صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۱۷، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

ـ بیش ازهزارتن از رانندگان تاكسی و مسافركشیهای شخصی شیراز در مقابل تاكسیرانی این شهر تجمع كرده و علیه طرح سهمیه بندی بنزین اعتراض كردند. تجمع كنندگان خواستار اختصاص سهمیه بیشتر بنزین برای امرار معاش خود و خانوادههایشان هستند.
ـ در شهر كرد رانندگان خودروهای مسافركش شخصی برای دومین بار پس از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین در مقابل استانداری رژیم تجمع كردند. معترضان اعلام كردند: تنها منبع درآمد ما مسافركشی است و با سهمینه بندی بنزین كار خود را از دست می دهیم.
ـ در سنندج تعداد زیادی از رانندگان تاكسی و مسافربریهای شخصی در مقابل استانداری این شهر تجمع كردند. تجمع كنندگان كه از حمایت مردم برخوردار بودند، علیه سهیمه بندی بنزین اعتراض كردند. شمار معترضان صدها نفر گزارش شده است.
ـ در زابل رانندگان معترض در مقابل فرمانداری تجمع كرده و علیه رژیم و طرح سهمیه بندی اعتراض كردند. معترضان گفتند این تصمیم باعث گرانی اجناس، بیكاری و سایر مشكلات مردم این منطقه می شود.
ـ در زاهدان نیز مردم این شهر و رانندگان تاكسی و خودروهای مسافركشی در مقابل استانداری رژیم تجمع كرده و نارضایتی خود را از جیره بندی بنزین ابراز كردند.
- بیش از 300 تن از رانندگان تاكسی تلفنی در بجنورد ـ مركز استان خراسان شمالی ـ در اعتراض به سهمیه بندی بنزین اعتصاب كردند. معترضان در مقابل فرمانداری رژیم در بجنورد تجمع كرده و خواستار افزایش سهمیه بنزین و نرخ كرایه شدند. در شهر بجنورد 50 آژانس تاكسی تلفنی با هزار و 300 راننده فعالیت دارند كه با طرح سهمیه بندی بنزین دچار مشكل جدی شده اند.
- در آبادان رانندگان تاكسی در مقابل فرمانداری این شهر تجمع كرده و علیه طرح سهمیه بندی بنزین اعتراض نمودند.تجمع كنندگان كه بیش از 150نفر بودند، اعلام كردند كارت های سوخت آنان معادل سه لیتر و نیم در نظرگرفته شده در حالی كه سهیمه آنان در روز 27 لیتر است.


******
تلویزیون سی.ان.ان در گزارشی از تهران در رابطه با کمبود بنزین گفت: آنچه در خیابان های این شهر مهم و مورد توجه است، برنامه تسلیحات هستهیی (رژیم) ایران نیست، بلكه مشكل مردم یعنی نبودن بنزین است. مردم ایران با مشكلات زیادی در كشورشان برای تهیه سوخت روبرو هستند. این رسانه افزود: احمدی نژاد، ابتدا قیمت سوخت را 25 درصد افزایش داد و یك مرحله بعد سهمیه بندی بنزین را اعلام كرد. این اقدام وی با خشم و نفرت مردم روبه رو شد. مردم، در واكنش به این اقدام ، پمپ بنزینها را آتش زده و دست به تظاهرات خشونت باری در خیابان ها زدند. آنها به سوی پمپ بنزینها هجوم بردند تا باك بنزین ماشینهای خود را پـُر كنند. به گفته تحلیلگران این اقدام احمدی نژاد میتواند به سرنگون شدن دولت او منجر شود. گزارشگر سی.ان.ان گفت به رغم مخازن غنی زیرزمینی نفت خام، ایران به اندازه كافی پالایشگاه برای تصفیه بنزین ندارد ومجبور است آنرا از خارج وارد كند.


******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران در اطلاعیه ای بتاریخ 13 تیر اعلام کرد: شب گذشته محمد جلالي جوان 25 ساله اي كه در جريان قيام مردم تهران در اعتراض به سهميه بندي بنزين خود را به آتش كشيده بود، در سياهچال گوهر دشت جان باخت. این اطلاعیه افزود: "دژخيمان رژيم آخوندي هفته گذشته از انتقال آقاي جلالي به بيمارستان جلوگيري نموده و وي را دستگير و به زندان گوهر دشت منتقل كردند. وي كه در مقابل پمپ بنزين فرديس در اعتراض به سهميه بندي بنزين خود را به آتش كشيده بود به هنگام دستگيري بشدت مجروح شده بود. مقاومت ايران ضمن تسليت به خانواده محمد جلالي, رژيم ضد بشري آخوندي و دژخيمان و زندانبانانش را مسئول قتل آقاي جلالي ميداند و مجامع بين المللي مدافع حقوق بشر، بخصوص كميسر عالي حقوق بشر، شوراي امنيت و دبير كل ملل متحد را به محكوم كردن اين جنايت فراميخواند."


******
دُرینجفآبادی، دادستانِ كل رژیم، خواستار برخوردِ شدید با دستگیرشدگان خیزش اخیر علیه طرح سهمیه بندی بنزین شد. به گزارش خبرگزاری حكومتی ایسنا، وی گفت: ”دستگاه های امنیتی و نیروی انتظامی با عوامل فتنه‌گر با قاطعیت برخورد خواهند كرد. مطمئنا مسئولان قضایی هر آنچه كه در توان داشته باشند انجام خواهند داد. ”وی افزود:” این‌گونه اقدامات، ظلمی به خود ملت است. این قبیل كارها نوعی خیانت به حقوق خود ملت است. من به عنوان دادستان كل كشور، این افراد را عناصر فساد و خائن می‌نامم.”


******
رژیم برای تعدادی از بازداشت شدگانِ خیزش سراسری اخیر علیه سهمیه بندی بنزین حكم اعدام صادر كرده است
علی نمازی دادیار ویژه امنیت تهران گفت اعدامیهای بازداشت شدگانِ ناآرامیهای مربوط به سهمیه بندی بنزین، دوشنبه معرفی می شوند. وی كه اظهاراتش در روزنامه حكومتی كیهان درج شده افزود: پرونده تعدادی از متهمانِ این حوادث به معاونتِ امنیتیِ تهران ارجاع شده و آنها در زندان اوین و در سلول انفرادی به سر می برند.******
دانشجويان دانشگاه تهران روز پنجشنبه در اعتراض به تعطيلي 10 روزه كوي دانشگاه تجمع كردند. معترضان كه در مقابل كوي دانشگاه جمع شده بودند، گفتند:” هر ساله به بهانه‌يي كوي دانشگاه را تعطيل مي‌كنند، امسال نيز كوي را به مدت 10 روز تعطيل كرده‌اند و از دانشجوياني كه طبق مقررات آموزشي مي‌توانند تابستان در كوي، سكونت يابند خواسته‌اند براي 10 روز به ساختمان‌هاي مركز شهر نقل مكان كنند و در آن خوابگاهها به طور موقت اسكان يابند. ما دانشجويان نمي‌دانيم چرا بايد 10 روز بدون هيچ دليلي از كوي نقل مكان كنيم.” گفتنی است اين اقدامات رژيم به منظور جلوگيري از تجمعات دانشجويي در روز 18 تیر، سالگرد قيام دانشجویان و مردم در سال 1378 صورت مي گيرد.


******
رژیم یك نفر را در ملاعام در همایون شهر اصفهان به دار آویخت. وی مصطفی-ش نام داشت و 33 ساله بود. رژیم همچنین حكم اعدام 4 جوان را در تهران صادر كرد. این چهار تن علیرضا 22 ساله، كیارش- ص 32 ساله، علیرضا 25 ساله و حسین میباشند.******
صدها تن از مربیان آموزش رانندگی در مشهد، در مقابل استانداری رژیم در این شهر تجمع اعتراضی برگزار كردند. آنها در اعتراض به نبود امنیت شغلی، اخراجهای بی دلیل، نبود خدمات درمانی و پایین بودن دستمزد تجمع كرده بودند.


******
روز پنجشنبه 14 تیر، زندانيان سياسي زندان گوهر دشت كرج طي اطلاعيه يي نسبت به شكنجه زندانياني كه از سوي اداره آگاهي تهران، دستگير و به اين زندان منتقل مي شوند، هشدار دادند.در قسمتی از اين اطلاعيه آمده است: «حدود هفتاد تا هشتاد درصد زندانياني که از آگاهي تهران و يا هر شعبة ديگر در ايران به زندان گوهردشت تحويل داده مي شوند، به دليل ضرب و شتم از طرف مامورين آگاهي، به نقض عضو دچار شده اند. اين عمل طبق دستور بازپرسي صورت مي گيرد». در اين اطلاعيه با اشاره به شكنجه زندانيان، براي گرفتن اقرار، از سازمانهاي مدافع حقوق بشر خواسته شده نسبت به اين رفتار وحشيانه اقدامات عاجل به عمل آورند.اين اطلاعيه همچنين از سوي شماري از زندانيان سياسي زندان اوين امضا شده است.روز یکشنبه خبرگزاریهای بین المللی، رسانه های محلی و کشوری فرانسه و اروپا خبر از گردهمایی 29 ژوئن دهها هزار نفری ایرانیان در پاریس دادند. نيويورك تايمز نوشت: روز شنبه هواداران سازمان مجاهدين ايران از سراسر اروپا در پاريس گردهم آمدند و تصميم اتحادية اروپا را براي نگه داشتن نام اين اپوزيسيون در ليست سياه تروريستي محكوم نمودند. خبرگزاري كانادا گزارش داد: «مريم رجوي, رئيس جمهور شوراي ملي مقاومت ايران روز شنبه در مقابل طرفدارانش كه با الهام از يك شعار تظاهرات دانشجويي در ايران, فرياد مي زدند ”مرگ بر ديكتاتور” گفت: خيزشهاي اين هفته در تهران بر سر قيمت و سهميه بنديِ سوخت نشان مي دهند كه جامعة ايران ”در آستانة انفجار” است». خبرگزاري كانادا افزود: « به گفتة برگزاركنندگان, پنجاه هزار ايرانيِ ساكن سراسر اروپا به ويلپَنت آمده بودند. رقمي كه توسط يكي از گاردهاي امنيتي تأييد شد». اين خبرگزاري در ادامه گفت: «(تجمع كنندگان) كه در انتظار سخنراني مريم رجوي بودند، شعار مي دادند: ”آزادي حق مسلم ما است”؛ يك ترجيع بند كه سخنانِ احمدي نژاد را بر سر ”حق مسلم” رژيم تهران به داشتن انرژي هسته يي, نفي مي كرد. هنگام ورود مريم رجوي فرياد جمعيت بلند شد. وي تصميم اخير اتحادية اروپا را مبني بر حفظ نام مجاهدين خلق ايران بر روي ليست سازمان هاي تروريستي تقبيح كرد. جمعيت فرياد مي زدند: ”اتحادية اروپا شرمت باد!” مريم رجوي در سخنراني خود كه بسيار مورد تشويق قرار گرفت اعلام كرد: ايراني ها ”مي خواهند رژيم ملاها را به زير بكشند”. مريم رجوي گفت: ”اين بحراني فراتر از يك بحران اقتصادي است. اين بحراني است كه فازِ پايانيِ رژيم و اضمحلالِ آن را نشان مي دهد”. خبرگزاری کانادا افزود: (مريم رجوي) به ملاها هشدار داد: ”شما نخواهيد توانست جلوي سرنگونيِ حكومتِ مذهبي خود را بگيريد". شاهين قبادي از اعضاي كميسيون خارجة شوراي ملي مقاومت ايران به خبرگزاري كانادا گفت: با ابقاي نام سازمان مجاهدين در ”ليستِ سياه”، ”اصلي ترين نيروي اپوزيسيون، منزوي شده است. اين اقدام روندِ سياسي را” در ايران ”بلوكه مي كند”. روزنامة هرالد تريبيون بين المللي نیز طي گزارشي از بزرگ ترين تجمع ايرانيان در خارج از كشور, به نقل از خانم رجوی، نوشت: « موج اعتراضات در ايران تأييد مي كند كه ملاها روي بشكة باروت نشسته اند».هرالد تريبيون در پايان، نوشت: «مجاهدين معمولاً چنين گردهمايي هايي را برگزار مي كنند، اما به نظر مي رسد كه روز شنبه جمعيت بيشتری از اكثر گردهمايي قبلي آنها باشد. سال گذشته، مريم رجوي طي يك گردهمايي در خارجِ پاريس، در حاليكه شيپورها ورود او را اعلام مي كردند، وارد محل شد».
همچنین هفته نامة فرانسوي ژورنال دو ديمانش و تلویزیون سی بی اس آمریکا و رسانه های عربی نیز، خبر این گردهمایی را انعکاس دادند.

******
ولی فقیه رژیم باردیگر بر ضرورت اسارت زنان در خانه، تأكید نمود. وی گفت: در مسئله زن ، آنچه كه در درجه اول اهمیت قرار دارد مسئله خانواده است. نقش زن بعنوان عضوی از خانواده، این بنظر من از همه نقش هایی كه زن می تواند ایفا بكند اهمیتش بیشتر است البته بعضی ها این جور حرف ها را در همان نظر اول بشدت رد می كنند كه آقا شما می خواهید زن توی خانه اسیر كنید. محبوس كنید از حضور در صحنه های زندگی و فعالیت باز بدارید. خامنهای افزود: ما همانطور كه بارها من اشاره كردم در مسئله زن از دنیا طلبكاریم ما مدعی دنیاییم، حالا مؤسسات وابسته به سازمان ملل یا غیر آنها یا آن فلان مجموعه روزنامه نگار بیایند به اسم حقوق بشر موضوع حجاب و بعضی از این قبیل چیزها را زیر سئوال بكشند و اظهار طلبكاری بكنند این واقعیت قضیه را عوض نمی كند. ما طلبكاریم از دنیا. ما هستیم كه دنیا كه عرض می كنم یعنی دنیای غرب، ما هستیم كه بدنیا خطاب می كنیم و می گوییم شما به بشریت عموما و به زن خصوصا خیانت كردید. ولی فقیه نظام، ضدیت خود را با كنوانسیونهای بین المللی در حمایت از زنان ابراز كرد گفت: ما در كشورمان شاهد هستیم كه بعضی از فعالان زن و بعضی از مردان تلاش می كنند برای هماهنگ شدن با كنوانسیون های جهانی مرتبط با زن با احكام اسلامی ور بروند و بازی كنند و كم و زیاد كنند، این غلط است. نباید ما بخاطر اینكه در فلان مجمع جهانی در فلان اجلاس فرض كنید بین المللی فلان چیز تصمیم گیری شده و فلان كنوانسیون جهانی بوجود آمده ما این را بیاییم با نگاه تنگ نظرانه آویخته با رعب و مرعوبیت بیاییم تصرف در تفكرات خودمان این هم بنظر من درست نیست.


******
در یك حادثه رانندگی در محور قائن- خِضْری در خراسان جنوبی 65 تن كشته و مجروح شدند. حال برخی از مجروحین وخیم گزارش شده است. همچنین روز یكشنبه بر اثر برخورد دو دستگاه اتوبوس در همین محور تعدادی کشته و مجروح شدند.