صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

شنبه، مرداد ۱۳، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته
دبیرخانه شورای ملی مقاومت، 11 مرداد دراطلاعیه ای اعلام کرد: به دنبال موج اعدامهاي جديد و بنا به گزارش خبرگزاري حكومتي ايرنا (10مرداد), رژيم جواني بنام رامين را در شيراز بدار آويخت . این اطلاعیه افزود: خبرگزاري حكومتي ايسنا در همين روز از حلق آويز دو زنداني بدون ذكر نامشان در محوطه زندان زاهدان خبر داد. طي 24ساعت گذشته به نقل از منابع رسمي حكومتي رژيم, تعداد 14 تن به دار آويخته شدند اطلاعیه شورای ملی مقاومت ادامه داد: طبق اخبار واصله از كرج، 6زنداني از زندان گوهردشت در روز چهارشنبه 10مرداد، به‌زندان اوين تهران منتقل شده‌اند. به اين زندانيان گفته شده است كه در روز پنجشنبه 11مرداد در زندان اوين اعدام خواهند شد. نام يكي از اين زندانيان غفار مختاري مي باشد. بنا بر منابع رسمي رژيم, طي يكماه گذشته بيش از 80 تن به بهانه مبارزه با «اراذل و اوباش» و براي سركوب خيزشها و قيامهاي مردمي اعدام شدند. مقاومت ايران طی این اطلاعیه از كميسر عالي حقوق بشر, دبير كل و شوراي امنيت ملل متحد و عموم سازمانها و مجامع مدافع حقوق بشر خواستار محكوميت اعدامهاي خودسرانه و ارجاع پرونده نقض حقوق بشر رژيم به شوراي امنيت ملل متحد شد.دبيركل عفو بين الملل، اعتراض خود را نسبت به اعدامها در ایران ابراز نمود
آَلِكْسْ نيوْ دبيركل سازمان عفو بين الملل طي مصاحبه يي گفت: رژيم ايران بدون توجه به تعهدات بين المللي، حقوقِ شهروندان خود را نقض مي كند و هر روز مردان و زناني را به دلايل مختلف پاي جوخه هاي دار مي برد. دبيركل سازمان عفو بين الملل با اشاره به موج جديد اعدامها در ايران گفت: رژيم ايران با بي توجهي به محكوميتهاي جهاني مبني بر اعدامِ زنان، مردان و حتي نوجوانان كشور، صدور حكم اعدام را يك امر داخلي و بر اساس قوانين اسلامي توجيه مي كند. وي افزود: ايران تنها كشور جهان است كه متهمان نوجوان را به اعدام محكوم مي كند، در حالي كه براساس قوانين بين المللي اعدام نوجواناني كه زير سن 18سال مرتكب جرم شده اند، غيرقانوني و غيرانساني محسوب ميشود.

******
سازمان خبرنگاران بدون مرز نسبت به تشدید سرکوب توسط رژیم، اعتراض کرد
سازمان خبرنگاران بدون مرز، با انتشار بیانیهیی، نسبت به تشدید سركوب كه رژیم از آن تحت عنوان مرحله جدیدی از طرح امنیت اجتماعی نام میبرد، اعتراض كرد. در بیانیه خبرنگاران بدون مرز به طور خاص نسبت بهتشدید سركوب روزنامه نگاران ازجمله دستگیری و بازرسى های مكرر منازل آنان اعتراض شده است.

******
خبرگزاری همبستگی ملی دیروز پنجشنبه، خبر داد: مردم تهران در جريان اعدام دو جوان به اتهام قتل قاضي مقدس، با فريادهاي خشمگينانه و هوكردنهاي متوالي تنفر خود را از جنايت ضدانساني آخوندها ابراز داشتند. اعدام اين دو جوان كه حسين و مجيد كاووسي فر نام داشتند، صبح روز پنجشنبه در مقابل مجتمع قضايي ارشاد در تهران در ملأعام صورت گرفت. این خبرگزاری افزود: بنا به گزارشهاي رسيده از تهران زماني كه يكي از مأموران با بلندگو از مردمِ حاضر در صحنه خواست همراه با اجراي حكم اعدام، شعار مرگ بر منافق بدهند، مردم با سردادن فريادهاي خشمگينانه و هو كردن او تنفر خود را نسبت به اين جنايت ابراز كردند. براساس همين گزارش، مرتضوي دادستان رژيم در تهران، خود شخصا بر اعدام اين دو جوان نظارت مستقيم داشت و اعلام كرد كه آنها قبل از اعدام گفته اند ما از كرده خود پشيمان نيستيم و كارمان درست بوده است. قربانيان دو جوان 28 و 24 ساله بودند كه يكي برادر زاده ديگري بود. اين دو جوان از ساكنان جنوب تهران بودند كه به اتهام كشتن قاضي مقدس، از عوامل رژيم، محكوم به اعدام شده بودند و طبق اعلام قبلي روز پنجشنبه 11مرداد در ساعت 10 صبح در خيابان فراهاني تهران روبروي دادسراي ارشاد رژيم در ملاء عام و با جراثقال به دار كشيده شدند. اين درحالي بود كه رژيم، محله را با انبوه نيروي نظامي و انتظامي قرق كرده بود و از ساعت هفت و نيم صبح دو طرف محل اعدام را بسته بودند. وحشت رژیم به قدري بود كه علاوه بر بسيج مامورين نيروي انتظامي از كلانتريهاي صناعي و عباس آباد , ماموريني از اطلاع رساني نيروي انتظامي و دادستاني رژيم و نيز نيروي ويژه يگان ضدشورش را نيز در محل گرد آورده بود و حتي به صورت 3تا 4 نفره در كوچه هاي اطراف هم نيرو چيده بودند.


ايتاليا اعدام دو روزنامه نگار را محكوم كرد
حزب سبزهاي ايتاليا روز چهارشنبه با صدور بيانيه يي، صدور حكم اعدام براي دو روزنامه نگار كرُد به نامهاي عدنان حسن پور و هيوا بوتيمار توسط دستگاه قضاييِ رژيم را محكوم كرد و از كارزار جهاني براي آزادي اين دو روزنامه نگار حمايت نمود. روزنامه ايتاليايي اونيتا نيز گزارشي را با عنوان ”20روز براي نجات جان خبرنگاران كرد از طناب دار“ منتشر ساخت و در آن به نقض حقوق بشر در ايران، سركوب خبرنگاران، تعطيلي رسانه ها و اعدامهاي جمعي در روزهاي گذشته در ايران پرداخت. اين روزنامه كه ارگان حزب وزير خارجه ايتاليا مي باشد نوشت:”نمي توان ساكت نشست و پذيرفت كه در هفت ماه، حداقل 133نفر به جرمهاي مختلف در ايران اعدام شوند“. در همین رابطه دولت فرانسه نیز رژيم ايران را به دليل صدور حكم اعدام دو روزنامه نگار مورد اعتراض قرار داد. وزيرخارجه فرانسه از رژيم ايران خواست از اعدام عدنان حسن پور و عبدالواحد بوتيمار (معروف به هيوا) دو روزنامه نگار کرد ايراني خودداري کند. برنار کوشنر، وزيرخارجه فرانسه طي بيانيهيي اعلام كرد، فرانسه به همراه ديگر اعضاي اتحاديه اروپا متعهد به لغو حكم اعدام در سراسر جهان است و صدور حکم اعدام براي دو روزنامه نگار کرد موجب نگراني شديد دولتش شده است.. در اين بيانيه از رژيم ايران خواسته شده به آزادي بيان و مطبوعات احترام بگذارد.

******
ماموران نیروی انتظامي رژیم در تهران از ابتداي طرح سركوبگرانة موسوم به ارتقا امنيت اجتماعي، 977 هزار نفر را مورد بازجويي خياباني قرار داده اند و 4209 تن از جوانان را به بهانة اراذل و اوباش دستگير كرده اند.پاسدار حسين ذوالفقاري جانشين سركردة نيروي انتظامي در كميسيون فرهنگي مجلس رژیم ضمن اعلام اين آمار گفت: تعدادي از اين افراد به مقرهاي نيروي انتظامي منتقل گرديدند و تعدادي هم به مقامات قضايي تحويل داده شدند.رژيم همچنين 43 هزار و 300 تن از قربانيان مواد مخدر را نيز دستگير كرده است. همچنین ماموران انتظامی در قشم در راستای طرح سركوبگرانه موسوم به ارتقا اجتماعی 7 هزار و 800 نفر را مورد بازجویی خیابانی قرار دادهاند و 480 نفر را دستگیر كردهاند. پاسدار علی رضا رزمی،سركرده نیروی انتظامی در قشم در مصاحبه با خبرگزاری رسمی رژیم با اعلام این خبر گفت: با تشكیل گشت ویژه ارشاد در این شهرستان، روزانه بسیاری از هنجارشكن‌ها توجیه و ارشاد می‌شوند. اجرای این طرح تا موقعی كه اراذل و اوباش و هنجارشكن‌ها در جامعه وجود دارند تداوم خواهد یافت.


شش تن از زندانيان در اثر شكنجه و فشار، جان باختند
منابع خبری مقاومت ایران خبر دادند: شش تن از بازداشت شدگان در طرح سركوبگرانة موسوم به مبارزه با اراذل و اوباش، به دليل شدت شكنجه ها و رفتارهاي وحشيانه در زندانهاي رژيم جان باختند. بنا به گزارشهاي، رژيم، با تهديد خانواده هاي اين قربانيان، از اعلام اسامي و دادخواهي اين خانواده ها جلوگيري نموده است. این منابع افزودند: لازم به ذكر است بر اساس آنچه تاكنون فاش شده سه تن از زندانياني كه به جرم اراذل و اوباش اعدام شده يا در ليست اعداميها قرار دارند از زندانيان سياسي بودند كه در ميان آنها، يك دانشجو كه در جريان قيام 18تير سال 78 دستگير شده بود به چشم مي خورد.

*******
كميته دوستان ايران آزاد در پارلمان اروپا روز پنجشنبه با انتشار يك اطلاعية مطبوعاتي نقض حقوق بشر در ايران را به شدت محكوم كرد. در این اطلاعیه آمده است: رژيم ايران در هفته هاي اخير شمار زيادي را در زندان اوين اعدام كرده است. چندين زنداني سياسي در ميان اعدام شدگان بوده اند. طي سالهاي گذشته هزاران زنداني سياسي در زندان اوين اعدام شده اند. خانم زهرا كاظمي خبرنگار كانادايي ايراني تبار نيز در همين زندان به قتل رسيد. اين يك تاكتيك شناخنه شده ملايان است كه زندانيان سياسي را تحت عنوان مجرمين عادي اعدام ميكند. هدف ملايان از موج جديد اعدامها كه علاوه بر تهران، بسياري از شهرهاي ايران را فرا گرفته، ايجاد جو رعب و وحشت در ميان مردم و ممانعت از شكل گيري و گسترش خيزشهاي مردمي است. رژيم با اجراي اين اعدامها در تعطيلات تابستاني در صدد است تا بازتابهاي بين المللي اين جنايات را هرچه كمتر كند. كميته دوستان ايران آزاد نقض حقوق بشر را به شدت محكوم مي كند و از اتحاديه اروپا مي خواهد ضمن محكوم كردن اين جنايات, استمرار روابط ديپلو ماتيك خود با رژيم ايران را به متوقف شدن اعدام ها و به رسميت شناختن حقوق و آزادي هاي فردي مشروط نمايد. در ادامه اطلاعيه كميته دوستان ايران آزاد پارلمان اروپا آمده است: ما و بسياري از همكارانمان در پارلمان اروپا كه ميليون ها شهروند اروپا را نمايندگي مي كنيم، انتظار داريم سياست بي نتيجه ديالوگ و مماشات با اين رژيم بنيادگراي مذهبي متوقف شود و اتحاديه اروپا به جاي تروريست خواندن جنبش اپوزيسيون ايران كه باعث دست باز يافتن رژيم ايران در افزايش سركوب شده است با نمايندگان مقاومت ايران رابطه برقرار سازد. مسلما اين اقدام، پيام خوبي به مردم ايران و قرار گرفتن اين اتحاديه در كنار آنان خواهد بود.

******
سپاه پاسداران رژیم برای مقابله با خیزش های مردمی یك مانور شهری 8روزه را در شمال تهران آغاز كرد. بهگفته یكی از پاسداران مجری این مانور به نام سرهنگ رضایی در این تمرینهای دفاعی كه تا روز 18مرداد ادامه دارد، بسیجیانی تحت عنوان گردان های عاشورا و الزهرا شركت دارند. این پاسدار هدف مانور را افزایش توانمندیهای دفاعی بسیجیان ذكر كرد.******
افزایش اعدام ها و تشدید سركوب در ایران، انزجار مردم منطقه را بر انگیخته و مورد توجه رسانههای كشورهای مختلف قرار گرفته است. ازجمله رسانههای تركیه، نارضایتی مردم این كشور از افزایش اعدام ها در ایران را منعكس كرده و تشدید سركوب را اقدامی برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم ناراضی ایران ارزیابی كردهاند. خبرگزاری آناتولی و آژانس خبری ترك اعدام های اخیر در تهران، مشهد، شیراز و زاهدان را منعكس كرده و تأكید كردهاندكه این اعدام ها توجه محافل مدافع حقوق بشر را جلب نموده است. تلویزیون كانال2 تركیه طی گزارشی با تأكید بر این كه دلیل افزایش اعدام ها به ویژه گردآوری مردم برای تماشای آنها هدفی جز ایجاد فضای رعب و وحشت ندارد، انزجار مردم این كشور را بیان كرد. روزنامه ملیت چاپ تركیه نیز طی مقالهیی تشدید سركوب و اعدام در ایران به ویژه اعدام در ملأعام را اقدامی برای ایجاد رعُب و وحشت ارزیابی كرده است.


******
نمایندگان ولی فقیه در نمایش جمعه شهرستان ها خواستار ادامه طرح سركوبگرانه موسوم به ارتقا امنیت اجتماعی شدند. عبدالعلی بدری نماینده ولی فقیه رژیم در نمایش جمعه گناوه گفت: "تداوم و فراگیر شدن اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی جامعه ضروری است. اجرای این طرح نباید مختص به یك مقطع زمانی خاص باشد بلكه همیشه باید تداوم داشته باشد." آخوند احمد علمالهدی در نمایش جمعه مشهد خواستار برخورد شدیدتر با زنان به بهانه بدحجابی شد و گفت: " نیروی انتظامی در راستای اجرای مرحله دوم طرح ارتقاء امنیت اجتماعی با بی‌حجابی باید قاطعتر برخورد كند. نیروی انتظامی باید بد حجابی را سرلوحه اقدامات خود در استمرار اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی قرار دهد." آخوند علیدادی در نمایش جمعه كیش گفت: "طرح امنیت اجتماعی به عنوان یك ضرورت باید در تمام بخش ها مورد توجه جدی قرار گیرد. این طرح باید توسط مسئولان با قاطعیت ادامه پیدا كند." پاسدار قربانعلی علیمردانی، رئیس مركز اطلاعات كنترل رژیم، ضمن تاكید بر افزایش سركوب و تشدید اقدامات امنیتی توسط رژیم گفت: از روز شنبه گشتهای كنترلِ نامحسوسِ ترافیك، علاو ه بر پوشش بزرگراه ها در كلیه مناطق شهری نیز حضور یافته و با متخلفان برخورد میكنند. همچنین روزنامه حكومتی آفتاب در ارتباط با افزایش فعالیتهای رژیم تحت عنوان ارتقاء امنیت اجتماعی نوشت: نیروهای انتظامی به صورت ناگهانی وارد مغازه‌ های خیابان جمهوری و چهارراه امیراكرم شدند و هر واحدی را که دارای ‌مانتوها و لباس های نامتعارف‌ بود پلمپ کردند. پاسدار خالدی معاون اداره اماكن عمومی نیروی انتظامی رژیم در تهران بزرگ به خبرگزاری حكومتی ایسنا گفت: قرار بود تا پایان روز اول این طرح 50 مغازه پلمپ شود. این درحالیست كه نیروی انتظامی رژیم خبر از تعطیلی 38 مغازه فقط در 3 ساعت اول شروع این اقدام ضد مردمی داد.******

بر اثر طرح جیره بندی بنزین، هتلهای كشور فلج شده اند. جعفر عطار دبیر شورای هماهنگی مراكز اقامتی گفت: بسیاری از هتل ها با وجود پرداخت هزینه در راستای آماده شدن برای مسافران تابستانی، با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین حتی قادر به پرداخت اقساط وام خود به بانك نیستند. تمام قراردادهای اقامتی در هتل ها كنسل شده و تاكنون 30 درصد قراردادها در مشهد، 40 درصد در شیراز و 80 درصد در شمال لغو شده است.