صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۱۵، ۱۴۰۰

 به نقل از سایت سی تی وی نیوز، تا روز یکشنبه 4 آوریل، از 1002،806 کیس کرونا، 922،357 تن بهبود یافته و 23،059 نفر فوت کرده اند. نخست وزیر ایالت انتاریو روز پنجشنبه بدنبال افزایش چشمگیر آمار مبتلایان به کووید 19 و  و بخصوص در میان جوانان، از روز شنبه به مدت 4 هفته، در سرتاسر این ایالت، تعطیلی اجباری که آنرا شادداون می نامید، اعلام کرد. آمار مبتلایان به کرونا در ایالت انتاریو روز پنجشنبه 2557 مورد جدید با 23 فوتی و در ایالت کبک 1271، مورد جدید با 9 فوتی تایید شد. واکسن ویروس کرونا، در حال تزریق شدن به مردم کاناداست، اما تعداد مبتلایان به شدت روبه افزایش است. این درحالیست که همسایه کانادا، آمریکا از هفته آینده، تزریق عمومی واکسن را در شهرهای مختلف آغاز می کند. در خبری دیگر در همین رابطه، بدنبال بروز لختگی خون در اثر تزریق واکسن استرازنیکا، افراد زیر 55 سال در کانادا می توانند از قبول تزریق این واکسن، خودداری کنند. 

سازمان مجاهدین خلق ایران روز یکشنبه ۱۵فروردین اعلام کرد آمار جان‌باختگان کرونا در ۵۳۳شهر از ۲۴۳هزار و ۳۰۰نفر گذشته است.
******


رژیم سحرگاه یکشنبه ۱۵فروردین،‌ ۴ زندانی را در زندان ارومیه اعدام کردند. این ۴ زندانی روز گذشته به همراه ۲تن دیگر جهت اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی منتقل شده بودند. هویت زندانیان اعدام شده با نامهای محمدکریم محمدپور اهل شهرستان اشنویه، احد نعمت وند اهل ارومیه، صادق محی اهل ارومیه، هر سه از ساکنان بند ۶ و میرسلطان امیری اهل ارومیه و از ساکنان خوابگاه ۳ زندان ارومیه شناسایی شده است. لازم به ذکر است که روز شنبه 14 فروردین، 8 زندانی در زندان مرکزی ارومیه برای اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

******


روز سه شنبه 7 فروردین= 27 مارس، تفاهم نامه ای بین رژیم ایران و چین امضا شد که جزئیات آن بطور مشخص، روشن نیست. برخی اخبار اما حاکی از فروش نفت، گاز، و دیگر منابع ایران به کشور چین است که اعتراض مردم را به دنبال داشت. مردم در شهرهای مختلف با شعار، ایران، فروشی نیست و نه به فروش ایران، دست به اعتراض زدند. روز چهارشنبه ۱۱ فروردین، در سومین روز از اعتراضات، زنان و مردان بیشتری به خیابانها ریختند تا مخالفت خود را با عملکرد رژیم نشان بدهند. نیروهای امنیتی، از جمله ماموران غیرایرانی، در مقابل مجلس رژیم به تظاهرکنندگان که شامل نوجوانان و سالمندان نیز می شد، حمله ور شده و آنها را با باتون مورد ضرب و شتم قرار دادند. از جمله مصدومین یک دختر زیر 13 ساله که به همراه مادرش در محل حضور داشت بود. آنها همچنین موبایهای مردم را شکستند و تعدادی را دستگیر کردند. تظاهرات مشابهی از جمله در مشهد، کازرون، قروه کردستان و کرمانشاه برگزار گردید.

از سوی دیگر روز چهارشنبه 31 مارس= 11 فروردین ظریف وزیر خارجه رژیم ایران، در کلاب هاوس، تصریح کرد که اجرایی شدن سند توافق رژیم با چین، مشروط به برجام و اف.ای.تی. اف است. وی گفت: «برجام حل مشکل ما با غرب نبود، حل مشکل ما با روسیه و چین هم بود. برای این‌که این سند عملیاتی بشود باید ضمانت‌نامه‌اش اجرایی بشود، باید مشکل اف.ای.تی. اف نداشته باشیم». پس از بخش خبر با میهمان این هفته رادیو ایرآوا درباره قرارداد رژیم ایران و چین و همچنین موانع سر راه برجام، گفتگو خواهم داشت.

******

بوستون گلوب روز اول آوریل= 12 فروردین در مطلبی با عنوان «با وجود تعهد بایدن بعید است وی به برجام بپیوندد» نوشت: «دراز کردن دست دوستی به سوی رژیم ایران موجب خشم اعضای کلیدی کنگره می‌شود. چندین دموکرات، از جمله رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا، رابرت منندز، مخالف بازگشت به توافق هسته‌ای با رژیم ایران هستند. بنابر این بایدن به‌طور منطقی ممکن است از خود بپرسد: کدام یک مهمتر است، برنامه داخلی من یا ارتباط با رژیم ایران؟ کدام یک میراث من را شکل می‌دهد؟ پاسخ روشن است. اولویتهای بایدن و آمریکا در داخل است. احتمال این‌که رژیم ایران تحت "فشار حداکثری" شرایط آمریکا را بپذیرد را فراموش کنید». 

******

خبرگزاری رویتر اول آوریل = 12 فروردین گزارش داد: روز پنجشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که به‌دست رویتر هم رسیده است اعلام کرد رژیم ایران غنی‌سازی اورانیوم را با چهارمین آبشار دستگاههای پیشرفته IR-۲m در تأسیسات زیرزمینی نطنز آغاز کرده است که این خود نقض دیگری از توافق اتمی به‌شمار می‌آید. آژانس بین‌المللی اتمی می‌افزاید: «در تاریخ ۳۱مارس ۲۰۲۱ رژیم ایران تزریق گاز هگزافلوراید به آبشار چهارم حاوی ۱۷۴ سانتریفوژ IR۲m را شروع کرده است». در حال حاضر در سایت نظنز، رژیم ایران با ۶۹۶ سانتریفوژ IR-۲m در ۴ آبشار و ۱۷۴ سانتریفوژ IR-۴ تحت یک آبشار، به غنی‌سازی اورانیوم می‌پردازد.

******

خبرگزاری فرانسه روز 31 مارس= 11 فروردین خبر داد که سازمان حقوق‌بشری «با هم علیه حکم اعدام» مستقر در پاریس اعلام کرد: «رژیم ایران حداقل ۲۶۷زندانی از جمله ۴نوجوان و ۹زن را در سال گذشته اعدام کرده است». رافائل چنویل هازان مدیر این سازمان در یک کنفرانس خبری آنلاین گفت: «هنوز رژیم ایران دارای بالاترین شمار اعدام نسبت به جمعیت است». وی افزود: «حتی در شرایط "استثنایی" ناشی از کرونا، رژیم ایران به طرز حریصانه‌یی به اعدام زندانیان ادامه می‌دهد. پس از سرکوب تظاهرات سال۹۸ اقدامات رژیم سرکوبگرانه‌تر و احکام اعدام بیشتر شده است».


اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت؛

******

روز شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰، دادگاه انقلاب بندرعباس مارال راستی و مهناز جان نثار را به «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» متهم و هر یک را به دو سال حبس محکوم کرد. این دو زن بهائی به همراه شش شهروند بهائی دیگر ابتدا در بهار ۱۳۹۶ بازداشت شدند ولی بعداً به طور موقت و به قید وثیقه آزاد شدند. در خبری دیگر پنج زن بهائی توسط واحد اجرای احکام دادسرای مشهد جهت اجرای حکم یک ساله خود در مشهد احضار شدند. آنها عبارتند از: ساناز اسحاقی، فرزانه دانشگری، نکیسا حاجی پور، نیکا پاکزادان و نغمه ذبیحیان. https://tinyurl.com/buen94ynکانونهای شورشی؛

******

کانونهای شورشی در نیک شهر-زرآباد سیستان و بلوچستان، جاده نیرو رسانی سپاه و بسیج را مسدود، در سیرجان حوزه حضرت مریم و پایگاه فاطمیه را آتش زدند و در تهران، لرستان، سمنان، شیراز، الیگودرز، عکسهای خامنه ای و قاسم سلیمانی را آتش زدند. 


اخبار اعتراضی و اعتصاب؛

******

روز یکشنبه 15 فروردین، بر اساس فراخوان قبلی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی در شهرهای مختلف از جمله کرج، کرمانشاه ،تهران، ساری، اراک، ایلام، اردبیل، اصفهان، مشهد، اهواز، تبریز، شوش هفت تپه، خرم آباد، نیشابور، شیراز، کرمان، رشت، قزوین، شوشتر، سنندج و ... برای پیگیری مطالبات خود با شعارهای: ما دیگه رأی نمی‌دیم عدالتی ندیدیم- شعار ما همینه، حقوق طبق تورم- سالاری حیا کن حق ما رو ادا کن- تنها راه رهایی از سفره‌های خالی فریاد در خیابان، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

روز شنبه 14 فروردین، کارگران اعتصابی هفت‌تپه برای هشتمین روز نسبت به وضعیت قرادادها و نیروهای خدمات و فضای سبز شهرداری منطقه 5 اهواز، نسبت به زیرگرفتن یکی از همکارانشان توسط نماینده پیمانکار، در مقابل ساختمان شهرداری اهواز تجمعات اعتراضی برپا کردند.


اخبار منطقه و جهان؛

******

به گزارش سالانه اقتصاد روز ۱۲فروردین، مجمع جهانی اقتصاد در گزارش سالانه خود درباره برابری زن و مرد در کشورهای مختلف جهان، ایران تحت را در میان ۱۵۶کشور در جایگاه صد و پنجاهم قرار داد. این گزارش، نقش زنان را در اقتصاد، آموزش و پرورش، بهداشت و مشارکت در امور سیاسی، پیشرفت کشورهای مختلف در برداشتن موانع در راه رشد زنان را بررسی می‌کند. ایسلند در مقام اول به‌ عنوان بهترین کشور در زمینه برابری زن و مرد شناخته می‌شود.