صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، فروردین ۱۹، ۱۳۸۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


زندانیان سیاسی در زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زدند
زندانیان سیاسی در زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زدند. این اعتصاب از روز شنبه و در اعتراض به رفتار ضدانسانی دژخیمان با شماری از زندانیان اهل حق صورت گرفت. زندانیان مذكور قرار است به زندان یزد تبعید شوند . اما همبندهای آنها برای جلوگیری از این حكم دست به اعتصاب غذا زدهاند.
اعتصاب وتحصن در جيرفت، شاهرود، بوشهر، تهران، داراب و اهواز عليه رژيم

منابع خبری مقاومت ایران خبر دادند: روز 17فروردين، اقشار مختلف مردم به ويژه كارگران و معلمان در شهرهاي جيرفت، شاهرود، بوشهر، تهران، داراب و اهواز عليه سياستهاي ضدمردمي رژيم دست به تجمع، اعتصاب و تحصن زدند. در جيرفت صدها تن از معلمان روز 17فروردين، از رفتن به سركلاسهاي درس خوددداري كردند. آنها نسبت به پرداخت نشدن شش ماه مطالبات و اضافه كاري اعتراض كردند. اين حركت اعتراضي در مقابل ساختمان مديريت آموزش و پرورش رژيم در جيرفت برگزار شد. معترضان كه معلمان مقاطع راهنمايي و متوسطه بودند اعلام كردند: علاوه بر اين مطالبات، آموزش و پرورش يك سال است كه حق الزحمه كلاسهاي جبراني را كه هر سال آذر ماه پرداخت مي شد، پرداخت نكرده است. در بوشهر كارگران اخراجي شركت ايران صدرا روز گذشته تجمع اعتراضي برگزار كردند. معترضان به رغم حضور مأموران نيروي انتظامي با مسدود نمودن راههاي ورود و خروج شركت و تأسيسات جزيره يي، اين شركت را به تعطيلي كشاندند. در حميديه از توابع شهرستان اهواز تعدادي از كارمندان و كارگران شهرداري در اعتراض به پرداخت نشدن پنج ماه حقوق و مزاياي خود روز گذشته دست از كار كشيده و در محوطه شهرداري تجمع كردند. اين تجمع كه از صبح شنبه، 17فروردين، آغاز شده بود تا پايان وقت اداري ادامه داشت. تجمع كنندگان تهديد كردند تا پرداخت حقوق و مزاياي خود، به سر كار باز نخواهند گشت. در داراب فارس بيش از هزار تن از روستاييان روستاهاي هيربدان و جوزجان در اعتراض به كمبود آب آشاميدني جادة اصلي شيراز- بندرعباس را مسدود كردند.در شاهرود روز شنبه عده يي از مشتركين گاز در مقابل فرمانداري اين شهر تجمع اعتراضي برگزار كرده و خواستار تجديد نظر در قبضهاي گازخود شدند. تجمع كنندگان گفتند: مردم اين شهر در زمستان سال گذشته يك ماه گاز نداشتند، رژيم به جاي جبران اين كار، قيمت گاز محاسبه شده را نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش چشمگيري داده است. به گفته تجمع كنندگان شركت گاز به جاي محاسبه 500 هزار ريالي وعده داده شده در زمان قطع گاز، اقدام به محاسبه تصاعدي قيمت گاز كرده است.در تهران كاركنان گمرك فرودگاه موسوم به خميني، در اعتراض به لغو سرويسهاي اياب و ذهاب تجمع اعتراضي برگزار كردند. تجمع كنندگان توماري امضا كرده و خواستار رسيدگي به مشكلات خود شدند.

******
خبرگزاری همبستگی ملی 14 فروردین خبر داد: رژیم حاکم بر ایران در وحشت از اوجگیری اعتراضات و خیزش های مردمی، از تدارك 12 طرح امنیتی و انتظامی در سال 1387 خبر داد. پاسدار عزت الله رجب زاده از سركردگان نیروی انتظامی گفت: هدف از این 12طرح كه هر ماه یك طرح آن اجرا می شود پیشگیری از وقوع جرم است. به گفته این پاسدار، ساماندهی كلانتری‌ها و پاسگاه ها و تقویت نیروی انسانی آنها، آموزش های حرفه‌ای فعالیتهای حساس در رده‌های مختلف پلیس، استقرار پلیس در ایستگاه های مجهز به دوربین مدار بسته در محلات از جمله این طرحهاست. این پاسدار همچنین اعلام كرد: جذب 100 هزار پلیس افتخاری و افزایش شمار نگهبانان محله از دیگر برنامه‌های این نیرو برای كاهش وقوع جرم در سال 87 است. وی بیلانی از تدابیر گسترده سال 1386 را نیز اعلام كرد و گفت: افزایش نیروی انسانی كلانترهای و پاسگاه ها از 48 درصد به 85 درصد، آموزش 57 هزار نیرو و تامین 85 درصد خودروها و موتور سیكلت های مورد نیاز كلانتریها و پاسگاه ها نیز از جمله فعالیتهای پلیس پیشگیری در سال 1386 بود. این خبرگزاری افزود: این قبیل اقدامات سركوبگرانه و در دستور كار قرار دادن طرح های گسترده برای سال جدید، پیش از هرچیز بیانگر شكست و ناكامی تمامی طرح های قبلی و وحشت حكومت آخوندی از اوجگیری اعتراضات و خیزش های مردمی است.

هزار دستگاه انواع گیرنده ماهواره و رسیور در شهریار کرج توسط ماموران حکومتی توقیف شد
به نقل از منابع خبری مقاومت ایران 14 فروردین، رژیم در ادامه اقدامات سركوبگرانه خود از توقیف هزار دستگاه انواع گیرنده ماهواره (رسیور) در شهریار كرج خبر داد. پاسدار محمد حسین كریمی سركرده انتظامی این شهر گفت: این رسیورها از یكی از شهرهای غرب كشور به مقصد شهریار حمل شده بود. به گفته وی چهار نفر دستگیر شدند و تحویل دستگاه قضایی گردیدند.

در تهاجم مسلحانه به كاروانی از نیروهای پاسدار و بسيجى، 8نفر مجروح شدند
خبرگزاری همبستگی ملی 13 فروردین گزارش داد: در یك تهاجم مسلحانه به كاروانی از نیروهای پاسدار و بسیجی كه قصد بازدید از جبهههای جنگ ضدمیهنی را داشتند، هشت نفر از این نیروها و امام جمعه رژیم در تایباد مجروح شدند. این تهاجم در نزدیكی سوسنگرد رخ داد. پیش از آن نیز حمله مسلحانه مشابهی در همین منطقه صورت گرفت و دو نفر دیگر از این نیروها مجروح گردیدند.

ایران با 70میلیون جمعیت در زیر یک سرکوب وحشتناک قرار دارد
روزنامه وردن چاپ سوئد 12 فروردین، طی مقالهیی به نقض حقوق بشر در ایران اشاره كرد و نوشت: ایران با 70میلیون جمعیت امروز در زیر یک سرکوب وحشتناک قرار دارد. دیکتاتوری حاکم بر ایران بدون احترام به حقوق بشر، تمام کسانی را که خواهان تغییر و دمکراسی هستند، سرکوب میکند . آزادی بیان و مطبوعات در ایران وجود ندارد و دگر اندیشان تحت تعقیب قرار میگیرند یا توسط این رژیم شکنجه و اعدام میشوند. نویسنده مقاله در ادامه با اشاره به احكام دادگاه انگستان و دادگاه عدالت اروپا برای حذف نام سازمان مجاهدین خلق ایران از لیست تروریستی، از دولت سوئد خواست از این احكام پیروی كرده و از مقاومت ایران كه برای دموكراسی و حقوق بشر فعالیت می كند، حمایت كند و نه از دیكتاتورهای حاكم بر ایران.

عده یی از مشتركین گاز در شهر ساری، دست به تجمع اعتراضی زدند
عده یی از مشتركین گاز در ساری روز 11 فروردین در مقابل ساختمان اداره گاز این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار كردند.تجمع كنندگان نسبت به بهای اعلام شده گاز در قبضهای گاز مصرفی خود اعتراض كرده و گفتند در صدور قبوض جدید گاز خانگی بهای در نظر گرفته شده، بیش از حد معمول است.

******
یكی از سركردگان نیروی انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی رژیم در تبریز به منظور ایجاد فضای رعب و وحشت به تهدید جوانان كه آنان را اشرار می خواند پرداخت و گفت: این نیرو باآمادگی كامل در مقابل اشرار و برهم‌زنندگان امنیت شهرها ایستاده است.پاسدار حسین اشتری روز 11 فروردین در مراسم خاكسپارى پنج نفر از سركردگان نیروی انتظامی رژیم كه در سقوط هلیكوپتر کشته شدند، مدعی شد: نیروی انتظامی به مثابه مشت محكمی در مقابل مجرمین ایستاده و هرگونه ابتكار عمل را از آنان سلب كرده است.

******
آخوند علم الهدی امام جمعه رژیم در مشهد، در نمایش جمعه این شهر، خواستار افزایش سركوب زنان به بهانه بدحجابی شد و گفت: بی‌حجابی در جامعه اسلامی ما، یك جرم است و افراد بی‌حجاب باید به عنوان یك مجرم، تحت پیگرد قانونی قرار گیرند“. وی افزود: بی‌حجابی منشا اكثر ناهنجاریهای اجتماعی است. برخی مسئولان بر اساس یك منطق غلط عنوان می‌كنند، معضل بیحجابی را باید با یك سری فعالیتهای فرهنگی برطرف كرد، در صورتی كه بی حجابی بایستی به عنوان یك جرم با قاطعیت و قدرت براندازی شود“. در راستای سرکوب زنان، رژیم حكم اعدام یك زن جوان را در تهران صادر كرد. وی اكرم مهدوی نام دارد و 32 ساله می باشد. حكم اعدام این زن توسط دیوان عالی رژیم تایید شده است.

******
امام جمعه های رژیم در شهرهای مختلف نسبت به افزایش گرانی و تورم اعتراف كرده و نسبت به اعتراض مردم ابراز نگرانی كردند. آخوند جوادی آملی در نمایش جمعه قم با هشدار نسبت به افزایش گرانی و تورم گفت: دولت باید در كارهای خود نوآوری داشته باشد و با برنامه ریزی دقیق، تورم را كنترل كند. آخوند عباس رمضانی‌پور در نمایش جمعه قشم نیز گفت: در پایان سال گذشته نیز در زمینه مهار تورم حرف های بسیاری گفته شد و نیروهای بسیاری نیز برای مهار تورم بكار گمارده شد اما مردم باز شاهد پدیده گرانی بودند. در ایلام لطفی در نمایش جمعه این شهر گفت: امروز بزرگترین دغدغه مردم كنترل تورم و گرانی است. كارگزاران باید با اتخاذ راهبردهای عملی برای رفع مشكلات اقتصادی مردم اهتمام جدی داشته باشند. همچنین در تبریز مجتهدشبستری در نمایش جمعه این شهر گرانی و تورم را كمرشكن خواند و گفت: حل مشكلات اقتصادی به ویژه گرانی و تورم نیازمند اقدامات جدی‌تر است.

300 سانتریفیوژ نسل جدید توسط رژیم راه اندازی شد
خبرگزاری آسوشیتدپرس 16 فروردین گزارش داد: دیپلومات های نزدیك به آژانس بین المللی انرژی اتمی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند، رژیم ایران در گام دیگری در جهت توسعه ظرفیت تولید سوخت اتمی، بیش از 300سانتریفوژ، از جمله سانتریفوژهای نسل جدیدتر را در نطنز نصب كرده است. به گفته دیپلومات ها، بیش از 300 سانتریفوژ در دو واحد جداگانه نصب شده و آبشار سومی از سانتریفوژها نیز درحال نصب است. آنان همچنین گفتند، به نظر می رسد نیمی از این سانتریفوژها، پیشرفته تر از نوع پی1 است که رژیم ایران سه هزار عدد از آنها را قبلا در بخش زیرزمینی تاسیسات نطنز نصب کرده بود. آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود درباره برنامه اتمی رژیم ایران در ماه فوریه 2008، برای اولین بار نصب سانتریفوژهای پیشرفته در نطنز را تایید کرد.

نمایندگان كشورهای مختلف، نقض ابتدایی ترین حقوق انسانی توسط رژیم ایران را محكوم كردند
به نقل از خبرگزاری همبستگی ملی 15 فروردین، در اجلاس شورای حقوق بشر ملل متحد در ژنو، نمایندگان كشورهای مختلف در سخنرانیهای خود دربحثهای مربوط به نقض حقوق بشر، موارد نقض ابتدایی ترین حقوق انسانی مردم ایران توسط رژیم ایران را به ویژه اعدام نوجوانان محكوم كردند. دربحثهای مربوط به نقض حقوق بشر، سفیر اسلوونی درشورای حقوق بشر ملل متحد، به عنوان رئیس دوره یی اتحادیه اروپا، بیانیه را ارائه كرد كه طی آن نقض حقوق بشر توسط رژیم ا و بطور خاص نقض حقوق زنان و اعدام های فزاینده و اعدام نوجوانان محكوم شده است. دراین بیانیه، اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی عمیق از استمرار نقض حقوق بشر در ایران، عدم رعایت قوانین بین المللی، اعدام نوجوانان، تبعیض مذهبی و شكنجه و آزار مخالفان سیاسی در ایران محكوم كرده است. دراین اجلاس، سفیر كانادا با قرائت بیانیه یی درباره وضعیت نقض حقوق بشر در ایران گفت: كانادا بر نگرانی اش نسبت به وخامت اوضاع حقوق انسان ها در ایران تاكید میكند، كه شامل وضع شیوه های جدید اعدام میشود بیانیه كانادا هم چنین خواستار رفع همه اشكال شكنجه و پایان دادن به اعدام و اذیت و آزار نوجوانان با شیوه های غیر انسانی شده است. در اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو، سفیر فرانسه گفت: فرانسه در باره نقض شدید حقوق بشر در ایران بسیار نگران است. در بیانیه فرانسه نسبت به تبعیض مذهبی و فشار شدید علیه آزادی بیان و افزایش اعدام نوجوانان و آزار مدافعین حقوق بشر ابراز نگرانی شده است. سفیر انگلستان نیز با ابراز نگرانی از وخامت وضعیت حقوق بشر درایران، از رژیم حاکم بر ایران خواست به حقوق مدنی شهروندانش احترام بگذارد و به اعدام نوجوانان تحت نام اعدام اراذل و اوباش و همچنین به فشار بر فعالین حقوق بشر پایان دهد. سفیر بلژیك گفت: بلژیك بطور ویژه نگران وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران است. افكار عمومی در بلژیك بطور خاص از اعدام نوجوانان شوكه می باشد. سفرای هلند، ایرلند و استرالیا نیز در سخنرانیهایشان نقض حقوق بشر توسط رژیم و بطور خاص اعدام نوجوانان ،محدود كردن حقوق اقلیت های مذهبی، اعمال فشار به سندیكای كارگری، سركوب دانشجویان و اعمال مجازات های بی رحمانه مانند سنگسار را محكوم كردند.

سه زن جوان مسيحي در بغداد، ترور شدند
افراد مسلح سه زن جوان مسيحي را در مركز شهر بغداد ترور كردند. منابع پليس بغداد روز 15‌فروردين اعلام كردند، اين سه قرباني در يك خودرو شخصي در منطقه عرصات بغداد بودند كه به قتل رسيدند. تاكنون از قتل اقليتهاي مذهبي در عراق از جمله مسيحيان و كلدانيان، گزارشهاي متعددي منتشر شده است. اواسط ماه ميلادي گذشته نيز يكي از رهبران كلدانيان در موصل ترور شد.