صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

شنبه، فروردین ۲۵، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


بيش از 1500تن از معلمان همدان و خانواده هاي دستگيرشدگان روز شنبه در خيابان فرهنگ اين شهر تظاهرات كرده و عليه فشارهاي سركوبگرانه رژيم و وضعيت وخامت بار معيشتي شعار دادند. مأموران حکومتی روز 18فروردين به جلسة كانون صنفي معلمان و منازل برخي از اعضاي اين كانون يورش برده و 45نفر را دستگير كردند. تظاهرات روز شنبه معلمان ازساعت 9 صبح شروع شد و خواست اصلي آنان آزادي دستگيرشدگان و اجراي طرح هماهنگ پرداخت حقوقها بود. روز يكشنبه 19فروردين نيز بيش از 2هزارتن از معلمان همدان در مقابل ادارة آموزش و پرورش اين شهر تظاهرات كردند. دراين تظاهرات شماري از معلمان از جمله يوسف زارعي توسط مأموران حکومتی دستگير شد. خانواده های معلمان اعلام کردند چنانچه تمامی دستگیرشدگان تا سه شنبه 21 ادیبهشت آزاد نشوند، مجددا تظاهرات خواهند کرد. در همین رابطه كميسيون آموزش و پرورش شوراي ملي مقاومت طي اطلاعيه يي اعلام كرد دستگيري معلمان در همدان براي جلوگيري از گسترش جنبش اعتراضي معلمان مي باشد.سخنگوی دستگاه قضاییه رژیم دستگیری شماری از معلمان در همدان را در جریان حمله ماموران انتظامی رژیم به كانون معلمان این شهر مورد تایید قرار داد. علیرضا جمشیدی در یك كنفرانس مطبوعاتی مدعی شد: براساس اطلاعاتی كه ما داریم فعالیت كانون معلمان همدان در دولت سابق و فعلی ممنوع اعلام شده كه این كانون فعالیت‌هایی داشت و 4 هزار اطلاعیه تنظیم كرده و می‌خواسته آن را توزیع كند كه در آنها معلمان به اعتصاب و تعطیلی مدارس دعوت شده‌‏اند. در این راستا حدود 40 نفر در روزهای اول دستگیر شدند ... . اكبر عابدی معاون سیاسی ــ امنیتیِ استاندار رژیم در همدان نیز درمصاحبه با خبرگزاری حكومتی ایسنا گفت: :نیروی انتظامی همدان پس از اطلاع از فعالیتهای مشكوك در كانون معلمان همدان، با دریافتِ حكم قضایی مبنی بر بررسی، تحقیق و بازرسی، قصد ورود به این كانون را داشت كه با ممانعت اعضایِ آن مواجه شد.این افراد، در عین حال تعداد دیگری از معلمان را برای ممانعت از ورود نیروی انتظامی فرا خواندند و لذا افرادی كه مانع ورود نیروی انتظامی شده بودند، با حكم قضایی دستگیر شدند . وی افزود: مامورین انتظامی متعاقب این امر با كسب مجوز و با هماهنگی مراجع قضایی، وارد مكان فوق شده و حدود پنج هزار اعلامیه پیدا می‌‏كنند كه در آنها معلمان به اعتصاب و تعطیلی مدارس دعوت شده‌‏اند. معاون سیاسی- امنیتی استاندار همدان همچنین مدعی شد این افراد كه تحت عنوان اعضای صنفی كانون معلمان فعالیت دارند، از نظر قانونی هیچ‌‏گونه مدركی برای فعالیت صنفی ندارند و هرگونه اقدام آنان وجاهت قانونی ندارد .
در رابطه با دستگیری معلمان، رژيم علاوه بر همدان، در شهرهاي تهران و سنندج نيز تعداد زيادي از معلمان معترض را احضار و مورد بازجويي قرار داده است. اين احضارها و بازجوييها توسط ارگان سركوبگر حراست آموزش و پرورش صورت گرفته است. سايت متعلق به حسن روحاني دبير سابق شوراي عالي امنيت رژيم ضمن اعلام اين خبر اذعان كردكه از روز دوشنبه مدارس همدان تعطيل بوده است. اين اعتصاب در اعتراض به دستگيري تعدادي از معلمان صورت گرفته است. اين منبع حکومتی نوشت: به دنبال بازداشت اين معلمان، خانواده بازداشت‌شدگان به همراه تعداد زيادي از معلمان همداني به سازمان آموزش و پرورش اين شهر مراجعه کرده و خواستار آزادي و اطلاع از وضعيت همکاران خود شدند اما در همين اثنا يک نفر از معلمان به نام زارعي در محل سازمان آموزش و پرورش بازداشت شد.“
• هادي دوست محمدي عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس رژيم از دستگيري معلمان معترض دفاع كرد و گفت:” بايد براي برپايي هر گونه تجمعي مجوز صادر شود، لذا اگر تجمع فوق بدون مجوز بوده است بازداشت‌ها نيز قانوني است...“. وي كه با خبرگزاري حكومتي ايسنا مصاحبه مي كرد, خشم خود را از اعتراض معلمان نشان داد و افزود:” اگر معلمان مشكلات صنفي داشتند بايد به وزير مربوطه تذكر مي‌دادند نه با تجمع در مقابل مجلس اعتراض كنند،حضور معلمان در تجمع قابل قبول نيست. “
چند خبر اعتراضی دیگر:
• معلمان استان گلستان براي تحصن در روز 26 و 27فروردين فراخوان دادند.در اين فراخوان آمده است:براساس تصميم اجلاس معلمان در تاريخ اول فروردين سال1386، در روزهاي 26 و 297 فروردين در برابر اداره آموزش و پرورش تحصن مي كنيم.آنان همچنين اعلام كردند ساعت 13 روز 18ارديبهشت نيز در برابر مجلس درتهران تظاهرات كرده و خواسته هاي خود را فرياد مي كنند.
§ رژيم در وحشت از گسترش اعتراضات معلمان به احضار و بازجويي از معلمان فعال ادامه مي دهد. در همين رابطه سه تن از اعضاي هيأت مديره كانون صنفي معلمان به معاونت دادسراي رژيم در تهران احضار شدند.حميد پوروثوق نايب رئيس کانون صنفي معلمان ضمن اعلام اين خبر از بازداشت سه تن ديگر از اعضاي هيأت مديره اين كانون خبر داد.وي گفت: ”خواست اصلي ما تصويب نهايي و اجراي لايحه مديريت خدمات کشوري است. همچنين ما خواستار برکناري وزير آموزش و پرورش به دليل ناکارآمدي آن هستيم. وي به ضرب و شتم و دستگيري معلمان در تظاهرات بزرگ در 23 اسفند اشاره كرد و خواستار آزادي همه دستگير شدگان گرديد. نايب رئيس كانون صنفي معلمان افزود: هنوز 10 تن از معلمان همداني در بازداشت به سر مي برند.
§ كارگران كارخانه يخچالسازي بوژان لرستان در مقابل استانداري رژيم در خرم آباد تظاهرات كردند.تظاهركنندگان خواستار پرداخت حقوقهاي عقب افتاده و رسيدگي به مشكلات مالي شدند.معترضين گفتند پس از چندين بار اعتصاب و تجمع در مقابل استانداري هنوز به خواسته هاي آنان رسيدگي نشده است.
§ كارگران شركت ديداس بندرعباس تجمع اعتراضي برگزار كردند.آنان در مقابل بانك اقتصاد نوين بندرعباس تجمع كرده وخواستار پرداخت حقوقهاي عقب افتاده شدند.كارگران چهار ماه است كه حقوق دريافت نكرده اند.

§ جمعی از كارگرانِ اخراجیِ شركت های خدماتیِ سازمان بهزیستی استان ایلام, در محل خانه موسوم به كارگر این استان تجمع كرده و خواستار بازگشت به سركار شدند. به گزارش رسانه های حكومتی, این كارگران معترض كه دارای سابقه كاری 5 تا 15 سال بودند در روزهای آغازین سال86 از كار اخراج شدند. خبرگزاری همبستگی ملی روز دوشنبه 20 فروردین خبر داد: براساس گزارش دريافتي رژيم صدها نفر از هموطنان عرب در استان خوزستان را طي روزهاي اخير دستگير كرده است.اين دستگيريها كه توسط سپاه پاسداران صورت گرفته از روز جمعه شروع شده و تا زمان دريافت اين گزارش ادامه داشته است.تنها در شهر حميديه بيش از 150 تن دستگير شدند.در شهرك شعب، الزرقان و القرنه نيز تعداد زيادي دستگير شدند.این خبرگزاری افزود: برخي از دستگيرشدگان در حال برگزاري مراسم شب شعر بودند.

******

رژیم به بهانه بدحجابی, طرح سرگوبگرانهیی را از اول اردیبهشت ماه برای دستگیری و بازجوییهای خیابانی از زنان در تهران به اجرا می گذارد. پاسدار رادان رئیس پلیس تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: این طرح تا رسیدن به وضعیت مناسب در موضوع بدحجابی، ادامه خواهد یافت . وی افزود: 30 گشت انتظامی و ارشاد, 30 گشت غیرمحسوس و 15 گشت تجمعی در زمینه برخورد با مظاهر بدحجابی فعالیت می‌‏كنند . پاسدار رادان گفت: شیوه برخورد پلیس, ارشادی, انتظامی و قضایی خواهد بود. به این معنا كه افرادی را كه در خیابان می‌‏توان با تذكر اصلاح كرد، در همان محل مورد ارشاد و راهنمایی قرار می‌‏دهند و بعد از اصلاحِ شكل ظاهر، به فرد اجازه تردد داده خواهد شد و در صورتی كه وضعیت ظاهری فرد قابل اصلاح در محل نباشد, فردْ دستگیر شده و به مركز انتظامی هدایت می‌‏شود ... . وی افزود: از خانواده افراد دعوت خواهد شد كه در مركز انتظامی حضور یافته و با آوردن لباسِ مناسب برای فرزند خود، نسبت به تحویل فرد و خروج وی از مركز انتظامی اقدام كنند . پاسدار رادان افزود: در مرحله اول مصادیق بدحجابی برای زنان تعریف شده؛ اما در مراحل بعدی این برنامه برای مردان نیز اجرا خواهد شد . رژیم قصد دارد برای اجرای این طرح سركوبگرانه, ماموران بسیجی را نیز تحت عنوان ضابط قضایی بهكار گیرد.
رژیم همچنین طرح سركوبگرانه دیگری را در اصفهان در دستور كار قرار داده است.پاسدار عبدالرضا آقاخانی سركرده نیروی انتظامی در اصفهان گفت: مرحله جدید طرح ضربت ذوالفقار در راستای ارتقاء امنیت اجتماعی شهرستان اصفهان از اول اردیبهشت آغاز و تا پایان تیرماه طی 5 مرحله ادامه خواهد داشت.


******

منابع خبری مقاومت ایران روز پنجشنبه خبر دادند: رژيم يك نفر را در گلباف كرمان در ملاءعام به دار آويخت و حكم اعدام يك جوان را در تهران صادر كرد. فردي كه به دار آويخته شد رمضان ابراهيمي نام داشت و اتهام وي درگيري مسلحانه اعلام شده است و جوان ديگر حميد نام دارد و 22 ساله مي باشد. این منابع افزودند: رئيس زندان مشكين شهر اعتراف نمود تعداد زندانيان زندان اين شهرستان، چهار برابر بيش از ظرفيت آن است. جابر عبدي درگفتگو با خبرگزاري رسمي رژيم اذعان كرد: هم ‌اكنون براي نگهداري زندانيان اين زندان كه ‪ ۶۰ درصد آنها غيربومي هستند با كمبود فضا و امكانات روبرو هستيم.
• رژيم, احداث زندان وشكنجه گاه بزرگ ديگري در تهران را در دستور كار قرار داده است.مدير كل توسعه زندانهاي رژيم گفت:” با اختصاص 400ميليارد ريال, زندان بزرگ تهران با ظرفيت 6هزار زنداني در دست ساختمان است و در صورت تأمين اعتبار, تا پايان امسال, بهره برداري از آن آغاز مي شود.“يادآوري مي شود, شاهرودي, رئيس قوه قضاييه رژيم نيز روز 18فروردين, به طور رسمي مجوز ايجاد بازداشتگاه‌هاي امنيتي را كه مراكز مخفي كشتار وشكنجه هستند، صادر كرده بود.
• رژيم, يكي از فعالان زن بازداشت شده در تجمع 22خرداد در تهران را به اتهام اقدام عليه امنيت ملي, به دو سال حبس تعليقي محكوم كرد. وي آزاده فرقاني نام دارد.درهمين حال, محسني اژه اي, وزير اطلاعات رژيم ايران گفت: ”دشمنان نظامِ جمهوري اسلامي, تحت پوشش جنبشهاي گوناگون, از جمله جنبش زنان, تلاش دارند سياست جديد براندازي خود را اجرا كنند“.

نرخ تورم در سال 86 به حالت انفجاری خواهد رسید
مركز پژوهش‌های مجلس رژیم در گزارشی به كمیسیون برنامه و بودجه اعلام كرد: استفاده بیش از حد از درآمدهای نفتی در سال‌های گذشته منجر به بی‌ثباتی در اقتصاد كشور شده است به طوری كه رشد نقدینگی كه در سال 1384 به 43/34 درصد رسیده بود در سال 1385 به 74/37 درصد رسید و در سال 1386 به 12/41 درصد خواهد رسید و تورم به حالت انفجاری خود را نشان خواهد داد.


برنامه هسته اي رژيم ايران ، عاجلترين مشكل سياسي جهان است
روزنامة فرانكفورتر آلگماينه چاپ آلمان روز پنجشنبه 23 فروردین نوشت: برنامة هسته يي رژيم ايران عاجل ترين مشكل سياسي پيش روي جهان است, به طور خاص به اين دليل كه اين مشكل در اثر وضعيت عراق و رويارويي جديد ميان شيعه و سني وخيم تر شده است».اين روزنامه افزود: «به همين دليل بايد تحريم هاي سخت تري عليه رژيم ايران اعمال شود. اقداماتي كه شوراي امنيت سازمان ملل تاكنون اتخاذ كرده, اثرگذاري خود را شروع نموده و نزاع در تهران بر سر برنامة هسته يي را دامن زده است».

*******

دولت مالکی حمله به خانه ها و دفاتر 20 پارلمانتر سني عراق را آغاز کرده است
محمد دائيني نمايندة پارلمان عراق از جبهة گفتگوي ملي عراق 22 فروردین اعلام كرد: دولت نوري المالكي عليه نمايندگان پارلمان عراق دست به توطئه زده و مصونيت قانوني آنها را نقض مي كند.محمد دائيني يك روز پس از اينكه نيروهاي امنيتي عراق به دفترش در غرب بغداد حمله كردند, طي يك كنفرانس مطبوعاتي اعلام كرد: «تاكنون خانه ها و دفاتر 20 عضو پارلمان ملي كه همگي سني بودند, مورد تهاجم نيروهاي امنيتي دولت نوري المالكي قرار گرفته اند. آنچه امروز در عراق و بطور خاص در بغداد اتفاق مي افتد, كودتائي از سوي قوة مجريه عليه قوة مقننه است».خبرگزاري آسوشيتدپرس ضمن مخابرة اين خبر از بغداد, هم چنين افزود: «نورالدين سعيد الحيالي يك قانونگذار ديگر سني كه با محمد دائيني در اين كنفرانس مطبوعاتي شركت داشت گفت: نيروهاي امنيتي با اين گونه حملات, چارچوبها وقوانين پارلماني را ناديده مي گيرند. مصونيت ما از سوي قانون اساسي تضمين شده است و بايد مورد احترام قرار گيرد».

******

به دنبال انفجار پارلمان عراق روز پنجشنبه و کشته شدن محمد حسين العوض نماينده پارلمان، روزنامه تلگراف چاپ انگلستان نوشت: دكتر صالح مطلق رئيس جبهة گفتگوي ملي عراق از واشينگتن خواستار بركناري دولت نوري المالكي شد. وي افزود: «ما نيازمند يك تغيير اساسي هستيم. آمريكا بايد دريابد دولتي را كه سر كار آورده, طرفدار رژيم ايران مي باشد و به درگيري هاي داخلي دامن زده است».
• سلام الزوبعي معاون نخست وزير عراق انفجار در پارلمان عراق را محكوم كرد و گفت: دستهاي اجنبي كه ميخواهند فرهنگ و تمدن عراق رانابود كنند عامل اصلي انفجارهاي اخير درعراق هستند.وي كه با تلويزيون العراقيه مصاحبه ميكرد گفت: «عراقيان ميدانند دشمن كيست, دشمن اجنبي است و عراق را هدف قرار داده است , بايد سدي استوار در مقابل اين دستان غدار باشيم زيرا كه فرهنگ قتل و انهدام را ترويج مي دهند».سلام الزوبعي تاكيد كرد : « مردم در مقابل اين تروريزم خارجي و” مزدور” خواهند ايستاد ».
• شوراي امنيت سازمان ملل متحد حمله تروريستي به پارلمان عراق را كه منجر به کشته شدن محمد العوض نماينده پارلمان از جبهه گفتگوي ملي شد قوياً محكوم كرد.امير جونز پري، نماينده انگلستان در شوراي امنيت، كه رياست دوره اي اين شورا را برعهده دارد از همه كشورها خواست تا به بغداد كمك كنند، مسببين را به پاي ميز عدالت بياورد. وي گفت: ”شوراي امنيت به قويترين كلام حمله تروريستي در عراق را محكوم مي‌كند”.
• شبكه تلويزيون بي.بي.سي از بغداد گزارش داد: ترديدي نيست كه انفجار پارلمان عراق پيامدهاي عمده اي خواهد داشت. اين امر ممكن است باعث تشديد يك بحران واقعي در بغداد شود. اين حادثه به مردم بغداد ثابت كرد كه هيچ كجا در پايتخت نميتوانند امنيت داشته باشند. حتي پارلمان عراق نيز كه در درون منطقه به شدت محافظت شده سبز قرار دارد از امنيت برخوردار نيست. گزارشگر تلويزيون بي.بي.سي گفت: انفجاري كه باعث تخريب كافه ترياي پارلمان شد، نشان داد كه درماندگي شديدي در امر امنيت وجود دارد. تحقيقات پيرامون اين كه چگونه يك بمبگذار انتحاري ميتواند از ميان اين همه لايه هاي امنيتي عبور كند و به داخل پارلمان برسد، آغاز شده است. يك تئوري در اين رابطه اين است كه بمبگذار يكي از اعضاي حفاظت نمايندگان بوده است. با وجود اين كه امنيت شدت گرفته است، ولي نمايندگان مجلس دريافتند كه هيچ سيستم قابل اعتمادي وجود ندارد.

******

صبح پنجشنبه در یك انفجار تروریستی در كربلا حدود 60 نفر كشته شدند.این انفجار در یك ایستگاه اتوبوس و در ساعات پر رفت و آمد صورت گرفت.روز شنبه همچنین یك انفجار در بغداد روی پل جادریه صورت گرفت كه به گفته رسانه ها حداقل 10 كشته به جای گذاشت.