صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

شنبه، تیر ۳۰، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


دانشجويان دانشگاه پلي تكنيك با امضاء طوماري خواهان آزادي دانشجويان زنداني گرديدند.”در اين طومار كه به امضا 3200 تن از دانشجويان رسيده، آمده است: بيش از دو ماه از بازداشت طولاني مدت و غيرقانوني ۸ نفر از دانشجويان دانشگاه مي گذرد. در ابتدا به نظر مي رسيد، اين دانشجويان بلافاصله آزاد شوند. اما اين مهم اتفاق نيفتاد. ما دانشجويان دانشگاه پلي تکنيک، خواستار آزادي هر چه سريعتر دوستان در بندمان هستيم.” همچنين دانشجويان دانشگاهِ علامه طباطبايي، با صدور بيانيه يي به ادامه بازداشت دانشجويان اين دانشگاه اعتراض و خواستار آزادي آنان شدند.

******
رژيم سه جوان را در زندان اوين به دار آويخت. اين سه تن مجيد- ف 27 ساله، مصطفي- ف 26 ساله و احمد- ص نام داشتند. رژيم همچنين يك نفر را در ملاعام در شهرستان زابل حلق آويز كرد. وي نعيم مولايي نام داشت.

******
رژیم حكم اخراج یكی از معلمین فعال در همایونشهر اصفهان را صادر كرده است. این اقدام به دنبال تعلیق و تبعید معلمان فعال در شهر زنجان و ابهر صورت می گیرد.


******
شماری از مردم سنندج، در اعتراض به صدور حكم اعدام برای یك نوجوان، در مقابل دادگستری رژیم در این شهر تجمع كردند. این نوجوان، مصلح زمانی نام دارد و 17 ساله می باشد. گزارش ها حاكی است، دستگاه قضاییه رژیم، برای یك روزنامه نگار و یك فعال محیط زیست در استان كردستان نیز حكم اعدام صادر كرده است.


******
منابع خبری مقاومت ایران، گفتند: رژيم، براي مقابله با خيزشهاي مردمي، از روز پنجشنبه يك مانور21 روزه را در مناطق جنوب شرق تهران آغاز كرده است. این منابع افزودند: پاسدار محمدعلي موسوي از سركردگان بسيج در تهران گفت: ”اين رزمايش از تاريخ 28تير تا 18مرداد در مناطق عملياتي جنوب شرق تهران برگزار مي شود. هدف از اين رزمايش، دفاع از كوي و برزن و مقابله با ناآرامي ها … مي باشد.”


******
مأموران نیروی انتظامی نمایشگاه لباس زنان، متعلق به شركت های تركیهیی در تهران را مورد حمله قرار داده و آن را تعطیل كردند. روزنامه حریت چاپ تركیه باعنوان «حمله رژیم ایران به نمایشگاه تركیه» نوشت: در مورد این نمایشگاه كه در دومین روز تعطیل شد، نیروی انتظامی در تهران اعلام كرد كاتالوگها مغایر با اصول اسلامی بوده است '. روزنامه حریت افزود: شاهدان عینی می گویند اقدامات رژیم ایران، بهانه است و به منظور اِعمال فشار بر تولیدكنندگان پوشاك در ایران می باشد و از برگزاری آن جلوگیری شده است. به نوشته حریت شركت پوشال رامسی گفت قرار بود چهارشنبه این هفته نمایشگاه مدل مردان را در تهران برگزار كنیم كه به ما گفته شده است شركت نكنیم. حریت نوشت: سال گذشته نیز برگزاری نمایشگاه مد لباس زنان تركیه در تهران توام با حادثه بوده و تعدادی از خبرنگاران ترك در تهران مورد بازجویی قرار گرفته بودند '.


******
رانندگان خودروهای مسافربری شهری و بین شهری در رضوانشهر علیه جیرهبندی بنزین اعتراض كردند. معترضان در مقابل فرمانداری رژیم تجمع كردند. آنان گفتند، از آغاز طرح جیرهبندی بسیاری از ما كارت های سوخت ویژه آژ انس های تلفنی را دریافت نكردیم.


******
خبرگزاری همبستگی ملی خبر داد: بنا به گزارشهاي دريافتي به دنبال گسترش اعتراضات مردم و حمله به پمپ بنزينها، رژيم به مأموران حکومتی مستقر در پمپ بنزينها حكم تير داده است. این خبرگزاری افزود: هفته گذشته در يکي از پمپ بنزينهاي کرمانشاه، يكي از مأموران نيروي انتظامي به فردي كه به تمام شدن سهميه بنزينش معترض بود، سه گلوله شليك كرد و وي را به سختي مجروح نمود.


******
علی‌اكبر یساقی، رئیس شكنجه گاه های رژیم، از قانونی كردنِ شكنجه گاه هایی تحت عنوان بازداشتگاه های امنیتی خبر داد. وی گفت: ”ما بی‌نیاز از داشتنِ بازداشتگاه‌های امنیتی نیستیم، چرا كه هر نظامی، مواجه با كسانی است كه علیهِ امنیت داخلی و خارجیِ كشور اقدام می‌كنند“. وی كه با خبرگزاری حكومتی ایسنا مصاحبه می كرد افزود:” نظر قوه قضاییه در مورد همه بازداشتگاه‌ها از جمله بند 209 زندان اوین این است كه باید خود را با آیین‌نامه‌های قانونی مطابقت دهند، چرا كه ما معتقدیم تصویبِ این آیین‌نامه، سر فصلِ جدیدی برای ساماندهی و قانونی كردنِ بازداشتگاه‌های امنیتی است“. یساقی در ادامه این مصاحبه از اجرایِ حكمِ اعدام در موردِ نوجوانان نیز دفاع كرد و گفت برخی معتقدند سن رشد عرفیِ افراد یعنی 18 سال باید به عنوان سنِ مسئولیت كیفری مورد توجه قرار بگیرد، اما برخی دیگر هم 15 سال برای پسر و 9 سال برای دختر را سن مسئولیتِ كیفری می‌دانند“. یساقی در ادامه با اشاره به تراكم زندانیان در زندان های رژیم گفت:” به طور میانگین 150 هزار نفر به طور دائم در زندان هستند، البته ورودیِ سالیانه رقمی معادل 600 هزار نفر است ... كه رقم فعلی زندانیان كشور سه برابر ظرفیت زندان‌هاست.


******
درجریان یك درگیری در جنوب شرقی ایران و در نزدیكی شهر زاهدان، گروهی كه خبرگزاری های حكومتی رژیم، از آنها به عنوان افراد شریر نام برده اند، 11 تن از پاسداران رژیم را کشتند. تلویزیون شبكه خبر رژیم نیز، ضمن تایید این خبر به كشته شدن تعدادی از نیروهای سپاه بدون ذكر جزئیات اشاره نمود ه است.