صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۱۴، ۱۴۰۰

 

سازمان مجاهدین خلق ایران روز یکشنبه 14 شهریور= 5 سپتامبر، آمار جان باختگان کرونا در 547 شهر ایران را از 406هزار و 900 تن بیشتر اعلام کرد. رئیسی، رئیس جمهور آخوندها روز شنبه 13 شهریور با گفتگو با تلویزیون حکومتی گفت: برنامه دولت حمایت از تولید داخلی بود اما تولید داخلی نمی‌توانست کفاف باشد. اقداماتی شده که تا مرز صد میلیون واکسن را تأمین کنیم از خارج از کشور. یکی از چیزهایی که آسیب دیده اعتماد مردم است باید آن‌را بازسازی کنیم. این درحالیست که یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر ژاپن روز جمعه 3 سپتامبر= 12 شهریور در اقدامی غافلگیرانه اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند و زمینه را برای انتخاب نخست‌وزیری جدید پس از یک سال تصدی آماده کرد. ناظران معتقدند میزان محبوبیت او، به‌دلیل ناکامی دولت در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا، به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

به نقل از سایت سی تی وی نیوز، تا روز یکشنبه 5 سپتامبر، از 1،514،778 کیس مثبت کرونا در کانادا، 1،451،072 تن بهبود یافته و 27،020 تن فوت کرده اند. 
******

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی در رابطه با «بحران تخصص و مهاجرت متخصصان» در ایرات تحت دیکتاتوری آخوندها نوشت؛ ایران با مهاجرت 180هزار تن نخبه در یک سال، در میان 91 کشور در حال توسعه مقام اول را دارد. جهان صنعت 11 شهریور نوشت: بر اساس این گزارش طبق آمار امروزه بیش از 250هزار مهندس و پزشک ایرانی و بیش از 170هزار ایرانی با تحصیلات عالیه در آمریکا زندگی می‌کنند و بیش از 15درصد سرمایه‌های انسانی ما به آمریکا و 25درصد به اروپا سفر کرده‌اند. در حال حاضر مجموع تعداد پزشکان کشور اعم از پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک 108هزار نفر است؛ شگفتی‌آور این‌که وزیر سابق بهداشت و درمان تعداد پزشکان فعال را 180هزار نفر اعلام کرده بود؛ شاید به این خاطر که به فکر افزایش تعداد دانشجویان رشته‌های پزشکی نباشیم... .جهان صنعت در ادامه افزود: بهداشت جهانی برآورد کرده ایران از نظر سرانه پزشک در منطقه بعد از کشورهایی چون سوریه و قرقیزستان در جایگاه بیستم قرار گرفته است... .

******

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترز در گزارش خود درباره وضعیت حقوق‌بشر در ایران که تسلیم 76مین اجلاس مجمع عمومی گردید گفت: گسترش کرونا در زندانهای بیش از حد متراکم در ایران که فاقد مکان برای خواب و تسهیلات بهداشتی پایه‌ای هستند ریسک بیشتری را برای جان زندانیان نشان می‌دهد. چندین مرگ و میر زندانیان بر اثر گسترش کرونا در زندانهای ایران گزارش‌ شده است از جمله مرگ سالم زند، در زندان زاهدان و کاظم عبادی در زندان اردبیل. دبیرکل نگرانی‌هایش را خاطرنشان می‌کند که گروههایی از زندانیان از طرح آزادی موقت به‌خاطر کرونا کنار گذاشته شده‌اند از جمله زندانیان سیاسی، معترضان، وکلا و مدافعان حقوق بشر.

******

جلسه محاکمه حمید نوری از عاملین قتل‌عام 67 در روز پنجشنبه 2 سپتامبر= 11شهریور، به استماع نصرالله مرندی از شاکیان پرونده که به‌مدت 10 سال در زندانهای رژیم در اسارت به‌سر برده و از شاهدان قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت بوده است، اختصاص داشت. در ابتدای این جلسه حمید نوری، قصد داشت، جلسه را به هم بزند و مدعی بود که به چشم او رسیدگی پزشکی نمی شود. اما قاضی با تذکرات خود نظم را به جلسه بازگرداند و دادگاه کار خود را ادامه داد. حمید نوری در سال 1367 با نام مستعار حمید عباسی، دستیار ناصریان همان مقیسه ای معروف، دادیار زندان گوهردشت کرج بود و در کنار شکنجه جسمی و روحی زندانیان سیاسی، مسئولیت بردن زندانیان به و از راهرو مرگ را  داشت.

******

خانم مژگان کوکبی، عضو شورای مرکزی و از مسئولان سازمان مجاهدین خلق ایران، پس از 41 سال مبارزه با رژیم آخوندها بر اثر بیماری سرطان در ناحیه مغز، در بیمارستان آلبانی درگذشت. وی متولد 1345 در تهران و برای اولین بار در 30 خرداد 1360 زمانی که دانش آموز 14 ساله بود، دستگیر شد و یکسال را در زندان گذراند. 


******

به گزارش رویتر 1 سپتامبر = 10شهریور، فرانسه، آلمان و انگلستان به‌دنبال گزارشهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کردند رژیم ایران برای اولین بار فلز اورانیوم غنی شده تا۲۰٪ را تولید کرده و ظرفیت تولید اورانیوم غنی شده را به ۶۰٪ رسانده است. وزارت‌خارجه فرانسه از حکومت آخوندها خواست فوراً به مذاکرات هسته‌یی وین برگردد. وزارت‌خارجه آلمان نیز به رژیم هشدار داد که پنجره زمانی برای مذاکرات وین به‌طور نامحدود باز نخواهد ماند. یک روز قبل از این، وزیر خارجه رژیم گفته بود که برگشت رژیم به مذاکرات وین سه ماه دیگر طول می‌کشد.

******


اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت؛

******

سه زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین، فروغ تقی پور، پرستو معینی 20 ساله، و مرضیه فارسی روز 10 شهریور به شعبه 7 دادسرای شهر ری احضار شدند. این سه زندانی سیاسی وابسته به اپوزیسیون اصلی ایران، سازمان مجاهدین خلق ایران، می باشند. بازجوی شعبه، مجید صالحی، در رابطه با بیانیه ماه خرداد آنها علیه انتخابات رژیم از آنها بازجوئی کرد. آنها در این بیانیه خواستار تحریم انتخابات نمایشی ریاست جمهوری رژیم شده بودند. بازجوی دیگری هم در محل حاضر شده و به طور جداگانه از مرضیه فارسی بازجوئی کرد. این بازجوئی ها چند ساعت به طول انجامید. این سه زندانی سیاسی پیشتر در روز دوشنبه 4 مرداد تحت بازجویی قرار گرفته بودند. بازجوی پرستو معینی، او را تهدید به مرگ کرده و گفته است:‌«ممکن است دوباره شرایط مثل 67 شود! اگر اعدامتان هم نکنیم، کاری می کنیم که آرزوی اعدام کنید.» https://tinyurl.com/2mbh8xcc

******

زندانی سیاسی زهرا صفایی 68 ساله روز سه شنبه 9 شهریور، چهار روز پس از حمله قلبی به بیمارستان منتقل شده اما هیچ اطلاعی از وضعیت او در دست نیست. زهرا صفائی و دخترش پرستو معینی روز 5 اسفند 98 در تهران دستگیر و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات (بند ۲۰۹ زندان اوین) منتقل شدند. سپس در روزهای پایانی فروردین 1399 به زندان قرچک تبعید شدند. https://tinyurl.com/2ce5ekzp

******

بنا به گزارش منابع کردی، اطلاعات سپاه پاسداران در جوانرود روز ۲ شهریور ۱۴۰۰ اقدام به بازداشت سه دختر نوجوان نمود. منابع خبری کردی، از جوانرود اطلاع می دهند که 3 دختر نوجوان به نامهای تارا احمدی 16 ساله، سونیا کریمی 14 ساله و پریا فتحی 14 ساله، روز 2 شهریور توسط اطلاعات سپاه پاسداران به دلایل نامعلوم دستگیر شده و یکروز در بازداشت بودند. تارا احمدی پس از آزادی و رسیدن به خانه خود را حلق آویز می کند. او در حال حاضر در بخش آی سی یو یک بیمارستان در جوانرود بستری است و حال او وخیم می باشد. یک گزارش دیگر از جوانرود حاکی است که اطلاعات سپاه مجدداً سونیا کریمی و پریا فتحی را در روز 7 شهریور احضار و بازجویی کرده است. این دختران از ساعت 8 صبح تا 1 بعدازظهر زیر بازجویی قرار داشتند. گفته می شود برخی از خویشاوندان این دختران نوجوان نیز احضار و مورد بازجویی قرار گرفته و تهدید شده اند تا با رسانه ها دراینباره حرف نزنند وگرنه با آنها برخورد خواهد شد. این منبع افزود که دلیل بازداشت بار اول سه دختر نوجوان هواداری آنها از یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان عنوان شده است.

در خبری دیگر مهدیس میرقوامی، مهندس 26 ساله، پس از اینکه در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاه مورد تعرض قرار گرفت با استفاده از قرص برنج، به زندگی خود پایان داد. وی روز 24 ژانویه 2017 توسط اداره اطلاعات بازداشت و به مدت دو روز در بازداشت بود. https://tinyurl.com/whc55aeh

اخبار اعتراضی و اعتصاب؛

******

روز یکشنبه 14 شهریور، معلمان تهران برای احقاق حق خود در مقابل مجلس آخوندها و سازمان برنامه و بودجه با شعارهای: "تا حق خود نگیریم جای دیگر نمی‌رویم"، "معلم داد بزن حقتو فریاد بزن"و "حقوق ما سه میلیون خط فقر ده میلیون "، جمعی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی نسبت به عدم رسیدگی به‌ خواسته‌های‌شان مقابل مجلس رژیم، 

روز سه شنبه 13 شهریور، جمعی از مالباختگان صندوقداران غیرمجاز خانگی نسبت به عدم دستگیری و احضار صندوقداران فراری، کارگران خدماتی و کارکنان شهرداری نودشه نسبت به عدم دریافت جقوق ماهیانه و عیدی سال 1400، تجمعات اعتراضی برپا کردند. 

اخبار زندان؛

******

به نقل از هرانا 10 شهریور، رژیم، یک زندانی به نام یاسین رضایی پور را در زندان مرکزی یزد اعدام کرد. همچنین در همین روز یعنی چهارشنبه ۱۰شهریور، یک زندانی به نام هادی عطازاده پس از تحمل ضربات شلاق، در زندان اهر جان باخت. محمد صادق زاده 30 ساله نیز در اتاق 6 بند 1 زندان اردبیل اعدام شد. اخبار منطقه و جهان؛

******

به گزارش رویتر 14 شهریور گروه حوثیهای یمن (شبه‌نظامیان وابسته به رژیم آخوندها) اعلام کرد به تأسیسات متعلق به آرامکو عربستان سعودی در رأس تنومه در شرق این کشور و سایر مکانها شامل جده و ساحل دریای سرخ حمله کرده است. سخنگوی این گروه گفت این حمله با پهپادها و موشک‌های بالستیکی انجام شده است. ائتلاف به‌رهبری عربستان هم در بیانیه‌ای گفته است که موشکهای بالیستیک شلیک‌شده به سوی جازان و نجران در جنوب این کشور را رهگیری و منهدم کرده استوزیر امور خارجه یمن روز شنبه در یک اظهارنظر که روزنامه الشرق‌الأوسط آنرا گزارش کرد، گفت که ارتباط حوثی‌ها با رژیم ایران رسیدن به صلح در یمن را به شکست کشانده است.

****** رویتر روز 2 سپتامبر= 11 شهریور در گزارشی از محموله سوخت رژیم ایران که قرار است برای حزب‌الله لبنان وارد بنادر سوریه شود، نوشت: دو منبع مشرف به موضوع روز پنجشنبه گفتند، اولین محموله نفت سوخت ایران که از طریق گروه مسلح حزب‌الله لبنان تأمین شده است، از طریق سوریه با کامیون تحویل داده می‌شود تا از موانع ناشی از تحریمها جلوگیری شود. این درحالیست که چهار سناتور آمریکایی روز چهارشنبه 1 سپتامبر= 10 مرداد،  ضمن هشدار نسبت به عواقب ورود سوخت به لبنان از سوی رژیم ایران اعلام کردند که این مسأله می‌تواند پیامدهای شدیدی به همراه داشته باشد. رویتر دراینباره نوشت: سناتور دمکرات ریچارد بلومنتال که همراه دیگر سناتورهای آمریکایی پس از سفری دو روزه و هنگام ترک لبنان در فرودگاه بیروت سخن می‌گفت ضمن تروریستی نامیدن حزب‌الله لبنان از این گروه به‌عنوان سرطان بدخیم یاد کرده و گفت که اخبار بسیار نگران‌کننده در مورد نفوذ بدخواهانه رژیم ایران به‌ویژه در تأمین سوخت شنیده است. رویترز افزود: با تزلزل دولت، حزب‌الله بخشی طولانی‌مدت از سیستم حاکم، ماه گذشته اعلام کرد که از ایران سوخت وارد می‌کند، و می‌گوید هدف آن کاهش بحران است. مخالفان آن گفته‌اند، این امر، اقتدار دولت را بیشتر تضعیف کرده و لبنان را در معرض خطر تحریمهای آمریکا قرار داده است. از سوی دیگر ورود سوخت از رژیم ایران توسط حزب‌الله لبنان در حالی انجام می‌شود که کفیل وزارت انرژی لبنان، روز چهارشنبه گفته است دولت این کشور درخواستی جهت واردات سوخت از ایران دریافت نکرده است و گروه حزب‌الله برای واردات سوخت از ایران، دولت لبنان را دور زده است.

******


 میکیس تئودوراکیس، موسیقیدان مشهور و مردمی یونان روز پنجشنبه دوم سپتامبر در سن 96 سالگی در آتن درگذشت. وی به‌ویژه به‌خاطر ساختن موسیقی فیلمهای "زد" و "زوربای یونانی" شهرت داشت. تئودوراکیس در جریان اشغال یونان توسط فاشیسم هیتلری در جنگ جهانی دوم مقاومت کرد و بعد به‌عنوان نماینده مجلس نمایندگان یونان برگزیده شد. او همچنین از چهره‌های برجسته مخالف حکومت نظامی در یونان در سالهای 1967-1974 بود. زوربای یونانی داستان نویسنده انگلیسی در جزیره کریت Crete در یونان را روایت می‌کند که با ملاقات با الکسیس زوربا، یک دهقان زحمتکش، زندگی او دگرگون می‌شود. لینا مندونیِ Lina Mendoni وزیر فرهنگ یونان در توئیتر نوشت: "امروز ما بخشی از روح یونان را از دست دادیم". تئودوراکیس یک موسیقیدان برجسته و در عین حال یک مبارز سیاسی و مترقی علیه فاشیسم و دیکتاتوری بود. او در سال 1947، در طول جنگ داخلی پس از جنگ جهانی دوم دستگیر و شکنجه شده بود.