صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

شنبه، خرداد ۱۲، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


مردم شيراز مانع اعدام دونفر شدند
خبرگزاری همبستگی ملی روز پنجشنبه 10 خرداد خبر داد: خشم و اعتراض گسترده مردم شيراز و درگيري آنان با مأموران حکومتی، رژيم را مجبور ساخت اجراي حكم اعدام دو نفر را در اين شهر به تعويق بيندازد.

ماموران نیروی انتظامی در كرمانشاه در طرح آخوند ساخته مبارزه با بدحجابی 11 هزار نفر را مورد بازجویی خیابانی قرار دادند
احمد گراوند سركرده نیروی انتظامی در كرمانشاه در جمع خبرنگاران حكومتی گفت: ” بیش از 11 هزار بدحجاب كرمانشاهی تذكر دریافت كرده‌اند. در همین مدت، بیش از 2 هزار نفر دستگیر شده‌اند, كه تعدادی از آنان در محلات شهر گردانده شدند. همچنین 757 آنتن ماهواره نیز جمع آوری شده است.” در همدان نیز بیش از 2 هزار نفر مورد بازجویی خیابانی قرار گرفتند و تعدادی نیز دستگیر شدند.


******
مدیركل وزارت اطلاعات رژیم به منظور زمینه چینی برای سركوب هرچه بیشتر، مدعی كشف شبكههای جاسوسی در چندین استان كشور شد. خبرگزاری حكومتی ایسنا گزارش داد: در نشست خبری عصر روز سه‌شنبه مدیركل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات با بیان اینكه ما نگران برخی اقداماتی كه در مناطق مرزی و بعضا مركزی و حتی تهران شكل می‌گیرد، هستیم اظهار داشت:« لازم است كه مردم مطلع شوند تا بیگانگان نتوانند از برخی ظرفیت‌هایی كه در مناطق مرزی ما وجود دارد، سوءاستفاده كنند.» وی گفت شبكه شناسایی شده توسط وزارت اطلاعات، با سرویس‌های اطلاعاتی آمریكا و انگلیس مرتبط بودهاند و از جانب گروه هایی در عراق حمایت می‌شده اند. مدیركل وزارت اطلاعات ملاها حوزه فعالیت این شبكه را، آذربایجان غربی، كردستان، خوزستان، كرمانشاه، همدان و تهران معرفی كرد. لازم به ذكر است كه رژیم تعداد زیادی از جوانان معترض را كه در خیزش های اخیر در استان های آذربایجان و كردستان و خوزستان شركت كردند، به اتهام جاسوسی برای بیگانه دستگیر و روانه شكنجه گاه ها كرده است.

******

علی افتخاری معاون دادستان رژیم در قزوین برای جوانان دستگیر شده تحت عنوان "اراذل و اوباش" خواستار مجازات, اعدام, شلاق و زندان شد. وی در جمع خبرنگاران حكومتی گفت: مجازاتی كه برای این افراد در نظر گرفته می‌شود متناسب با نوع جرم متفاوت است كه می‌توان به مجازات‌هایی چون حبس، شلاق و اعدام اشاره كرد.‌ این كارگزار رِژیم افزود: در خصوص اقدامات انجام شده برای دستگیریها, از مدتی پیش بانك اطلاعاتی ایجاد شده و هم اكنون در حال تكمیل است كه با انجام این كار می‌توان گفت تمامی افرادی كه خارج از زندان به سر می‌برند، تحت كنترل می باشند. در این زمینه نیروهای اطلاعاتی و امنیتی با دقت لازم در حال جمع آوری آمار هستند. برای رسیدگی بهتر و سریع‌تر به جرائم اجتماعی و پرونده مربوط به دستگیر شدگان، سه شعبه در این خصوص در نظر گرفته شده است كه توسط قضات مجرب این پرونده‌ها رسیدگی می‌شود. وی گفت: طی سه سال گذشته 10 نفر از افرادی كه مخل امنیت مردم بودند اعدام شده‌اند.

******

بنا به خبری در سایت سازمان مجاهدین خلق ایران، مأموران رژیم در شهر اشنویه یك جوان 19ساله را به ضرب گلوله به قتل رساندند. بر اساس این خبر این جوان رمضان خدوم نام داشت و در حالی كه مشغول رانندگی بود توسط مأموران نیروی انتظامی به رگبار بسته شد و به شدت مجروح گردید. وی پس از انتقال به ارومیه براثر شدت جراحات وارده درگذشت. فرماندار رژیم در اشنویه مدعی شد كه این جوان به ایست نیروهای رژیم پاسخ نداده است.

******
300 تن از كارگران اخراج شده كارخانه كرمان موتور بم تحصن كردندكارگران كه هركدام سال ها سابقه فعالیت در این كارخانه دارند خواستار بازگشت به كار شدند. متحصنین گفتند مقام های فرمانداری و اداره كار وعده رسیدگی به مشكلات و بازگشت به كار داده بودند اما تا بحال به وعده خود عمل نكردند. رژیم در وحشت از اوجگیری این حركت اعتراضی، نیروهای گردان 102 قرارگاه انصار و نیروی انتظامی شهرستان بم كارگران را به محاصره درآورده و به سركوب آنان پرداخت.

******

كارگران كارخانه تجهیزات مدارس در ساری تجمع كرده و نسبت به پرداخت نشدن یك سال حقوق و مزایا اعتراض نمودند. معترضان گفتند طرح طبقهبندی مشاغل اجرا نمی شود، شورای كارگری منحل شده و پاداش و مزایا پرداخت نمی شود. كارخانه تجهیزات مدارس در ساری دارای 300 كارگر می باشد.

******

منابع خبری مقاومت ایران خبر دادند: بنا به گزارش های دریافتی عوامل رژیم، دفتر روزنامه دیرباز در بندرعباس را به آتش كشیدند. این روزنامه مطلبی علیه پاسدار احمدی نژاد و خمینی درج كرده بود. یكی از دست اندركاران روزنامه دیرباز گفت: نیروهای دولتی به دلیل این كه مطلبی علیه مقام های حكومتی در این روزنامه درج شده بود، دفتر روزنامه را آتش زدند. آنها حرفشان این است كه در مخالفت با دولت مطلبی نباید درج شود.


کارگران اخراجی نساجی به اعتراضات خود ادامه می دهند
كارگران اخراجي نساجي كردستان، براي چندمين روز متوالي در مقابل سازمان كار و آموزش فني و حرفه‌اي اين استان تجمع اعتراضي برگزار كردند. خبرگزاري حكومتي كار 9 خرداد نوشت: ”در پي تجمعات مكرر كارگران اخراجي نساجي كردستان در سال گذشته، رئيس اداره كار به طور شفاهي وعده داد تا سال 86 پيگير پرداخت تسهيلات به ساير كارگران خواهد شد، اما تا كنون هيچ اقدامي انجام نگرفته است و اين در حالي است كه كارگران هيچ منبع درآمد ديگري ندارند.” اين منبع حکومتی گفت:”دو تن از كارگران بازداشت شده توسط نيروهاي امنيتي در روز جهاني كارگر به شعبه 2 بازپرسي اعزام و پس از بازجويي به زندان مركزي سنندج منتقل شدند.”

******

تحصن دانشجويان دانشگاه بوعلي سيناي همدان در اعتراض به وضعيت نامناسب خوابگاه‌‏ها روز دوشنبه نيز ادامه داشت. اين تحصن در اعتراض به وضعيت نامناسب خوابگاهها و كاهش يك سال از مدت زمان استفاده از آن از روز شنبه شروع شده است. دانشجويان معترض گفتند:. ظرف سه روز تحصن ما حتي يكي از كارگزاران رژيم در جمع دانشجويان حاضر نشد تا به حرفهاي ما گوش دهد و حالا مي‌‏گويند اين تحصن سياسي است. دانشجويان گفتند اين تحصن را تا رسيدن به خواسته هايشان ادامه خواهند داد.

دانشجویان دانشگاه آزاد کرمانشاه دست به تجمع اعتراضی زدند
روز سه شنبه دانشجويان دانشگاه آزاد كرمانشاه در محوطه دانشكده فني مهندسي تجمع كردند. مشكلات آموزشي ، فرهنگي ، خدماتي و بهداشتي از جمله دلايل اعتراض دانشجويان بود. دانشجويان معترض گفتند: به تناسب شهريه اي كه از دانشجويان دريافت مي كنند امكانات در اختيارمان نمي گذارند.

******

دانشجويان پلي تكنيك صبح روز دوشنبه عليه استمرار سركو ب و ادامة باز داشت شماري از دانشجويان اين دانشگاه دست به تظاهرات زدند و تجمع اعتراضي بزرگي برپا كردند. دانشجويان در اين اجتماع كه از ساعت 11 و 30دقيقة صبح آغاز شد، از جمله شعار مي دادند: «مرگ بر بسيجي» و «نظامي حيا كن دانشگاه رو رها كن».دانشجويان هم چنين سرود اي ايران را به طور جمعي خواندند. استادان و دانشجويان پلي تكنيك تهران در اعتراض به دستگيري, ضرب و شتم, احضار به كميته انضباطي و ممنوع الورود شدن دانشجويان, كلاسهاي درس خود را تعطيل كردند. دانشجويان ضمن تأكيد بر ادامه اعتراض و پايداري خود خطاب به گماشته ولي فقيه مي گفتند: ” احمدي نژاد, ما ترمز قطار جنبش دانشجويي را كنده ايم”. منابع مقاومت ایران ضمن درج این خبر افزودند: گزارش رسيده حاكي است كه شماري از استاتيد اين دانشگاه نيز در اين اعتراض همراه دانشجويان بودند. خبرگزاريهاي حكومتي كه ناچار به اعتراف به اين تظاهرات شدند، در گزارشي از اين حركت اعراضي اعتراف كردند كه علاوه بر دستگيرشدگان، طي هفته هاي اخير بيش از 50 تن از دانشجويان دانشگاه پلي تكنيك به كميته انضباطي احضار شده اند.

پارلمان نروژ به سفر متکی، وزیر خارجه رژیم به اسلو اعتراض کرد
روز سه شنبه نمايندگان پارلمان نروژ وزير خارجه اين كشور را احضار كرده و وي را در رابطه با سفر منوچهر متكي وزير خارجه رژیم ایران به اين كشور مورد اعتراض قرار دادند. منوچهر متكي وزير خارجه رژيم اواسط ارديبهشت ماه گذشته، به اسلو پايتخت نروژ رفت و با مقامهاي اين كشور ديدار كرد. اين سفر با موجي از اعتراضات ايرانیان، نمايندگان پارلمان نروژ و همچنين شخصيتهاي سياسي و حقوق بشري اين كشور روبرو شد. صدها ايراني هوادار مقاومت همراه با نمايندگان و اعضاي سازمان جوانان حزب ليبرال، سازمان جوانان حزب پيشرو، همچنين سازمان جوانان حزب مسيحی مردم و سازمان جوانان حزب محافظه کار اين كشور در مقابل ساختمان وزارت خارجه نروژ تظاهرات كردند و خشم و انزجار خودشان را نسبت به دعوت از متكي، وزير خارجه تروريست و آدمرباي رژيم ابراز كردند. آنها شعار می دادند: متکی تروريست، قاتل و آدم‌رباست و بايد دستگير شود. همان روز وزير خارجه رژيم كه از رو به رو شدن با تظاهرات ايرانيان به شدت ترسيده و وحشت زده شده بود، به صورت غيرمعمولي از در پشتي ساختمان وزارت خارجه نروژ خارج شد. به دنبال اين تظاهرات، محافل سياسي و مطبوعاتي نروژ، دولت نروژ را به دليل دعوت از متكي مورد اعتراض شديد قرار دادند. در ادامه اين اعتراضات روز سه شنبه نمايندگان پارلمان نروژ از دو حزب ترقيخواه و ليبرال, يوناس اِستوره وزير خارجه اين كشور را احضار كرده و درباره علت دعوت از متكي، او را مورد سؤال قرار دادند. نمايندگان پارلمان نروژ گفتند, دعوت از مقامهاي رژيم ايران درشرايط فعلي كه كشورهاي اروپايي, آمريكا و شوراي امنيت, خود را آمادة صدور قطعنامة شديدتري عليه رژيم ايران مي كنند, مي تواند از سوي اين رژيم تعبيري نادرست بشود. در اين جلسه وزير خارجه نروژ گفت: من هم مثل شما نمايندگان، نگران نقض روزافزون حقوق بشر در ايران هستم و اميدوارم كه اين روند ناعادلانه هرچه زودتر متوقف شود و افزود كه دولت نروژ خواهان اين است كه موضوع حقوق بشر و نقض آن از سوي رژيم ايران زير سايه سنگين مسأله اتمي به فراموشي سپرده نشود. وزير خارجه نروژ طي مصاحبه يي همچنین گفت: با توجه به اين كه اين رژيم همه پيشنهادهاي اروپا, آمريكا و شوراي امنيت را براي متوقف كردن فعاليتهاي هسته يي رد مي كند، دليلي ندارد كه ما به گفته هاي مقامهاي رژيم ايران اعتماد كنيم.

******
به گزارش خبرگزاري حكومتي فارس، 9 خرداد، فردي به اسم "حميد باقري درمني" يك ميليارد و يكصد و پانزده ميليون دلار تسهيلات ارزي از بانك‌ها دريافت كرده است. اين فرد همچنين 100 ميليون دلار از صندوق ذخيره ارزي دريافت كرده است. اين خبرگزاري حكومتي افزود: حميد باقري درمني پس از صدور حكم ضبط كالا تلاش وسيعي را آغاز كرده تا با جابجايي برچسب‌ها و كارتن‌هاي كالاها از ضبط كالاهاي قاچاق خود جلوگيري نمايد. خبرگزاری همبستگی ملی که این خبر را انعکاس داد، افزود: عاملان اين قبيل دزديهاي نجوي كه در همدستي با آخوندها، داراييهاي مردم را ميليارد ميليارد چپاول مي كنند در شرايطي آزادند كه رژيم آخوندي براي سرقتهاي جزيي، مجازات قطع دست و انگشت اجرا مي كند.

******

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران طی اطلاعیه ای روز 9 خرداد اعلام کرد: وزارت اطلاعات رژيم آخوندي يك انجمن پوششي جديد در فرانسه راه اندازي كرده است تا آن را به عنوان اهرمي جهت پيشبرد توطئه هايش عليه مقاومت ايران , عضوگيري براي شبكه اطلاعاتي و جاسوسي خود و به دام انداختن پناهجويان و ايرانيان مقيم اين كشور به كارگيرد. این اطلاعیه افزود: انجمن جديد وزارت اطلاعات با دفتري در پاريس 15 , تحت عنوان « انجمن حمايت از مهاجران و ايرانيان مقيم فرانسه» استتار گرديده است. با اين نام گذاري, وزارت اطلاعات تلاش مي كند ماهيت واقعي و وابستگي اين دفتر و دست اندركاران آن را كتمان نمايد. به خصوص كه اينگونه انجمنهاي پوششي به مثابه سرپلي براي طرحها واقدامات تروريستي ملايان نيز مورد استفاده قرار ميگيرد. گشتاپوي ملايان اين انجمن را به وسيله مأموران اعزامي و خارج كشوري خود از جمله شادانلو و فيروزمند و... راه انداخته است. جواد فيروزمند كه از اسم مستعار افشين برومند هم استفاده مي كند, در 28 آوريل 2004 در جريان مصاحبه با تيم وزارتخارجه آمريكا در قرارگاه اشرف, به خروجي تحت كنترل آمريكائي ها رفت و در 9 مارس 2005 به نزد رژيم ايران بازگشت. وي از سالها پيش از بازگشت به ايران, با سفارت رژيم در بغداد، در ارتباط بوده و رابط او با وزارت اطلاعات در تهران محمد علوي نام داشت. فيروزمند متعاقبا در 24تير ماه سال 1380 طبق طرح وزارت اطلاعات با مدارك و هويت مجعول و سرقت سه قبضه سلاح، بي‌سيم، يك خودرو و مقدار قابل‌توجهي وجه نقد، از نزد مجاهدين گريخت تا به‌سفارت رژيم در بغداد برود. اما توسط پليس عراق دستگير گرديد. پليس طبق قوانين عراق مي‌بايد پرونده را به ارگانهاي قانوني ارجاع مي‌داد تا دادگاه به‌اتهام جاسوسي فيروزمند رسيدگي كند. طبق مدارك ونامه‌هاي موجود، فيروزمند با ابراز پشيماني و اصرار بسيار خواستار برگردانده‌شدن به‌نزد مجاهدين گرديد و درتقاضا‌نامة خود در 26 تيرماه 1380 نوشت: «استدعايم اين است كه هرطور شده مرا از عراق تحويل گرفته و بگوييد آنها هم تحقيقاتشان را از من در نزد نمايندگان سازمان ادامه بدهند...». سپس سازمان مجاهدين اين فرد را براي ممانعت از مجازات از پليس عراق تحويل گرفت و او را مخير كرد براي ادامة زندگي عادي به‌ايران برود اما او با اصرار فراوان خواستار باقي ماندن در قرارگاههاي مجاهدين گرديد.( اسناد و مدارك, موجود و قابل ارائه است). به فاصله كوتاهي پس از بازگشت به نزد رژيم , در 11 مي 2005 جواد فيروزمند پس از دريافت آموزشهاي لازم به تركيه اعزام گرديد و در آنجا به كمك شبكه خارج كشوري وزارت اطلاعات و با پول و امكانات آن و مشخصا ازطريق مأموراني نظير كريم حقي مسأله استقرار و انتقالش پيگيري شد. سرانجام 2ماه پس از ورود فيروزمند به تركيه, با كمك منوچهر شلالي, علي راست بين و.., كه از عوامل و لابيهاي شناخته شده رژيم و گشتاپوي آخوندها در فرانسه هستند, مسأله انتقال فيروزمند به فرانسه حل شد و وي در تاريخ 12 ژوئن 2005 با هواپيما وارد پاريس گرديد. و متعاقبا تقاضاي پناهندكي كرد . از آن زمان تا كنون, به رغم افشاي ماهيت و وابستگيش به عنوان مأمور گشتاپوي ملايان , همچنان در فرانسه اقامت دارد و در ارتباط تنگاتنگ با ديگر مأموران و پادوهاي رژيم در فرانسه و ساير كشورهاي اروپايي به پيشبرد طرحها و برنامه هاي وزارت اطلاعات عليه پناهندگان سياسي و به خصوص عليه مقاومت ايران اشتغال دارد. عدم واكنش سرويسهاي مسؤل فرانسوي در قبال حضور و آزادي عمل اين مأموران افشاشده اطلاعات آخوندها در فرانسه, موجب گستاخي بيشتر و پيشروي گشتاپوي آخوندها گرديده و راه اندازي يك پايگاه جديد درفرانسه براي جاسوسي و توطئه و.... توسط وزارت اطلاعات آنهم تحت پوش يك انجمن مهاجرين و پناهندگان ايراني يكي از پيامدهاي آن است. اطلاعیه شورای ملی مقاومت افزود: گشتاپوي آخوندها , در سالگرد حملة 17ژوئن عليه مقاومت در فرانسه و همزمان با آغاز كار دولت جديد اين كشور, قصد دارد راه اندازي انجمن پوششي جديد خود را كه برچسب «حمايت از مهاجرين و ايرانيان مقيم فرانسهَ»! به آن زده را اعلام نمايد. انجمني كه بنا به ماهيت و فلسفه وجوديش , و در كادر يكي از شعبات و زائده هاي خارج كشوري وزارت اطلاعات , تماما برضد پناهندگان و ايرانيان آزاده و به خصوص درخدمت اهداف سياسي و تبليغاتي آخوندها عليه مجاهدين و مقاومت بوده و منجمله به منظور سرپا نگهداشتن پرونده خالي 17 ژوئن و درخواست از دولت جديد فرانسه براي اعمال فشار عليه مقاومت راه اندازي شده است .تشديد اين قبيل تشبثات رژيم, ناشي از اوجگيري بحرانهاي داخلي و بين المللي رژيم است كه هيچ گريز و برون رفتي جز فرار به جلو در جنگ خود عليه مردم ايران و جامعة بين المللي نمي بيند. به خصوص كه لغو محدوديتها در پرونده 17 ژوئن و صدور حكم دادگاه عدالت اروپا درمورد حذف نام سازمان مجاهدين از ليست تروريستي, بزرگترين سرمايه گذاريها و باج و خراجهاي آخوندها را برباد داده و آنها را بيش از پيش نسبت به سرنوشت خود به خصوص از جهت تهديد و خطر روز افزوني كه از جانب مقاومت مشروع مردم ايران احساس ميكند, نگران نموده است. مقاومت ايران , ضمن تأكيد برضرورت اعمال قاطعيت در برابر اين رژيم عنان گسيخته, مقامات و ارگانهاي مسول در دولت فرانسه را فراميخواند كه با اجراي تصميم مورخ 29آوريل 97 اتحاديه اروپا مبني بر اينكه «به مامورين اطلاعاتي رژيم ويزا نخواهد داد و عناصر اطلاعاتي رژيم را از خاك كشورهاي اتحاديه اروپا بيرون خواهد راند», مأموران گشتاپوي آخوندي را به فرانسه راه نداده و انجمنها و ارگانهاي پوششي آن را تعطيل نمايند.