صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

شنبه، تیر ۰۹، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


روز چهارشنبه 6 تیرماه مردم تهران در جريان خيزش خود، بيش از 50پمب بنزين و تعدادي از بانكهاي دولتي را به آتش كشيدند. اسامي برخي از پمپ بنزيهاي تهران كه تخريب و به آتش كشيده شده عبارتند ازپمپ بنزين سه راه آذري، پمپ بنزين جنت آباد، پمپ بنزين تهران پارس. در اين منطقه هزار تن از مردم با مأموران نيروي انتظامي درگير شدند. مأموران رژيم با گاز اشك آور قصد متوقف كردن مردم را داشتند كه ناكام ماندند. در خاقاني حدود هشت هزار نفر تظاهرات كرده و با مأموران نيروي انتظامي درگير شدند و پمپ بنزين اين منطقه را به آتش كشيدند. مردم در پلِ كَن، شهرك وليعصر ضمن سر دادن شعارهايي عليه پاسدار احمدي نژاد، پمپ بنزين اين منطقه را آتش زدند. در خيابان جنت آباد نيز مردم به پمپ بنزين اين منطقه حمله كرده و آن را به آتش كشيدند.
مردم با شعار « توپ، تانك، فشفشه، احمدي نژاد بايد كشته شه»، خودروهاي نيروي انتظامي در نقاط مختلف تهران را در مناطق سُهْرَوَرْدي , آزادي , پيروزي , حقاني , امام حسين و تهران نو را به آتش كشيدند. مردم با سنگ و چوب با نيروهاي رژيم درگير شدند. نيروهاي يكان ضد شورش نيروي انتظامي در وحشت از اعتراض مردم آنان را مورد حمله قرار دادند. براساس برخي گزارشهای دیگر، اين مأموران، دهها تن از مردم را كشته و مجروح ساخته و شمار زيادي را دستگير ساختند. به دنبال تصميم رژيم براي سهميه بندي بنزين، آژانسهاي مسافربري در تهران, دست به اعتصاب زده و از جابجايي مسافران خودداري مي كنند. پاسدار احمدي مقدم سركردة نيروي انتظامي به گوشه يي از خيزش مردم تهران اعتراف كرد و گفت: در اين حوادث ‪ ۱۷جايگاه توزيع سوخت، چند دستكاه خودرو و چند بانك خسارت ديدند.
علاوه بر تهران جوانان در بسياري از شهرها از جمله شهرهاي استان گلستان، اصفهان، خراسان، خوزستان، مازندران، آذربايجان غربي و شرقي، مشهد، كرمانشاه، اصفهان، اهواز، تبریز، ارومیه، گرگان، بوشهر، جیرفت، یاسوج، بیرجند، بندرعباس، زنجان و ایلام به پمپ بنزينها حمله كرده و برخي از آنها را به آتش كشيدند. مردم مشهد در اعتراض به سهميه بندي بنزين، تظاهرات كرده و چندين پمپ بنزين را به آتش كشيده و با مأموران نيروي انتظامي درگير شدند. مردم به پمپ بنزين ابراهيمي كه در آزاد شهر واقع است حمله كرده و تمام جايگاه را تخريب كردند و دستگاه پمپ بنزين را نيز از جا كندند. در پمپ بنزين آزادي و پل قائم نيز مردم دست به اعتراض زده و با مأموران نيروي انتظامي و لباس شخصيها درگير شدند. اين در حالي بود كه رژيم يگان ويژه و لباس شخصيهاي خود را در خيابان مستقر كرده بود.
در همین رابطه خيزش مردم مورد توجه رسانه هاي بين المللي از جمله خبرگزاريهاي رويتر، فرانسه، تلويزيونهاي سي.ان.ان، بي.بي.سي و الجزيره قرار گرفت. خبرگزاري فرانسه در گزارشي از تهران گفت: «جوانان، با پرتاب سنگ ، شعارهاي خشمگينانه يي عليه احمدي نژاد سر دادند». خبرگزاري فرانسه افزود: جوانان همچنين با آتش زدن لاستيك جاده را در نزديكي محل پمپ بنزين مسدود كردند.
خبرگزاري رويتر گزارش داد: «جوانان خشمگين تهران در اعتراض به سهميه بندي سوخت توسط دومين توليدكنندة نفتِ عضو اوُپك، ايستگاههاي پمپ بنزين را در تهران به آتش كشيده و در منطقة شمال غربي پايتخت، شعارهاي ضد حكومتي سر دادند».
رويتر به نقل از يكي از شاهدان گفت آتش از پمپ بنزين پونك، يك منطقة فقيرنشين پايتخت، شراره مي كشيد و خودروهايي داخل آن مي سوختند. اين شاهد گفت: جوانان ضمن پرتاب سنگ شعار مي دادند: ”توپ، تانك، فشفشه، احمدي نژاد بايد كشته شه!” اين خبرگزاري به نقل از يكي ديگر از شاهدان صحنه گزارش داد: «پليس ضد شورش در نزديكي اين پمپ بنزين جمع شده و تلاش كرد تظاهركنندگان را عقب برانند. اين شاهد هم چنين گفت مردم به پمپ بنزينها حمله كردند.
خبرگزاري آسوشيتد پرس گزارش داد: ايرانيان خشمگين چندين ايستگاه بنزين را در اعتراض به اعلام ناگهاني جيره‌بندي بنزين توسط دولت مورد حمله قرار دادند. رضا خرمي يك معلم 27 ساله كه در صف بنزين ايستاده بود گفت ”اين مردك احمدي‌نژاد همه چيز را خراب كرده است. زمانبندي اين جيره‌ بندي هم يكي از آنهاست”. آسوشيتدپرس افزود: احمدي‌نژاد با وعده بهبود اقتصاد لرزان كشور روي كار آمد اما شكست او در اين زمينه اعتراضات گسترده‌يي را برانگيخته است. تلويزيون سي.ان.ان گزارش داد: سهميه بندي بنزين موجب بروز صحنه هاي اعتراضي در پايتخت ايران شده است. برخي از ايستگاه هاي پمپ بنزين مورد حمله قرار گرفته و آتش گرفتند پليس ضدشورش به منظور مقابله با جمعيت خشمگين به محل اعزام شد.
تلويزيون فاكس نيوز در انعكاسي از خيزش مردم عليه رژيم و طرح سهميه بندي بنزين اعلام كرد, ايران- اين كشور نفت خيز, بنزين را سهميه بندي كرده است. در مقابل اين اقدام, ايستگاههاي پمپ بنزين, آتش زده شده و گزارش شده است كه در سراسر كشور, درگيريهاي خشونت آميزي وجود داشته است.
تلويزيون يورونيوز نيز اعتراض مردم نسبت به طرح سهميه بندي بنزين را منعكس نمود و گفت: در ايران تنها بعد از دو ساعت از تعيين سهميه بندي بنزين, خشونت ها و درگيريهايی رخ داد. رژيم ايران, 40درصد از بنزين مورد نياز خود را خريداري مي كند و ماداميكه اين رژيم در آستانه تحريم هاي جدي ترِ بين المللي برسر برنامه هسته ايش ميباشد، وضعيت در آن، حساس است.
تلويزيون دويچه وله آلمان اعلام كرد: رانندگان در ايران از تصميم دولت، در خصوص تعيين سهميه بنديِ بنزين، خشمگين شدند. طي شب گذشته، در مقابل پمپ بنزين ها صف هاي طولاني تشكيل شد و ايستگاههاي پمپ بنزين، در اعتراض به اين تصميم، آتش زده شدند.
تلويزيون بي.بي.سي از به آتش كشيده شدن ايستگاههاي پمپ بنزين در تهران، خبر داد. فرانسيس هريسون گزارشگر تلويزيون بي.بي.سي طي گزارشي از تهران گفت خبر سهميه بندي بنزين آخر شب اعلام شد، مردم به ايستگاههاي بنزين هجوم آوردند تا مخالفت خود را با اين طرح بيان كنند. مردم اعتراض مي كردند. كاري كه در اين كشور مجاز نيست. ما گزارشي دريافت كرديم مبني بر اينكه ايستگاههاي پمب بنزين به آتش كشيده شده است. تلويزيون الجزيره گزارش داد: اجراي سهميه بندي بنزين در تهران، به تظاهرات منجر شد و طي آن جايگاههاي بنزين به آتش كشيده شد. تلويزيون الجزيره در خبر ديگري از تظاهرات مردم تهران گفت: تظاهرات كنندگان شعارهايي عليه سياست اقتصادي احمدي نژاد سر داده شد و شيشه‌هاي ساختمانهاي نزديك به جايگاههاي بنزين را شكستند. بسياري از كارشناسان ايراني سياست اقتصادي احمدي نژاد را مورد انتقاد قرار داده و مي‌گويند كه سياستهاي احمدي نژاد باعث افزايش فقر و بيكاري و تورم اقتصادي شده است.
ابعاد خیزش مردم به حدي گسترده بود كه كارگزاران رژيم مجبور به اعتراف به آن شدند. مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي گفت: دوسه جايگاه بنزين به آتش كشيده شده است. شركتِ كنترلِ ترافيكِ تهران كه توسط دوربينهاي مدار بسته كنترل خيابانها را بر عهده دارد، به آتش زدن پمپ بنزينها و درگيري در نقاط مختلف تهران اعتراف كرد.اين منبع جدولي ارائه داده كه پمپ بنزينهايي را كه به آتش كشيده شده و يا درآنها درگيري رخ داده را مشخص كرده است.بر اساس اين جدول در تقاطع سي متري هوايي ـ دماوند درگيري بوده است.اين جدول همچنين محل مراكزي را كه به آتش كشيده شده به اين صورت اعلام كرده است:تقاطع حافظ –جامي، تقاطع مقداد – پيروزي تقاطع قزوين – شُبِيْري، تقاطع رشيد صدو پانزده – رسالت خيابان كميل از نواب صفوي - كميل تا رودكي – كميلخيابان وفادار از ميدان قنات كوثر تا مسجد وفادارتقاطع خاقاني – دماوندتقاطع شريعتي ـ مطهريناصر رئيسي فر رئيس هيات مديره اتحاديه جايگاه داران پمپ بنزين در مصاحبه با خبرگزاري حكومتي ايسنا گفت: آنچه در اين شب، برجايگاه داران پمپ بنزينها گذشت فاجعه بود. وي به تهاجم مردم به پمپ بنزينها در گرگان، مازندران و آذربايجان شرقي و غربي نيز اذعان كرد.
اما کارگزاران رژیم همچنان از طرح سهمیه بندی بنزین دفاع می کنند. حداد عادل رئیس مجلس رژیم از كابینه پاسدار احمدی نژاد به دلیل اجرای طرح سهمیه بندی بنزین تشكر كرد و گفت: سهمیه‌بندی هیچ مشكلی را برای مردم ایجاد نكرده است. وی مردم معترض را مورد اهانت قرار داد و افزود: این ملت دشمنانی دارند كه پول خرج می‌كنند و عدهیی معدود فریب آن‌ها را می‌خورند. آن‌چه اتفاق افتاده اگر چه نباید اتفاق می‌افتاد، اما در حداقل بوده و رخ دادن این قبیل حوادث در شهرهای بزرگ امری عادی و طبیعی است. اما نیروهای انتظامی و كسانی كه همیشه از این كشور دفاع كرده‌اند نیز هم‌چنان از كشور دفاع خواهند كرد. باهنر، نائب رئیس مجلس نیز در مصاحبه با تلویزیون رژیم ادعا كرد: ” سهمیه‌بندی بنزین با سیستم کارت هوشمند سوخت در دنیا بی‌نظیر است و همت بالای وزارت نفت در این زمینه ستودنی است“. همچنین هامانه وزیر نفت رژیم كابینه پاسدار احمدی نژاد گفت: با توجه به سهمیه‌بندی در نظرگرفته شده، مردم تا ‪ ۳ماه آینده هیچ مشكلی در تهیه بنزین نخواهد داشت. حداد، معاون امنیت دادسرای رژیم در تهران گفت: به اتهام افرادی كه به جرم آتش زدن پمپ بنزین ها دستگیر شده اند در دادسرای امنیت رسیدگی می شود. وی با اشاره به این كه پلیس امنیتی، این افراد را دستگیر كرده است گفت: اتهام دستگیرشدگان، اخلال در نظم است.


******
دانشجويان دانشگاه پلي تكنيك، دوشنبه شب، بار ديگر در اعتراض به دستگيري هشت دانشجوي اين دانشگاه و عدم اطلاع از وضعيت آنان تحصن كردند. بنا به گزارشهاي داخل کشوری منابع خبری مقاومت ایران، به دنبال اين تحصن، ماموران حراستِ دانشگاه پلي تكنيك، به دانشجويانِ متحصن حمله كرده آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند و از دانشگاه اخراج كردند. بنا به خبر ديگري، 200تن از دانشجويان دانشگاه لرستان روز سه شنبه در مقابل سازمان مركزي اين دانشگاه تجمع اعتراضي برگزار كردند. دانشجويان در اعتراض به ندادن برگه فارغ التحصيلي از طرف رياست دانشگاه دست به اين تجمع زدند.


******
سازمان عفو بين الملل روز سه شنبه با انتشارگزارشي، نسبت به اعدام نوجوانان توسط رژيم اعتراض كرد.اين سازمان از رژيم ايران خواست اعدام افرادي را که پيش از رسيدن به سن ۱۸ سالگی متهم به ارتكاب جرم مي شوند، متوقف کند. در گزارش عفو بين الملل از جمله آمده است: حداقل ۷۱ نوجوان در ايران در انتظار اجرای حکم اعدام به سر مي برند. در اين گزارش همچنين آمده است, از سال ۱۹۹۰ تا کنون ۲۴ نوجوان توسط رژيم ايران اعدام شده اند که اين تعداد بيش از هر کشورِ ديگري در جهان است.

******
رژیم، قصد دارد, بیش از10 نفر را تحت عنوان اشرار اعدام كند. ابراهیم رئیسی معاون اول دستگاه قضائیه رژیم كه در نمایش جمعه تهران سخنرانی می كرد در حالیكه حكم ولی فقیه رژیم را حكم خدا خواند و گفت: اجرای حكم خدا در مورد بیش از 10 تن از اشرار كه باعث ناامنی در جامعه شده بودند، ظرف چند روز آینده اجرا میشود.

******

رژیم قصد دارد برای سركوب بیشتر زنان تحت عنوان بدحجابی اقدامات سركوبگرانه خود را افزایش دهد.پاسدار رادان سركرده نیروی انتظامی تهران بزرگ در جمع خبرنگاران حكومتی گفت: ”در راستای ارتقای امنیت اخلاقی و اجتماعی، طرح برخورد با بدحجابی كه از اول اردیبهشت‌ماه آغاز شد از روز چهارشنبه با گسترش در تمامی سطح شهر و افزایش تعداد نیروها تشدید می‌شود.” وی افزود: به زودی شاهد استفاده از نیروهای آموزش دیده و مجرب هستیم و تعداد پرسنل آموزش دیده طوری است كه از امروز كل تهران را تحت پوشش قرار میدهد.”


******
رژیم از امدادرسانی و تامین نیازهایِ ضروریِ مردم سیل زده استان سیستان و بلوچستان خودداری میكند. خبرگزاری رسمی رژیم در این باره نوشت: مسئول محلی هلال احمر اعلام كرده است که غیر از تحویلِ نایلون، هیچگونه كمكی نمی تواند به این سیل زدگان برساند. با توجه به حجم خسارت وارد شده به مناطقِ روستاییِ چابهار، مواد غذایی و چادر از نیازهای ضروری سیل زدگان در این منطقه است به ویژه در روستاهای بخش دشتْیاری. اما هلال احمر رژیم اعلام كرده است امكان توزیع چادر برای سیل زدگان را ندارد. علاوه بر استان سیستان و بلوچستان، جاری شدن سیل در شهرستان رودبار در استان كرمان نیز به 25 روستا خسارت وارد كرده است.