صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۱۱، ۱۳۸۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

فریدون آدمیت، مورخ و محقق تاریخ مشروطه ایران، بدرود حیات گفت
فریدون آدمیت مورخ و محقق تاریخ مشروطه ایران بعد از تحمل یک دوره بیماری روز 10 فروردین بدرود حیات گفت.فریدون آدمیت متولد 1299 شمسی در تهران، در سال 1321 در رشته حقوق و علوم سیاسی فارغ التحصیل شد. وی تحصیلات خود را در لندن ادامه داد و در سال 1941 به درجه دکترا دست یافت. شرکت در چندین کنفرانس در مقام داور بین المللی در دیوان دائمی حکمیت لاهه از فعالیتهای دیگر فریدون آدمیت بود كه تا سال 1359 شمسی ادامه داشت. فریدون آدمیت از سال 1344 تمام وقت خود را صرف مطالعه و تحقیق در تاریخ مشروطیت کرد و طی بیش از 20 سال فعالیت، مهم ترین حوادث سیاسی اجتماعی دوران آغازین تاریخ ایران مدرن را در بیش از 25 جلد کتاب و مقاله منتشر کرد.

******
به نقل از خبرگزاری حکومتی ایرنا 7 فروردین، سركرده نيروي انتظامي رژيم، با اشاره به طرح سركوبگرانة ارتقا امنيت اجتماعي و تاكيد بر گسترش آن در سال جديد گفت:” نيروي انتظامي مصصم است كه اين طرح را تا تكميل، رها نكند. اين طرحها به هيچ وجه تعطيل شدني نيست و شرايط به گذشته بازگشت پذير نيست و در سال ‪ ۸۷ بايد طرحهاي خودمان را به نتيجه برسانيم“. پاسدار احمدي مقدم كه در جمع ماموران هنگ مرزي پاوه سخنراني مي كرد، افزود:”تلاش خواهيم كرد با حضور فيزيكي پليس به صورت محسوس و نامحسوس، افزايش گشتها، ايستگاه‌هاي پليس، تجهيز پاسگاه‌ها و كلانتريها و سيستمهاي مانيتورينگ و بازرسان كنترل نامحسوس، از وقوع جرايم در جامعه جلوگيري كنيم“.

******
خبرگزاری حکومتی ایرنا و سایت شهاب نیوز مأموران نيروي انتظامي رژيم در استان تهران در راستاي اجراي طرح رعد 30 نفر را دستگير كردند. پاسدار اسماعيل هادي از سركردگان نيروي انتظامي رژيم در استان تهران با اعلام اين خبر گفت: اين طرح به‌ صورت ويژه و جداي از وظايف روزمره نيروي‌ انتظامي براي برقراري نظم و امنيت هرچه بيشتر در اين استان اجرا شد. وي افزود: طرح ويژه رعد در شهرستانهاي دماوند، فيروزكوه، اسلامشهر، ساوجبٌلاغ، كرج، شهريار، نظرآباد، ورامين و پاكدشت و رباط كريم به مدت دو روز اجرا گرديد. از سوي ديگر رژيم وظيفه ايست و بازرسي‌ در خيابانها را از ماموران بسيجي به مأموران نيروي انتظامي منتقل كرد. به گزارش رسانه هاي حكومتي پاسدار جعفري سركرده سپاه پاسداران اعلام كرد مسئوليت ايست و بازرسي هاي خياباني و دستگيري مجرمان به عهده نيروي انتظامي خواهد بود و در صورت نياز و درخواست فرماندهي ناجا، نيروهاي بسيج به کمک پرسنل ناجا خواهند رفت.

******
جمعی از كارگران اخراجی شركت ایران صدرا در بوشهر دیروز برای پنجمین روز در مقابل استانداری این شهر تجمع اعتراضی برگزار كرده و خواستار بازگشت به كار شدند. اين تجمع به رغم حضور مأموران اطلاعاتي و امنيتي رژيم صورت گرفت. تجمع كنندگان تأكید كردند: به رغم اینكه پنج روز از اعتراض ما می‌گذرد، هنوز كسی به مشكلات ما رسیدگی نكرده است. كارگران تهدید كردند درصورتی كه این مشكل در روزهای آینده حل نشود، راه ورودی به جزیره صدرا كه تاسیسات این شرکت در آنجا مستقر می باشد را مسدود خواهند کرد. خبرنامه امیرکبیر که این خبر را انعکاس داده افزود، دلیل تجمع اعتراضی کارگران شرکت ایران-صدرا، اخراج 384 تن از کارگران قراردادی این شرکت در آخرین روز از سال 1386 بوده است.

******
به نقل از منابع خبری مقاومت ایران، صدها نفر از اهالي منطقه رستم كلاي مازندران در اعتراض به تصادف و وضعيت ترافيكي جاده بهشهر به رستم كلا تجمع كرده و اين جاده را مسدود نمودند. اين تجمع روز چهارشنبه زماني آغاز شد كه تصادفي در اين جاده روي داد. پس از آن اهالي منطقه رستم كلا با بستن جاده و سر دادن شعارهاي ضد حكومتي خشم خود را ابراز كردند. همچنين روز چهارشنبه بيش از 150 نفر از مردم روستاي سقر جوق از توابع شهرستان آشتيان در اعتراض به نداشتن آب آشاميدني در مقابل فرمانداري رژيم در اين شهرستان تجمع كردند. تجمع كنندگـان با سر دادن شعارهايي راه عبور و مرور خودروهاي سواري را مسدود كردند. این منابع افزودند: کارگران قراردادی سیمان لوشان در اولین روز کاری خود در سال جدید دست به اعتصاب زدند. آنها در اعتراض به بیپاسخ ماندن درخواستشان که تبدیل قراردادهای موقت به قرارداد دایمی کار است، دست از كار كشیدند. كارگران معترض گفتند: سال هاست مدیریت كارخانه، ما را در وضعیت بلاتكلیف قرار داده است. ما به این رویكرد اعتراض داریم و به همین دلیل اعتصاب كردیم.

******
بر اثر سقوط یك هلیكوپتر متعلق به نیروی انتظامی رژیم در استان آذربایجان شرقی، پنج سرنشین آن از جمله دو سركرده این نیرو به کشته شدند. به گزارش تلویزیون رژیم، پاسدار نیازی رئیس پلیس راه و پاسدار جلالی رئیس پیشگیری انتظامی رژیم در استان آذربایجان شرقی جزو كشته شدگان می باشند. به گفته این منبع حكومتی، این هلیكوپتر در نزدیكی كوه های اوشان، در محدوده شهرستان ورزقان سقوط کرده است.

******
به اعتراف رسانه های حكومتی افراد ناشناس به یك اتوبوس عوامل رژیم در جاده آبادان به خرمشهر تیراندازی كردند. سایت حكومتی فردا دیروز با عنوان حمله مسلحانه به کاروان راهیان نور گفت: در این حمله یك نفر كشته است.

******
پاسدار رویانیان رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی رژیم روز جمعه گفت: به طور میانگین روزانه 75 نفر در كشور بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست می دهند“. وی كه با خبرگزاری حكومتی فارس مصاحبه می كرد، افزود: فوت سالانه بیش از 26 هزار نفر در سوانح رانندگی یك فاجعه است“. خاطرنشان می شود ایران تحت حاكمیت آخوندها ركورددار قربانی در تصادفات جادهیی در جهان می باشد.