صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

شنبه، خرداد ۰۵، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


بیست و هفت كشور عضو اتحاديه اروپا طي بيانيه يي رژيم ايران را به خاطر موج اخير سركوبي و دستگيري ها مورد حمله قرار داده و نگراني خود را نسبت به وضعيت رو به وخامت حقوق بشر در ايران ابراز كردند. آلمان كه رياست دوره يي اتحاديه اروپا را به عهده دارد، اين بيانيه را منتشر ساخت. خبرگزاري آسوشيتدپرس با عنوان ”آلمان به عنوان رئيس اتحادية اروپا, رژيم ايران را به خاطر وضعيت حقوق بشر مورد حمله قرار مي دهد”, گزارش داد: «روز جمعه دولت آلمان كه رياست اتحادية اروپا را بر عهده دارد, با اشاره به تحميل اجباري قوانين سخت گيرانه ترِ پوشش و ”وضعيت رو به وخامت” اقليت ها, نگراني خود را نسبت به كارنامة اخيرِ رژيم ايران در زمينة نقض حقوق بشر ابراز كرد. دولت آلمان طي بيانيه يي به نيابت از اتحادية اروپا گفت, اين اتحاديه, ”به طور خاص نسبت به موج اخيرِ دستگيري مردم عادي و فعالان حقوق زنان”, نگران مي باشد. در اين بيانيه هم چنين آمده است: «معلمان, دانشجويان, اعضاي اتحاديه ها, محققان و روزنامه نگاراني كه از حقوق خود براي بيان آزادانه عقايدشان استفاده مي كنند, با تهديدي مداوم مواجهند و قوانين سخت گيرانه تري براي پوشش مردان و زنان, به زور اعمال مي شوند». خبرگزاري آسوشيتدپرس افزود: «رژيم ايران بر سر برنامة هسته ای اش رو در روي غرب قرار گرفته و سخت سرانِ اين رژيم از اين رويارويي براي سركوب مخالفان خود و دست زدن به اقداماتي هم چون دستگيري زنان, به خاطر عدم رعايت قوانين پوشش اسلامي, استفاده مي كنند». اتحادية اروپا در بيانية خود هم چنين از رژيم ايران خواسته است, اعدام نوجوانان, قطع اعضاي بدن و ”ساير مجازات هاي بي رحمانه هم چون سنگسار” را لغو كند. در بخش ديگري از اين بيانيه, آمده است: «اتحادية اروپا خواهان آن است كه توجهات را به وضعيت اقليت هاي مذهبي و قومي در ايران جلب كند؛ به طور خاص مشكلات بهايي ها كه از زندگي عمومي محروم شده و مورد تبعيض و اذيت و آزار قرار مي گيرند».

******
رژیم در دانشگاه علامه، مجبور به عقب نشینی شد
با ادامة تظاهرات و تجمعهاي دانشجويان دانشگاه علامه در اعتراض به ممنوع الورود شدن 5 دانشجوی دانشكدة حقوق اين دانشگاه، روز جمعه رژيم وادار به پذيرش خواست دانشجويان و لغو ممنوع الورد شدن اين 5دانشجو شد. كارگزاران رژيم در دانشگاه همچنين به طور ضمني با خواست دانشجويان براي برگزاري انتخابات موافقت كردند.بر اساس گزارشهاي دريافتي همچنين كارگزاران رژيم در دانشگاه به ربودن يكي از دانشجويان دانشگاه علامه اعتراف كرده و گفته اند: دانشجوي ربوده شده هر جايي كه هست سالم است. بدين ترتيب مسئوليت ربوده شدن اين دانشجو را به عهده گرفته اند.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 3 خرداد خود با عنوان "حلق آويز 26زنداني در طول يك ماه" اعلام کرد: به گزارش روزنامه حكومتي جمهوري اسلامي روز پنجشنبه سوم خرداد ماه رژيم 2 زنداني بنامهاي عبدالله اسكاني و علي خاشي را به ترتيب در ملاء عام و محوطه زندان ايرانشهر بدار آويختند. این اطلاعیه افزود: روزنامه حكومتي شرق نيز روز 27 ارديبهشت از بدارآويختن يك زنداني بنام محمد صفر امجديان در محوطه زندان اوين خبر داد. اطلاعیه شورا خاطرنشان کرد: به اين ترتيب طي يك ماه گذشته دست كم 26 زنداني توسط رژيم بدار آويخته شدند.طی این اطلاعیه مقاومت ايران كليه سازمانها و مجامع مدافع حقوق بشر را به اقدامات عاجل براي متوقف كردن موج اعدامهاي خودسرانه در ايران فرا خواند.

******

رژیم از ترس افزایش اعتراضات مردمی، متوسل به اجرای احکام ضد انسانی می شود

رژیم طی یک حکم ضد انسانی در استان فارس، دو جوان را به اعدام، به شیوه پرتاب از بلندی محکوم کرد. روزنامه حکومتی ایران در شماره روز پنجشنبه خود نوشت: قضات با اکثریت آرا، طیب و یزدان را به اعدام به شیوه پرتاب از بلندی محکوم کردند. بنا به خبر دیگری، دستگاه قضاییه رژیم یک نفر را در سیستان و بلوچستان به اعدام محکوم کرد. وی 21 سال سن داشت.
سازمان عفو بين الملل در گزارش سالانه خود نسبت به نقض فاحش حقوق بشر توسط رژيم ابراز نگراني كرد
گزارش سالانه عفو بين الملل به ناديده گرفتن حقوق اساسي بشر از جمله سلب حق آزادي بيان و اجتماعات و محدوديت و حتي قتل مخالفان دولت در برخي از کشورهاي جهان اشاره کرده و در اين زمينه از جمله از ايران، سوريه، مصر، ترکيه، فيليپين، چين، روسيه، ويتنام و بلاروس و چند کشور ديگر نام برد. عفو بين الملل از وخيم تر شدن شرايط حقوق بشر در ايران خبر داد و فشار بر اقليت هاي قومي و ديني، گروه هاي مذهبي و محدوديت بيشتر حق اجتماع و آزادي بيان را برشمرد و نحوه برگزاري محاکمات، شکنجه بازداشت شدگان و صدور احکام و اجراي مجازات هاي غيرانساني در ايران را محكوم كرد. در گزارش عفو بين الملل آمده است: حکومت ايران فعاليت در زمينه دفاع از حقوق بشر را محدود کرده و به محاکمه و زنداني کردن تعدادي از فعالان حقوق بشر و جلوگيري از ادامه فعاليت برخي نهادهاي داخلي فعال در اين زمينه مبادرت ورزيده است. در اين گزارش همچنين آمده است: دولت ايران کشورهاي خارجي را به تحريک کردن ناآرامي در مناطق مرزي ايران متهم مي کند، در حالي که خود نيز به دخالت در امور عراق متهم است. عفو بين الملل مي نويسد: در حمله نيروهاي امنيتي و گروه هاي طرفدار حکومت به دراويش نعمت اللهي در قم دهها نفر مضروب شدند. اين دراويش نسبت به دستور تعطيلي محل عبادت خود در قم اعتراض داشتند. پنجاه و دو نفر از آنان، از جمله دو وکيل دادگستري، به شلاق، حبس و يا جريمه نقدي محکوم شدند.چند مسيحي کليساي انجيلي نيز که اکثرا از مسلماناني بودند که تغيير دين داده بودند، بازداشت شده اند. گزارش شده که بازداشت آنان ظاهرا به دليل فعاليت هاي مذهبي و تبليغي آنها بوده است. سازمان عفو بين الملل مي نويسد: دانشجويان و برخي سازمانهاي غير دولتي نيز تحت فشار قرار دارند. تعدادي از دانشجويان فعال بدون رعايت تشريفات قانوني حبس شده اند و تعدادي هم از حق تحصيل محروم شده اند. شکنجه در بسياري از زندان ها و بازداشتگاه ها همچنان رايج است، به خصوص در مرحله پيش از محاکمه که بازداشتيان از حق داشتن وکيل محروم هستند. سال گذشته حد اقل هفت نفر در ايران در بازداشت جان خود را از دست دادند در حالي که شکنجه، بد رفتاري ماموران و يا خودداري از دادن کمک هاي پزشکي مي توانست از عوامل مرگ آنها باشد. اکبر محمدي و ولي الله فيض مهدوي دو زنداني سياسي بودند که سال گذشته در زندان، و پس از اعتصاب غذا در اعتراض به ادامه بازداشت خود، جانشان را از دست دادند. همچنين سال گذشته حداقل دو مورد قطع عضو بدن به عنوان مجازات انجام شد و شلاق يک مجازات رايج است. اين در حالي است که قربانيان نقض حقوق بشر و خانواده هاي آنان عملا از امکان پي گيري و شکايت برخوردار نيستند. دسترسي به اينترنت به شدت محدود شده است، حد اقل يازده روزنامه و نشريه تعطيل شده اند و تعدادي از روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان سال گذشته بازداشت شدند. صدها تن از اعضاي سنديکاي کارگران شرکت واحد اتوبوسراني پس از اعتصاب بازداشت شدند و دهها نفر از آنان پس از آزادي شغل خود را از دست دادند. تجمعات زنان در تهران در دو نوبت با اعمال خشونت از سوي نيروهاي امنيتي و انتظامي به هم زده شد و تعدادي از زنان معترض مضروب شدند.

******

دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای بتاریخ 3 خرداد، اعلام کرد: خانم رجوي دبيركل, كميسر عالي حقوق بشر و شوراي امنيت ملل متحد را به محكوميت موج وحشيانه سركوبي در ايران و اتخاذ تصميمات لازم الاجرا فراخواند. این اطلاعیه افزود: خانم مريم رجوي, رئيس جمهور برگزيده مقاومت ايران, طي نامه اي خطاب به آقاي بان كي مون, دبيركل ملل متحد, كه رونوشت آن براي رئيس و اعضاي شوراي امنيت, خانم لوييز آربور, كميسر عالي حقوق بشر, گزارشگر ويژه خشونت عليه زنان,گزارشگر ويژه عليه شكنجه و رفتار و مجازاتهاي بيرحمانه, ضد انساني و تحقير آميز و رئيس گروه كار بازداشتهاي خودسرانه ارسال گرديد, دبيركل و ارگان هاي ذيربط ملل متحد را به محكوم كردن موج وحشيانه سركوب زنان و جوانان ايراني فراخواند و از شوراي امنيت ملل متحد خواهان بررسي كارنامه نقض سيستماتيك حقوق بشر توسط فاشيزم مذهبي حاكم بر ايران گرديد. وی درنامه خود با اشاره به موج جديد سركوب و ضرب و شتم وحشيانه و تحقير آميز زنان و جوانان توسط پاسداران و ماموران نقاب زده تحت عنوان مبارزه با «بدحجابي» و «گردآوري اراذل و اوباش» طي هفته هاي اخير در تهران و ساير شهرهاي ايران, از سكوت و بي عملي از سوي ارگانهاي بين المللي در قبال اين رفتار سبعانه ابراز تأسف نمود و گفت: "صحنه هاي دلخراشي كه بخشي از آن از تلويزيون حكومتي نيز پخش مي شود, مظهر سبعيت, ماهيت قرون وسطايي و خصوصيت ضد بشري حكام جنايتكار حاكم بر ايران است كه در تاريخ معاصر سابقه ندارد". خانم رجوي با اشاره به ابعاد گسترده اعتراضات اجتماعي و خيزشهاي معلمان, دانشجويان, زنان و كارگران در هفته ها و ماههاي اخير, تأكيد كرد رژيم آخوندي اين موج جديد سركوب را به منظور ايجاد جو رعب و وحشت و ممانعت از گسترش اين خيزشها براه انداخته است. رئيس جمهور برگزيده شورای ملی مقاومت همچنين تصميم شوكه كننده ماه مارس شوراي حقوق بشر ملل متحد براي پايان دادن به نظارت به وضعيت حقوق بشر در ايران و پيش از آن تصميم اتحاديه اروپا مبني بر ارائه نكردن قطعنامه محكوميت رژيم در كميسيون حقوق بشر, كه تماماً در چارچوب سياست مماشات با فاشيسم مذهبي حاكم بر ايران اتخاذ گرديد, را تشجيع كننده رژيم آخوندي در تشديد بيسابقه سركوب و خفقان توصيف نمود. خانم رجوي با يادآوري مسئوليت خطير دبيركل ملل متحد به عنوان عاليترين مرجع بين المللي كه مسئوليت حراست و حفاظت از حقوق اوليه ملتها را برعهده دارد, از آقاي بان كي مون خواست موج جديد سركوب در ايران را محكوم كرده و ارگانهاي ذيربط ملل متحد را به پايان دادن به سكوت عليه نقض وحشيانه حقوق بشر در ايران و اتخاذ اقدامات عاجل و مؤثر فرا بخواند. وي همچنين خاطرنشان ساخت, زمان آن رسيده است كه همزمان با پرونده اتمي رژيم آخوندي, كارنامه دهشتناك 28ساله آن در نقض گسترده و مستمر حقوق بشر نيز به شوراي امنيت ملل متحد براي اتخاذ تصميمات لازم الاجرا, ارجاع گردد.


******
چهارشنبه شب ماموران يگان ويژه پليس در تهران, براي ششمين شب متوالي به مناطق ديگري از تهران يورش برده و شماري از جوانان را دستگير كردند. مناطقي كه مورد حمله قرار گرفتند, خيابان‌هاي فلاح، امام‌زاده حسن، بلورسازي و مشيريه مي باشند. پاسدار محمودي، سركرده يگان ويژه تهران گفت: عمليات دستگيري از نيمه شب شروع شد و در ساعت 5 صبح خاتمه يافت, دستگير شدگان به پليس امنيت تهران منتقل شدند و فردا يكي از افراد دستگير شده در محل خود، گردانده خواهد شد.

******

روز سه شنبه شماري از مردم تهران در ميدان رضائيها به دفاع از دختران جواني برخاستند كه مورد ضرب و شتم مأموران رژيم قرار گرفته بودند و ضمن درگيري با ماموران، آنان را به شدت گوشمالي دادند. خبرگزاری همبستگی ملی ضمن درج این خبر افزود: اين درگيري روز يكشنبه و زماني رخ داد, كه مأموران انتظامي رژيم, به بهانه آخوندساخته ”مبارزه با بدحجابي“ , قصدِ بازداشتِ دو دخترِ را داشتند. ماموران رژيم اين دو دختر جوان را به شدت مضروب كردند به طوري كه سر و صورت آنان تماماً خوني شده بود. مردم به ويژه جوانان تهراني كه شاهد اين وحشي گري بودند و فريادهاي اين دو دختر جوان خشم و انزجار آنان را برانگيخته بود، ماموران سركوبگر را مورد تهاجم قرار داده و آنان را كتك زدند. این خبرگزاری گفت: بنا به گزارشهاي رسيده, مردم, اين دو دخترِ جوان را از چنگ ماموران رژيم درآورده و آنها را از محل خارج كردند. خاطرنشان مي شود كه پيش از اين نيز مردم مشهد در حركت مشابهي، باماموران رژيم كه قصد اذيت و آزار زنان و دختران به بهانه بدحجابي را داشتند، درگير شدند. پاسدار مهدي احمدي از سركردگان انتظامي رژيم, به درگيري مردم با ماموران سركوبگر انتظامي در ميدان رضاييها اعتراف كرد و گفت :”مأموران گشت ارشاد در حال تذكر ‌به تعدادي از افراد بدحجاب بودند كه يكي از مأموران متوجه فيلمبرداري دختر جواني از طريق تلفن همراه از اين صحنه شد و از وي درخواست كرد تا براي ارائه توضيحات به همراه عوامل گشت به مقر پليس بيايد“. وي كه با خبرگزاري حكومتي فارس مصاحبه مي كرد, افزود:” مقاومت فردِ مورد نظر براي اعزام به پايگاه پليس, باعث بروز درگيريِ فيزيكي بين مأموران زن و دخترِ مورد نظر شد كه اين امر ‌تجمع مردم را در پي داشت“.

******

مردم نقده روز پنجشنبه طي تظاهراتي به مناسبت سالگرد قيام مردم آذربايجان با نيروهاي رژيم درگير شدند.منابع خبری مقاومت ایران گزارش دادند: بنا به گزارش دريافتي مردم نقده از صبح در ميدان انقلاب اين شهر تجمع كرده و خاطره شهداي قيام سال گذشته اين شهر را گرامي داشتند. اين گردهمايي در حالي برگزار شد كه علاوه بر يگانهاي ويژه ضدشورش و نيروهاي نظامي و انتظامي شهر نقده، رژيم از شهرهاي همجوار از جمله اروميه و بوكان نيروهاي كمكي به اين شهر گسيل كرده بود. درگيري مردم با نيروهاي رژيم از ساعت 1100صبح شروع شد. ماموران رژيم به طرز وحشيانه يي به مردم يورش برده و آنان را به شدت مضروب و مجروح ساختند. گزارشهاي دريافتي حاكي است كه تعداد زيادي از مردم به ويژه جوانان نقده توسط نيروهاي حکومتی دستگير شده و به نقاط نامعلومي منتقل گرديده اند. از آمار دقيق دستگير شدگان اطلاعي در دست نيست. قابل توجه است كه رژيم براي جلوگيري از انعكاس خبر اين حركت اعتراضي همه تلفنهاي ثابت و موبايل نقده، مياندوآب و ديگر شهرهاي همجوار را قطع كرده است. این منابع افزودند: آخرين اخبار دريافتي حاكي است كه شهر نقده تحت حكومت نظامي اعلام نشده قرار دارد و درگيريهاي پراكنده جوانان با مأموران انتظامي همچنان ادامه دارد.


******

دانشجویان دانشگاه آزاد اراك نسبت به وضعیت بد خدماتی اعتراض كردند. آنان ظرف های غذا را روی زمین چیده به این ترتیب نسبت به وضعیت بد غذا و غیربهداشتی بودن محل غذاخوری و سلف اعتراض نمودند.

******

رژیم در وحشت از اعتراضات ضدحكومتی در اهر، شماری از فعالان این شهر را دستگیر نمود. مأموران وزارت اطلاعات شب چهارشنبه به منازل این افراد ریخته و آنها را دستگیر كرده و باخود بردند.

******

رژیم در اولین روز اجرای سهیمه بندی بنزین در زاهدان در وحشت از اعتراض مردم، مأموران نیروی انتظامی را در پمپ بنزینها مستقر كرد. در ایرانشهر نیز رانندگان تاكسیهای عمومی زرد رنگ برون شهری به سهمیه بندی سوخت اعتراض كرده و در مقابل فرمانداری رژیم در این شهر تجمع نمودند. مأموران اطلاعاتی رژیم دو نفر از رانندگان معترض را دستگیر كردند كه پس از مقاومت و اعتراض بقیه رانندگان، ماموران رژیم مجبور به آزاد كردن آنها شد.

******

ماموران نیروی انتظامی, در بوشهر, در طرح آخوند ساخته بدحجابی, 2219 نفر را مورد بازجویی خیابانی قرار داده و 1436 نفر را دستگیر كردند. حسن مصطفی‌نژاد سركرده نیروی انتظامی رژیم در استان بوشهر گفت: ”در طرح مبارزه با بدحجابی، بیشترین فراوانی مربوط به خانم‌ها و در سنین 14 تا 20 سال بوده است.

******

آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش خود را به شورای امنیت ملل متحد ارائه داد و اعلام نمود رژیم ایران نه تنها به خواست این شورا برای متوقف كردن غنی سازی اورانیوم پاسخ مثبت نداده بلكه در حال گسترش فعالیتهای هستهیی است. خبرگزاری فرانسه كه این خبر را مخابره می كرد، تأكید نمود: گزارش آژانس می تواند راه تحریمهای جدیدی را علیه رژیم ایران هموار كند. تلویزیون سی.ان.ان گفت: گزارش آژانس می گوید رژیم ایران در پایان ضرب الاجل 60 روزه شورای امنیت، خواست این شورا برای توقف غنی سازی را نادیده گرفته است. بسیاری در غرب بر این باورند كه (رژیم) ایران برای تولید بمب اتمی تلاش میكند. سی.ان.ان افزود: بر اساس گزارش جدید آژانس، (رژیم) ایران با سومین دور از تحریمهای شورای امنیت ملل متحد رو به رو خواهد شد. در آستانه ارائه گزارش آژانس، بان كی مون دبیركل سازمان ملل متحد از رژیم ایران خواست از قطعنامه شورای امنیت تبعیت كند. وی طی سخنانی در نیویورك گفت: رژیم ایران باید خواسته های شورای امنیت را اجرا كند. نیكولا ساركوزی, رئیس جمهور فرانسه نیز از رژیم ایران خواست در زمینه برنامه هستهییاش به قطعنامههای شورای امنیت گردن بگذارد. نشریه سیسِرو چاپ آلمان, در شماره روز چهارشنبه خود به نقل از نیكولا ساركوزی نوشت: ”اگر رژیم ایران به خواست جامعه جهانی تن ندهد, با تحریمهای شدیدتری روبرو خواهد شد.“ همزمان با انتشار گزارش آژانس، خبرگزاری فرانسه خبر داد: فرانسه در اعتراض نسبت به اظهارات رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره برنامه اتمی رژیم ایران، به آمریكا پیوست. سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت:” نماینده دائم ما در وین به ابتكار عمل آمریكا پیوسته است. شبكه جهانی تلویزیون بی.بی.سی گزارش داد: شورای امنیت ملل متحد طی شش ماه گذشته، دو قطعنامه تحریم علیه رژیم ایران صادر كرده، ولی این رژیم هر دوبار از قطعنامه ها سرپیچی نموده است. شورای امنیت تلاش كرده است تا یك جبهه متحد علیه جاه طلبی هسته یی رژیم ایران تشكیل دهد و تاكنون بر این پایه محكم ایستاده است. آمریكا و متحدین دیپلوماتیك آن میخواهند حمایت از تحریمهای شدیدتر علیه رژیم ایران ادامه یابد.

******

تلویزیون فاكس نیوز خبر داد, نیروهای ارتش آمریكا در جریان حمله به یك منطقه شیعهنشین در شهرك صدر بغداد, انباری از پول و تجهیزاتِ تولیدِ بمبِ مربوط به ایران را, كشف كردهاند. سایت رسمی نیروهای چند ملیتی در عراق نیز, گزارش كرد: «صبح چهارشنبه نیروهای ائتلاف طی عملیاتی در شهرك صدر, دو تروریست را به قتل رسانده, 19 تروریست مظنون را دستگیر كردند و یك انبار مخفی پول و تجهیزات ایرانیِ ساخت بمب را كشف كردند». این منبع, افزود: «یكی از افرادی كه در این حمله مورد هدف قرار گرفت, مظنون به تسهیل انتقال سلاح از ایران, برای عناصر شبكههای تروریستی در بغداد, بصره و میسان است. نیروهای ائتلاف تجهیزات تولید بمبهای آی.ای.دی. و مبلغ هنگفتی پول ایرانی پیدا كردند كه معادل بیش از 6 هزار دلار است». كریستوُفِر گارْوِر سخنگوی نیروهای چند ملیتی, گفت: «عناصر یاغیِ شبه نظامی و تروریستها تلاش میكنند آینده عراق را از بین ببرند. ما به دستگیر كردن یا كشتن آنها و منحلكردن سازمانهایشان, ادامه خواهیم داد».