صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

شنبه، تیر ۰۲، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


رژیم یك نفر را در زندان بجنورد به دار آویخت و حكم اعدام 4 نفر را در تهران صادر كرد. فردی كه در بجنورد به دار آویخته شد مهدی وحدانی نام داشت. اسامی دو نفر از كسانی كه حكم اعدام آنها در تهران صادر شده، مجید و جواد است كه 20 و 22ساله می باشند. رژیم همچنین رژیم یك نفر را در شیراز در ملاعام به دار آویخت. وی نصرالله نام داشت و 40 ساله بود. رژیم همچنین حكم اعدام 2 جوان را در تهران صادر كرد. این دو تن محمدرضا 21 ساله و محمد 25 ساله می باشند.

******

در پی انتشار خبری مبنی بر این كه رژیم قصد دارد یك زن و مرد را در تاكستان از توابع قزوین سنگسار كند، وزارت خارجه نروژ سفیر رژیم را در این كشور احضار كرد. وزیر خارجه نروژ با صدور بیانیهیی سنگسار را مجازاتی وحشیانه خواند و گفت: چنین حكمی نقض آشكار حقوق بشر است. سازمان عفو بین الملل نیز طی بیانیه ای خواستار توقف فوری اجرای این حكم شد. علاوه بر این اعتراضات بین المللی، مردم قزوین نیز طی روزهای گذشته نسبت به این حکم ضد انسانی اعتراض کردند. این اعتراضات به حدی بود كه فرماندار رژیم در این شهر نیز ناگزیر با اجرای این حكم مخالفت می كرد. حكم سنگسار قرار بود دیروز پنجشنبه 31خرداد اجرا شود. زن قربانی كه قرار بود سنگسار شود، 11سال در زندان چوبین قزوین محبوس بود. ماموران رژیم به منظور اجرای این حكم ضدانسانی حتی چالههایی نیز برای سنگسار قربانیان كنده بودند و كپه های سنگ را در محل آماده كرده بودند. روزنامه حكومتی شرق نوشت: یک منبع آگاه قضایی در قزوین گفت؛ «در پی صدور حکم سنگسار برای دو متهم در تاکستان، برنامه های لازم جهت اجرای این حکم تدارک دیده شده بود». بنا به خبرها از تاکستان قزوین، رژیم در وحشت از موج اعتراضات مردمی و بین المللی اجرای حكم را متوقف كرده است.

******

سازمان خبرنگاران بدون مرز اعلام کرد مهرنوش سلوكی، روزنامه نگار ایرانی- فرانسوی، پس از مصاحبه با خانوادههای اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در تهران، توسط رژیم ایران بازداشت و ممنوع الخروج شده است. خبرگزاری فرانسه به نقل از این سازمان گفت: ”مهرنوش سلوکی، دانشجوی رشته دکترای روزنامه نگاری كه در دانشگاه کبِک ِ کانادا تحصیل می كند، برای ساختن فیلم مستندی مربوط به تِزِ دکترایش به ایران رفته بود. وی در ۲۸ بهمن ماه گذشته بازداشت شد و یکماه در شرایط بسیار سخت در زندان اوین به سر بُرد. وی به قید وثیقه ۸۰ میلیون تومانی، از زندان آزاد شد اما همچنان ممنوع الخروج است. این روزنامه نگار پس از مصاحبه با خانواده های اعضای سازمان مجاهدین خلق، بازداشت شد. سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت: دولت فرانسه برای رفع ممنوعیت خروجِ این دانشجو، با مقامات ایرانی در تماس است.

******

صبائی یکی از آخوندهای رژیم در ساوَجبلاغ با ضربات چاقو در مقابل منزلش کشته شد. علی بیگی معاون فرماندار رژیم در ساوَج بولاغ گفت: صبائی، مدرس حوزه علمیه امام صادق ساوجبلاغ و نخستین امام جمعه این شهر كه حدود پانزده سال این مسئولیت را برعهده داشت شب 27خرداد در مقابل منزلش بدست فرد یا افرادی با ضربه چاقو به شدت مصدوم شد و جان سپرد. وی گفت: شورای تأمین شهرستان ساوجبلاغ در این رابطه جلسه فوری تشكیل داد تا موضوع را پیگیری كند.

******

بیش از دو هزار تن از مردم بخش اسماعیلیه از توابع شهرستان عنبرآباد جیرفت، در یك حركت اعتراضی جاده اصلی این بخش به جیرفت را مسدود كرده و با مأموران حکومتی درگیر شدند. معترضان كه شمار زیادی از زنان نیز در میان آنها به چشم می خورد، خواستار الحاق این بخش به شهرستان جیرفت هستند. بنا به گزارش منابع خبری مقاومت ایران، رژیم، مأموران انتظامی را روانه محل كرد. آنها با شلیك هوایی و ضرب و شتم وحشیانه به مردم تلاش كردند مانع این حركت اعتراضی شوند. فرماندار رژیم در جیرفت اذعان كرد كه این چندمین بار است كه مردم دست به این گونه اعتراضات می زنند.

******

كارگران قوه پارس قزوین، برای چندمین بار در مقابل استانداری رژیم در قزوین، تجمع اعتراض آمیز برگزار كردند.تجمع كنندگان، علت اعتراض خود را عدم دریافت 11 ماه حقوق و بلاتكلیفی و سرگردانی به مدت یك سال اعلام نمودند. یكی از كارگران گفت: طبق ‌‏آخرین مصوبه كمیسیون امنیت كارگری استانداری، قرار شد حداكثر 2 ماه دیگر 11 ماه حقوق معوقه كارگران از محل 2 وام اداره صنایع و معادن، به میزان 300 میلیون تومان و وام 100 میلیون تومانی از محل استانداری تامین شود. اما تاكنون این امر محقق نشده است.
******

روز چهارشنبه كارگران شركت ویتانا در تهران در محوطه این شركت تجمع اعتراضی برگزار كردند. كارگران معترض خواستار تامین امنیت شغلی و مطالبات عقب افتاده خود شدند. كارگران می گفتند تا حقوقمان را نگیریم و تضمین امنیت شغلی خود را تامین نكنیم به تجمعات خود ادامه خواهیم داد.
در همین روز بازنشستگانِ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در مقابل این وزارتخانه در خیابان شریعتی تحصن كردند.متحصنین علت اعتراض خود را حذف حق مسكن و مشكل حقوق عنوان كرده و خواستار بركناری سلیمانی، وزیر ارتباطات كابینه پاسدار احمدی نژاد شدند. رژیم در وحشت از گسترش این حركت اعتراض ماموران نیروی انتظامی خود را برای سركوب متخصنین وارد صحنه كرد.
روز چهارشنبه همچنین حدود دو هزار نفر از سینماگران، تجمع اعتراضی برگزار كردند. آنها در اعتراض به محدودیتهای اعمال شده بر امور سینمایی و عرضه تولیدات سینمایی دست به تجمع زدند.
همچنین مالكان زمین‌‏های شهرك زیتون سرخِه‌‏حصار در مقابل استانداری رژیم در تهران تجمع اعتراضی برگزار كردند. ”تجمع كنندگان خواستار روشن شدن تكلیف زمین های خود برای ساخت و ساز شدند.”
در خبری دیگر، كارمندان موسسه سروش در اعتراض به اخراج همكاران خود از رفتن به محل كار خودداری كردند. آنها در مقابل ساختمان این موسسه تجمع اعتراضی برگزار كردند.
كارگران نساجی شماره 2 قائم شهر، نیز روز چهارشنبه در مقابل فرمانداری رژیم در این شهر تجمع كردند. تجمع كنندگان، علت اعتراض خود را پرداخت نشدن 5 ماه حقوق عنوان اعلام كردند.

******

رویانیان رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی رژیم در تهران, دریك مصاحبه تلویزیونی به انزجار و نفرت عمومی از مهرههای رژیم اشاره كرد و گفت: به اعتقاد من بیش از 70درصد از كسانی كه توسط ما جریمه میشوند به ما توهین میكنند.وی كه در تلویزیون رژیم صحبت میكرد گفت : این كه پلیس ما در سراسر كشور یاد بگیره كه اگر كسی بهش توهین كرد در مقابل این توهین چه برخوردی بكنه و یك برخورد رو بهش یاد بدهیم من فكر می كنم این میشه استاندارد سازی.
******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران در اطلاعیه ای با عنوان " محمد حسين سبحاني و دو مامور ديگر اطلاعات آخوندي به جرم چاقوكشي و مجروح كردن ايرانيان مخالف در فرانسه بازداشت شدند" ، روز 28 خرداد اعلام کرد: روزگذشته (پنج شنبه 27 خرداد), درپي مضروب و مجروح شدن شماري از پناهندگان سياسي و مخالفين رژيم, توسط گروهي از مأموران اعزامي وزارت اطلاعات و ماموران سفارت رژيم در پاريس , محمد حسين سبحاني, به همراه دو تن ديگر از مأموران رژیم توسط پليس دستگير و تحت تعقيب قرار گرفتند. علاوه بر اين سه مامور كه همچنان در بازداشت بسر مي برند, چند تن ديگر از ماموران وزارت اطلاعات تحت پيگرد قرار دارند. ايرانيان معترض كه مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند, از ماموران رژیم به مراجع قضايي شكايت كردند. این اطلاعیه افزود: وزارت اطلاعات پس از 24ساعت سكوت در قبال اين شكست, با يك فرافكني ابلهانه در سايتهاي خارج كشوريش مدعي شد كه 50تن از مجاهدين, مامورانش را مورد ضرب و شتم قرار داده و در يك دروغگويي مضاعف افزود شماري از مجاهدين توسط پليس بازداشت شده اند. ماموران رژیم كه از كشورهاي مختلف اروپايي به فرانسه اعزام شده بودند, مأموريت داشتند براي توطئه چيني عليه پناهندگان سياسي و مخالفين رژيم , جلسه يي تحت عنوان حمايت از پناهندگان و مهاجرين ايراني در سالن فياپ پاريس برگزار كنند. اما قبل از برگزاري جلسه , به مجرد حضور چند پناهنده سياسي, ماموران كه تدارك حمله و هجوم را از قبل ديده بودند, به سركردگي جهانگير شادانلو, مامور شناخته شده رژيم در فرانسه به جان پناهندگان افتادند و وحشيانه آنها را با چاقو و قمه و پنجه بوكس و گاز اشك آور, مضروب و مجروح كردند. مامورین رژیم حاضر دراين صحنه, شامل محمد حسين سبحاني, هادي شمس حائري , مسعود خدابنده و همسرش، ان سينگلتون, علي قشقاوي , مهدي خوشحال, جواد فيروزمند, بهمن راستگو به همراه آلن شواليه راس, مامور فرانسوي آخوندها و دو مامور سفارت رژيم بودند. در پي حملات وحشيانه ماموران, پليس خود را به محل رساند و پس از بررسي صحنه و جمع آوري آلات جرم و شناسايي مجرمين, علاوه بر لغو جلسه ماموران, محمد حسين سبحاني و دو مامور ديگر اطلاعات و سفارت رژيم را بازداشت و مورد تعقيب قضايي قرار داد. این اطلاعیه در پایان گفت: " مقاومت ايران با يادآوري اينكه مزدوران اطلاعات آخوندي, هدفي جز جاسوسي و اقدامات تروريستي ندارند, خواستار محاكمه ومجازات كليه مزدوران اعزامي مي باشد و بر ضرورت ممانعت از ورود اين گونه ماموران و تاخت و تاز آنان در خاك فرانسه تاكيد ميكند. مقاومت ايران همچنين خواستار اينست كه پليس و مقامات فرانسوي نتايج تحقيقات خود را از مزدوران بازداشت شده و اهداف شوم آنها براي اطلاع افكار عمومي و هشياري پناهندگان و مخالفان رژيم نسبت به توطئه هاي رژيم آخوندي منتشر كنند".

******
روز جمعه گذشته، كميته اروپايي پارلمان دانمارك با تصويب يك قطعنامه لازم‌الاجرا خواستار اجراي كامل حكم دادگاه عدالت اروپا در مورد ابطال نامگذاري تروريستي عليه مجاهدين شد و دولت دانمارك را به‌خاطر اين‌كه قبل از تصميم 30 ژانويه شوراي وزيران كميته اروپايي پارلمان را مورد مشورت قرار نداده است مورد انتقاد قرار داد. روزنامه فرانكفورتر آلگماينه مهمترين روزنامه چاپ آلمان در مقاله ای در اینباره روز دوشنبه 4 ژوئن 2007 نوشت: كميته اروپايي پارلمان دانمارك ناديده گرفتن حكم دادگاه اروپائي مبني بر لغو نامگذاري مجاهدين خلق ايران در ليست تروريستي را يک جنجال دانسته است. اکثريت اعضاي اين کميسيون از احزاب ائتلاف دولت ميباشند آنها همراه با حزب مردم دانمارک كه در اپوزيسيون است, به اين قطعنامه راي دادند. طبق اين تصميم از دولت خواسته شده است كه براي تقويت تضمين در رابطه با رأي هاي صادره در مورد ليست تروريستي اتحاديه اروپا ارزيابي هاي خود را بر مبناي مصالح سياست خارجي اتحاديه اروپا متکي نکند. این روزنامه هم‌چنين كنفرانسي را كه اخيراً به ابتكار كميته دوستي دانمارك براي ايران آزاد و كميته بين المللي ساخاروف در پارلمان دانمارك و با شركت اعضاي عاليرتبه پارلمان دانمارك و انگلستان برگزار شد مورد توجه قرار داد و نوشت: دراين كنفرانس لرد اسلين هادلي يک قاضي سابق دادگاه اروپائي نسبت به رفتار شوراي وزيران اروپا انتقادات تندي مطرح كرد. فرانكفورتر آلگماينه خاطر نشان کرد كه تصميم دسامبر 2005 شوراي وزرا که دادگاه به آن پرداخت, با تمام تصميمات بعديش به نحوي لغو گرديد كه انگار از ابتدا وجود نداشته است. اما شوراي وزرا در پايان ماه ژانويه 2007 اعلام كرد که راي دادگاه فقط عطف به تصميم مورخ ماه دسامبر 2005 بوده و از ماه مي 2006 به بعد [تصميم شوراي وزرا] كماكان معتبر ميباشد روزنامه فرانكفورتر آلگماينه نوشت: آنچنان ‌كه لرد اسلين توضيح ميدهد اين يک ”حماقت در قانون“ است, به خصوص كه مجاهدين در تصميم گيري [اتحاديه اورپا] اساسا مورد پرسش قرار نگرفته‌اند. شوراي وزيران در پايان ماه ژانويه تصميم گرفت كه جهت تصحيح اشتباه مربوط به روال تصميم‌گيري خود, دلائل خود در خصوص اتهام تروريسم عليه مجاهدين را به آنها ابلاغ نمايد. اما وکلاي مجاهدين خلق ادعا مي‌كنند كه نامه توضيح داده شده شوراي وزيران و اسناد ارائه داده شده”مطلقا حاوي هيچ مدركي دال بر فعاليت تروريستي “, نيست. مجاهدين خلق اتحاديه اروپا را متهم ميکنند كه آنها به خاطر فشار رژيم تهران به دلايل سياسي در ليست سازمانهاي تروريستي گنجانده شده اند. از اينرو وكلا مجددا شكايتي را عليه اتحاديه اروپا به دادگاه اروپائي تسليم كردند, چون شوراي وزرا مجاهدين را عليرغم حكم قاطع دادگاه, از ليست حذف نكرده است. آنها درخواست كردند كه به خاطر ضررهاي مالي كه متحمل شده‌اند، خسارت دريافت كنند. و ادعا ميكنند كه در مورد آنها موازين حقوق بشر نيز نقض گرديده است. این روزنامه نوشت: در اين اثناء نمايندگان پارلمانها در همه كشورهاي اتحاديه اروپا شروع به اعتراض ميكنند. بيش از هزار نماينده كه در بين آنها بيش از يكصد نماينده پارلمان اروپا نسبت به اقدامهاي به عمل آمده عليه مجاهدين خلق, فعال شدند. آلخو ويدال كوادراس معاون پارلمان اروپا با عصبانيت مي‌گويد اين نقض فاحش و جنجال برانگيز حقوق اروپائي است. لرد راسل جانستون سياستمدار ليبرال انگلستان در كپنهاگ گفت شايد دانماركي هاي آزاديخواه بتوانند كمك كنند كه اشتباه انگيسي ها تصحيح گردد. يك راي مخالف در شوراي وزرا كافي است. فشار نمايندگان دانمارك روي دولتشان در هر صورت افزايش خواهد يافت.
******

مجلس نمايندگان آمريكا روز دوشنبة اختصاص بودجة 50ميليون دلاري, براي ايجاد بانكِ بين الملليِ سوختِ اتمي را تصويب كرد و اعلام نمود بر اساس اين مصوبه از مشاركت رژيم ايران در اين بانك تا زماني كه به عنوان رژيم حامي تروريسم شناخته مي شود, جلوگيري خواهد شد. در بحبوحه بحران اتمي رژیم، ايده تشكيل يك بانك بين المللي سوخت هسته يي مطرح شد تا جلو سوء استفاده رژيمهايي مانند رژيم ايران از فعاليتهاي مسالمت آميز هسته يي براي توليد بمب اتمي گرفته شود. در همين راستا، مجلس نمايندگان آمريكا بودجه يي معادل 50 ميليون دلار را براي عملي كردن اين ايده و تشكيل يك بانك سوخت هسته اي تصويب كرد. اين مصوبه به رئيس جمهور آمريكا اين اختيار را مي دهد كه بودجه يي در اختيار آژانس بين المللي انرژي اتمي قرار بدهد تا بتواند سوخت هسته يي مورد نياز كشورهايي كه داراي شرايط لازم هستند، تأمين نمايد. كشورهايي كه ميخواهند از سوخت هسته يي اين بانك استفاده كنند بايد با بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي همكاري كرده و از غني سازي اورانيوم خودداري كنند.تام لانتوس رئيس كميتة امور خارجي مجلس نمايندگان آمريكا، تصويب اين بودجه را گام ِمهمي در جهت جلوگيري از گسترش تسليحات اتمي در جهان توصيف كرد و گفت: اين موضوع هرگونه بهانه جوييِ رژيم ايران را هم خنثي مي كند. وي افزود: ما مي دانيم رژيم ايران در جهت توليد سلاح اتمي تلاش مي كند. تِد ترنر بنيانگذار شبكه تلويزيوني سي.ان.ان در آمريكا و سَم نان سناتور پيشين آمريكايي, گروهي را تشكيل داده اند كه به ايجاد مركز بين المللي غني سازي اورانيوم با درصد پايين كمك خواهد كرد. همچنين وارِن بارْفِت ميلياردر آمريكايي, حمايت مالي از اين پروژه را تقبل كرده است.
******

با بالا گرفتن اختلافات جناحهای درونی رژیم, جلسه مجلس روز سه شنبه به تشنج كشیده شد. ارگان پاسدار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به نام بازتاب نوشت: ”تذكرات كم‌سابقه و فراوان شماری از نمایندگان مجلس, به رئیس‌جمهور و شماری از وزیران و اصرار كم‌سابقه محمدرضا باهنر بر نخواندن نام نمایندگان، جلسه امروز مجلس را به تشنج كشید. ارگان پاسدار رضایی در ادامه نوشت: ”با بالا گرفتن اعتراضات، باهنر از سخن خود عذرخواهی كرد. اما باز هم بر عدم قرائت اسامی تذكر دهندگان به دلیل لزوم قرائت سیصد نام و گرفتن وقت مجلس تأكید كرد. به این ترتیب، بیش از سی دقیقه از وقت جلسه علنیِ امروز مجلس به زد و خوردهای لفظی گذشت. ”

******

در تصفیه حساب های درونی جناحهای رژیم , رشوه خواری میلیاردی دو تن از كارگزاران رژیم برملا شد . نیازی رئیس سازمان بازرسی رژیم , درباره پرونده های ارسالی این سازمان به دستگاه قضایی گفت: یكی از این پرونده ها رشوه خواری میلیاردی دو مدیر شركت ملی گاز است كه به زودی درمجتمع ویژه اقتصادی محاكمه علنی میشوند. اتهام این دو مدیر گرفتن رشوه های میلیاردی از پیمانكاران است.


******
روز سه شنبه ساعت 1833دقیقه برای چهارمین بار ظرف 24ساعت، زمین لرزه ای به قدرت 4و 4دهم در مقیاس ریشتر شهر قم را به لرزه در آورد. بعد از این زمین لرزه بعضی از اهالی این شهر به پارك ها پناه برده و در فضاهای آزاد به سر می برند.

******

در پی اجماع جامعه جهانی درباره محكومیت رژیمِ بخاطر عدم تبعیت از قطعنامه های شورای امنیت، نماینده این رژیم در اوپك، به تهدید متوسل شد. كاظم پور اردبیلی, در مصاحبه با روزنامه حكومتی شرق, در حالیكه رژیمِ را ایران می نامید گفت: ”وقتی امریکاییها می گویند که کاربرد نظامی را در مساله هسته ای کنار نمی گذارند، ایران، هم می تواند بگوید که من هم ابزار نفتی را کنار نمی گذارم. “ وی گفت: ”خط قرمز آن جایی است که امریکایی ها استفاده ابزار نظامی را در ارتباط با ایران، غیرقانونی اعلام نمی کنند. اگر بحثِ ابزار نظامی یک گزینه است طبیعی است که ابزار نفتی هم یک گزینه است.“


******
سایت سازمان مجاهدین خلق ایران خبر داد: در راستاي دخالتها و اعزام تروريست رژيم به عراق، يك گردان استشهادي تحت عنوان دفاع از عتبات توسط ايادي رژيم تشكيل داده شد. ارگان پاسدار محسن رضايي دبير تشخيص مصلحت نظام بنام بازتاب كه ماموران بسيجي را دانشجو مي ناميد نوشت: در يك راهپيمايي كه بدين منظور برگزار شده بود تعدادي از دانشجويان با پوشيدن کفن، تشکيل گردان استشهادي دفاع از عتبات عاليات را اعلام کردند.


*******
بنا به گزارشات از ایران، مردم منطقه سيستان و بلوچستان بخصوص مردم چابهار و روستاهاي اطراف آن بعد از طوفان گونو و سيل در وضعيت بسيار ناگواري بسر مي برند از حداقلهاي لازم براي زنده ماندن محرومند. بنا به اين گزارشات، سيل زدگان در گرماي بالاي 40درجه، آواره و بي سرپناه و گرسنه و در معرض بيماريهاي خطرناك قرار دارند. يكي از شهروندان چابهار گفت كه اكثر مردم، زندگي خود از دست داده و در بدترين شرايط به سر مي برند. بهداشت درحد صفر است. غذا و سرپناه ندارند. وي افزود: برخلاف ادعاهايي كه مي گويند به مردم كمك مي شود، به مشكلات مردم رسيدگي نمي شود و مردم حتي آب آشاميدني ندارند.

******

معروف الْبَخیت، نخست وزیر اردن یك قرارداد بین رژیم ایران و حَماس به منظور آموزش نظامی عناصر حماس را افشا نمود. نخست وزیر اردن كه در یك كنفرانس مطبوعاتی شركت كرده بود اظهار داشت: "اطلاعاتی كه ما داریم این است كه بین رژیم ایران و حَماس یك قرار داد امضاء شده است كه برمبنای آن رژیم ایران به برخی از عناصر حماس آموزش نظامی بدهد. این قرار داد توسط سعید صیام وزیر كشور وقت فلسطین در سفرش به ایران امضاء شده بود. اضافه بر این همه شما از خبرهای مربوط به كمك هایی كه رژیم ایران به حماس كرده بود نیز، مطلع هستید".