. بنا به گزارش هایی که روز 23 فروردین انتشار یافته، طی چند روز گذشته نیز خودروهای یكان ویژه چند بار برای دستگیری احضار شدگان به روستاهای داراب مراجعه كرده اند. خاطرنشان می شود هفته گذشته بیش از هزار تن از روستاییان روستاهای داراب فارس در اعتراض به كمبود آب آشامیدنی جاده اصلی شیراز- بندرعباس را مسدود كردند.

معلمین اردبیل نسبت به حقوق معوقه خود اعتراض کردند
معلمان اردبيل تهديد كردند اگر حقوق معوقه آنها پرداخت نشود، مدارس اين شهر تعطيل خواهد شد. بنا به گزارش آژانس ایران خبر 20 فروردین، كانون صنفي معلمان ايران ـ اردبيل، به سازمان آموزش و پرورش اين شهر اعلام كرده است: چنانچه ۶ ماه حق التدريس و بن هاي ما پرداخت نشود، معلمان اردبيل از روز شنبه ۲۴ فروردين به طور گسترده در مدارس ابتدايي، راهنمايي و متوسط اعتصاب خواهند کرد. و تا برکناري مجيدزاده رئيس سازمان آموزش و پرورش اردبيل به اعتصاب ادامه خواهند داد.

******
دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل روز چهارشنبه با شعارهای ضدحكومتی تظاهرات كردند. دانشجویان از جمله شعار می دادند، دانشجو می میرد، ذلت نمی پذیرد و رئیس انتصابی نمی خوایم نمی خوایم.


******
ماهواره كوئيك برد متعلق به ديجيتال گلوپ با انتشار تصاويري، يك مركز مخفي سـاخت موشكهاي بالستيك رژيم ایران را فاش كرد. تايمز لندن روز 23فروردين87 خبر داد: يك تصوير ماهواره يي كه چهار روز پس از پرتاب موشك كاوشگر رژيم ايران در ماه فوريه گرفته شده نشان داده محلي كه موشك كاوشگر1 رژيم ايران از آن پرتاب شد، سايتي پنهاني براي ساخت موشكهاي دوربرد بالستيك است. اين نشريه به نقل از كارشناسان تسليحاتي نوشت: رژيم ايران در همان سايت، در صدد ساخت موشكهاي بالستيك با برد شش هزار كيلومتر است كه به اين ترتيب مي تواند به اروپا نيز برسد. بررسي دقيق اين تصاوير نشان داده كه رژيم ايران نيز همان مسيري را كه كره شمالي در پيش داشته اتخاذ كرده و قصد توليد موشك بالستيك در پوش برنامه فضايي را دارد. يك استاد تحقيقات در دانشگاه ام.آي.تي گفت: در اين سايت ساختماني به تازگي ساخته شده كه طول، سايز و شكل اين ساختمان، مشابه تأسيسات توليد موشكهاي دوربرد كره شمالي است. رژيم ايران از برنامه موشكي كره شمالي بهره مي برد و همان نقشه را به اجرا گذارده است.


«آخوندهاي جنايتكار»، «حتي بچه ها را نيز سنگسار مي كنند»
روزنامه برلينر كورير چاپ آلمان درشماره 19فروردين87 طي مقاله يي با عنوان «آخوندهاي جنايتكار»، «حتي بچه ها را نيز سنگسار مي كنند» نوشت: با آمدن پاسدار احمدي نژاد قرون وسطي به ايران بازگشت. اين روزنامه به حكم سنگسار دو خواهر كه در زندان گوهر دشت كرج زنداني هستند اشاره كرد و نوشت: قضات رژيم، حكم وحشيانه يي را براي آنها صادر كردند. آنها بايد سنگسار گردند. ابتدا بايد به دو خواهر 99 ضربه شلاق زده شود. روزنامه برلينر كورير افزود: در سال 2002 رژيم ايران به اتحاديه اروپا وعده داد كه سنگسار را متوقف كند. با احمدي نژاد قرون وسطي بازگشت. اين سنگسار، بچه ها را نيز در بر ميگيرد. در ايران دخترها از 9 سالگي و پسرها از 15 سالگي بالغ قلمداد شده و بدين ترتيب قابل تعقيب قانوني ميباشند. 71 نوجوان در انتظار حكم اعدام قرار دارند. اين روزنامه تصاويري از سنگسار به چاپ رسانده كه در زيرنويس يكي از عكسها آمده است: از هنگام به قدرت رسيدن احمدي نژاد در سال 2005 در ايران انسانها بطور علني اعدام و شكنجه ميشوند.


مأموران نیروی انتظامي رژیم 24 نفر را در خراسان به قتل رساندند
مأموران نيروي انتظامي در استان خراسان رضوي 24 نفر را تحت عنوان اشرار به قتل رساندند. به نوشته روزنامة حكومتي قدس 20 فروردین، اين يورش در تايباد صورت گرفت.

سه تن از دانشجویان دانشگاه اردبیل دستگیر شدند
رژیم، در وحشت از اعتراضات دانشجویی، سه تن از دانشجویان دانشگاه اردبیل را دستگیر كرد. بنا به گزارشها، پنجشنبه شب، ۲۲ فروردین، ماموران وزارت اطلاعات اردبیل، بدون ارائه حكم جلب این سه دانشجو، آنها را دستگیر كرده و پس از بازرسی منازلشان کتابها و کامپیوتر شخصی آنها را با خود بردند. رژیم همچنین به منظور ایجاد فضای رعب و وحشت 13 تن از دانشجویان دانشگاه علامه تهران را به كمیته انضباطی احضار كرد. خبرنامه دانشجویی امیركبیر با اعلام این خبر افزود: همچنین هفت نفر از دانشجویان معلق از تحصیل هم اکنون ممنوع الورود هستند و اجازه تردد در دانشگاه علامه را ندارند.

طرح سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاههای کشور اجرا می شود
زاهدی، وزیر علوم كابینه پاسدار احمدی نژاد، با اعلام این خبر در دانشگاه مشهد گفت: در صورتی که دانشگاه ها احساس کنند در رشته یی ترکیب جنسیتی خاصی باید لحاظ شود آن را به سازمان سنجش اعلام کنند تا سازمان براساس آن اقدام به پذیرش دانشجو کند. خاطرنشان می شود این طرح قرون وسطایی مدت ها است كه مورد اعتراض دانشجویان قرار دارد.

******
سه هزار تن از كارگران شركت نیشكر هفت تپه، دیروز 24 فروردین، برای پنجمین روز متوالی اعتصاب كردند. این اعتصاب از روز بیستم فروردین و در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و پاداش آغاز شده و هنوز ادامه دارد. كارگران شركت نیشكر هفت تپه اعلام كرده اند كه تا دست یابى به خواست های خود به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.


******
بیش از 1500تن از مردم جیرفت در اعتراض به طرح رژیم برای الحاق شهرهای منوجان و قلعه گنج به استان هرمزگان تظاهرات كردند. این تظاهرات در مقابل مسجد الرسول جیرفت صورت گرفت و معترضان با سردادن شعارهایی خواستار لغو این طرح شدند.تظاهركنندگان اعلام كردند تا تكذیب رسمی این طرح توسط مقام های دولتی به اعتراضات خود ادامه می دهند.