صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

شنبه، فروردین ۱۸، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


دوتن از فعالان زنان که در پارک لاله دستگير شدند به بند زندانيان خطرناک در زندان اوين منتقل شدهاند

سایت سازمان مجاهدین خلق امروز خبر داد: " گزارش دریافتی از تهران حاكی است دوتن از فعالان زنان كه اخیراً در پارك لاله دستگیر شدند، به بند زندانیان عادی و خطرناك در زندان اوین منتقل شده اند.
دستگیرشدگان كه ناهید كشاورز و محبوبه حسین زاده نام دارند در حال جمع آوری امضا برای محكوم كردن سیاست های زن ستیزانه حكومت آخوندی بودند."


انتقال خانم زهرا عليقلي به بند زندانيان خطرناك براي شكنجه و تشديد فشار بر ساير زندانيان
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران در اطلاعیه ای 17 فروردین اعلام کرد: بنا به گزارشهاي رسيده خانم زهرا عليقلي 62ساله كه بيش از 10ماه در بند 3زنان زندان اوين بازداشت میباشد به بند زندانيان عادي متنقل گرديده است. اين بند محل نگهداري زندانيان عادي و خطرناك ميباشد. يكي از شيوه هايي كه توسط حسن زارع دهنوي معروف به قاضي حداد و محمود سالاركيا از مسئولين قوه قضائيه عليه زندانيان سياسي بكار گرفته ميشود قرار دادن زندانيان سياسي در كنار زندانيان عادي و خطرناك و تشويق و تحريك آنها براي ايجاد درگيري فيزيكي و مورد اهانت قرار دادن زندانيان سياسي است.خانم زهرا عليقلي به دستور مستقيم حسن زارع دهنوي به بند زندانيان عادي منتقل گرديد و تا به حال چندين بار مورد ضرب و شتم قرار گرفته و حمله كنندگان به وي به مرخصي تشويقي در ازا اعمالشان فرستاده شده اند. این اطلاعیه افزود: متعاقب راي شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد مبني بر برداشتن نظارت از رژيم ضد بشري آخوندي, دژخيمان وزارت بد نام اطلاعات آخوندي در هفته هاي اخير شكنجه و تضيقات بر زندانيان سياسي و خانواده هاي آنها را افزايش داده است. اطلاعیه شورای ملی مقاومت خاطرنشان کرد: خانم عليقلي براي اولين بار در سال 1981به همراه همسرش دستگير و مدتي را در سياهچالهاي رژيم ضد بشري آخوندي بسر برد. مجددا در سال 1986دستگير و تحت شكنجه هاي سبعانه دژخيمان قرار گرفت. مقاومت ايران از سازمانهاي وشخصيت هاي مدافع حقوق بشر خواستار اقدامات عاجل جهت حفظ جان زندانيان سياسي در بند رژيم آخوندي و تعيين گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل براي نظارت و گزارش مستمر در مورد نقض حقوق بشر در ايران گرديد.

******

منابع خبری مقاومت ایران خبر دادند:
" براساس آمار ثبت شده طی سال1385، رژیم زن ستیز حاکم بر ایران بیش از 60حكم اعدام و سنگسار را درمورد زنان صادر كرده است. این منابع افزودند: رژیم كه برای مقابله با اوضاع انفجاری جامعه هر روز بر دامنه سركوب و اختناق می افزاید، همچنان لبه تیز سركوب خود را متوجه زنان میهنمان كرده است.براساس آمار ثبت شده در سال1385، طی این مدت بیش از 60حكم اعدام وسنگسارِ زنان در شهرهای مختلف صادر شده است. این آمار كه تنها گوشهیی از واقعیت سركوب آخوندها علیه زنان میهنمان است نشان می دهد حدود 5500زن در زندان ها و شكنجهگاه ها محبوس شدند. طی این مدت تنها به بهانه خمینی ساخته بدحجابی بیش از310هزار تن از زنان و دختران مورد بازجویی و بدرفتاری مأموران رژیم قرار گرفتهاند.در سال 1385همچنین نیروهای سركوبگر رژیم بیش از 100مانور را در شهرها و روستاهای كشور به بهانه های مختلف برای تشدید سركوب زنان انجام دادهاند. شمار زنان و دخترانی كه در این مدت به بیدادگاه های رژیم احضار شده و مورد محاكمه قرار گرفتهاند، بیش از 550نفر است." منابع خبری مقاومت ایران افزودند: " علاوه بر سركوبی زنان، مصیبت ها و بلایایی را كه حكومت ضدبشری آخوندی طی همین مدت برسر زنان میهنمان آورده است، تكان دهنده است. براساس آمار ثبت شده شمار دختران فراری طی این مدت بیش از300هزار نفر بوده است.آخوندهای پلید در كارنامه خود در این مدت آمار تكان دهندهیی از فروش زنان و دختران ایرانی به كشورهای همجوار دارند. براساس آمار موجود، روزانه بیش از 50 زن و دختر ایرانی قاچاق شده و در كشورهای همجوار به فروش رفتهاند.آمار زنان بیكار طی این مدت بیش از 1میلیون و 300هزار نفر ذكر شده است.اما به رغم سركوبی دهشتناك و بلایایی كه آخوندهای جنایتكار برسر زنان میهنمان آوردهاند تا آنان را به حاشیه برانند، زنان دلیر میهنمان در هر شرایطی علیه این وضعیت خروشیده و خشم و انزجار خود را از حكومت آخوندی ابراز كردند.زنانِ دلیرِ تهران در سال 85، دوبار در 8 مارس و 12 ژوئن، اختناقِ وحشی ملایان را نادیده گرفتند و در تظاهراتِ دلیرانه ای در قلب پایتخت فریاد كشیدند كه: این صدا، صدای آزادیست، و این ندا، طغیانِ آگاهیست.آنان همچنین در بسیاری از اعتراضات و خیزش های سال 1385علیه حكومت آخوندی به ویژه خیزش معلمان در اسفندماه این سال نقش تعیین كننده داشتند."


تلويزيون حزب اسلامي عراق، مورد تهاجم تروریستی قرار گرفت
به گزارش رسانه هاي عراق روز پنجشنبه 16 فروردین، ساختمان تلويزيون ماهواره يي بغداد، وابسته به حزب اسلامي عراق، براثر انفجار يك كاميون بمبگذاري شده آسيب ديد. براساس متن نوشتاري كه از اين تلويزيون پخش مي شود، در جريان اين انفجار 10تن مجروح شده اند كه حال 4تن از آنان وخيم گزارش شده است. براساس همين گزارش معاون مدير اين تلويزيون نيز جان خود را از دست داده است.

ما فريب تئاتر سياسي رژيم ايران رانخورديم
بعدازظهر روز پنجشنبه، هواپيماي حامل ملوانان انگليسي در فرودگاه هيترو لندن به زمين نشست و ملوانان در حالي كه لباسهاي شخصي رژيم ايران را از تن خارج كرده و لباس نظامي به تن داشتند در برابر دوربين خبرنگاران ظاهر شدند، اما به هيچ سؤالي پاسخ ندادند. آنها توسط دو هلي كوپتر نظامي كه از پيش منتظر آنها بود به يك فرودگاه نظامي در منطقة ديگري از لندن منتقل شدند. در آن جا توجيهات لازم را دريافت خواهند كرد و مورد آزمايشهاي پزشكي قرار خواهند گرفت.
توني بلر نخست وزير انگلستان همزمان با ورود ملوانان آزاد شده به فرودگاه هيترو، طي سخناني در برابر خبرنگاران، رژيم ايران را مورد حمله قرار داد و گفت: براي آزادي اين ملوانان هيچ معامله يي صورت نگرفت و ما فريب تئاتر سياسي رژيم ايران رانخورديم. اين رژيمي است كه درگير عمليات تروريستي در عراق مي باشد. در برابر اين رژيم چه در مورد بحران اتمي و چه در جهت مقابله با حمايتش از تروريسم بايستي قاطعانه ايستاد. جامعة بين المللي نيز بايستي در برابر اين رژيم قاطع باشد. اما روشن است كه ما هيچ خصومتي با مردم ايران نداريم.
تلويزيون سي.ان.ان ضمن گزارش سخنان بلر گفت: در اين سخنان ما شاهد چهرة متفاوتي از بلر بوديم كه حتي با اظهارات روزهاي قبل او متفاوت است. نخست وزير انگلستان همچنين پس از ورود ملوانان انگليسي به لندن طي بيانيه يي به خاطر كشته شدن 4سرباز انگليسي كه امروز پنجشنبه در بصره اتفاف افتاد، تأكيد كرد: امروز در حالي كه به خاطر ورود 15 ملوانمان به لندن خشنود هستيم، به دليل كشته شدن شماري ازسربازانمان در بصره در اثر يك اقدام تروريستي عزادار هستيم. البته اكنون هنوز نمي دانيم كه كشته شدن نيروهايمان در بصره به خاطر عمل تروريستهايي است كه رژيم ايران از آنها حمايت ميكند يا نه. ولي تصوير كلي نشان مي دهد كه رژيم ايران تروريسم را در عراق، حمايت مالي، تسليحاتي و پشتيباني ميكند. من تكرار ميكنم، نيروهاي ما در عراق با تأييد كامل سازمان ملل متحد حضور دارند.

جزييات جديد از عمليات گروگانگيري ملوانها

خبرگزاری همبستگی ملی روز شنبه 18 فروردین خبر داد: براساس اطلاعات از درون سپاه پاسداران، از يك ماه قبل از عمليات گروگان گيري ملوانان انگليسي, بخشنامه هايي از طرف ستاد نيروي دريايي سپاه پاسداران از تهران به منطقة سوم دريايي سپاه داده شده بود كه بر اساس آن بر روي نيروهاي انگليسي عمليات شناسايي خود را را شروع كنند ـ قسمتي از فيلم هائي كه از تلويزيون رژيم بعداز دستگيري ملوانان انگليسي نشان داده شد, فيلم هاي گرفته شده در مراحل شناسائي بود كه از حدود يك ماهِ قبل, از نيروهاي انگليسي گرفته شده بود. - به دنبال ابلاغ اين بخشنامه، تعدادي از سركردگان سپاه براي نظارت بر مراحل شناسايي قايقهاي انگليسي و نحوة اجراي عمليات از يك ماه قبل به خرمشهر و اروند كنار اعزام شده بودند.- براساس اين گزارش به دست آمده از درون رژيم، يك روز قبل از عمليات ربودن ملوانهاي انگليسي، سرتيپ پاسدار محمد رستگار از ستاد نيروي دريايي سپاه پاسداران در تهران, به منطقه عملياتي رفته بود. - تعدادي از سركردگان سپاه را نيز تحت عنوان راهيان نور (بازديد از جبهه ها در زمان جنگ) به منطقة عملياتي فرستاده بودند، كه از جمله عبارتند از: سرهنگْ پاسداردريانورد و سرهنگ پاسدار نور الهي. - پس از عمليات دستگيري ملوان هاي انگليسي, سركردگان سپاه پاسداران كه از طرف ستاد مشترك سپاه به منطقه رفته بودند, براي فرماندهان و نيروهاي عملياتيِ منطقه سوم دريائي سپاه جلسه گذاشته و عمليات را بسيار عالي توصيف كردند. دراين جلسه سرهنگْ پاسدار يدالله بادين، معاون عمليات منطقة سوم دريايي سپاه كه به عنوان فرمانده گروه ويژة عملياتي در ماهشهر مستقر بود، گفت: ما امسال عيدي خوبي به بچه هاي سپاه داديم.

كشته شدن 4 سرباز انگلیسی در بصره توسط بمبهاى پيشرفته ساخت رژيم ایران صورت گرفته است

روز پنجشنبه 4 سرباز انگلیسی در بصره همراه با مترجم خود بعلت انفجار بمب كشته شدند. سخنگوی ارتش انگلستان گفت انفجار درساعت 2 بامداد و در محله یی واقع شمال غربی بصره كه توسط شبه نظامیان ارتش مهدی كنترل میشود، رخ داده است.
تلویزیون بی.بی.سی گفت بمبی كه در این حمله مورد استفاده قرار گرفته بدون شك توسط رژیم ایران به شبه نظامیان عراقی داده شده و از نوعی بسیار پیشرفتهتر و خطرناكتر از انواع قبلی است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از بغداد گزارش داد, بمبهایی كه روز پنجشنبه موجب كشته شدن 4سرباز انگلیسی در بصره شدند, از طرف رژیم ایران تأمین میگردند. این خبرگزاری افزود: فرمانده پلیس بصره روز جمعه اعلام كرد, بمبی كه برای حمله و كشتن 4سرباز بریتانیایی مورد استفاده قرار گرفته است, تا به حال در جنوب عراق بكار برده نشده و توصیفات او متوجه بمبهای جهتدار و ساخت رژیم ایران بود.

به گفته آسوشیتدپرس, تنها چند هفته پس از اینكه ارتش آمریكا رژیم ایران را مسئول انتقال این بمب های قدرتمند به شبهنظامیان شیعی معرفی كرد, این بمب ها در جنوب عراق نیز كشف شدند. در حمله اخیر، 4 سرباز انگلیسی, ازجمله 2زن جان باختند.
آسوشیتدپرس تصریح كرد: این حمله مرگبار علیه یك گشتی بریتانیایی در جنوب عراق, بیشترین تلفات را برای انگلستان در بیش از 4ماه گذشته در پی داشته است و سایه این مسئله بر شادمانیهایی كه به دلیل بازگشت 15ملوان انگلیسی از ایران وجود داشت, سنگینی میكند.


******

• صندوق بين‌المللي پول اعلام کرد, رودررويي رژيم ايران با جامعة جهاني در مورد مناقشه اتمي بر اقتصاد اين کشور اثر گذاشته و تشديد بحران مي‌تواند تهديد کننده سرمايه‌گذاري و رشد اقتصادي در ايران باشد.بنا به اين گزارش پافشاري رژيم ايران بر ادامه فعاليتهاي هسته يي باعث شده, سرمايه گذاري در بخش خصوصي اين رژيم کاهش يابد, در بخشي از اين گزارش آمده است: ”بي ثباتي سياسي به همراه افزايش تنش در خصوص برنامة هسته‌يي در سال 2005 باعث کاهش 22درصدي در مبادلات سهام ايران شده است. صندوق بين‌المللي پول هم چنين تداوم تنش در خصوص مسأله هسته‌يي رژيم ايران و امکان نوسانات قيمت نفت را بزرگترين تهديد براي اقتصاد اين رژيم عنوان کرده است. پاتريک کلاوسون, مدير تحقيقات مؤسسه سياست خاور نزديک واشينگتن اين گزارش را هشداري به رژيم ايران دانست و گفت: ”اين گزارش پيامي است براي رژيم ايران که مشکل هسته‌يي را جدي بگيرد”.
• يك ديپلومات ارشد رژيم از اجماع جهاني براي تصويب قطعنامة1747 شوراي امنيت عليه رژيم گفت:” با كمال تعجب، کشورهايي که ما همواره از آنان به عنوان کشورهاي دوست که از برنامة هسته يي ما حمايت مي‌کنند نام مي بريم، به تحريم ايران، رأي مثبت ـ و نه حتي ممتنع ـ دادند“. اين به اصطلاح ديپلومات كه با سايت حكومتي بازتاب مصاحبه مي كرد, افزود:” وزارت خارجة ما مدعي است کشورهاي عضو عدم تعهد و اسلامي در تمام اجلاس‌ها از ايران و برنامه هسته يي اش حمايت کرده‌اند، ولي مشخص نيست چرا اين حمايت‌ها در قالب مخالفت با قطعنامه‌هاي پي‌درپي متجلي نمي‌شود و آنان به اين نوع قطعنامه‌ها رأي مثبت مي‌دهند. به غير از پنج عضو دائم شوراي امنيت كه پيشتر در چهارچوب «1+5» به توافق رسيده بودند، بلژيك، ايتاليا، اسلواكي و پرو نيز به قطعنامه رأي مثبت دادند. به علاوه كشورهاي پاناما، غنا و كنگو كه عضو جنبش عدم تعهد هستند نيز در كنار سه كشور قطر، اندونزي و آفريقاي جنوبي به آن رأي مثبت دادند كه بيش از همه ناراحت‌كننده است“. وي همچنين گفت:”اجازه بدهيد صادقانه بگويم که ما نتوانسته‌ايم از اهرم‌هاي اقتصادي در تنظيم روابطمان استفاده كنيم. رئيس‌جمهور در سفر به اندونزي، قول تأسيس پالايشگاه را به آن کشور مي‌دهند، ولي هيچ ما‌به‌ازايي از اين کشور گرفته نمي‌شود. در مورد آفريقاي جنوبي نيز همين داستان تکرار شد. شرکت MTN آفريقاي جنوبي بدون هيچ مابه‌ازايي، پروژة دومِ تلفنِ همراه را بدون شرکت در مناقصه گرفت و دولت متبوعش پس از اطمينان از گرفتن اين امتياز بزرگ، در هر دو قطعنامة 1737 و 1747، عليه ايران رأي داد“. وي افزود:”آيا دولت و وزارت خارجه، پيش از دادن اين امتياز بزرگ که ترک‌ها براي آن التماس مي‌كردند، نمي‌توانست از دولت آفريقاي جنوبي براي حمايت در اين‌گونه موارد امتياز بگيرد؟“.

وزیر خارجه فرانسه از رژیم ایران خواست به یک تاریخدان فرانسوی اجازه خروج از ایران را بدهد
روز چهارشنبه وزیر خارجه فرانسه از رژیم ایران خواست به یك تاریخدان و اسلام شناس فرانسوی كه بر خلاف تمایلش در ایران نگهداری می شود، اجازه دهد این كشور را ترك كند.دنیس سیمونو از سخنگویان وزارت خارجه فرانسه گفت : ما از رژیم ایران می خواهیم تا سریعا به آقای دودوآنیون اجازه خروج از ایران را بدهند. استفان دودوآنیون كه برای تحقیقات علمی در یك مركز ملی كار می كند در 30 ژانویه حین سفر به استان سیستان و بلوچستان دستگیر شد.روزنامه فرانسوی لوموند نیز نوشت رژیم ایران یك فرانسوی را در خانه‌اش تحت بازداشت قرار داده است. این روزنامه افزود: این مورخ فرانسوی با یك بانوی ایرانی ازدواج كرده و با خانواده‌اش در تهران زندگی می‌كند اما رژیم ایران اجازه ترك ایران را به او نمی دهد.

******

سفر" گابريل گارسيا ماركز" به ايران لغو شد

خبرگزاری حکومتی ایلنا خبر داد:

سفر" گابريل گارسيا ماركز " كه قرار بود هفته سوم فروردين‌‏ماه به ايران انجام شود ، منتفي شده است.

این خبرگزاری حکومتی افزود: به گفته يك منبع آگاه خبري ، اين نويسنده مطرح كه پيش از اين قرار بود به ايران سفر كند ، به دليل وخامت اوضاع جسماني سفر خود به ايران را لغو كرد ؛ اين در حالي است كه سفر ماركز به ايران در ماه‌‏هاي اخير يكي از بحث‌‏هاي داغ محافل ادبي و روشنفكري ايران بود و حتي برخي از نويسندگان نسبت به سفر گابريل به ايران موضع‌‏گيري‌‏هاي نيز كردند.